PDA

Επιστροφή στο Forum : ιστοσελίδα θεωρίας;;



Petros
13-02-05, 11:29
Ψαχνω να βρω ιστοσελίδες που να βοηθάνε με θεωρητική ανάλυση. Αν γνωρίζει κανείς ας προτείνει...
Θα προτιμούσα ελληνική αλλά και οι οι αγγλόφωνες δεκτές.

Ευχαριστώ...

Petros
13-02-05, 13:37
Οκ! έχετε δικιο... Η αγένιά μου είναι απαράδεκτη :roll: Δεν συστήθηκα!

Είμαι νέος στη σελίδα και ενθουσιασμένος από την ποικιλία των θεμάτων.
Τη διεύθυνση τη βρήκα στην ιστοσελίδα του τμ.Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης όπου είμαι και σπουδαστής.
Βρίσκομε τώρα σε εξεταστική στα τελευταία μαθήματα αρκετά από τα οποία είναι δυσνόητα και αγχοθηκά. Γι'αυτό έσπευσα στην βοήθειά σας.

Δεν ήθελα να είμαι αγενής, εκτιμάω πολύ την προσπάθεια που γίνεται.

Ενδιαφέρομαι περισσότερο για τα αντικείμενα των Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου και των Τηλεπικοινωνιών.

Ελπίζω να μη παρεξηγήθηκα.... :oops: :oops:
....και να μπορείτε να με βοηθήσετε

gsmaster
13-02-05, 16:58
Καλως ήρθες συνάδελφε!


Για ποια μαθηματα ακριβώς ενδιαφέρεσαι?

Petros
14-02-05, 07:55
Καλημέρα gsmaster

Ψάχνω κυρίως για Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου, (θεωρητική εισαγωγή, ασκήσεις για "αρχάριους" κλπ) ώστε να καταλάβω τι γίνεται... Επίσεις ανάλυση κυκλωμάτων Ισχύος (FET, SCR). Τηλεπικοινωνίες έχουμε ένα πολύ καλό βιβλίο (Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα των Taub/Schilling, εκδόσεις Τζιόλα) το οποίο όμως δεν έχει λυμένες ασκήσεις.

Αν μπορείς να βοηθήσεις σε κάποιο από αυτά θα είμαι υπόχρεος...

Petros
14-02-05, 07:58
Α και κανένα βιβλίο αν μπορείς να προτείνεις (για τα παραπάνω) ψυχικό θα κάνεις.... :D

gsmaster
14-02-05, 13:38
ΣΑΕ έδωσε το βιβλίο "Εισαγωγή στον Αυτόματο έλεγχο" (τόμος Α) του Π.Ν.Παρασκευοπούλου.

Τηλεπικοινωνίες ΙΙ δεν βάζει από το βιβλίο αφού αυτό ήρθε μόλις τα Χριστούγεννα. Για Τηλ Ι και ΙΙΙ δεν ξέρω αλλά πιθανώς να ισχύει το ίδιο.

Petros
14-02-05, 22:45
Ευχαριστώ gsmaster....

Ψάχνοντας στο forum βρήκα και κάποιες ενδιαφέρουσες σελίδες σε ένα μήνυμα του moutoulos στην ενότητα της "γενικής συζήτησης" :wink:

Υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι - μέλη ????

Ισως να ήταν καλή η ιδέα της αλληλοστήριξης (σημειώσεις από αυτούς που παρακολουθούν, ανακοινώσεις μέσα στη σχολή για συζητήσεις στο forum, ακόμα και "δημοσίευση" των λύσεων της εξεταστικής)

Χωρίς βέβαια το forum να ασχολήτε μόνο με αυτό. Θα είναι καλή ευκαιρία ορισμένοι συνάδελφοι σαν εμένα να ανοίξουν τα μάτια τους και να περιπλανηθούν και λίγο έξω, στον πραγματικό κόσμο των εφαρμογών.

Ξανά ευχαριστώ για τη διάθεση