PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκάλοπ: Πόσα από τα μέλη είναι ή ήταν Ραδιοερασιτέχνες?



stavros414
25-02-05, 17:12
Να γίνει γκάλοπ Πόσα από τα μέλη του site μας ήταν ή είναι ακόμα και σήμερα ερασιτέχνες. Που βγαίνατε στα FM , στα μεσαία, στα βραχέα ή σε άλλες συχνότητες?

Άντε να δούμε πόσοι από μας είναι ράδιοερασιτέχνες και πόσοι γουστάρουν πραγματικά την δημιουργία και πάλι ερασιτεχνικού σταθμού :wink:

vagos
25-02-05, 19:36
Και εγώ θα το ήθελα από το 85 είμαι ερασητέχνης στα Γιάννενα . Με ποιάσανε 2 φορές .Εκανα τα χαρτιά Για αδεια τωρα είμαι ερασιτέχνης στο Καστελόριζο

xrist22
26-02-05, 00:03
Συμφωνω και γω για το γκαλοπ.

Lykos1986
26-02-05, 01:14
Δεν ήμουν ποτέ ερασιτέχνης αλλά σκοπεύω να δώσω εξετάσεις για άδεια. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να βγαίνω στα fm όσο το να ακούω συχνότητες AIRBAND και sat tracking

gsmaster
26-02-05, 01:46
Πλέον μπορείτε και να ψηφίσετε την επιλογή σας.

Άν θέλετε γράψτε και δυο λόγια ;)

MAKHS
26-02-05, 22:49
Πλέον μπορείτε και να ψηφίσετε την επιλογή σας.

Άν θέλετε γράψτε και δυο λόγια;

Ειμαι ραδιο-ερασιτεχνης εδω και 27 χρονια και ασχολουμαι απο τους 100 ΚΗΖ εως τους 10 GHZ.Με την μονη μπαντα που δεν ασχοληθηκα ποτε σοβαρα ηταν των 27 ΜΗΖ.Οχι οτι δεν ειχα πομποδεκτη αλλα τους χρησιμοποιουσα για να κανω πατεντες και τρανσβερτερ για αλλες συχνοτητες...Οι πομποι μου εκπεμπουν απο μουσικη εως και ψηφιακα σηματα

moutoulos
27-02-05, 01:48
Ήμουν παλιότερα για 10 χρονια περιπου. Και τωρα, αλλα περιστασιακα :cry:

xrist22
06-03-05, 19:22
Ημουν πριν 23 χρονια

sv2bnw
01-04-05, 05:59
Aπό το 1973 και από 1000KC και πάνω !!!

MAKHS
01-04-05, 12:57
Aπό το 1973 και από 1000KC και πάνω !!!


Να δωσεις χερετισματα στον BNL

toykaki
06-04-05, 00:54
ΘΑ ηθελα να πω πως θεωρω τον εαυτο μου εναν απο τους παλαιοτερους ραδιοερασιτεχνες διοτι οταν πρωτοανοιξα στα fm το 1976 υπηρχαμε μονο 3 στην μπαντα !! Α) ο ΝΩΕ Β) ο GOLDEN ΚΑΙ Γ) Ο ΕΠΟΥΡΑΝΙΟΣ δηλαδη εγω αρκει να σας πω πως με μια 6L6 συνομιλουσαμε απο Θεσ/νικη με Κατερινη με καποιον ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗ του οποιου το μηχανημα το ειχαμε κανει δωρο σε αυτον για να μπορουμε να μιλαμε με καποιον απο μακρυα και ταυτοχρονα να μπορουμε να κανουμε τις δοκιμες μας !!!! οσο απο αστυνομιες τι να πω... εχω φαει σκαμπιλια απο ασχετους μπατσους...!
Παντως να ειστε ολοι καλα γιατι μπηκα μεσα στο site σας και με κανατε και ...θυμηθηκα !!

xrist22
15-04-05, 22:55
ΘΑ ηθελα να πω πως θεωρω τον εαυτο μου εναν απο τους παλαιοτερους ραδιοερασιτεχνες διοτι οταν πρωτοανοιξα στα fm το 1976 υπηρχαμε μονο 3 στην μπαντα !! Α) ο ΝΩΕ Β) ο GOLDEN ΚΑΙ Γ) Ο ΕΠΟΥΡΑΝΙΟΣ δηλαδη εγω αρκει να σας πω πως με μια 6L6 συνομιλουσαμε απο Θεσ/νικη με Κατερινη με καποιον ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗ του οποιου το μηχανημα το ειχαμε κανει δωρο σε αυτον για να μπορουμε να μιλαμε με καποιον απο μακρυα και ταυτοχρονα να μπορουμε να κανουμε τις δοκιμες μας !!!! οσο απο αστυνομιες τι να πω... εχω φαει σκαμπιλια απο ασχετους μπατσους...!
Παντως να ειστε ολοι καλα γιατι μπηκα μεσα στο site σας και με κανατε και ...θυμηθηκα !!

Ελα βρε σειρα και γω εκεινη την εποχη μπηκα στα FM.Θυμαμαι και τους τρεις που αναφερεις.Ποιος απο τους τρεις εισαι?
Εγω ειμαι ο ''ASSOS'' απο Μποτσαρη.
Εχω μιλησει και με το Ραδιο Κατερινη.
Χαρακτηριστηκα θυμαμαι οτι ο Νωε εβγαινε STEREO.

toykaki
17-04-05, 18:47
ειμαι ο Επουρανιος. Να σε ρωτησω κατι μηπως εβγαινες απεναντι απο τον Αγιο Θεραπωντα;

xrist22
17-04-05, 23:43
ειμαι ο Επουρανιος. Να σε ρωτησω κατι μηπως εβγαινες απεναντι απο τον Αγιο Θεραπωντα;

Aπεναντι απο τον Αγιο Θεραπωντα εβγαινε ενα αλλο παλικαρι Αλκη τον λεγανε αλλα μου διαφευγει το χαρακτηριστικο του(εβαζε πολυ SMOKEE).
Eγω ημουν Μποτσαρη με Παπαναστασιου και πιο κατω απο μενα ο Super smile και ο Σαντα Εσμεραλδα.
Τον Αργυρη τον Μοντε Καρλο που εβαζε ολο παλια λαϊκα τον θυμασαι? (ΕΙΧΕ ΦΤΑΞΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΛΟΓΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΟΣ......ΕΒΑΖΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΝΟΙΓΕ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.(ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ)
Εσυ νομιζω χρησιμοποιουσες βαθος στο μικροφωνο αν δεν κανω λαθος.
Ε ρε κατι εποχες!!!

ΚΑΣΕΤΑΣ
18-04-05, 13:35
πιαδιά ξέρει κανείς κάθε πότε γίνονται εξετάσεις και τι γνώσεις χρειάζονται

toykaki
19-04-05, 00:24
εγω φιλε μου εβγαινα απο Τουρκικο Προξενειο απο πισω στην Κασσανδρου.
τον Νωε τον ηξερα πρωσοπικα εξ αλλου μου ειχε κανει και τον σταθμο.Ναι εβγαινε stereo ο Νωε.
Εγω ειχα για βαθος τα ελατηρια ! τα θυμασαι; που περναγε η διαμορφωση μεσα απο κατι ελατηρια και εβγαινε το βαθος μετα αρχισα να εχω για βαθος ενα παλιο μπομπινατο κασετοφωνο τετρακεφαλο αλλα μην με ρωτησεις πως καταφερνα μεσα απο εκεινο και εβγαζα βαθος το ανακαλυψα τοτε κατα τυχη και ερχωτανε ο GOLDEN , O BUTER FLY , Ο ΝΩΕ και κοιτουσανε το κασετοφωνο και λεγανε :
καλα αυτο ειναι ο ενυσχιτης το βαθος που ειναι ; και τους εκανα πλακα.
ναι τον santa τον ηξερα απο τον αερα και ηξερα και για τον Μοντε για καποιο προβλημα αλλα δεν γνωριζα τι ακριβως ειχε...Ωραια χρονια αλλα δυστυχως πολυ λιγο κρατησανε γιατι μετα...

gRooV
19-04-05, 01:09
πιαδιά ξέρει κανείς κάθε πότε γίνονται εξετάσεις και τι γνώσεις χρειάζονται

Οι εξετάσεις γίνονται δύο φορές τον χρόνο (Απρίλιο και Οκτώβρη). Για συγκεκριμένες ημερομηνίες και περισσότερες πληροφορίες πάρε ένα τηλέφωνο στην Διεύθυνση Επικοινωνιών της Νομαρχίας που ανήκεις.

Υ.Γ.:Καλό θα είναι να μην μπερδεύετε τους νόμιμους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες με τους ραδιοερασιτέχνες/ραδιοπειρατές.

gsmaster
19-04-05, 03:38
Υ.Γ.:Καλό θα είναι να μην μπερδεύετε τους νόμιμους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες με τους ραδιοερασιτέχνες/ραδιοπειρατές.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα, άλλο ερασιτεχνικό ραδιόφωνο, και άλλο ραδιοερασιτέχνης... Λογικό είναι βέβαια να μπερδεύονται αφού είναι και τα δυό "αρρώστιες"

xrist22
22-04-05, 00:10
εγω φιλε μου εβγαινα απο Τουρκικο Προξενειο απο πισω στην Κασσανδρου.
τον Νωε τον ηξερα πρωσοπικα εξ αλλου μου ειχε κανει και τον σταθμο.Ναι εβγαινε stereo ο Νωε.
Εγω ειχα για βαθος τα ελατηρια ! τα θυμασαι; που περναγε η διαμορφωση μεσα απο κατι ελατηρια και εβγαινε το βαθος μετα αρχισα να εχω για βαθος ενα παλιο μπομπινατο κασετοφωνο τετρακεφαλο αλλα μην με ρωτησεις πως καταφερνα μεσα απο εκεινο και εβγαζα βαθος το ανακαλυψα τοτε κατα τυχη και ερχωτανε ο GOLDEN , O BUTER FLY , Ο ΝΩΕ και κοιτουσανε το κασετοφωνο και λεγανε :
καλα αυτο ειναι ο ενυσχιτης το βαθος που ειναι ; και τους εκανα πλακα.
ναι τον santa τον ηξερα απο τον αερα και ηξερα και για τον Μοντε για καποιο προβλημα αλλα δεν γνωριζα τι ακριβως ειχε...Ωραια χρονια αλλα δυστυχως πολυ λιγο κρατησανε γιατι μετα...

Eιχες την τυχη που ειχα και γω?(αστυνομια) η σταματησες λογω μεγαθήριων?
Τωρα εχεις καμμια σχεση με το αντικειμενο?
Εγω πριν λιγα χρονια εκανα καποιες εκπομπες απο ραδιοσταθμο της Λημνου ετσι για να θυμηθω τα παλια.Βεβαια η δουλεια μου καμμια σχεση.
Παντως η αρρωστια ακομη παραμενει gsmaster.

toykaki
25-04-05, 07:14
οχι δυστυχως πλεον δεν ξαναασχολειθηκα με το σπορ αλλα κατα καιρους με πιανει μια τρελα αλλα... ας οψονται τα οικογενειακα βαρη !! Ομως θα την κανω την κουτουραδα σε καποια στιγμη.
Οσον αφορα για γιατι σταματησα ναι η αιτια ητανε η αστυνομια ... μετα απο απειρες προσαγωγες και ψιλοφαπες :) με εκβιασαν οτι θα με εδιωχναν απο τον ΟΤΕ και υπεκυψα !!!
Τελος παντων ωραιες αναμνησεις

xrist22
28-04-05, 18:03
οχι δυστυχως πλεον δεν ξαναασχολειθηκα με το σπορ αλλα κατα καιρους με πιανει μια τρελα αλλα... ας οψονται τα οικογενειακα βαρη !! Ομως θα την κανω την κουτουραδα σε καποια στιγμη.
Οσον αφορα για γιατι σταματησα ναι η αιτια ητανε η αστυνομια ... μετα απο απειρες προσαγωγες και ψιλοφαπες :) με εκβιασαν οτι θα με εδιωχναν απο τον ΟΤΕ και υπεκυψα !!!
Τελος παντων ωραιες αναμνησεις

Εαν ζουσα στη Καβαλα (που πιστευω οτι εχει κενες συχνοτητες)..... τωρα θα ειμουν στον αερα και θα εκανα προγραμμα παρεα με τα παιδια μου :wink:

rf-akias
29-04-05, 19:06
βγαινω περιστασιακα στουσ 1700, απο αργολιδα.. ο buter fly βγαινει ακομα? ειναι καλη φαση αυτο που γινεται. δεν ξερω κατα ποσο ειμαστε παρανομοι οι νομιμοι.. αν με πιασουν τι συνεπειεσ θα εχω?
αργολιδα... rf-akias..