PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή μέτρηση τηλεοπτικού ισχύος η πώς τα 30 watt γίνονται 6



blend
10-02-05, 00:41
Καλησπέρα θα ήθελα πολύ να μάθω το εξής.

Πως μετριέτε σωστά η ισχύη ενός τηλεπτικού σήματος.
Με μια bird απλά και το ανάλογο συχνοτικά καψούλι?
H
Με μια bird το ανάλογο συχνοτικά καψούλι και την γνωστή πλακέτα που μετράει το peak του σήματος?

Το λέω αυτό γιατί υπάρχει μια μικρή κόντρα μεταξύ δύο ηλεκτρονικών σε γνωσιακό επίπεδο.

Το παρακάτω πάραδειγμα ίσως βοηθήσει:

Παρήγγειλα από έναν ηλεκτρονικό ένα πομπό τηλεοπτικου σήματος με ισχύη 30 watt.
Οταν το μηχάνημα ολοκληρώθηκε ο τεχνικός με φώναξε και μεταξύ άλλων μετρήσαμε και την ισχύη του.

Για την μέτρηση χρησημοποιήσε μια bird το ανάλογο συχνοτικά καψούλι και την γνωστή πλακέτα που μετράει το peak του σήματος.

Το σήμα μετρήθηκε στα 26 watt με διαμόρφωση. :D

Παρέλαβα τον πομπό και πήγα να τον στήσω μαζί με ένα φίλο που έχει και αυτός μια bird.
Μόλις τοποθέτησε την γέφυρα (χωρίς πλακέτα) έπαθα ΣΟΚ. :shock:
Μετα βίας η ισχύη του μηχανήματος έφτανε τα 13 watt. Διαμορφωμένο δε η μέτρηση έδειξε ακόμη λιγότερα πόσο? ...6 watt!!!
Τελικά ποια είναι η σωστή ένδειξη. 30, 12 η 6 :?:
Ευχαριστώ πολύ. :lol:

savnik
20-02-05, 20:16
Μόλις τοποθέτησε την γέφυρα (χωρίς πλακέτα) έπαθα ΣΟΚ.
Μετα βίας η ισχύη του μηχανήματος έφτανε τα 13 watt. Διαμορφωμένο δε η μέτρηση έδειξε ακόμη λιγότερα πόσο? ...6 watt!!!
Τελικά ποια είναι η σωστή ένδειξη. 30, 12 η 6

Μπορείς να μου πεις ποιό τρανζίστορ έχει στην έξοδο
την ισχύ την μέτρησες με φορτίο ή με την κεραία πάνω;

**επεξεργάστηκε από gRooV (greeklish σε ελληνικά)**
Παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες

blend
21-02-05, 00:52
Μόλις τοποθέτησε την γέφυρα (χωρίς πλακέτα) έπαθα ΣΟΚ.
Μετα βίας η ισχύη του μηχανήματος έφτανε τα 13 watt. Διαμορφωμένο δε η μέτρηση έδειξε ακόμη λιγότερα πόσο? ...6 watt!!!
Τελικά ποια είναι η σωστή ένδειξη. 30, 12 η 6

mporeis na moy pis pio tranzistor exei stin eksodo
tin isxi tin metrises me fortio i me tin kerea pano;[/list]

Καλησπερά.

Είναι το SRF820 της MOTOROLA
Το μετρήσαμε με φορτίο.
Πάντως πέραν αυτού το μηχάνημα πάει πολύ καλά αν σκεφτεί κανείς ότι πήρα και αναφορά λήψης (χάλια μέν αλλά ...πήρα)
από Σαλαμίνα (εγώ είμαι Υμητό)
Το υψομετρό μου δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο είμαι στα 150 μέτρα πάνω από το ύψος της θάλασσας και έχοντας μπροστά μου 2 κτήρια ποιο ψηλά απο το σημείο που βρίσκομαι εγώ.