PDA

Επιστροφή στο Forum : Πυκνωτές ως buffer



panigrc
15-02-05, 14:18
Γεια σας και καλώς σας βρίσκω. Από ηλεκτρονικά ασχολούμε ευκαιριακά, αλλά μου λείπουν βασικές γνώσεις.

Μπορείτε να μου πείτε γιατί συνδέουμε τους πυκνωτές μεταξύ + και γείωσης. Από ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιούνται ως buffer εκκίνησης, αλλά τί σημαίνει αυτό πιο λιανά ?

Επίσης θέλω να σας συγχαρώ για την προσπάθειά σας που είναι πολύ σημαντική !

ptisi110
15-02-05, 16:30
Σαν buffer εκκινησης δεν τους εχω ξανακουσει...Πυκνωτες εκκινησης υπαρχουν στα ''μεγαλα aircondition'' για να βοηθανε στην εκκινηση του εξωτερικου μοτερ..Επισεις τον δουλευουν και στο ''ξεκολημμα'' του..Μιλαμε για πυκνωτες που ακαριαια δινουν και 20Α...Τωρα στη συνδεσμολογια που αναφερεις μεταξυ θετικου(+) και γειωσης(-) τους βαζουμε για εξομαλυνση της τασεως...Δηλαδη αν με ενα παλμογραφο δεις πχ..την εξοδο απο μια γεφυρα ανορθωσης τοτε η ταση δεν ειναι συνεχης αλλα κορυφες κορυφες διπλα διπλα..Ο ρολος του πυκνωτη ειναι να ''ενωσει'' τις κορυφες αυτες κανοντας την ταση οσο το δυνατον ποιο σταθερη χρησιμοποιοντας το χρονο εκφορτισης του.. Επισεις μεγαλυτερος σε χωρητικοτητα πυκνωτης καλυτερη εξομαλυνση

panigrc
16-02-05, 00:09
Μμμμ κατάλαβα. Επίσης έχω δει ότι στα ποδαράκια ενός pic χρησιμοποιούνται πυκνωτές, αυτό γίνεται για τον ίδιο λόγο;

gsmaster
16-02-05, 00:27
Οι πυκνωτές εκτός από την εξομάλυνση της τάσης, την φιλτράρουν και τυχόν παράσιτα και φροντίζουν για την πιο ομαλή λειτουργία ευαίσθητων κυκλωμάτων. Γι αυτό και μπαίνουν στα σημεία τροφοδοσίας μικροελεκτών, και όσο το δυνατόν πιο κοντά στο ολοκληρωμένο.

Επίσης πυκνωτές εκκίνησης μπαίνουν και σε μεγάλα μοτερ εναλασσσόμενου για εκκίνηση κτλ...