PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάπου υπάρχει πρόβλημα αλλά δε μπορώ να το βρω...



Γιάννης
07-02-05, 23:43
Γεια σε όλους! Μόλις τώρα γράφτηκα στη σελίδα και τη βρίσκω πολύ αξιόλογη και πολύ βελτιωμένη σε σχέση με παλιότερα που την επισκεπτόμουνα που και που. Είμαι φοιτητής του ΤΕΙ ηλεκτρονικής αλλά οι γνώσεις μου είναι ακόμα πολύ λίγες και εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να βρω την αιτία που μου έχουν καεί 4 κάρτες γραφικών στον υπολογιστή.

Το έχω ψάξει από διάφορες πλευρές το θέμα αλλά άκρη δε βρίσκω. Δεν ξέρω αν φταίει ένα πράγα ή συνδυασμός πολλών. Πάντως από τα εξαρτήματα του υπολογιστή έχω αλλάξει τα πάντα εκτός από το τροφοδοτικό και την οθόνη. Όταν βάζω μια καινούρια κάρτα γραφικών (πάντα ΑΤΙ 9700 ή 9500 προ) όλα λειτουργούν τέλεια, όλες οι ρυθμίσεις είναι χωρίς υπερχρονισμούς και τέτοια και κάποια στιγμή οι κάρτες ψοφάνε έτσι ξαφνικά και σε ώρα που δε ζορίζονται καθόλου (π.χ. μια φορά έγινε όταν άκουγα μουσική). Πιθανόν να πει κάποιος ότι φταίει το τροφοδοτικό, αλλά το τροφοδοτικό δε θα έπρεπε να κάψει και τόσα όλλα εξαρτήματα που παίρνουν ρεύμα όπως σκληρούς, dvdια, μητρικές κτλ;

Έχω φτάσει μετά από τόση ταλαιπωρία να ελπίζω ότι για κάποιο περίεργο λόγο φταίει η οθόνη ή/και η ΔΕΗ και όταν σιγουρευυτώ θα πάρω καινούρια οθόνη και σταθεροποιητή τάσης ώστε να είμαι σίγουρος ότι δε θα ξανακαεί η επόμενη κάρτα έτσι ξαφνικά. Μέχρι τώρα έχω κάνει τα εξής:

Καταρχάς αποφάσισα ότι ένας σταθεροποιητής επιβάλλεται αλλά ποιον από τους παρακάτω να πάρω και γιατί;

APC SURGE ARREST P5-GR______________________12.98 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701155)
APC SURGE ARREST P5Τ-GR_____________________17.43 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701156)
APC SURGE ARREST P5Τ4-GR____________________22.59 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701157)

APC SURGE ARREST E15-GR_____________________22.59 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701153)
APC SURGE ARREST E25-GR_____________________25.96 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701154)
APC ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ 600VA_____________47.38 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701151)
APC ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ 1200VA____________51.41 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701152)

Σε τι περισσότερο θα με ωφελούσε ένα UPS εκτός από το 10λεπτο που θα μου έδινε σε πεερίπτωση διακοπής ρεύματος; Επίσης τι παραπάνω κάνουν τα 2 τελευταία και ακριβότερα μοντέλα σε σχέση με τα φθηνότερα;

Η συχνότητα του ρεύματος της πρίζας επηρεάζει τον υπολογιστή αν δεν είναι ακριβώς 50Ηz; Οι σταθεροποιητές κάνουν κάτι για αυτό; Τα UPS;

Επίσης, κάνει τίποτα ο σταθεροποιητής ή το ups για τη γείωση; Ρωτάω γιατί κάποιος με συμβούλευσε να μετρήσω τη διαφορά δυναμικού μεταξύ της γείωσης της πρίζας και της τρύπας στην οποία δεν ανάβει το δοκιμαστικό και μου είπε ότι θα έπρεπε να βγαίνει το πολύ 10 mv (για AC μιλάμε πάντα) ενώ εμένα μου έβγαινε έως και ένα volt! Ο σταθεροποιητής ή το UPS μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό;



Επίσης έκανα κάποιες μετρήσεις με το πολύμετρο. Έχουμε και λέμε:

Καταρχήν η 5άρα και η 12άρα μου φάνηκαν σταθερότατες στο power supply test του S&M και στο prime95 και γενικά ότι κι αν έκανα στον υπολογιστή, η 12άρα δεν καταλάβαινε τίποτα και ήταν ακίνητη στα 12,06 ενώ η 5άρα στη χειρότερη περίπτωση έπεφτε στα 4,98 από 5,01. Άλλες τάσης όπως vAGP (η οποία θα έπρεπε να με ενδιαφέρει πάρα πολύ), 3,3 κτλ δε μέτρησα γιατί ψιλοφοβάμαι λόγω πάρκινσον στα χέρια (πλάκα κάνω απλά δεν έχω σταθερό χέρι :) ) αλλά αν χρειαστεί θα τα μετρήσω κι αυτά.

Επισυνάπτω ένα σχεδιαγραμματάκι του βύσματος της οθόνης στο οποίο έχω κυκλώσει τον ακροδέκτη. Συνέβησαν τα εξής: Πήρα το πολύμετρο και με τον επιλογέα του στα 2V AC μέτρησα όλους τους συνδυασμούς ζευγαριών των ακροδεκτών του βύσματος της οθόνης και σε όλα τα ζευγάρια έβγαινε το ίδιο δηλαδή ,004 όσο ακριβώς δείχνει το πολύμετρο και όταν είναι στον αέρα οι ακροδέκτες του. Όταν ένας από τους δύο ακροδέκτες του βύσματος ήταν το κυκλωμένο, αντί για ,004 έδειχνε ,270. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό αλλά ίσως θα μπορούσατε κάποιοι να κάνετε ανάλογες μετρήσεις για να συγκρίνουμε. Μακάρι να μπορεί να γίνει αυτό και μακάρι να καταλήξω στο ότι φταίει η οθόνη για να μου φύγει τουλάχιστον το άγχος. Επίσης μέτρησα τα ζευγάρια στα 2V DC και όλα μου έβγαιναν 0 εκτός αν στο ζευγάρι υπήρχε το κυκλωμένο οπότε έβγαινε πάλι διαφορετικό αλλά δε θυμάμαι πόσο και βαριέμαι να το ξανακάνω. Μου έκανε εντύπωση στη DC μέτρηση ότι αν άλλαζα την πολικότητα του πολυμέτρου η μέτρηση αντί να βγαίνει αρνητική με ίδια απόλυτη τιμή, έβγαινε πάλι θετική με διαφορετική απόλυτη τιμή.

Αν μπορείτε σας παρακαλώ κάντε κι εσείς καμιά ανάλογη μέτρηση μπας και βγει κανένα συμπέρασμα. Παραθέτω και μερικές παραπομπές που βρήκα από λίγο ψάξιμο:
http://www.avforums.com/forums/archive/index.php/t-123717.html
http://www.monitorworld.com/faq_pages/q17_page.html
http://www.acl.co.uk/pinouts.htm
http://www.nullmodem.com/HD-DB-15.htm
http://www.electronic-engineering.ch/microchip/datasheets/pinout/pinout.html
http://connectors.globalspec.com/Industrial-Directory/15_pin_d_sub_cable


Για σύγκριση έκανα μετρήσεις και στην άλλη μου οθόνη αλλά αυτή είχε διαφορετική διάταξη στους ακροδέκτες. Έλειπε το προτελευταίο καρφάκι από τη δεύτερη σειρά και είχε 5 αντί για 4 καρφάκια στην πρώτη σειρά. Πάντως και οι δύο οθόνες έχουν 14 συνολικά καρφάκια αντί για 15.

Τώρα δε θυμάμαι τι άλλο ήθελα να γράψω αλλά αν θυμηθώ θα επανέλθω. Απαντήστε σε ότι μπορείτε γιατί καίγομαι.

GEWKWN
29-04-05, 23:29
Φιλε μονο λιγο μπορω δυστιχως να σε βοηθησω .
Τα δυο τελευταια μοντελα στα οποια αναφερεσαι
δινουν την Υσχη με την οποια μπορουν να
εφοδιασουν το συστημα σου.
Ως γνωστον P=U*I ή W=V*A
τωρα οσο αναφορα τις καρτες γραφικων
δοκιμασε να ψαξεις αν στο bios
εχει καποια ρυθμιση για την ταση
της AGP.
Καποιες μητρικες υποστιριζουν και τους
δυο τυπουσ τροφοδοσιας.

Γιάννης
18-05-05, 04:14
Παιδιά εκλιπαρώ για βοήθεια! Έχουν καεί 500 κάρτες έχω ξεσκ..στεί να πληρώνω, δεν πάει άλλο. Τα έχω αλλάξει όλα στον υπολογιστή αλλά κάθε 3 μήνες η κάρτα γραφικών καίγεται ξαφνικά. Κάποιος που ξέρει από ηλεκτρονικά αν μπορεί ας επικοινωνήσει με μένα να ρωτήσω δυο απλά πραγματάκια μπας και βγάλω άκρη.

ok1gr
18-05-05, 13:24
1. Περίπου κάθε πότε καίγεται η κάρτα γραφικών?
2. Τί μάρκα είναι το τροφοδοτικό σου? Μέτρα οποσδήποτε την 3.3!
Μήπως καμιά φορά το μηχάνημα κρεμάει στα καλά καθούμενα?
3. Άλλαξε μητρική!

Γιάννης
02-06-05, 23:31
Έχω αλλάξει μητρική και μετά από ένα 3μηνο ξανακάηκε μια καινούρια κάρτα (all in wonder radeon 9800 pro). Η 3.3 πολυμετρημένη είναι 3.45 δηλαδή ακριβώς όσο και στον άλλο μου σχεδόν πανομοιότυπο υπολογιστή ο οποίος έχει ίδιο τροφοδοτικό (όχι μόνο τροφοδοτικό) αλλά οι κάρτες του δεν καίγονται.

To τροφοδοτικό είναι γερμανικό μάρκας LC με παθητικό pfc και 12άρη ανεμηστήρα ο οποίος βγάζει κρύο αέρα (άρα το τροφοδοτικό δεν ζορίζεται).

Το μηχάνημα ποτέ δεν κολλάει και όλα λειτουργούν άψογα μέχρι που κάποια στιγμή η κάρτα ψοφάει απροειδοποίητα και ανεξήγητα.

gsmaster
02-06-05, 23:35
Στην επόμενη κάρτα, κρέμα ένα σκόρδο, κάντης και καναν αγιασμό, και καλή τύχη... τι να πώ!

Γιάννης
02-06-05, 23:51
Τίποτα πιο κατατοπιστικό; :(

Πάντως πλάκα πλάκα ίσως το ευχέλαιο να είναι η μόνη μου ελπίδα :(

Γιάννης
02-06-05, 23:58
Ξέχασα να γράψω ότι η αλλαγή οθόνης από CRT σε καινούρια TFT, η αλλαγή μητρικής, κουτιού, τροφοδοτικού και η προσθήκη voltage regulator δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα. Οι κάρτες καίγονται ακάθεκτες.

ok1gr
03-06-05, 14:39
Είναι λίγο σπάνιο αν και καμιά φορά συμβαίνει,
κάποια άλλη κάρτα κάνει τη ζημιά. Τϊ pci έχεις?

Α.. και τις κάρτες γραφικών μήπως τις κάνεις overclocking? Τί να σου πώ, αλλιώς είναι ανεξήγητο, τουλάχιστον τις κάρτες στις παίρνουν μίσω με την εγγύηση?

Γιάννης
03-06-05, 17:06
Έχω μια pci που βγάζει 4 θύρες usb2, μία κάρτα δικτύου (πανομοιότυπη υπάρχει και στον άλλο μου υπολογιστή) ένα AMR μοντεμάκι (σίγουρα αθώο αφού έχουν καεί κάρτες και χωρίς αυτό) αυτά. Επίσης η μητρική έχει onboard κάρτα ήχου αλλά ούτε αυτό νομίζω ότι λέει κάτι γιατί η προηγούμενη στην οποία επίσης καιγόντουσαν οι κάρτες δεν είχε Onboard αλλά είχα βάλει μια sound blaster pci 128.

Από όσες έχουν καεί μόνο στην πρώτη είχα κάνει ένα ελάχιστο overclocking και αυτό με βαρβάτη ψύξη. Από τότε όμως δεν έχω ξανακάνει overclocking σε καμία κάρτα και σε κανέναν επεξεργαστή.

Ευτυχώς τις κάρτες τις παίρνουν πίσω αλλά έχω υποστεί μεγάλες ταλαιπωρίες, καθυστερήσεις, τελωνεία (σε μία περίπτωση μόνο), άρνηση αντικατάστασης και μετά από 3 μήνες άλλαξαν γνώμη και τέτοια. Παιδιά δε μπορεί πρέπει να υπάρχει κάποια εξήγηγση.

ok1gr
03-06-05, 19:10
Κοίτα αν μου έφερναν να φτιάξω ένα τέτοιο καταρχήν θα κοιτούσα το τροφοδοτικό, στην συνέχεια την τάση δικτύου και μετά μητρική και τάση agp. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι σχεδόν αδύνατον να φταίνε. Η μητρική σου τί μάρκα είναι? Τέλος μπορείς να βάλεις μια κάρτα γραφικών pci (έχει και αρκετά καλές σε pci) αν δεν καεί, έχεις πρόβλημα στην τάση τροφοδοσίας agp δηλ. στην μητρική. Αν καεί τί να πώ? Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

Γιάννης
03-06-05, 23:02
Για την τάση του δικτύου έχω φροντίσει αγοράζοντας αυτό: APC ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ 1200VA http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701152 το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω, σταθεροποιεί την τάση και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Η προσθήκη του δεν έσωσε καμία κάρτα και υπόψιν ότι στο ίδιο σπίτι λειτουργεί άψογα άλλος ένας παρόμοιος υπολογιστής με ίδιο τροφοδοτικό (LC 420W) αλλά αυτός δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα.

Το τροφοδοτικό έχει αλλαχθεί αλλά αυτό δεν εμπόδισε τις επόεμενες κάρτες να καούν. Το πρώτο ήταν ένα qtek 350W και το δεύτερο ένα LC 420W.

Η μητρική επίσης έχει αλλαχθεί. Η πρώτη ήταν μια abit BH6 και η δεύτερη μία Gigabye GA-6VTXE-A. Και στις δύο έχουν καεί κάρτες.

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να μετρήσω την τάση agp και των δύο μητρικών. Θα γίνει κι αυτό αν ξέρει κάποιος να μου πει που να βάλω τους ακροδέκτες.

Υπόψιν ότι ποτέ δεν καίγεται μια κάρτα με το που τη βάλω. Δουλεύει πρώτα άριστα και χωρίς συμπτώματα για κάμποσους μήνες και ξαφνικά παραδίδει πνεύμα. Άρα δε μπορώ να κάνω δοκιμές γιατί απλούστατα η κάθε δοκιμή έπρεπε να πάρει πάνω από 5 μήνες για να σιγουρευτώ. Καμιά ιδέα;











Το LC είναι αυτό: http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=2123

hipro5
04-06-05, 01:56
1ον. Πέτα το τροφοδοτικό σου να σωθείς.......αυτό το τροφοδοτικό ΟΥΤΕ φίλτρα εξόδου δεν έχει(έχει όμως θέσεις για φίλτρα εξόδου εξομάλυνσης αλλά ΔΕΝ τα βάζουν καν)........Πέτα το.......
2ον. Με συγχωρείς που θα σε απογοητεύσω αλλά το UPS που πήρες ΔΕΝ κρατάει την τάση της ΔΕΗ στην έξοδό του σταθερή......Όταν η τάση της ΔΕΗ ανέβει πάνω από ένα όριο π.χ. 275VAC, τότε επεμβαίνει!!.......Όταν η τάση της ΔΕΗ είναι 270VAC, τότε αυτή η ΙΔΙΑ τάση μπαίνει και μέσα στο τροφοδοτικό σου.........Αυτό με τη σειρά του ΔΕΝ κάνει σωστά τη δουλειά του και .........να τα προβλήματα.......Άλλαξε τροφοδοτικό για αρχή.......Είναι "κούφιο".....άλλαξέ το...... ;)

EDIT: Περίεργο?!.........Πουθενά δε βρήκα 1200VA της APC.......Μήπως έχεις καμμιά πραγματική φωτό του τροφοδοτικού σου, γιατί αυτή που έχει στο e-shop είναι από 600άρη........!.....

Γιάννης
04-06-05, 02:27
Έχω ήδη αλλάξει τροφοδοτικό (από το qtek στο LC) αλλά θα ξαναλλάξω αν χρειάζεται. Ας πούμε ότι όντως το τροφοδοτικό είναι για πέταμα. Γιατί όλα τα άλλα εξαρτήματα του υπολογιστή δεν έχουν πάθει τίποτα και καίει αποκλειστικά και μόνο τις κάρτες γραφικών; Και γιατί δεν έχει πάθει τίποτα ο άλλος υπολογιστής που είναι στο ίδιο σπίτι και έχει το ίδιο τροφοδοτικό και ίδια κάρτα γραφικών και καθόλου avr;

Τώρα όσον αφορά το Automatic Voltage Regulator, διάβασα το βιβλιαράκι του και λέει ακριβώς αυτό που θυμόμουν. Ότι δηλαδή σταθεροποιεί συνεχώς την τάση στα 220 ή 230 ή 240 volt αναλόφως την επιλογή που θα κάνουμε με το διακοπτάκι του. Δεν περιμένει να πάει 270 για να επέμβει, επεμβαίνει συνεχώς. Κάθε φορά που η ΔΕΗ δίνει παραπάνω ή παρακάτω, ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι και ακούγεται ένας ήχος αλλά ούτως ή άλλως όσες φορές έχει καεί η κάρτα η τάση ήταν κανονική. Μία φορά μόνο έχει ανάψει το λαμπάκι (για προς τα κάτω) αλλά ο υπολογιστής συνέχισε να λειτουργεί κανονικότατα (το ίδιο και ο άλλος που δεν έχει ούτε είχε ποτέ AVR) και άλλη μία για προς τα πάνω αλλά πάλι δεν έγινε κάτι περίεργο σε κανένα υπολογιστή.


Δεν ξέρω ρε παιδιά τι να πω, τα περισσότερα που μου λένε όταν ρωτάω, τα έχω σκεφθεί και ελέγξει ήδη. Το μόνο που δεν έχω είναι παλμογράφος για να δω πόσο <<καθαρή>> DC τάση βγάζουν τα τροφοδοτικά μου, πόσο <<καθαρή>> παραμένει η τάση όταν περνάει από τις μητρικές μου και επίσης δεν έχω μετρήσει πόσο είναι η τάση του AGP γιατί δεν ξέρω που να μετρήσω.

Αυτή τη στιγμή είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούρια σφραγισμένη μητρική (έφαγα τον κόσμο για να βρω για tualatin) και καινούριο τροφοδοτικό (Fortron ή Herolchi) αλλά θέλω να βρω κάτι που να με βεβαιώνει ότι ναι έφταιγε ο τάδε παράγοντας και τώρα θα είσαι ήσυχος ότι δε θα καεί η κάρτα στα καλά καθούμενα μετά από μήνες κανονικής λειτουργίας.

Βοηθήστε, ένα forum ηλεκτρονικών είναι η τελευταία μου ελπίδα να βρω μια άκρη.

Γιάννης
04-06-05, 02:28
http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=LE1200I

hipro5
04-06-05, 02:56
Έχω ήδη αλλάξει τροφοδοτικό (από το qtek στο LC) αλλά θα ξαναλλάξω αν χρειάζεται. Ας πούμε ότι όντως το τροφοδοτικό είναι για πέταμα. Γιατί όλα τα άλλα εξαρτήματα του υπολογιστή δεν έχουν πάθει τίποτα και καίει αποκλειστικά και μόνο τις κάρτες γραφικών; Και γιατί δεν έχει πάθει τίποτα ο άλλος υπολογιστής που είναι στο ίδιο σπίτι και έχει το ίδιο τροφοδοτικό και ίδια κάρτα γραφικών και καθόλου avr;

Άν τα έχεις αλλάξει ΟΛΑ όπως είπες και δυό και τρείς φορές και πάλι σου καίει ΜΟΝΟ την κάρτα γραφικών, τότε βρίσκεσαι στη "ζώνη του λυκόφωτος"........ :)

Τώρα όσον αφορά το Automatic Voltage Regulator, διάβασα το βιβλιαράκι του και λέει ακριβώς αυτό που θυμόμουν. Ότι δηλαδή σταθεροποιεί συνεχώς την τάση στα 220 ή 230 ή 240 volt αναλόφως την επιλογή που θα κάνουμε με το διακοπτάκι του. Δεν περιμένει να πάει 270 για να επέμβει, επεμβαίνει συνεχώς. Κάθε φορά που η ΔΕΗ δίνει παραπάνω ή παρακάτω, ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι και ακούγεται ένας ήχος αλλά ούτως ή άλλως όσες φορές έχει καεί η κάρτα η τάση ήταν κανονική. Μία φορά μόνο έχει ανάψει το λαμπάκι (για προς τα κάτω) αλλά ο υπολογιστής συνέχισε να λειτουργεί κανονικότατα (το ίδιο και ο άλλος που δεν έχει ούτε είχε ποτέ AVR) και άλλη μία για προς τα πάνω αλλά πάλι δεν έγινε κάτι περίεργο σε κανένα υπολογιστή.

Ναι κατόπιν διαβάσματος των χαρακτηριστικών του UPS, υποστηρίζει AVR.....αλλά μήπως ο χρόνος απόκρισής του σε "spikes" (κορυφές τάσεως) είναι μεγάλος και δεν προλαβαίνει!.....

Δεν ξέρω ρε παιδιά τι να πω, τα περισσότερα που μου λένε όταν ρωτάω, τα έχω σκεφθεί και ελέγξει ήδη. Το μόνο που δεν έχω είναι παλμογράφος για να δω πόσο <<καθαρή>> DC τάση βγάζουν τα τροφοδοτικά μου, πόσο <<καθαρή>> παραμένει η τάση όταν περνάει από τις μητρικές μου και επίσης δεν έχω μετρήσει πόσο είναι η τάση του AGP γιατί δεν ξέρω που να μετρήσω.

Οι σημερινές κάρτες γραφικών δουλεύουν από τα 12 και τα 5 Volts του τροφοδοτικού......και να μετρήσεις κάπου όμως τί θα δείς?....μπορεί να το βρείς εντάξει και να συμβαίνει κάτι κάποια άλλη και "ξαφνική" στιγμή οπότε δε βγάζει άκρη έτσι......

Αυτή τη στιγμή είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούρια σφραγισμένη μητρική (έφαγα τον κόσμο για να βρω για tualatin)! ? ! * και καινούριο τροφοδοτικό (Fortron ή Herolchi) αλλά θέλω να βρω κάτι που να με βεβαιώνει ότι ναι έφταιγε ο τάδε παράγοντας και τώρα θα είσαι ήσυχος ότι δε θα καεί η κάρτα στα καλά καθούμενα μετά από μήνες κανονικής λειτουργίας.

ΤΩΡΑ ανέφερες τα σωστά τροφοδοτικά και όχι αυτά που είχες.......και τα δύο αυτά είναι καλά......

Βοηθήστε, ένα forum ηλεκτρονικών είναι η τελευταία μου ελπίδα να βρω μια άκρη.

* Ερώτηση: Μητρική για Tualatin γράφεις?......Υποστηρίζει AGP 4X ή μόνο AGP 2X......Γιατί ΑΝ ΔΕΝ υποστηρίζει AGP 4X νομίζω ότι από κεί την πατάς.......Με τι κάρτα γραφικών?

Γιάννης
04-06-05, 03:07
Βέβαια υποστηίζει agp4x και 1.5 volt και οι καμένες κάρτες ήταν όλες της σειράς ATI RAdeon 9x00pro.

Το θέμα είναι ότι δεν πήρα ups αλλά σκέτο σταθεροποιητή. Η συσκευή που πήρα σε καμία περίπτωση δεν είναι ups. Η δουλειά της είναι μόνο να δίνει σωστό ρεύμα στον υπολογιστή και τίποτα άλλο. Το ups έχει καθήκον να σε κρατάει 10 λεπτάκια αν κοπεί το ρεύμα. Εγώ όμως πήρα συσκευή που κάνει μόνο ένα πράγμα: προστασία από m@laκίες.

hipro5
04-06-05, 03:23
Παίζουνε πολλά με τα UPS και τους σταθεροποιητές.........Ερώτηση: Γιατί ενώ έχουμε δύο διαφορετικές(ή και ίδιες) μάρκες UPS/Σταθεροποιητές ίδιας ισχύος, τότε ό ένας έχει(π.χ. ο δικός σου) 52 Ευρώ και ό άλλος(π.χ. ο δικός μου :) ) έχει 800 Ευρώ...?......

Γιάννης
04-06-05, 03:40
Δηλαδή τι μου προτείνεις;

hipro5
04-06-05, 04:04
Άρχισε με ένα τροφοδοτικό καλύτερο απ'αυτά που έχεις........

Γιάννης
04-06-05, 04:34
ok θα το κάνω αλλά αν σε 3 μήνες πάλι τα ίδια, τότε περιμένω να ακούσω γνώμες! :)

ascii
17-06-05, 21:58
Γιαννης....σχετικα αυτο το εχω δει με την υπερθερμανση που κανει η VGA λογο σκονης η ο fun πολλες φορες μαζευει την σκονη και μλοκαρει...Απο τα service που κανω καθαρισμου σε 3 μηνες μπορει να καψεις την VGA και πολλες φορες καποιοι απο τους Η/Υς μπορουν κα κανουν restart η να σβησουν εντελος. Εσενα το εχει κανει ποτε? Δοκιμασες αλλη καρτα?.....να παρατηρησεις την καρτα που ανεβαζει θερμοκρασια και κατι ακομα.. αν δεν εχει πανω fun να βαλεις.

ok1gr
20-06-05, 17:11
Γιάννη για δοκίμασε μια φορά nvidea!