PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύκολο παρκάρισμα.



petros10
15-02-05, 10:03
Καλημέρα σε όλους σας. Μήπως κάποιος έχει σχέδιο κατασκευής ή γνωρίζει πώς να φτιάξω αισθητήρια προσέγγισης για εύκολο παρκάρισμα αυτοκινήτου, ξέρετε αυτά που τοποθετούν σήμερα στους προφυλακτήρες πολλών αυτοκινήτων και κάνουν κλιμακούμενο ηχητικό σήμα όταν πλησιάζουμε πολύ κοντά σε αντικείμενα κατά το παρκάρισμα; Ευχαριστώ

petros10
18-02-05, 13:23
Γεια σας πάλι. Αφού δεν ξέρεις κανείς τίποτα γιαυτό, εψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα κάτι σχετικό. Μόνο που είναι για τοίχο του γκαράζ και όχι για το αυτοκίνητο. Είναι στη παρακάτω διεύθυνση:

http://www.electronics-lab.com/projects/automotive/005/index.html

Αν τώρα υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να το τροποποιήσει ώστε να δουλεύει στο αυτοκίνητο και στις τέσσερες γωνίες του, θα του ήμουν υπόχρεος. Να είστε καλά και περιμένω…

kx5
18-02-05, 18:14
Δεν πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο, ειδικά για εφαρμογή επάνω στο αυτοκίνητο.

TEON
09-06-06, 16:54
εμεις θυμαμαι καναμε μια κατασκευη με λεντακια δεν τη βαλαμε σε αυτοκινητο αλλα σε τηλεκατευθηνομενο
ειχε λεντ υπερυθρον το οποιο ρυθμηζες της αποστασεις με 3 τριμερακια και αναβαν 3 λεντ
σες το σχεδιο: www.redcircuits.com/Page40.htm

stratos77
09-06-06, 17:58
παιδια βαλατε και οι 2 το ιδιο σχεδιο !!!!

petros10
15-10-09, 15:57
Γεια σας και πάλι. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:
Στο καινούργιο αυτοκίνητο που αγόρασα το οποίο έχει ήδη αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω, θέλω να βάλω και μπροστά, γιατί παρκάρω με μανούβρες στο πάρκινγκ μου. Και αν εγώ προσέχω, η γυναίκα μου δεν τα καταφέρνει τόσο καλά. Ηδή έχω αγοράσει το Parking Sensor PARK-02 της Magneti Marelli
http://www.magnetimarelli-checkstar.gr/show/130/Ανταλλακτικά#06 (http://www.magnetimarelli-checkstar.gr/show/130/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC#06), με το πλεονέκτημα οτι δεν τρυπάς τον προφυλακτήρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στον τρόπο σύνδεσης και λειτουργίας λόγω του κινδύνου ακύρωσης της εγγύησης του αυτοκινήτου λόγω επέμβασης στα ηλεκτρονικά του. Γιαυτό σκέπτομαι να του έχω ανεξάρτητη πηγή τροφοδοσίας και ενεργοποίσή του επαγωγικά από άλλο σύστημα του αυτοκινήτου. π.χ. τα φώτα ομίχλης που δεν πολυχρησιμοποιώ. Αν βάλω κάποιο reed relay στα καλώδια των φώτων αυτών ελπίζω να καταφέρω να ενεργοποιείται και το παραπάνω βοήθημα πάρκινγκ. Όσο για τη δική του μπαταρία, σας αναφέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκεής, Operating Voltage: 9-15V DC, Current Consumption: <50mA. Μπορείτε να μου πείτε τι reed relay και τι μπαταρία θα έκανε τη παραπάνω δουλεία; Αν προτείνετε άλλη λύση είμαι όλος αυτία... Ευχαριστώ

electrifier
15-10-09, 16:50
Στο καινούργιο αυτοκίνητο που αγόρασα το οποίο έχει ήδη αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω, θέλω να βάλω και μπροστά, γιατί παρκάρω με μανούβρες στο πάρκινγκ μου. Και αν εγώ προσέχω, η γυναίκα μου δεν τα καταφέρνει τόσο καλά.
:blink: Αισθητήρες μπροστά?
Μου θύμισες μια μέρα που μιλούσα με παιδί parking και μου έλεγε πως μπήκε σε ένα αμάξι που όταν πήγαινε να το παρκάρει και ήταν στενά εμπρός αλλά και πίσω έκανε σα μουρλό το τουτ-τουτ μέσα του σένσορα και δεν καταλάβαινες τελικά πού πλησιάζει και πού απομακρύνεται το αυτοκίνητο. Είχε ζητήσει η αθεόφοβη να της βάλουν αισθητήρα με ηχητική ένδειξη πίσω αλλά κι εμπρός. Για όνομα δηλαδή!


Αν προτείνετε άλλη λύση είμαι όλος αυτία...
Να κολλήσεις στον τοίχο του πάρκινγκ σου ένα μεγάλο αφρολέξ, πιο οικονομικό κι εύκολο...

weather1967
15-10-09, 17:58
:blink: Αισθητήρες μπροστά?
Μου θύμισες μια μέρα που μιλούσα με παιδί parking και μου έλεγε πως μπήκε σε ένα αμάξι που όταν πήγαινε να το παρκάρει και ήταν στενά εμπρός αλλά και πίσω έκανε σα μουρλό το τουτ-τουτ μέσα του σένσορα και δεν καταλάβαινες τελικά πού πλησιάζει και πού απομακρύνεται το αυτοκίνητο. Είχε ζητήσει η αθεόφοβη να της βάλουν αισθητήρα με ηχητική ένδειξη πίσω αλλά κι εμπρός. Για όνομα δηλαδή!


Να κολλήσεις στον τοίχο του πάρκινγκ σου ένα μεγάλο αφρολέξ, πιο οικονομικό κι εύκολο...

Χά χα χα γεια σου φιλε Ανδρεα με τα ωραια σου :lool:,εγω παντος μπροστα έχω βαλει δυο παλιες ρόδες αυτοκινητου μπροστα στον τοιχο ,και εχω το κεφαλι μου ησυχο .

Λοιπον και για να βοηθησουμε τον φιλο Πετρο που το αγορασε και δεν μπορει πια να βαλει καμμια ροδα η κανα αφρολεξ (παρεπιπτοντος Ανδρεα αφρολεξ εχω βαλει στις πορτες αριστερα και δεξια ,αν βαλει αφρολεξ μπροστα δεν κανει και πολλα λογο του βαρους του ιχ θα το κανει κομματακια :lool:)
Προσωπικα τα αποφευγω ολα αυτα parking sensors κ.τ.λ,γιατι οσο πιο πολλα του βαζεις,τοσο πιο πολυ σπαζοκεφαλιάζεις.

Μπορει να βαλει ο Πετρος ενα reed relay 12 volt

http://de.mouser.com/ProductDetail/Tyco-Electronics-PB/JWD-107-3/?qs=sGAEpiMZZMv4tz1TW%2fArE5zY8wk03Wtgay2az1WALy0% 3d

Kαι για αυτονομη μπαταρια ,εκει ειναι λιγο προβλημα (λογο που θα θελει φορτισμα) μπορει να βαλει μια μπαταρια μολυβδου μικρη στα 2,2 Αh και να την φορτιζει που και που με ενα φορτιστη,εφοσον δεν θελεις να συνδεσεις τροφοδοσια απο την μπαταρια του ιχ .

petros10
15-10-09, 18:43
weather1967 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34666) σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η φόρτιση της μπαταρίας είναι πραγματικά κάποιο πρόβλημα αλλά αν χρειαστεί θα βάλω ξηρού τύπου και όσο κρατήσουν, μετά τις αλλάζω. Αρκεί να βρώ κάποια συστοιχία που κουμπώνει εύκολα σε κάποια φίσα για μπαταρίες. Εχεις κάτι υπόψιν;

weather1967
15-10-09, 18:52
weather1967 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34666) σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η φόρτιση της μπαταρίας είναι πραγματικά κάποιο πρόβλημα αλλά αν χρειαστεί θα βάλω ξηρού τύπου και όσο κρατήσουν, μετά τις αλλάζω. Αρκεί να βρώ κάποια συστοιχία που κουμπώνει εύκολα σε κάποια φίσα για μπαταρίες. Εχεις κάτι υπόψιν;

Πετρο μπορεις να δοκιμασεις και μια αλκαλικη 9 volt ,ετσι και αλλιως αυτο δεν θα δουλευει συνεχεια να καταναλωνει ρευμα ,και το ρευμα βλεπω ειναι μικρο <50mA,δοκιμασε να δεις με μια 9 volt καταρχας αν σου δουλευει-και μετα το ποσο καιρο κραταει (αναλογα την χρηση σου) ,κλιπς για 9 volt μπαταριες υπαρχουν παντου.

Edit : Aλλά γιατι να βαλεις reed relay απο τα φωτα ομιχλης ? απλα βαλε καπου μεσα ενα διακοπτη και οταν θελεις να το ανοιγης manual το συστημα ,και ετσι γλυτωνεις και τα reed relay και τα by pass απο τα φωτα ομιχλης .

petros10
16-10-09, 00:26
Ο λόγος που μπερδεύω τα φώτα ομίχλης στην ιστορία είναι γιατί ήδη υπάρχει ο διακόπτης τους στο χώρο επιβατών με έτοιμα καλώδια, ενώ αν βάλω άλλον, θα πρέπει να τραβήξω καλώδια από το χώρο της μηχανής. Αυτό είναι περισσότερη δουλειά και δεν μπορώ να τα κρύψω εύκολα στα services. Τα άλλα κομμάτια αφαιρούνται εύκολα (εκτός από το αυτοκόλητο κομματί στον προφυλακτήρα) λίγο πριν πάω στο συνεργείο... Θα δοκιμάσω με 9volt μπαταρία που λόγω σχήματος είναι εύκολη και στη στήριξη. Ευχαριστώ και πάλι.:001_smile: