PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΩ Ο ΥΜΗΤΤΟΣ !



stavros414
01-03-05, 17:13
Λοιπόν, σας κάνω μια απογραφή, ποιοί βγαίνουν από βουναλάκι :
107.2 BLUESPACE, 98 FREE, 105.5 , 106.7, 107.4, 107.6, 107.8, 108 όλοι αυτοί, που παίζουν κυρίως διαφημίσεις και μεις ψάχνουμε που να ανοίξουμε για να ακουστούμε λιγάκι...
Το θέμα βέβαια είναι πως ανοίγουν από Υμηττό ? Δεν τους ενδιαφέρουν οι "συνέπειες" γιατί δεν πιστεύω ότι έχουν "άδεια".
Και σίγουρα έχω ξεχάσει αρκετούς ακόμα που βγαίνουν από κει πάνω. Τι "άκρες" έχουν και σηκώνουν κεραία εκεί πάνω και με πόσα κιλοβάτ παίζουνε. Ξέρει κανείς??

GREG
01-03-05, 17:24
Σε κοντεινερ αλλων τα βαζουν τα βρισκουν με τους σεκουριταδες :lol:

stavros414
01-03-05, 17:35
Χαίρω πολύ! Το ξέρω, αλλά τους διασφαλίζουνε κιόλας ότι δεν θα "ψάχνουνε" καμιά μέρα το "μήχανημά" τους ? :lol:

GREG
01-03-05, 17:58
Σιγα μη κανεις και συμβολαιο .....παντως δεν θα στο συμβουλευα αν μπορεις δώσε υψος στη κεραια σου και παιξε μπαλα οπως ξερεις στα σιγουρα μη πολυψαχνεσαι για εκει ουτε αλλου βεβαια σχιστο , τουρκοβουνια. κτλ κτλ στείλε μου μυνημα στο κινητό οταν ανοιξεις να δουμε σ’ακουω,,,,,, :?: :?:

stavros414
01-03-05, 18:04
ok φίλε , θα σου στείλω μηνυματάκι! :wink:

lefteris
05-03-05, 13:11
Που ανοιγεις? Στειλε μου ενα PM να δω αν μπορω να σε ακουσω και εγω που ειμαι Πειραια.

PYXLAX
05-04-05, 19:11
και σενα ρε φιλε τι σε πιραζει που παιζω απο τον υμητο σου τρωω το ψωμι σου κανε μας τι χαρι εμεισ παιζουμε κατι χρονι και μας κλησανε ξερεις ποτε εχουμε ρηξει πολα εκει πανω FREE

moutoulos
05-04-05, 19:45
και σενα ρε φιλε τι σε πιραζει που παιζω απο τον υμητο σου τρωω το ψωμι σου κανε μας τι χαρι εμεισ παιζουμε κατι χρονι και μας κλησανε ξερεις ποτε εχουμε ρηξει πολα εκει πανω FREE


Πρίν σου απαντήσω θα ήθελα να σε καλοσωρίσω στο forum. Και επειδή είσαι καινούργιος στο forum, φαντάζομαι δεν διάβασες τους
κανόνες (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php) (δες 3ον), έτσι ώστε την επόμενη λοιπόν φορά που θα θές να απαντήσεις, να τους γνωρίζεις.

kostas30
06-04-05, 00:58
Εσυ κανε μας την χαρι και μιλα καλυτερα τα νταβαζτιλικια που πουλατε στην συχνοτητα εδω δεν περνανε. καλα κανανε και σας κλεισανε αντε μην τα παρω αντε...............

gsmaster
06-04-05, 01:08
Ηρεμα, υπάρχουν και τα ΠΜ ας μην βγαίνουμε εκτός θέματος.

PYXLAX Θα σε παρακαλέσω να μιλάς πιο κόσμια όπως όλοι μας.

Κώστα ...χαλάρωσε

Το θέμα ας λήξει εδώ για να μην αναγκαστούμε να το κλειδώσουμε.

leosedf
06-04-05, 01:09
Εγώ πάω με αυτόν που πληρώνει περισσότερα :mrgreen: :mrgreen: :psonio: :hammer:
ΖΗΤΩ ο στρατοσ, ζητω ο βασιλιάς ζητω οι ρωσσίδες.
Ζητω η κοκα κόλα

AKIS
06-04-05, 02:48
ΖΗΤΩ ΟΙ ΟΙΚΟΙ ΑΝΟΧΗΣ!
ΖΗΤΩ ΤΟ ΟΥΙΣΚΙ

GREG
06-04-05, 10:25
πεστα Κοστα Χρυσοστομε........Δοσε........

leosedf
06-04-05, 11:28
Αυτή η νοοτροπία ραδιοερασιτεχνών/ιμηεππαγελματιών/σταθμών κλπ το να μαλλώνουν μεταξύ τους δεν ξέρω ποσο με βαράει στο κεφάλι.
Παιδιά αντι να σκοτώνεστε δεν κοιτάτε να κάνετε κάτι που να βοηθήσει ολους αυτούς που ασχολούντε? Οχι οτι τώρα δε βοηθάτε (να μην κάνουμε κι εμείς τα ίδια λάθη) απλώς χαλάει η ένοια

MAKHS
06-04-05, 12:24
Το θεμα ειναι εαν αυτοι που παιζουν απο διαφορα σημεια και με ισχυ μπορουν να λεγονται ραδιοερασιτεχνες.Εγω θα τους αποκαλουσα εμπορους των συχνοτητων.Αγοραζουν ετοιμο πομπο ,ετοιμο ενισχυτη,πατανε το κουμπι και οποιον παρει ο αερας.Ερασιτεχνης η ραδιοερασιτεχνης το λενε και οι λεξεις ειναι αυτος που αγαπα το ραδιο και πειραματιζεται με αυτο.Εαν αυτοι που βγαζουν κατι κιλοβατ μειωνανε την ισχυ στα απαραιτητα βατ,ασχετα με το τι γινετε με την εμπορικη ραδιοφωνια θα μπορουσαν περισσοτεροι ανθρωποι να ασχοληθουν με την μπαντα απο 105,5 εωε 108.Επειδη ομως καταντησαν εμποροι γι αυτο και ολο και περισσοτεροι φιλοι κοιτουν τα ΑΜ και ολο και καθε μερα συμφωνα με τελευταια στοιχεια απο ερευνες που πραγματοποιουν εταιρειες που πουλανε στα FM ,αυξανονται οι ακροατες στα ΑΜ και αυτο τους τρομαζει.Για ακουστε ενα ραδιοφωνικο σταθμο στα ΑΜ να δειτε ποσους ακροατες εχει και θα καταλαβετε.Για δειτε εδω στο Φορουμ ποσοι φιλοι ψαχνουν σχεδια για κατασκευες πομπων ΑΜ και ποσοι για κατασκευες FM;.Αρα αφηστε αυτους των FM να εκπεμπουν για τον εαυτο τους και να "φαγωνονται" με τα λεφτα τους .Ας σκεφτουν ομως οτι με 50 βατ θα μπορουσαν να ακουγονται στο μισο λεκανοπεδιο αρκει αντι για βουνα και ενισχυτες ειχαν μια καλη κεραια.Ετσι θα προστατευαν την ιδια τους την υγεια αλλα και των αλλων..

GREG
06-04-05, 12:44
Αυτο που ειπες για τα ΜΕΣΑΙΑ εχεις δικιο καλο ειναι δεν ειναι κακο.... εγω χαιρομαι πολυ να ακουω Σαβατο βραδυ στα 1600 σταθμους απο ολη την Ελλαδα να κανουν προγραμμα ανεξαρτητα βεβαια απο τη τραγουδια βαζουν .....ειναι πιο υγιες να ακουω γνησιους λαικους ερασιτεχνες Μεσαιων παρα το οποιο ηλιθιο, παντελως ασχετο κοριτσακι που το εβαλε πισω απο το μικροφονο ο γκομενος του .... λεγοντας του κοσμου τις μαλ...... Ετσι δεν ειναι πειτε μου σας παρακαλω δηλαδη........

radioamateur
06-04-05, 15:18
Η άποψη μου σχετικά με την διαφορετική αλλά κατά τα άλλα σεβαστή άποψη του φίλου PYXLAX είναι ότι όσο kilowatts και να σηκώσετε δεν πρόκειται να έχετε την ανταπόκριση του κοινού.Αλλωστε όπως έχω επανηλλημενως γράψει σε διαφορα forums τα προγράμματα κονσερβες κούραζαν κουράζουν και θα κουράζουν το κοινό με τις διαφημίσεις που κανείς δεν ενδιαφέρεται να ακουει.Σιγουρα φιλε κάποιοι θα παραμείνουν ρομαντικοι αλλα αυθεντικοί του είδους ακόμα και αν ακουγονται ένα μόνο τετράγωνο διότι πολύ απλά δεν θα έχουν προδώσει αυτό που ονομάζεται χόμπυ,μια αξία πλέον για την εποχή μας με την πραγματικη σημασία της λέξης γιατί ακόμα θέλουν να μάθουν και να μην είναι οι παθητικοι δέκτες του pc-radio.Αυτό εκτιμάται, όπως φαίνεται από τους ακροατές των μεσαίων και fm διότι ο ακροατης δεν παραμένει απροσωπος, επικοινωνεί και βέβαια όχι σε τηλεφωνικά νούμερα υπερχρέωσης.Σημερα πλέον με τον βομβαρδισμό της τεχνολογίας υπάρχουν πολλες εναλλακτικές λυσεις για να ακούς την ποιότητα με ότι μπορεί να σημαίνει αυτο για τον καθένα μας.Την ποιότητα αυτή όμως σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται να την παρέχουν τα διαφημιστικα ραδιόφωνο διότι η πλειοψηφία των ακροατων έχει καταλαβει τον εμπορικό τους σκοπό.Επαναλαμβάνω ότι σέβομαι απόλυτα την άποψη σου μόνο που πλέον ζούμε σε εποχες που πλέον ο κόσμος έχει και άλλα μέτρα σύγκρισης όπως το δορυφορικό ραδιόφωνο και ελπίζω σύντομα το DAB.

GREG
06-04-05, 15:56
Οχι μονο εμπορικο σκοπο αλλα και πολιτικο και καθοδηγητικο και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις πισω απο τη διασκεδαση που Υποτιθεται οτι παρεχουν.......

stavros414
06-04-05, 16:04
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΚΗ,GREG ΚΑΙ RADIOAMATEUR αλλά ρε παιδιά μην σκοτώνετε τα fm....
Δηλαδή στα μεσαία δεν βγαίνουνε με κιλοβάτ ή δεν παίζουνε διαφημίσεις...

stavros414
06-04-05, 16:19
και βέβαια σας περιμένω να γίνετε και μέλη στο site μου !.... :wink:

_ab
06-04-05, 19:01
Ρε φιλε Μακη να αγιασει το στομα σου.....μα το θεο με συγκινησατε ολοι σας.Χαρηκα πολυ με ολα αυτα που ειπατε στον <τυπα>....

radioamateur
07-04-05, 04:18
Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι.Μίλησα για κάποια kilowatts.Δεν απευθύνομαι όμως σε ερασιτέχνες παρά μόνο σε αυτούς που μας έχουν τρελλανει με τις διαφημίσεις και που προφανως δεν τους ακούει κανείς διότι φαντάζομαι ότι τα ίδια και τα ίδια κουράζουν τον ακροατή.Σε κάθε χώρο υπάρχουν καταξιωμένοι όπως το ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ στην Αθήνα.Δυστυχώς πλέον δεν δυνατή η ακρόαση άλλων ερασιτεχνικών ραδιοφωνικών σταθμών αραιά και που πάνω από τους 108 ή κλασσικά στα μεσαία.Πρόσφατα βρέθηκα στην περιοχή Φαληρου και με τη βοήθεια κάποιου φορητου ραδιοφωνικού δέκτη διεπίστωσα πολλά και πανισχυρα ραδιοφωνικά σήματα στα μεσαία κύματα στο κέντρο της μπάντας.Το ωραιότερο βεβαίως ήταν ο βόμβος κάποιων ερασιτεχνικών σταθμών.Να που υπάρχουν ακόμα αυθεντικοί.

MAKHS
07-04-05, 11:13
Καλημερα Σταυρο..Σκεψου εαν υπηρχε λογικη χρηση και ισχυ στα ψηλα (105,5-108) της μπαντας τωρα που οι πομποι ειναι με PLL και συντονιζουν ακριβως σε μια συχνοτητα ποσοι φιλοι του χομπυ θα μπορουσαν να ασχοληθουν και να γευθουν την χαρα του πειραματισμου και της εκπομπης με λιγα μονο χρηματα.Σκεψου οτι βγαζεις ενα κιλοβατ!! και δεν ακουγεσε στην περιοχη μου.Τοτε αυτοι ποσα βγαζουν?

GREG
07-04-05, 11:37
Σταυρο δοσε το σαιτ σου.........

electron
07-04-05, 11:55
H παρακμή στα fm πιστεύω ότι πλέον έχει πιάσει peak με την σημερινή κατάσταση και όταν θα αρχίσουν να βλέπουν όλοι αυτοί που προσπαθούν να κερδίσουν απ'το ραδιόφωνο ότι το μέσο αυτό δεν τους αποδίδει,τότε θα το αφήσουν όπως έχουν κάνει αρκετοί.Εκ των πραγμάτων σήμερα δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να ζήσεις από το ραδιόφωνο και όσοι έχουν τέτοιους ραδιοφωνικούς σταθμούς,τους έχουν για συμπλήρωμα μισθού.Ετσι τουλάχιστον συμβαίνει στην επαρχία.Επομένως ή θα πρέπει να κοιτάξουν με περισσότερο ενδιαφέρον αυτό που κάνουν ή να το αφήσουν σ'αυτούς που αγαπάνε πραγματικά το αντικείμενο χωρίς βλέψεις κερδοφορίας.Αν και θα πάρει πιστεύω αρκετά να γυρίσει ο κόσμος πίσω

GREG
07-04-05, 12:14
Αυτο ειναι ουτοπια να το πιστευουμε Μακαρι να γινοτανε αλλα οταν εχει μπει τοσο πολυ το χρημα και η Προβολη μεσα στο ραδιοφονο Αστα να πανε....... πιστευω οτι διστιχως τα πραγματα ολο και θα χειροτερευουν με τη συνεχη ελευση νεων επιτηδειων στο χωρο :thinking: :thinking: :thinking:

stavros414
07-04-05, 12:44
Λοιπόν, συνεχίζω και συμφωνώ απόλυτα με όλους σας, όμως:
-Αγαπητέ Μάκη, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ότι άν όλοι "βγάζαμε" μικρά μηχανήματα από τους 105.5-108 θα "παίζανε" εκατοντάδες ερασιτέχνες άνετα. ΣΥΜΦΩΝΩ! Όμως φίλε μου δεν "βγαίνουν" ερασιτέχνες σήμερα. Δεν υπάρχουν. Σπανίζουν δυστυχώς. "Διαφημισάκηδες" βγαίνουνε με 1 και 2 και 3 κιλοβάτ και γνωρίζουμε πολύ καλά ότι βγαίνουνε μάλιστα από τον Υμηττό ή το Σχιστό ή και Πάρνηθα ακόμη. Ποιός άνοιξε αυτό το "post" για κοίτα εγώ το άνοιξα, γιατί τρελαίνομε με αναγκάζουνε να βγάλω ένα κιλοβάτ και μάλιστα μέσα από το σπίτι μου με ότι συνέπειες στην υγεία μου θα έχω από ραδιενέργεια . Όμως διακρίνω ένα διαχωρισμό "μεσαίων" και fm που δεν είναι σωστός. Και γω από τα "μεσαία" γαλουχήθηκα και βαπτίσθηκα "ερασιτέχνης" Δεν θα ξεχάσω τις εκπομπές μέσα από στούντιο των μεσαίων που είχανε φίλοι μου και ήμουνα μόλις 15 χρονών. Και στα μεσαία όμως πέφτουν "τάπες" και ανεβάζουν κιλοβατικά. Άκου το Σάββατο το βράδυ στους 1650 να δεις τι γίνετε, άσε που είμαι σίγουρος ότι ακούς. Απλά στα μεσαία υπάρχουν ακόμη γνήσιοι ερασιτέχνες όπως ο playboy και ο "Δίδυμος" ενώ στα FM δεν βρίσκω κανέναν.Καλά τα μεσαία καλά και τα fm. Ti να κάνουμε? Γι αυτό δημιουργούμε και στηρίζουμε αυτα τα site γιατί αγαπάμε το πραγματικό ερασιτεχνικό ραδιόφωνο, για να μπορούμε να λέμε τις απόψεις μας ελεύθερα μιας και η "Ελεύθερη Ραδιοφωνία" τα συμφέροντα, οι μεγαλοεκδότες που έχουν 3 και 4 σταθμούς και έχουν κάνει "παράνομη" κατάληψη των συχνοτήτων δεν μας αφήνουν να βγούμε στον "αέρα"¨και να πούμε ελεύθερα όπως παλιά με συνομιλίες τις απόψεις μας και να μαθαίνει ο κόσμος, να διδάσκοντε οι νεότεροι. Τι να κάνουμε? Αυτή είναι η κατάντια. Και δυστυχώς στην χώρα μας ο καθένας κοιτάζει την πάρτυ του, όχι μόνο στο ραδιόφωνο αλλά γενικότερα στη ζωή. Εγώ να περνάω καλά, να τα οικονομάω και χιέστηκα για τον δίπλα μου. Αυτό επικρατεί παντού και για αυτό βουλιάζουμε και σαν κράτος και σαν Έθνος. Μας κοροιδεύουν σε όλα. Ποιός αντιδράει πραγματικά? Ποιός αντιστέκετε? Μας ξευτελίζουν και σαν ανθρώπους και σαν λαό. Τώρα ξέφυγα λιγάκι και με συγχωρείτε, αλλά δεν αντέχετε άλλο η κοροιδία. Χθες έβλεπα ειδήσεις και έβλεπα τι γίνετε στα Σκόπια που σίγουρα θα ονομαστούν "Μακεδονία" Βλέπεις κανέναν να αντιδρά και εδώ. Και έλεγαν οι ειδήσεις ότι ο Καραμανλής πήγε και συνάντησε τους μεγαλοεπιχειρηματίες. Πήγε σε κανένα φτωχό να δει πως τη βγάζει? Μην τρελαθούμε παιδιά. Συγνώμη και πάλι που το γενίκευσα αλλά νοιώθω γενικά την κοροιδία και νοιώθω μαζί σας πως βαδίζουμε όπως λέει "είμαι ένας φτωχός και μόνος καουμπόυ" ας κάνουμε το χόμπυ μας και όπου βγεί...Κάποιος μας ακούει. Τουλάχιστον εκεί ψηλά ο Θεός είναι μαζί μας!....
Και γω σήμερα είμαι 40 χρονών, "βγαίνω" από τα 15 μου και θα "βγαίνω" μέχρι να πεθάνω....γιατί γουστάρω, έχω "ψώνιο" όπως και εσείς και ας ακούγομε όπου νάναι!
Και το site μου επειδή με ρώτησε ο GREG είναι : www.radiorainbow.gr
Σας χαιρετώ όλους φιλικά και "συναδελφικά"
Σταύρος414

GREG
07-04-05, 14:32
Επισης ας ροτησουμε ολους αυτους τους ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ετσι απο περιεργεια ποσα κιλοβατ βγαζουν απο καΘε LOCATION και ποσα βατ γραφει η αδεια τους και τι γραφει σχετικα με δικτιοση...... αστα φιλε η παρανομια κανει τον κανονα στην ελλαδα.......Ειχα και εγω αδεια στους 101 αλλα διστιχως δεν εβγαινα οικονομικα.... κι ακομα μου ζητανε λεφτα τα πνευματικα δικαιοματα για κλειστο σταθμο ...........

billos1989
25-05-05, 21:09
παιδια γεια σε ολους!ισως μερικοι απο σας να με θυμαστε γιατι παλιοτερα σας ειχα ζαλισει!ευτυχως τωρα ολα πανε καλα!εχω ενα πλλ 50αρακι με 2 διπολακια σρτην αλιαρτο και μια 6146 στην θηβα για αναμεταδ κ ειμαι καταχαρουμενος,και συγνωμη που σας επριζα(μιλαω για radioamateur-electron-kosta30-groov)sorry αν ξεχναω καποιον !!!α και συφωνω απολυτα με τον φιλο μακη στα παραπανω μνματα του περι υμητου!εισαι ωραιος!!!!!επειδη δυστηχως δεν μπορω να μπαινω συχνα στο site,γεια σε ολους και να ΄στε καλά! Βασιλης :D

electronic
26-05-05, 10:32
Καλημέρα σε όλους. Εδώ μιλάμε για τους μεγαλοκαρχαρίες των FM που πραγματικά έχουν γίνει έμποροι για να βγάλουν όσο γίνετε περισσότερα χρήματα από τις διαφημίσεις. Οπότε πράγματι χρειάζονται όσο το δυνατόν περισσότερη ισχύ για να μεγαλώσει ο κουβάς που μαζεύουν χρήματα. Αλλά και η πολιτεία ΦΤΑΙΕΙ γιατί προστατεύει κάποια ΓΑΪΔ…ΡΙΑ από αυτούς και τους αφήνει μέσα να εκπέμπουν χωρίς άδεια γιατί λαδώνουν τους διαφόρους μηχανισμούς. Γιατί όμως κάποιοι να φτάνουν σε σημείο να κλείσουν έναν Ραδιοερασιτέχνη εδώ στην Θεσσαλονίκη ο οποίος έκανε εκπομπή με !επαγγελματικό μηχάνημα! και με ισχύ μόλις 20 WATT. Δηλαδή αυτός ο εισαγγελέας κοιμάται το βράδυ ήσυχος χωρίς τύψεις ο Μ…κας με Μ κεφαλαίο. Όπως επίσης και αυτός ο οποίος πήγε και έκανε καταγγελία για τον Διονύση. Ένας άνθρωπος που ποτέ δεν ενόχλησε κανέναν και όλοι τον αγαπούσαν αφού με την ισχύ αυτήν δεν μπορούσε να εκπέμψει περισσότερο από 1χιλιόμετρο. ΡΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΗΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΣΧΟΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ. Καθάρ..τα θα έπρεπε να Ντρέπεστε……… Αυτά τα ολίγα για τον ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟ άνθρωπο και –φίλο- ερασιτέχνη……. Και συγνώμη αν παραφέρθηκα αλλά αυτά τα οποία γράφω είναι μόνο το 0,1% από αυτά τα οποία θα ήθελα να πω τώρα..

GREG
26-05-05, 11:54
ΚΡΙΜΑ τι να πω δεν ξερω Λυπαμαι πολυ για τη καταντια της Ελευθερης Ραδιοφονιας ΚΡΙΜΑ :!: :!: :!: :!:

electron
26-05-05, 13:06
Τον παραπληγικό φίλο από την Θεσ/νικη είδατε τι του έκαναν;Είχε ένα pll 20βατ και μ'αυτό περνούσε την ώρα του τόσα χρόνια,φένεται όμως ότι αυτό ήταν πολύ κακό για κάποιους και έτσι με εισαγγελική απόφαση του κατέσχεσαν τα μηχανήματα,την στιγμή που κάποιοι γνωστοι άγνωστοι εκπέμπουν από τα βουνά με πολλά kilowatts με στόχο το κέρδος και φυσικά χωρίς άδεια.Πάντα με τις πλάτες άλλων.ΝΤΡΟΠΗ :evil:

_ab
26-05-05, 17:17
Παιδια τι κρητιρια πρεπει να εχει καποιος για να βγαλει αυτην την ΣΚ.ΤΟ ΑΔΕΙΑ?

kostas30
27-05-05, 00:36
παρα πολυ χρημα

kastavidakias
27-05-05, 09:44
Γλείψιμο χρειάζεται :x

ok1gr
27-05-05, 18:24
σχετικά με τα μεσαία, αν παίζεις με καμια 100W φυσικα ΧΩΡΙΣ διαφημήσεις, θα ασχοληθεί κανείς?

GREG
30-05-05, 17:43
Μπααα δεν νομιζω

radioamateur
27-06-06, 04:00
Φαίνεται ότι η μπάντα των FM στην Αθήνα καθάρισε έστω και προσωρινά. =D> Επιτέλους =D> ακούω καθαρά και χωρίς :shock: μπουκώματα :shock: τους νόμιμους αδειούχους σταθμούς.

ok1gr
27-06-06, 04:03
Άκουσα σήμερα στις ειδήσεις ότι η ΕΕΤΤ τους έκανε <<σκούπα>> ;) :D

electron
27-06-06, 05:18
Nαι όντως ειναι γεγονός ότι μετα από πολλά χρόνια ακουγεται και πάλι στον αέρα της αθήνας <φυσημα>.Άραγε για πόσο;;

Giannis511
27-06-06, 09:49
Πάλι θα τα κονομήσει η ΕΕΤΤ! Τέλος πάντων εδώ που τα λέμε είχε παραγίνει το κακό! από τους 104 και πάνω είχαν 200 ΚΗζ απόσταση και πατιώντουσαν κιόλας. Καλά κάνανε!

Giannis511
27-06-06, 09:57
Το θεμα ειναι εαν αυτοι που παιζουν απο διαφορα σημεια και με ισχυ μπορουν να λεγονται ραδιοερασιτεχνες.Εγω θα τους αποκαλουσα εμπορους των συχνοτητων.Αγοραζουν ετοιμο πομπο ,ετοιμο ενισχυτη,πατανε το κουμπι και οποιον παρει ο αερας.Ερασιτεχνης η ραδιοερασιτεχνης το λενε και οι λεξεις ειναι αυτος που αγαπα το ραδιο και πειραματιζεται με αυτο.Εαν αυτοι που βγαζουν κατι κιλοβατ μειωνανε την ισχυ στα απαραιτητα βατ,ασχετα με το τι γινετε με την εμπορικη ραδιοφωνια θα μπορουσαν περισσοτεροι ανθρωποι να ασχοληθουν με την μπαντα απο 105,5 εωε 108.Επειδη ομως καταντησαν εμποροι γι αυτο και ολο και περισσοτεροι φιλοι κοιτουν τα ΑΜ και ολο και καθε μερα συμφωνα με τελευταια στοιχεια απο ερευνες που πραγματοποιουν εταιρειες που πουλανε στα FM ,αυξανονται οι ακροατες στα ΑΜ και αυτο τους τρομαζει.Για ακουστε ενα ραδιοφωνικο σταθμο στα ΑΜ να δειτε ποσους ακροατες εχει και θα καταλαβετε.Για δειτε εδω στο Φορουμ ποσοι φιλοι ψαχνουν σχεδια για κατασκευες πομπων ΑΜ και ποσοι για κατασκευες FM;.Αρα αφηστε αυτους των FM να εκπεμπουν για τον εαυτο τους και να "φαγωνονται" με τα λεφτα τους .Ας σκεφτουν ομως οτι με 50 βατ θα μπορουσαν να ακουγονται στο μισο λεκανοπεδιο αρκει αντι για βουνα και ενισχυτες ειχαν μια καλη κεραια.Ετσι θα προστατευαν την ιδια τους την υγεια αλλα και των αλλων..

Έτσι μπράβο! :ok:

AKIS
27-06-06, 10:15
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ



Επιχείρηση διακοπής λειτουργίας παράνομων ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών

στο κέντρο εκπομπής Υμηττού



Ευρεία συντονισμένη επιχείρηση για την εκκαθάριση από τους παράνομους ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς στο κέντρο εκπομπής Υμηττού, ξεκίνησε σήμερα η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), σε συνεργασία με την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και άλλους αρμόδιους φορείς.



Η εν λόγω επιχείρηση, η οποία συντονίστηκε από τον Προϊστάμενο Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών, κ. Δημήτριο Παπαγγελόπουλο, αποτελεί προϊόν μακράς προετοιμασίας. Κατά την επιχείρηση, προΐστατο ο Εισαγγελέας Πρωτοδικών κ. Αντώνιος Πούλιος ενώ από την πλευρά της ΕΕΤΤ, συντόνιζε ο αρμόδιος Αντιπρόεδρος για τον Τομέα των Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, κ. Νικόλαος Κουλούρης. Επίσης, συνέπρατταν αστυνομικοί της Διεύθυνσης Ασφαλείας της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αθηνών, διμοιρία των ΜΑΤ και συνεργείο της ΔΕΗ.



Κατά την πρώτη ημέρα της επιχείρησης, ερευνήθηκαν 12 παρανόμως εγκατεστημένα containers και κατασχέθηκε παρανόμως εγκατεστημένος εξοπλισμός 4 ραδιοφωνικών και 2 τηλεοπτικών σταθμών, οι οποίοι δε λειτουργούσαν νομίμως. Επίσης, αφαιρέθηκαν 3 παρανόμως εγκατεστημένες κάμερες παρακολούθησης.



Στόχος είναι η επιχείρηση, η οποία θα επαναληφθεί και τις επόμενες ημέρες, να διαρκέσει όσο χρειαστεί, προκειμένου να εκκαθαριστεί πλήρως το τοπίο. Ανάλογες επιχειρήσεις θα διεξαχθούν σύντομα και στα υπόλοιπα κέντρα εκπομπής του Νομού Αττικής, έτσι ώστε να εξαλειφθεί το φαινόμενο των παράνομων ραδιοτηλεοπτικών σταθμών.



Σύμφωνα με δήλωση του Προέδρου της ΕΕΤΤ, Καθηγητή Νικήτα Αλεξανδρίδη « Η ΕΕΤΤ είναι αποφασισμένη να βάλει σε μία τάξη τον τομέα του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και να αποτρέψει κάθε είδους σχετική παρανομία.»

kostas30
27-06-06, 15:04
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-({|= :-({|= :-({|= :-# :-# :-# :-# :-k :-k :-k :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= καλα μωρε τι μας λενε λεω π.χ ο 106,7 γιατι παιζει??????????? κ οχι μονο . μαλλον καθαριζουν το τοπιο για να πουλησουν κ να στησουν τα δικα τους μαγαζια βρε ουστ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# =P~ =P~ =P~ =P~

radiodj105
27-06-06, 17:43
Ο Digital παίζει Κώστα μου... γιατί έπαιζε και το 2001 σε ανάλογη κίνηση της ΕΕΤΤ!
Τότε που είχαν κλείσει όλοι... αυτός έπαιζε κανονικά.
Α ρε Ορφέα!

Giannis511
27-06-06, 18:07
Εγώ πάντως παρόλο που οι κεραίες επάνω στο βουναλάκι είναι φάτσα κάρτα από το σπίτι μου! Λέτε να έχει καβάντζα άλλο σημείο εκπομπής και να παίζει από εκεί?

radioamateur
27-06-06, 21:03
Διαβάστε εδώ (http://www.radiotoday.gr/) ένα σχετίκό άρθρο.

Giannis511
27-06-06, 22:41
Α μπράβο! :D

Εγώ όμως έχω μια σαφώς αφελή πλην εύλογη απορία:

Τί θα πάθει το γ***κράτος μας αν δόσουν άδειες για σταθμούς με τοπική εμβέλεια της τάξης των 5-7 km με μηχανήματα κάποιων προδιαγραφών, στην περιοχή από 104 - 108 MHz έστω και με απόσταση 300 KHz με έναν απλό υπολογισμό χωράμε 13 σταθμοί! Δεν νομίζω σε ένα προαστιο να υπάρχουν και τόσα πολλά άτομα που να ασχολούνται και να έχουν αυτό το όνειρο! :?: Θα χάσουν την κουτάλα και τα ζουμιά βλέπεις! Μη τους πάρει ο διάολος! :twisted:

homo mathematicus
28-06-06, 13:49
Θα συμφωνήσω μαζί σου Γιάννη. Και εγω ενας απλός ραδιοερασιτέχνης είμαι και ζω με την αγωνία μη με πιάσουν, την στιγμή που δεκάδες σταθμοί εκπέμπουν απροκάλυπτα με κιλοβαττς. Θα ήθελα ο σταθμός μου να εκπέμπει με μικρη ισχύ σε τοπικό επίπεδο για έναν λόγο: για να προάγω το πνεύμα του ραδιοερασιτεχνισμού :|

electron
28-06-06, 16:54
Eιμαστε σε μια εποχή όπου τα παντα ελέγχονται και ισως κάποιοι φίλοι που αυθόρμητα εδώ αλλά και αλλού εκφράζουν ελεύθερα την άποψή τους περί ερασιτεχνών,ίσως θα έπρεπε να ειναι περισσότερο προσεχτικοί. Με λύπη το λέω και το διαπιστώνω αυτό αλλά νιώθω το χρέος να το πώ γιατί πολλοί δεν γνωρίζουν πως και από ποιούς μπορεί να ελεγχθούν τα όσα γράφονται από τον οποιοδήποτε.

stavros414
28-06-06, 17:35
Διαβάζουμε, λοιπόν, σε διαδικτυακή σελίδα "ραδιοσταθμού" που φυσικά δεν έχει άδεια, αλλά κάνει το κουμάντο του στα βουναλάκια....
Τα μηνύματά του, απευθύνονται στους ακροατές από το Σάββατο24/6/06 ότι ξεκινήσανε και έχουνε "τεχνικά" προβλήματα, την Κυριακή ανακοινώνει πάλι ότι χάνετε το σήμα τους λόγων τεχνικών προβλημάτων, μετά ότι πρέπει να αντικατασταθεί η κεραία... κλπ κλπ.
Είναι άξιο απορίας, αλήθεια πως παρουσιάστηκαν συμπτωματικά την προηγούμενη ημέρα, πριν γίνει η έφοδος της ΕΕΤΤ τα προβλήματα αυτά...
Όπως άξιο απορίας είναι πως πάντα μερικοί - μερικοί την γλυτώνουν....
Και πως μερικοί ξανάνοιξαν ήδη...
Αυτά είναι τα FM. Aυτοί είναι οι έφοδοι στα όρη και βουνά της Αττικής και όχι μόνο. Και γι αυτό δεν πιστεύουμε ότι θα δοθούν άδειες πραγματικές σε "ερασιτέχνες". Και αν δοθούν, δεν θα τηρηθούν τα όρια εκπομπής ισχύος.
Aυτά τα ολίγα.
Σταύρος414
www.radiorainbow.gr
το ερασιτεχνικό ραδιόφωνο στο διαδίκτυο

28-06-06, 18:42
Eιμαστε σε μια εποχή όπου τα παντα ελέγχονται και ισως κάποιοι φίλοι που αυθόρμητα εδώ αλλά και αλλού εκφράζουν ελεύθερα την άποψή τους περί ερασιτεχνών,ίσως θα έπρεπε να ειναι περισσότερο προσεχτικοί. Με λύπη το λέω και το διαπιστώνω αυτό αλλά νιώθω το χρέος να το πώ γιατί πολλοί δεν γνωρίζουν πως και από ποιούς μπορεί να ελεγχθούν τα όσα γράφονται από τον οποιοδήποτε.
=D> :ok: :-#

kostas30
28-06-06, 20:18
ναι υπαρχουν κ ρουφιανοι :-# :-# :-# :-# =P~ =P~ =P~

Giannis511
28-06-06, 20:19
Δυστυχώς Ναι! :( :( Αλλά είναι και στο χέρι μας να προστατευόμαστε!

radiodj105
28-06-06, 23:02
Φήμες θέλουν, τον Κωστόπουλο να βρίσκετε πίσω από το ντου του Υμηττού.
Βλέπετε λόγω του Digital 106.7 και όλων των λοιπών σκυλοσταθμών, μειώθηκε η ακροαματικότητα του Ντέρτι FM (ιδιοκτησίας Κωστόπουλου πλέον).

radioamateur
29-06-06, 00:14
Φαντάζομαι ότι η διαφημιστικη πίτα στην Αττική είναι πολυ συγκεκριμένη.Δεν είναι τυχαίο ότι κατά καιρούς έχουμε ακούσει ότι διάφορα media με άδεια νόμιμης λειτουργίας αλλάζουν "ιδιοκτήτες" & άνθρωπους να χάνουν τη δουλειά τους.Λογικό λοιπόν όταν χάνονται έσοδα, να αναζητά ο καθένας να :glop: χτυπήσει :glop: στη ρίζα το πρόβλημα έστω και προσωρινά.

radiodj105
29-06-06, 09:22
Με τι διαφορά ότι ο σκυλο-σταθμός του Κωστόπουλου, παίζει μεν σκυλάδικα γαβ-γαβ, αλλά πάντα μένει στα ποιοτικά γαβ-γαβ.
Δεν είναι όπως ο Digital που παίζει κυρίως Underground Ελληνικά.

Συγκεκριμένα... Εννοώ πως στου Κωστόπουλου θα ακούσεις και καμμιά 'Αντζελα ή κανέναν Γιώργο Σαλαμπάση ή Μυτιληναίο.

Στον Digital και στον Blackman γίνονταν καθημερινά σπέσιαλ αφιερώματα στον Γιώργο Ξανθιώτη (βλέπε Τσικουλάτα) και στη 'Εφη Θώδη.
Το κορυφαίο είναι να τηλεφωνεί ο Μάριος ο Μπλάκμαν στο κινητό της και να τα λένε στον αέρα.

electron
29-06-06, 12:09
Η ξεφτίλα και η παρακμή σε όλο της το μεγαλείο.Να μην εκφραστώ χειρότερα για το πως κατάντησαν το ραδιόφωνο.

stavros414
29-06-06, 12:22
Πάντως ο Blackman είναι ο μοναδικός που δεν έκλεισε και συνεχίζει κανονικά !... Αλήθεια έχει άδεια ?

29-06-06, 12:39
Πάντως ο Blackman είναι ο μοναδικός που δεν έκλεισε και συνεχίζει κανονικά !... Αλήθεια έχει άδεια ?
Ναι ειχε δεκαημερη απο τον Κορυδαλλο, αλλα δεν επεστρεψε εδω και 10 χρονια :!: :P

goldeneagle
29-06-06, 12:52
Σιγα μην εχει αδεια ο Βλακμαν!!!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχχχαχαχχ. :D :D :D :D

Giannis511
29-06-06, 13:13
To ωραίο με τον Μάριο το Blackman!

Είμαι στο Μεσολόγγι με ένα φίλο και "σκανάρουμε" με ένα παλιό ραδιόφωνο και στους 98 περίπου νά σου ο Blackman με το χαρακτηριστικό έκο στο μικρόφωνο και τα κλαρίνα! Επιστρέφω λοιπόν Αθήνα και ανοίγω ένα πρωί και ψάχνοντας με PLL αυτή τη φορά τον βρίσκω στους 103,1. Για χαβαλέ στέλνω αφιέρωση σε ένα άλλο φίλο που τον άκουγε σίγουρα και λέει ο Μάριος:

Στην υγειά σου Γιάννη, θ' ανέβω στον Υμητό ρέεειιι

stavros414
29-06-06, 13:44
Πλάκα πλάκα ο Βλακμαν εκπέμπει κανονικά πάντως και ας χτυπιούνται όλοι...

Giannis511
29-06-06, 15:12
O τύπος καβαλάει το Transporter με τα μηχανήματα και βγαίνει mobile!

AKIS
30-06-06, 02:03
Πάντως ο Blackman είναι ο μοναδικός που δεν έκλεισε και συνεχίζει κανονικά !... Αλήθεια έχει άδεια ?
Ναι ειχε δεκαημερη απο τον Κορυδαλλο, αλλα δεν επεστρεψε εδω και 10 χρονια :!: :P :D :D :D :D :D :D :D

radiodj105
02-07-06, 20:27
O τύπος καβαλάει το Transporter με τα μηχανήματα και βγαίνει mobile!
Είναι όπως έκανε κάποτε ο "Γαλανός FM1" o οποίος ανέβαινε στην Πεντέλη και έκανε εκπομπή από το αμάξι του;
Τον έπαιρναν τηλέφωνο από Κόρινθο, Αμαλιάδα και κάτι τρελά μέρη.
Μιλάω για περίοδο 80's!

Giannis511
02-07-06, 23:05
Φανταστείτε φάση, το λαπ τοπ στην κλούβα πομπούς, την yagi από πάνω!Ένας φίλος βγαίνει στα μεσαία έτσι!

radiodj105
02-07-06, 23:38
Φανταστείτε φάση, το λαπ τοπ στην κλούβα πομπούς, την yagi από πάνω!Ένας φίλος βγαίνει στα μεσαία έτσι!
Αν μάλιστα έχει καταιγίδες ο καιρός, ο φίλος σου θα πρέπει να αποκτά το μαλλί του Γιάννη Γιοκαρίνη!

radioamateur
02-07-06, 23:39
Δυστυχώς ορισμένοι ευτυχώς ελάχιστοι συνεχίζουν κανονικότατα να τραβάνε το σχοινί... Οι πρώτες υποποιοτικές διαφημιστικές εκπομπές απο σταθμούς φαντάσματα και πάλι στον αέρα.Έλεος!!!
Κλείνω το ραδιόφωνο, κίνηση που πιθανολογείται ότι θα κάνουν πολλοί.Στις μέρες μας, την εποχή της τεχνολογίας που τρέχει σαν ποτάμι εναλλακτικές μουσικές επιλογές υπάρχουν πολλές πχ το δορυφορικό ραδιόφωνο & τα webradios.Δεν ζούμε στη δεκαετία του 70 που ούτε καλά καλά κασσετόφωνα δεν υπήρχαν. Δυστυχώς κάποιοι κόλλησαν ημερολογιακά εκεί.
Συνεπώς, αν δεν εκπέμπεις ποιότητα δεν σε ακούει κανείς.
Συμφωνώ λοιπόν, απόλυτα με την άποψη του φίλτατου electron.

Giannis511
03-07-06, 00:03
A, όσο για τα μαλλιά δεν ξέρω αλλά έχει ανεβάσει το μηχανημα παίζει με mosfet οδηγούμενα από pll δεν τις πάει τις λυχνίες από 1,8 - 2,5 MHz 160m και μιλάει με κάτι βαπόρια σε ssb!σΤο φορτηγάκι ήταν επαγγελματικό της επιχείρησης αλλά πάλιωσε και το έχουν σε ένα χωράφι με την "απλώστρα" γύρω στα 40 μέτρα!

Φίλε radioamateur ξέρεις την εκτίμησή μου σε εσένα προσωπικά και προς όλους αλλά θα σου πώ πολύ ειλικρινά οτι δεν κάνω διαφήμηση σε κανέναν σταθμό - φάντασμα!Πολλοί ακούνε ραδιόφωνο και ειδικά με το δορυφορικό έχω δει και διαβάσει πάρα πολλά για αυτό και είναι κάτι πολύ αξιοθάυμαστο!Μάλιστα έχω δει στις δορυφορικές του ΟΤΕ πως γίνεται και το routing (δρομολόγηση σε διαύλους στον Hellas Sat).Φυσικά και δεν επιδιόκουμε τον αναχρονισμό αλλά δεν βλέπω να τραβιέται ακόμα το σχοινί. Ακόμα και το θέμα του τόπικ έχει ειρωνικό χαρακτήρα. Ποιος λογικός άνθρωπος και νοήμων πολίτης δεν θα ήθελε να είναι καλυμένος νομικά όσο αναφορά στα θέματα που συζητάμε σε αυτό το τοπικ.Προσωπικά η θέση μου είναι εμφανέστατη:


Α μπράβο! :D

Εγώ όμως έχω μια σαφώς αφελή πλην εύλογη απορία:

Τί θα πάθει το γ***κράτος μας αν δόσουν άδειες για σταθμούς με τοπική εμβέλεια της τάξης των 5-7 km με μηχανήματα κάποιων προδιαγραφών, στην περιοχή από 104 - 108 MHz έστω και με απόσταση 300 KHz με έναν απλό υπολογισμό χωράμε 13 σταθμοί! Δεν νομίζω σε ένα προαστιο να υπάρχουν και τόσα πολλά άτομα που να ασχολούνται και να έχουν αυτό το όνειρο! :?: Θα χάσουν την κουτάλα και τα ζουμιά βλέπεις! Μη τους πάρει ο διάολος! :twisted:

Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο διαβάζω για να πάρω δίπλωμα ερασιτέχνη ώστε να μπορώ να εκπέμπω νόμιμα!Και με λίγη καλή θέληση και από τους εκάστοτε κυβερνώντες μπορεί και το θέμα της ραδιοφωνίας να βρει το δρόμο του.

Φιλικά πάντα και με ιδιαίτερη εκτίμηση στην βοήθεια που δίνετε σε εμάς τους νεότερους, Γιάννης 511

Lampatos1980
03-07-06, 00:33
θα συμφωνήσω με τα προλεχθέντα παραπάνω και θα ηθελα να συμπληρωσω οτι με ολους αυτους τους μαγκες που με αυτά τα κ***τράγουδα που βαζουν και τους ακουει ολη η αυτοκρατορια των αθιγγανων εχουμε πηξει.ειναι γεγονος οτι δεν γινεται να εχουμε τον καθενα πανω στο κεφαλι μας να μας βασανιζει και δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να τον παρεμβαλει η βασω χατζη. λογω της εργασιας μου αντιμετωπιζα οταν ημουν στην αθηνα τον καθενα που αμολαγε μια 6L6 και μια 807 και "πειραματιζόταν" και εγω ημουν αναγκασμενος να ψαχνω ολα τα καφαο μιας περιοχης για να αποκατασταθει το προβλημα.δε λεω και εγω ημουνα και ειμαι τρελαμενος με αυτο που λεγεται rf και ειδικά με τις λάμπες.βγαίνω απο 13 χρονων (1980) και οσο μεγαλωνα και καταλαβαινα ελεγα θα προστατευω απο παρεμβολες και οτιδηποτε επιβαρυνε το φασμα.Σχετικα τωρα με τον αναχρονισμο που αναφερθηκε απο τον συναδελφο radioamateur θα διαφωνησω.αν εχουμε μεινει στην δεκαετια του 70 το βλεπω πολυ καλα απο τον εργασιακο μου χωρο.κι ομως για οσους ξερουν αυτα τα μηχανηματα(και η μουσικη βλ. black sabbath, scorpions ακομα και ο καζατζιδης) συγκινουν και ειναι και η απαρχη του κακου. ειδα πολλα παιδια να ξεκινανε ακομα και το 2006 με αυτην την καταραμένη 504.πραγματικα κατανταει εκνευριστικό αλλά ειναι σαν καφες χωρις καφε!

radioamateur
03-07-06, 01:10
H αναφορά αξιότιμοι αναγνώστες του forum δεν έγινε με σκοπό να θίξω ερασιτέχνες.Τουναντίον αφορά αυτούς που καπηλεύονται την ιδέα του ραδιοερασιχνισμού προς ιδίο όφελος, κοινώς το κέρδος για το οποίο ειμαι κάθετα αντίθετος.Η ιστορία απέδειξε ότι οι ερασιτέχνες παλαιότερα κυνηγήθηκαν - συρρικνώθηκαν επειδή κάποιοι θέλησαν να εκμεταλλευθούν εμπορικά το χόμπυ χωρίς άδειες από τις ταράτσες ή τα βουνά για το οποίο ειμαι επίσης αντιθετος.Όπως βλέπετε ως ακροατής είμαι φανατικός οπαδός του ποιοτικού νόμιμου ραδιοφώνου αλλά έχω μέτρα σύγκρισης κυρίως τα Ιταλικά ΜΜΕ.Το ποιοτικό ραδιόφωνο κατά τη γνώμη μου αντικατοπτρίζει τον Πολιτισμό.Ποιοτικό ραδιόφωνο κατά τη γνώμη μου παρέχουν τα κρατικά ΜΜΕ και ερασιτεχνικοί σταθμοί επειδή συνηθιζεται ο ακροατής να συμμετέχει άμεσσα και δεν είναι απρόσωπος.

Ως γνωστό η εδραίωση, η εξέλιξη & η ποιότητα της ελεύθερης ραδιοφωνίας στην Ελλάδα οφείλεται κατά το ήμισι τουλάχιστον στους φυσικούς λάτρες του ραδιοφώνου τους γνήσιους ερασιτέχνες!!!

vagnik
03-07-06, 04:00
Χαιρετώ όλους τους φίλους ..
Είμαι παλιός παραγωγός και παρουσιαστής ραδιοφωνικών προγραμμάτων συμφωνώ με τις απόψεις σας δούλεψα το 1992 -3 στον τωρινό digital 106,7 και τότε Όμικρον 106,7 FM παρακλάδι του Ράδιο Καλητεχνούπολη 106,5fm.
Είχαμε συνεργασία και με τον Γιώργο τον High που είχε τον Ελεύθερο 107,4 και τον σημερινό τηλεοπτικό σταθμό High TV και δουλέψαμε μαζί περίπου για έναν χρόνο με το όνομα «107,4 Ο ελεύθερος και ο όμικρον στα FM »
Εκείνη την εποχή στην οποία αναφέρομε το ραδιόφωνο το αποτελούσαν παραγωγοί με μεράκι και αγάπη προς αυτό τα χρήματα που κερδίζαμε ήταν για έναν καφέ και το λεωφορείο για να φτάσουμε μέχρι τον σταθμό.
Σήμερα είναι PC Jukebox όπως ο σημερινός Digital, Diva κ.α
Φίλοι μου σήμερα χαίρομαι να ακούω ερασιτεχνικό σταθμό γιατί μου θυμίζουνε το πραγματικό ελεύθερο ραδιόφωνο όμως εδώ και αρκετά χρόνια έχω εγκαταλείψει το «άθλημα» γιατί το ραδιόφωνο ΔΕΝ είναι ελεύθερο οι Μεγαλοσταθμοί πχ Σφαίρα που καλά το λέει το σπότ αυτοί κάνουν τις επιτυχίες , είναι ιδιοκτήτες πολλών Ρ/Σ σε συνεργασίες με Δισκογραφικές Μεγαλοεταιρίες που είναι η δισκογραφική spot music;;; Την φάγανε τα χρήματα των Βαρδινογιάννη – Κόκκαλη – Κωστόπουλου και άλλων γνωστών όπως και τους Ρ/Σ .
Με τι κριτηρια λοιπον περιμενετε να πάρει ο πχ BLUE SPACE FM ΑΔΕΙΑ ;;;
ΦΙΛΙΚΑ - SW1IVJ

radiodj105
03-07-06, 08:42
Χαιρετώ όλους τους φίλους ..
Είμαι παλιός παραγωγός και παρουσιαστής ραδιοφωνικών προγραμμάτων μπλα-μπλα-μπλα.
Φίλε συμμερίζομαι τις απόψεις σου και τις επιβραβεύω. Στο φόρουμ αυτό όμως, συχνά εμφανίζονται φαινόμενα "αντι-δημοκρατικά" και εύκολα θα στην πουν για τις απόψεις σου. 'Ηδη στο παρελθόν έχει δημιουργηθεί θέμα με άλλα άτομα (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) για τον ίδιο λόγο, θα σου πρότεινα (αν δεν έχεις αντίρρηση κι εσύ) να σταματήσουμε την κουβέντα εδώ.
Διαφορετικά θα αρχίσουν διάφορες παρατηρήσεις από άλλους "φίλους" που θα σου λένε "τα μηνύματά σου ωθούν τον κόσμο υπέρ της πειρατίας (που είναι παράνομο)" και άλλα τέτοια σογά πράγματα.
Παρακαλώ πολύ λοιπόν, η όλη κουβέντα να μην προχωρήσει για να μην μας τα ζαλίζουν οι έχοντες τη δύναμη.
Θενκς!

Giannis511
03-07-06, 09:37
Εντάξει Παιδιά!

radiodj105
03-07-06, 10:30
Ακόμα απορώ τι θα πει "σογά" πράγματα!
Λογικό! Στις 7μιση ώρα που έγραψα το μήνυμα... ακόμα δεν είχα ρίξει νερό στη μούρη μου!

'Ακου "σογά"...

Giannis511
03-07-06, 11:01
Εγώ άκουσα και μια κατσάδα το πρωι γιατι εβαλα Στανίση, και έκατσα και στον υπολογιστή γιατί τον ξεχασα ανοιχτό χτες, μη στεναχωριέσαι Βασίλη ανθρώπινα λάθη είναι αυτά τώρα ετοιμάζεται και ο σταυρός που θα σε κρεμμάσουμε!

radiodj105
03-07-06, 16:26
Εμένα το πιο κορυφαίο μου το είπε ένας φίλος μου. Του έχω δώσει τον κωδικό μου για να πάρει διάφορες δισκογραφίες από έναν σέρβερ.
Προσπαθούσα λοιπόν χτες το βράδι να μπω και μου έβγαζε μήνυμα (το φτπ) ότι είναι άλλος μέσα. Είπα να μην τον πάρω τηλέφωνο στη μια τα χαράματα και του βάλω τις φωνές.
Με παίρνει το πρωί στη δουλειά και μου λέει ... "κατέβασα όλη τη δισκογραφία Μαργαρίτη, 'Αντζελα Δημητρίου, Πίτσα Παπαδοπούλου και Αντύπα".
Του απαντάω "Ο Χριστός και η Παναγία. Μόνο τη δισκογραφία του Φλωρινιώτη ξέχασες".

Σόρι που βγήκα Οφ Τόπικ!

vagnik
03-07-06, 16:28
Παιδιά !! δεν επικροτώ την πειρατεία άλλωστε δεν θα ήμουν νόμιμος ραδιοερασιτέχνης των 2μ και των 70μ ..
Θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν όλοι οι φίλοι που έχουν μεράκι για το ραδιόφωνο να μπορούσαν να έχουν έστω μια δίωρη εκπομπή στον Ρ/Σ της περιοχής τους και δεν επικρατούσε αυτό το καθεστώς .
Αυτά που είχατε αναφέρει για την λειτουργία Ρ/Σ μικρής ισχύος τα θυμάμαι από το 1990 που τότε υπήρχαν (Ράδιο Ψυχικό, Ράδιο Πετράλωνα , 1ο Ερασιτεχνικό Πρόγραμμα Άνω Λιόσια και άλλοι…
‘Όλοι που ανέφερα και τώρα και στο προηγούμενο μήνυμα μου είχαν (προ)άδεια < κοροϊδίας >από το κράτος λαδώθηκε μέχρι που Ξεζουμίστηκε ο κάθε Ρ/Σ …
Αυτά για να κλείσουμε το θέμα μέχρι εδώ!!!
Ευχαριστώ για την παρατήρηση σου φίλε radiodj105 !!
Φιλικά – SW1IVJ

antonis_p
03-07-06, 17:56
Παιδιά !! δεν επικροτώ την πειρατεία ...Θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν όλοι οι φίλοι που έχουν μεράκι για το ραδιόφωνο να μπορούσαν να έχουν έστω μια δίωρη εκπομπή στον Ρ/Σ της περιοχής τους Φιλικά...Το θεμα δεν ειναι να γινουν μουσικοι παραγωγοι σε καποιον δημοτικο σταθμο που απο ο,τι ακουγεται παρακαλανε για να παει καποιος να παιξει αλλα να το κανουν απο το σπιτι τους με κανενα φουτουριστικο λαμπατο και να ταλαιπωρουν τους καημενουν γειτονους! Στον τοπικο μου παντως δημοτικο (επικοινωνια) δεν εχει ζητησει κανεις να κανει την δουλεια αυτη... Παει καιρος που επαιξε εκει καποιος παλιος fm-ατζης.

radiodj105
03-07-06, 18:03
Ειδικά ο επικοινωνία δεν νομίζω να παρακαλάει. Επίσης δεν νομίζω να πολυ-γουστάρει και εκπομπές από πρώην πειρατές ή γενικά από άτομα που τους αρέσει το ραδιόφωνο.
Πιο πολύ έχει φτιαχτεί ο επικοινωνία για να υπάρχει μια "επικοινωνία" του Δήμαρχου με τους εκάστοτε "ψήφους" και λιγότερο επειδή κάποιοι ξέρουν από ραδιόφωνο!
Το ότι έχει άδεια ενώ ο Δίαυλος 10 δεν εκπέμπει καν, αυτό είναι απόλυτα θέμα τύχης ή καλύτερα θέμα συγκοιριών.

radioamateur
04-07-06, 11:17
Διαβάστε ένα σχετικό αρθρο εδώ (http://wwww.hotstation.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=6213#6213) που βρήκα τυχαία στο διαδίκτυο.

stavros414
04-07-06, 12:20
Ρε παιδιά, μήπως ξέρει κανένας τι υψόμετρο έχει ο Υμηττός, τι η Πάρνηθα και τι τα υπόλοιπα βουναλάκια της Αθήνας?

electron
05-07-06, 18:52
Φίλε Σταύρο η πάρνηθα έχει περίπου 1200μέτρα υψόμετρο ενώ ο υμηττός αν θυμάμαι κάλα κάτι λιγότερο από τα 1000μέτρα. Στο ίδιο περίπου υψόμετρο είναι και η πεντέλη αλλά αυτή για λόγους που δεν γνωρίζω,δεν αποτελεί κέντρο εκπομπής.

Giannis511
05-07-06, 22:53
Λοιπόν στην Πεντέλη εκτός του ότι υπάρχει ραντάρ της αεροπορίας, μπροστά από το βουνό της Πεντέλης υπάρχουν πολλά φαρδιά λοφάκια όπως αυτό το Αμαρουσίου, των Βριλησσίων και δημιουργούν πολλούς τομείς σκιάς όπως το καταλαβαίνω. Ο Υμητός και η Πάρνηθα δεν έχουν τίποοτα μπροστά

radioamateur
05-07-06, 23:34
Η γνώμη μου παντως είναι ότι πρέπει να υποστηριζουμε το νόμιμο ποιοτικό πλουραλιστικό ραδιόφωνο που ενημερώνει, ψυχαγωγεί αλλά κυρίως παράγει πολιτισμό.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια ευρωπαϊκή κοινοτική οδηγία σχετικά με το έλεγχο της μπάντας των FM.Επίσης εάν γνωρίζει κάποιος πότε θα αρχίσουν οι ψηφιακές ραδιοφωνικές εκπομπές στην Ελλάδα και τι σχετικό εξοπλισμό θα χρειαστούμε για τη ληψη.
Ευχαριστώ!!!

radiodj105
06-07-06, 00:49
Λοιπόν στην Πεντέλη εκτός του ότι υπάρχει ραντάρ της αεροπορίας, μπροστά από το βουνό της Πεντέλης υπάρχουν πολλά φαρδιά λοφάκια όπως αυτό το Αμαρουσίου, των Βριλησσίων και δημιουργούν πολλούς τομείς σκιάς όπως το καταλαβαίνω. Ο Υμητός και η Πάρνηθα δεν έχουν τίποοτα μπροστά
Επιπλέον η ψηλότερη κορυφή της Πεντέλης, δεν έχει μεγάλη έκταση ώστε να εγκατασταθούν κοντέινερ και πυλώνες. Δεν συγκρίνεται με αυτό του Υμηττού.

radiodj105
06-07-06, 00:53
Η γνώμη μου παντως είναι ότι πρέπει να υποστηριζουμε το νόμιμο ποιοτικό πλουραλιστικό ραδιόφωνο που ενημερώνει, ψυχαγωγεί αλλά κυρίως παράγει πολιτισμό.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια ευρωπαϊκή κοινοτική οδηγία σχετικά με το έλεγχο της μπάντας των FM.Επίσης εάν γνωρίζει κάποιος πότε θα αρχίσουν οι ψηφιακές ραδιοφωνικές εκπομπές στην Ελλάδα και τι σχετικό εξοπλισμό θα χρειαστούμε για τη ληψη.
Ευχαριστώ!!!
Με εξαίρεση τον Μπλάκμαν και τον Digital FM, όλα τα ραδιόφωνα παράγουν πολιτισμό. Μπορεί ραδιόφωνα όπως το "Ντέρτι ΦΜ" να μην παράγει τον πολιτισμό που παράγει η ΕΡΑ-3, αλλά παράγει έναν ειδικού τύπου πολιτισμό, που το φαν κλαμπ της Ανίτας Πάνια στηρίζει και αγαπά.

Πως τον εννοείς τον έλεγχο; Να ανεβαίνει ραδιογωνιόμετρο αραιά και που; Μα αυτό γίνεται και τώρα. Να γιατί ανοιγοκλείνουν όλοι. Αυτό που γράφω, ισχύει μέχρι το "ντου" της περασμένης εβδομάδας.

Ψηφιακή εκπομπή (σε εντελώς πιλοτικό στάδιο) υπάρχει αυτή τη στιγμή από τον ΚΙΣΣ ΦΜ. Παλαιότερα είχε επιχειρήσει να κάνει το πείραμα από τον Υμηττό, αλλά ανέβηκε κλιμάκιο και του μαζέψαν του χριστιανού.

Κλικ εδώ και θα διαβάσεις μπόλικα καλά για το DAB!
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3143

radioamateur
06-07-06, 02:09
Αξιότιμε Βασίλη εννοω αν υπάρχει ή μπορούμε να μάθουμε τι προβλέπει η σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία (Σύνταγμα) σχετικά το ποια πχ τεχνικά χαρακτηριστικά πρέπει να πληρεί ο ραδιοφωνικός σταθμός για να θεωρείται νόμιμος τόσο στα ΑΜ,FM, DAB internet κτλ. προδιαγραφές μηχανημάτων διότι εαν μπει επισκεφθεί κάποιος τον επίσημο δικτυακό τόπο των γνωστών ευρωπαϊκών κατασκευαστών υπάρχουν πληθώρα τεχνικών προδιαγραφών που δεν είναι πλήρως κατανοητές στο ευρύ κοινό.
Ποιοι σταθμοί έχουν δικαίωμα εκπομπής και με βάση ποια κριτήρια βάσει της ευρωπαϊκής νομοθεσίας.Ποιές είναι οι επιτρεπόμενες ισχείς, ευρος συχνοτήτων,απόσταση σταθμων μεταξύ τους κτλ. Τι επιτρέπεται και τι όχι.Ο ακροατής έχει δικαιώματα και ναι ποιά είναι αυτά;Επιτρέπεται η εκπομπή χωρίς ενημέρωση δελτία ειδήσεων κτλ.Το πρόγραμμα πρέπει ή όχι να προσαρμόζεται στις γεωγραφικές ιδιαιτερότητες καθε περιοχής & πως.
Τι προβλέπει το Ευρωσύνταμα για τα webradios;
Νομίζω ότι έστω και εγκυκλοπαιδικα θα ήταν πολυ χρήσιμο να μάθουμε τι πρέπει να τηρείται στον ευρωπαϊκό μαγικό κόσμο των ερτζιανών.

radiodj105
06-07-06, 10:55
Ποιοι σταθμοί έχουν δικαίωμα εκπομπής
Μόνο σε αυτή την ερώτηση έχω απάντηση. Λόγω της ΜΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ διαγωνισμού για αδειοδότηση, αυτή τη στιγμή κανένας δεν έχει δικαίωμα εκπομπής σε DAB ή DVB-t (επίγεια ψηφιακή τηλεόραση).
Η ΕΡΤ είναι "ΕΡΤ" και γιαυτό κάνει ότι γουστάρει.
'Οπως θα δεις σε παλαιότερο ποστ, ο ΚΙΣΣ που το πρωτοέκανε, τον "μάζεψαν"!

Giannis511
06-07-06, 12:48
Παιδιά η Πάρνηθα είναι πολύ ψηλότερη από τον Υμητό. Ο πύργος του ΟΤΕ είναι πάνω από τα 1500 αφού η πάρνηθα έχει καραφλό και βλέπει Λουτράκι και Κόρινθο!

kostas30
07-07-06, 02:04
Ριχτε μια ματια εδω και φτυστε στα μουτρα αυτους που ελεγχουν το ραδιοφασμα http://hellastv.blogspot.com/ =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# και ακομα http://hellastv.blogspot.com/2006/06/blog-post_22.html



ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΠΟΥΛΙ ......................................... :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

kostas30
07-07-06, 02:12
Anonymous said...

Και γιατι να μην μιλησουμε με ονοματα... ο αρχοντας και νταβατζης του βουνου ο κυριος Ορφεας, ιδιοκτητης του γνωστου πλεον digital στους 106,7 παρεα με τους αυλοκολακες του (βλεπε Κυπριανος που εχει τον bluespace στους 107,2 και λιγο πιο κατω ο κυριος Κωστας με τον freefm 98) παρουσιαζουν τους εαυτους τους ως τα αφεντικα του Υμηττου. τα δε κεντρα εκπομπης τους (μηχανηματα κτλ) εχουν κρυψει επιμελως μεσα σε container αλλων νομιμων σταθμων ωστε καθε φορα που επεμβει καποιος να μην χρειαστει η παραμικρη προσπαθεια να ξηλωσουν η να κλεισουν τους πομπους τους οπως επισης και να διαφυγουν καθε ειδους ταλαιπωρια..και ολα αυτα φυσικα με το κλεμμενο ρευμα και τα φακελακια που δινουν καθε μηνα στον Κυριο Νικο και στον κυριο diva οι οποιοι εχουν αρκετες γνωριμιες που τους αφηνουν και βγαινουν μεχρι στιγμης..για να μην μιλησω για τις καποιες χιλιαδες μαυρων ευρω που κονομανε απο τις διαφημισεις και απο τα παρτυ που διοργανωνουν καθε Σαββατο σε μαγαζια με πανακριβη εισοδο και νοθευμενα ποτα ωστε να βοηθουν με τον καλυτερο τροπο το ευκολο κερδος τους. Και μην ξεχναμε φυσικα πως δεν βαζουν φραγκο απο την τσεπη τους. ρευμα κλεμμενο-μαυρα λεφτα απο διαφημισεις (φοροδιαφυγη)- παρτυ με εισοδο 20 ευρω-παρανομη πωληση τραγουδιων σε cd σε διαφορους...αυτοι ειναι οι σημερινοι ραδιοαλητες. Οι οποιοι εχουν καταληστεψει τον Υμηττο απο το πλιατσικο που κανουν σε container αλλων και με τα μηχανηματα που ψυριζουν δεξια και αριστερα για να τα πουλανε για ενα κομματι ψωμι, αρκει να γεμιζουν τις τσεπες τους με κλεμμενα λεφτα και με πραγματα που παρανομα εχουν οικειοποιηθει εδω και καιρο.
ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ KAI ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΙΦΡΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΟΠΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ..
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

kostas30
07-07-06, 02:16
Επιστολή-καταγγελία προς τον πρόεδρο της ΕΕΕΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων) Νικήτα Αλεξανδρίδη, έστειλε το προεδρείο της ΕΙΙΡΑ (Ενωση Ιδιοκτητών Ιδιωτικών Ραδιοφωνικών Σταθμών Αθηνών) ενημερώνοντάς τον ονομαστικά για όλους τους πειρατικούς σταθμούς που εκπέμπουν στο Λεκανοπέδιο και απαιτώντας από την κρατική αρχή να λάβει άμεσα μέτρα για την προστασία των αδειούχων σταθμών.Να σημειώσουμε ότι στην επιστολή, ως παράνομοι σταθμοί αναφέρονται (σ.σ. ορθώς) και οι σταθμοί Air 104,4 του Δήμου Αθηναίων όπως και ο σταθμός του Συνασπισμού "Στο κόκκινο".Το θέμα τώρα είναι αν η ΕΕΕΤ θα κάνει το καθήκον της και θα ελέγξει τις συχνότητες και αν όντως η καταγγελία της ΕΙΙΡΑ είναι σωστή, θα πρέπει να κλείσει άμεσα όλους τους παράνομους σταθμούς για να σταματήσει η αναρχία στον ραδιοφωνικό χάρτη της Αθήνας... (Μedianews)Πιο συγκεκριμένα, οι συχνότητες (και τα κέντρα εκπομπής) στις οποίες ακούγονται πειρατικοί σταθμοί στην Αθήνα και που κατονομάζονται από την ΕΙΙΡΑ είναι οι:

87,5 Υμηττός ( κρητική μουσική )

90,65 Υμηττός ( Τηλεάστυ )

91,4 Πυροβολεία Αιγάλεω ( άγνωστος )

95,4 Πυροβολεία Αιγάλεω ( άγνωστος )

95,8 Πυροβολεία Αιγάλεω ( άγνωστος )

97,8 Υμηττός ( Βερόνικα )

98,0 Υμηττός ( free fm )

99,8 Υμηττός ( Αstron )

100,0 Υμηττός και Πυροβολεία Αιγάλεω ( Φλόγα )

101,55 Πυροβολεία (άγνωστος )

103,1 Υμηττός ( Blackman )

103,5 Υμηττός (άγνωστος )

104,2 Υμηττός (άγνωστος )

104,4 Υμηττός ( Air Fm )

104,7 Υμηττός ( Σοκ fm )

104,9 Υμηττός ( champion fm )

105,2 Υμηττός ( Ατλαντίδα )

105,5 Υμηττός ( κόκκινο στα fm )

106,7 Υμηττός ( digital )

107,2 Υμηττός (blue space fm )

107,4 Ζαχαρίτσα ( star fm )

107,6 Υμηττός ( Ακτίνα )

107,8 Υμηττός και Πάρνηθα (άγνωστος )

108,0 Υμηττός και Πάρνηθα :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-# :-# :-# :-# :-# :-# :mrgreen: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

billos1989
07-07-06, 08:46
πες τα ρε κωστακη.κοιταν να πιασουν εμας που βγααινουμε με ενα ερημο pll 30-40βαττ και το μονο που κανουμε ειναι να βαζουμε μουσικη και να κανουμε το χαβαλε μας.και καποιοι <<κυριοι>> απο δω μεσα(τουλαχιστον ετσι νομιζουν) κατηγορουν εμας σε μια χωρα που το μονο που δεν εφαρμοζεται ειναι οι νομοι της.ας ηταν σε ολα τα υπολοιπα σωστη η ελλαδα και μετα να πιαναν και εμας,που στο κατω κατω ψυχαγωγουμε και 10-20 ατομα που ακουν.και κατι τελευταιο,εδω και καιρο απλα μπαινω και διαβαζω μνματα χωρις να επεμβενω.ειμαι μελος στη σελιδα εδω και εναμιση χρονο.καποτε εμπαινα και χαιρομουν που γνωριζα φιλους ραδιοερασιτεχνες,πλεον ντρεπομαι,γιατι η σελιδα χ α λ α σ ε.μπηκαν πολλοι ρουφιανοι και δηθεν νομοταγεις πολιτες που δηθεν νοιαζονται για το καλο της χωρας :lol: .αν οπως νομιζουν νοιαζονται για την χωρα και την εφαρμογη των νομων ας κανουν κατι για την εγκληματικοτητα,για τα ναρκωτικα,οχι να κυνηγουν ερασιτεχνες..συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτη ειναι η αποψη και ηθελα να την εκφρασω,ελπιζω πως τουλαχιστον ακομα ισχυει η ελευθερη εκφραση στην δηθεν δημοκρατια μας...καλημερα!

Giannis511
07-07-06, 09:48
πες τα ρε κωστακη.κοιταν να πιασουν εμας που βγααινουμε με ενα ερημο pll 30-40βαττ και το μονο που κανουμε ειναι να βαζουμε μουσικη και να κανουμε το χαβαλε μας.και καποιοι <<κυριοι>> απο δω μεσα(τουλαχιστον ετσι νομιζουν) κατηγορουν εμας σε μια χωρα που το μονο που δεν εφαρμοζεται ειναι οι νομοι της.ας ηταν σε ολα τα υπολοιπα σωστη η ελλαδα και μετα να πιαναν και εμας,που στο κατω κατω ψυχαγωγουμε και 10-20 ατομα που ακουν.και κατι τελευταιο,εδω και καιρο απλα μπαινω και διαβαζω μνματα χωρις να επεμβενω.ειμαι μελος στη σελιδα εδω και εναμιση χρονο.καποτε εμπαινα και χαιρομουν που γνωριζα φιλους ραδιοερασιτεχνες,πλεον ντρεπομαι,γιατι η σελιδα χ α λ α σ ε.μπηκαν πολλοι ρουφιανοι και δηθεν νομοταγεις πολιτες που δηθεν νοιαζονται για το καλο της χωρας :lol: .αν οπως νομιζουν νοιαζονται για την χωρα και την εφαρμογη των νομων ας κανουν κατι για την εγκληματικοτητα,για τα ναρκωτικα,οχι να κυνηγουν ερασιτεχνες..συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτη ειναι η αποψη και ηθελα να την εκφρασω,ελπιζω πως τουλαχιστον ακομα ισχυει η ελευθερη εκφραση στην δηθεν δημοκρατια μας...καλημερα!

Έτσι Βασίλη έχουμε φτάσει να φοβόμαστε και τη σκιά μας! Αφήνουν τον κάθε νταβατζή και τον κάθε αλήτη - βάρος στην κοινωνία να γυρνοβολάει ελέυθερος.[b]ΟΧΙ, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΩ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟ FORUM.Επειδή έχω μάτια και βλέπω θα πω ενδεικτικά. Μας βομβαρδίζουν όλη μέρα με τις Μ@Λ@κί*ς τους χωρίς να το θέλουμε. Εκτός του ότι επιβαρύνεται η υγεία μας, είναι ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που εισάγουν την παρακμή στην κατά τα άλλα "πολιτισμένη" χώρα μας. Τι έχουμε ρε αδερφέ?Δυο μαρμαροκολόνες που δεν γκρέμισαν οι Τούρκοι / Βενετοί / Ιταλογερμανοί. Τι είπατε για τη δημοκρατία της ελευθερίας σκέψης και έκφρασης των νταβατζήδων?Τι?ΟΕΟ!

Πάντα φιλικά, με σεβασμό και εκτίμηση, Γιάννης[/u]

amateur
07-07-06, 10:21
Hρεμηστε βρε παιδια και πανω απο ολα μην χαλατε την υγεια σας .Αυτοι υπηρχαν ,υπαρχουν και θα συνεχισουν να υπαρχουν.

gRooV
07-07-06, 21:16
ειμαι μελος στη σελιδα εδω και εναμιση χρονο.καποτε εμπαινα και χαιρομουν που γνωριζα φιλους ραδιοερασιτεχνες,πλεον ντρεπομαι,γιατι η σελιδα χ α λ α σ ε.μπηκαν πολλοι ρουφιανοι και δηθεν νομοταγεις πολιτες που δηθεν νοιαζονται για το καλο της χωρας :lol: .αν οπως νομιζουν νοιαζονται για την χωρα και την εφαρμογη των νομων ας κανουν κατι για την εγκληματικοτητα,για τα ναρκωτικα,οχι να κυνηγουν ερασιτεχνες..συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτη ειναι η αποψη και ηθελα να την εκφρασω,ελπιζω πως τουλαχιστον ακομα ισχυει η ελευθερη εκφραση στην δηθεν δημοκρατια μας...καλημερα!
Εδώ κάνεις ένα μεγάλο λάθος και όσο και να προσπαθώ να κρατηθώ με τις δήθεν δημοκρατικές απόψεις σας δεν μπορώ. Η συζήτηση περί πειρατείας στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, όπου τυχαίνει να είμαι και κάτοχος, είναι δική μου απόφαση γιατί εγώ είμαι το νομικό πρόσωπο πίσω από τις συζητήσεις και απόψεις που θες εσύ να συμμετέχεις. Εσύ είσαι ένας ανώνυμος χρήστης που θέλει να μάθει να κατασκευάζει ένα pll με ένα linear και να κάνει τον χαβαλέ του, όπως ο ίδιος λες. Δεν σου απαγόρεψε κανείς τις συζητήσεις περί τεχνικών θεμάτων (όπου ίσως λίγο να ενδιαφέρει εσένα, γιατί το μόνο που θες είναι να απλά "βγεις στον αέρα"!) αλλά σου ζήτησε με έμμεσο τρόπο να είσαι πιο διακριτικός στα μηνύματά σου και να μην υπάρχουν μηνύματα του τύπου "Εκπέμπω, ψάξτε τα ραδιόφωνά σας και πείτε μου πως με ακούτε!". Τώρα αν θεωρείς ότι η σελίδα "χάλασε" αυτό εκφράζει εσένα που συμμετέχεις αποκλειστικά σε μία κατηγορία του forum. Λίγο με νοιάζει το καλό της χώρας στα ερτζιανά!! Δεν πάνε να βγαίνουν 300 σταθμοί ανά 50KHz!! Κανείς τους δεν μου δίνει χρήματα να ζήσω! Τον τελευταίο καιρό έχετε παρομοιάσει τους διαχειριστές και τους συντονιστές σαν να είναι ρυθμιστική αρχή με σκοπό να προστατεύουν και να τειρούν τους νόμους τους κράτους, έλεος πια!, μόνο λίγη διακριτικότητα στα μηνύματα περί μη νόμιμης εκπομπής ζητάμε!
Φιλικά, Θανάσης
*Βασίλη το ότι χρησιμοποίησα δεύτερο πρόσωπα στα λεγόμενά μου, δεν έχει σχέση με σένα προσωπικά αλλά απευθύνομαι σε όλους γενικότερα με αφορμή το μήνυμά σου.

kostas30
08-07-06, 02:28
[-( :cry:

kostas30
08-07-06, 03:16
μπορει να εξηγησει καποιος γιατι ενω την στιγμη που ειχε προγραμματιστει το "ντου" βρεθηκαν αρκετοι να εχουν κλεισει τα μηχανηματα τους και τα μαζευαν αρων αρων απο τον Υμηττο για να προλαβουν να φυγουν πριν ανεβουν τα κλιμακια? ποια ειναι τα προσωπα σε θεσεις κλειδια που χρηματιζονται προκειμενου να δινουν καθε πληροφορια στους νταβατζηδες του βουνου πριν γινει εφοδος? ειναι τοσο δυσκολο για τους αρμοδιους να καταλαβουν πως υπαρχουν διαρροες απο ατομα που την μια στιγμη βαζουν τις υπογραφες τους για τα ντου ενω ταυτοχρονως καλουν τον Ορφεα και τον καθε Ορφεα και τους προειδοποιουν? παρετε για παραδειγμα τον digital 106,7 του ορφεα και τον bluespace 107,2 του κυπριανου. την ωρα που τα κλιμακια ειναι στον υμηττο 2 αδελφακια που δεν παραλειπουν να παιζουν μαζι, με το ιδιο κλεμμενο ρευμα, απο το ιδιο σημειο, με την ιδια ισχυ, εχουν βγει στον αερα και παλι και παιζουν κανονικα. με μικροτερη ισχυ και μονοφωνικο σημα. εαν δεν σας αρκει αυτη η πληροφορια για ανοιξτε τους δεκτες σας και συντονιστειτε. οι απατεωνες αυτοι μπορει να μην εκπεμπουν τωρα απο τον Υμηττο αλλα εχουν ανοιξει απο καπου αλλου (λοφος, ταρατσα). ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβουν οι αρμοδιοι πως καποιοι ξεγλυστρανε ακριβως επειδη εχουν ακομα τις γνωριμιες και παιρνουν πληροφοριες. η να το πω πιο απλα? ενταξει κυριοι της Ε.Ε.Τ.Τ και Ε.Ι.Ι.Ρ.Α, σεβαστο και αποδεκτο οτι εισαστε "εκει πανω" και κανετε αξιεπαινες προσπαθειες να τα ξηλωσετε ολα. την ιδια στιγμη ομως επρεπε να εχετε στειλει σε ανυποπτο χρονο ενα μικρο κλιμακιο με ενα ραδιογωνιομετρο να εντοπισει τους αλητες που συνεχιζουν να εκπεμπουν, να τους μπαγλαρωσετε και εκεινους και τα μηχανηματα τους και να τους στειλετε στο διαολο μια και καλη. εαν το κανετε 1-2 φορες θα τους κοπει η μαγκια, θα συνηδειτοποιησουν οτι το hobby και η κονομα τους κοστιζει λεφτα (με το αντικαθιστουν καθε φορα τον εξοπλισμο) και τοτε θα αναγκαστουν να σταματησουν την απατεωνια τους. κυριοι της Ε.Ε.Τ.Τ και της Ε.Ι.Ι.Ρ.Α ξυπνηστε!!!!! βρειτε εν ριπη οφθαλμου εναν εισαγγελεα, βαλτε 2 εξουσιοδοτημενους υπαλληλους σας μαζι με 5 αστυνομικους και στειλτε τα κλιμακια αμεσως τωρα να μαγκωσουν τους ελεεινους και τρισαθλιους αλητες....

kostas30
08-07-06, 03:18
Οι τεχνικοί στο πάρκο κεραιών του Υμηττού είναι απόλυτα κατηγορηματικοί: «Ουδείς εδώ τηρεί τις προδιαγραφές για τις οποίες έχει πάρει άδεια. Ολοι εκπέμπουν σε μεγαλύτερη ισχύ. Ερχεται η Ελληνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων για έλεγχο. Κατεβάζουν την ισχύ μία - δύο ημέρες μετά τον έλεγχο και μετά την ξανανεβάζουν».

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13594&m=A36&aa=1

kostas30
08-07-06, 03:21
Ορισμένοι από τους παράγοντες της ποδοσφαιρικής ομάδας του Εθνικού Αστέρα Καισαριανής είχαν διατυπώσει την άποψη ότι η διπλή εφετινή βλάβη των προβολέων του σταδίου στους πρόποδες του Υμηττού οφείλεται στην... ηλεκτρομαγνητική ρύπανση από τις κεραίες του πάρκου κεραιών που υπάρχει στην κορυφή του βουνού. Τόσο οι τεχνικοί του πάρκου κεραιών όσο και η εκπρόσωπος της ΕΕΤΤ απορρίπτουν τον ισχυρισμό λέγοντας ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Αλλά οι ίδιοι τεχνικοί του πάρκου κεραιών ομολογούν ότι η ισχύς των κεραιών προκαλεί ακόμη προβλήματα στις επικοινωνίες του νέου αεροδρομίου και σε συχνότητες της Αστυνομίας. «Ολοι οι μεγάλοι σταθμοί ενισχύουν τις κεραίες τους ως και δυόμισι φορές πάνω από τη δηλωμένη ισχύ» λέει ο Παναγιώτης Μ., ηλεκτρολόγος που έχει κάνει μερικές από αυτές τις τοποθετήσεις. «Παλαιότερα είχαν κάποια πτερύγια "Γιάνκι " οριζοντίου - καθέτου, τα λεγόμενα σίρκουλαρ, που δημιουργούσαν διαρκώς παρεμβολές στις τηλεπικοινωνίες του αεροδρομίου. Τα σίρκουλαρ καταργήθηκαν ύστερα από κάποιον έλεγχο αλλά τώρα έχουν τοποθετηθεί άλλα εξαρτήματα στις κεραίες που δημιουργούν τα ίδια προβλήματα».

Στο ερώτημα αν η ΕΕΤΤ κατάσχει το μηχανικό μέρος των κεραιών με βάση το οποίο παράγεται ισχύς πέρα από τη δηλωμένη, η εκπρόσωπός της δεν έχει απάντηση.

Το πρόβλημα της ηλεκτρομαγνητικής ρύπανσης δεν είναι ελληνικό. Το Βατικανό αναγκάστηκε να αναστείλει τη λειτουργία του ραδιοφωνικού του σταθμού επειδή οι κάτοικοι γύρω από την κεραία του διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τους κινδύνους τους οποίους διέτρεχε η υγεία τους. Στις κεντροευρωπαϊκές χώρες η προστασία του ανθρώπου από την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία βρίσκεται στο επίκεντρο της επιστημονικής και πολιτικής συζήτησης.

Η ομοσπονδιακή υπηρεσία για την προστασία του περιβάλλοντος στη Γερμανία ζήτησε στα τέλη Μαΐου από τους πολίτες να προχωρούν σε καταγγελίες στην ιστοσελίδα της για τη ρύπανση που προκαλούν οι κεραίες της κινητής τηλεφωνίας. Στις 28 Φεβρουαρίου 2002 το Ομοσπονδιακό Δικαστήριο αποφάσισε για την προσφυγή ενός πολίτη το οικόπεδο του οποίου γειτόνευε με κεραία κινητής τηλεφωνίας. Ο πολίτης αυτός ζητούσε να μειωθούν τα επίπεδα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στα οποία ήταν εκτεθειμένος αυτός και η οικογένειά του. Ας σημειωθεί ότι στη Γερμανία ισχύουν όρια κατά 20% υψηλότερα από την Ελλάδα. Τα ίδια επίπεδα ισχύουν εξάλλου στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Στην υπ' αριθμόν 1676 απόφασή του το Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας αποφάσισε να απορρίψει την προσφυγή με το σκεπτικό ότι:

«Η διοίκηση δεν μπορεί να εξαναγκαστεί με δικαστική απόφαση να καθορίσει τα επίπεδα της επιτρεπόμενης ακτινοβολίας επί τη βάσει πιθανών αλλά όχι αποδεδειγμένων κινδύνων για την ανθρώπινη υγεία». Το δικαστήριο αποφαίνεται ακόμη ότι και η παράθεση αποτελεσμάτων ιατρικών εξετάσεων εκ μέρους του προσφεύγοντος δεν επιτρέπει την εξαγωγή του συμπεράσματος του προσφεύγοντος ότι η ασθένειά του (καρκίνος) οφείλεται στις κεραίες εκπομπής της κινητής τηλεφωνίας. «Οι ιατρικές βεβαιώσεις δεν επιβεβαιώνουν την ύπαρξη αιτιότητας» ως προς την εκδήλωση της ασθένειας. Σημαντική είναι η τρίτη παράγραφος της απόφασης, σύμφωνα με την οποία «δεν υπάρχουν ασφαλή επιστημονικά στοιχεία για τον βαθμό του κινδύνου από τα σημερινά επίπεδα της ακτινοβολίας». Παρ' όλα αυτά και εν όψει της εγκατάστασης κεραιών εκπομπής για τα κινητά τηλέφωνα τρίτης γενιάς, πολλές γερμανικές πόλεις δεν δίνουν άδειες για την εγκατάσταση νέων κεραιών. Ετσι το δημοτικό συμβούλιο του Μονάχου αποφάσισε να μη δώσει άδειες για κεραίες κινητής τηλεφωνίας στη γιορτή του «Οκτόμπερφεστ» επικαλούμενο τον κίνδυνο ηλεκτρομαγνητικής ρύπανσης.

Στην Ελλάδα αρμόδια για τη μέτρηση της ακτινοβολίας από τις κεραίες εκπομπής της κινητής τηλεφωνίας είναι η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας... Στο Τμήμα μη Ιονιζουσών Ακτινοβολιών της Επιτροπής δέχονται καθημερινά αιτήσεις από δήμους, νομαρχίες αλλά και απλούς ιδιώτες για μετρήσεις των επιπέδων ακτινοβολίας από περιοχές όπου έχουν εγκατασταθεί κεραίες. Η μέτρηση κοστίζει 600 ευρώ (σ.σ.: χωρίς τον ΦΠΑ). Κάθε περίπτωση κεραίας είναι ξεχωριστή αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν μετρηθεί τιμές πάνω από τα όρια της ΕΕ. Παρ' όλα αυτά η ΕΕΑΕ (Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας) ενθαρρύνει τους πολίτες να ζητούν τις μετρήσεις στις κεραίες εκπομπής. Οι γνωματεύσεις της Επιτροπής είναι διαφορετικές από εκείνες των εταιρειών. Ετσι η εταιρεία ΣΤΕΤ καταλήγει στο συμπέρασμα για την κεραία 906 στον νομό Καβάλας: «Η ένταση της ακτινοβολίας είναι χαμηλότερη από τη στάθμη αναφοράς που θέτει η πρόταση σύστασης του συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ενωσης σχετικά με τον περιορισμό της έκθεσης του κοινού σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία με συχνότητες 10 κιλοχέρτζ ως 300 γιγαχέρτζ σε οποιοδήποτε σημείο υπάρχει πρόσβαση του κοινού, ακόμη και κάτω από τον ιστό στήριξης της κεραιοδιάταξης». «Αρα» συμπεραίνει ο μελετητής της ΣΤΕΤ «σε κανένα σημείο δεν χρειάζεται να απαγορευθεί η πρόσβαση του κοινού, εκτός από την οροφή απόληψης, όπου... πρέπει να σημειώσουμε ότι η πρόσβαση για το κοινό απαγορεύεται».
ΚΙΝΗΤΑ
«Αποχρώσες ενδείξεις ανάπτυξης όγκων»

Στις αρχές του 2000 η θυγατρική εταιρεία της Ντόιτσε Τέλεκομ Τ-Μομπίλ ανέθεσε στο ανεξάρτητο Ινστιτούτο του Ανοβέρου ΕΚΟΛΟΓΚ να μελετήσει τις συνέπειες στη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου από τη χρήση των κινητών τηλεφώνων. Οι ερευνητές σημειώνουν στα συμπεράσματά τους: «Σοβαρή επίδραση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, ανωμαλίες στις γνωσιακές λειτουργίες του εγκεφάλου και αποχρώσες ενδείξεις ανάπτυξης όγκων». Η Τ-Μομπίλ αρνήθηκε να δημοσιεύσει τα αποτελέσματα της έρευνας που η ίδια χρηματοδότησε.

Την ίδια περίοδο η ογκολογική κλινική στο Λουντ της Σουηδίας αποφάσιζε να προχωρήσει σε αυτοψία σε 200 ανθρώπους που είχαν πεθάνει από όγκο στον εγκέφαλο. Οσοι μιλούσαν με κινητά τηλέφωνα επί ώρες ημερησίως από το δεξί αφτί είχαν αναπτύξει όγκο στη δεξιά πλευρά, όσοι προτιμούσαν το αριστερό... αφτί είχαν αναπτύξει όγκο στην αριστερή πλευρά. Οι ερευνητές του Λουντ κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι 6 λεπτά διαρκούς συνομιλίας χωρίς τη χρήση ακουστικού (χαντς φρι) δημιουργούν εγκεφαλικές δυσλειτουργίες που αρχίζουν με απώλεια της μνήμης... Οι συνδιαλέξεις για παιδιά κάτω των 12 ετών είναι «εντελώς επιβλαβής». Η βιομηχανία δεν αρνήθηκε την εγκυρότητα της μεθόδου της σουηδικής κλινικής, διευκρίνισε ωστόσο ότι «η συγκεκριμένη μελέτη είναι μία από τις πολλές και στηρίχθηκε σε μοντέλα κινητών που δεν κυκλοφορούν πλέον στην αγορά».
ΕΡΕΥΝΑ
Οι ξάγρυπνες αγελάδες

Με εντολή του βαυαρικού υπουργείου περιβάλλοντος διενεργήθηκε τη διετία 1998-2000 έρευνα σε 38 αγροκτήματα της Βαυαρίας για την επίδραση των κεραιών κινητής τηλεφωνίας στην υγεία, στην απόδοση(!) και στη συμπεριφορά βοοειδών. Ενας από τους κτηνιάτρους που πήραν μέρος στη μελέτη, ο κ. Κρίστοφ Βέντσελ, υπογράμμισε: «Παρά το ότι δεν έγινε δυνατόν να βρεθούν οι αιτίες της αλλαγής της συμπεριφοράς των ζώων, διαπιστώσαμε ότι αυτά είχαν σοβαρές διαταραχές στον ύπνο τους από την ακτινοβολία των κεραιών».


Το ΒΗΜΑ, 23/06/2002 , Σελ.: A36
Κωδικός άρθρου: B13594A361
ID: 246574
Στείλτε το άρθρο με e-mail

moutoulos
08-07-06, 11:03
Παιδιά έχει δίκιο ο Θανάσης (gRooV), η σελίδα δεν εκπροσωπεί τον νόμο, αλλά επειδή βρίσκεται "νομικά"
πίσω απ όλα αυτά που γράφουμε ο Θανάσης, καλό θα ήταν να υπάρχει λίγη διακριτικότητα :D .

Κώστα ... το άσχημο στην Ελλάδα ξέρεις πιο είναι ?, οτι οι νόμοι ισχύουν μόνο για τους "αδύνατους",
για τους"ισχυρούς ισχύει το no limit" ... όταν μάλιστα παίζονται συμφέροντα και χρήμα :x .

AKIS
10-07-06, 23:26
Οι τεχνικοί στο πάρκο κεραιών του Υμηττού είναι απόλυτα κατηγορηματικοί: «Ουδείς εδώ τηρεί τις προδιαγραφές για τις οποίες έχει πάρει άδεια. Ολοι εκπέμπουν σε μεγαλύτερη ισχύ. Ερχεται η Ελληνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων για έλεγχο. Κατεβάζουν την ισχύ μία - δύο ημέρες μετά τον έλεγχο και μετά την ξανανεβάζουν».

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13594&m=A36&aa=1
επιβεβαιωνω αυτα που λεει ο Κωστας αφου τη διαδικασια αυτη μου την εχει πει προην τεχνικος του Υμητου

radiodj105
11-07-06, 09:10
επιβεβαιωνω αυτα που λεει ο Κωστας αφου τη διαδικασια αυτη μου την εχει πει προην τεχνικος του Υμητου
Φίλε μου δεν χρειάζεται να στην πει κάποιος. Θυμίζω σε όλους μας πως ζούμε στην Ελλάδα.

Εγώ με βεβαιότητα λέω πως στην Αρκαδία και στην Αργολίδα όπου εκπέμπει ο Μπλάκμαν, μόλις πέφτει σύρμα ότι έχει κατέβει βαν της ΕΕΤΤ, όλοι κλείνουν "ότι" παράνομο έχουν. Επιπλέον μειώνουν ισχύ στα "νόμιμά τους" και χαμηλώνουν και λίγο ένταση ήχου... just in case.

Πολύ κολλητός μου φίλος (που δεν θα πω νομό για να μην τον κάψω), όταν ξέρει πως έχει κατέβει η ΕΕΤΤ, ανεβάζει τον υπολογιστή στο βουνό (παίζοντας απευθείας) και κλείνει το λινκ του (από το στούντιο), για να μην εντοπίσει η ΕΕΤΤ ότι παίζει στους 900 MHz.

kostas30
18-07-06, 21:55
αν ανοιξει καποιος ραδιοφωνο θα δει οτι το χαλι καλα κρατει. ντροπη κ αισχος σε ολα τα αρμοδια οργανα που συνεχιζουν τους ελεγχους :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ :-# :-# :-# :-#

radiodj105
18-07-06, 22:10
αν ανοιξει καποιος ραδιοφωνο θα δει οτι το χαλι καλα κρατει. ντροπη κ αισχος σε ολα τα αρμοδια οργανα που συνεχιζουν τους ελεγχους :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ :-# :-# :-# :-#
Σώπα καημένε. Τώρα σε πείραξε αυτό; Αυτό συμβαίνει εδώ και τόσα χρόνια.
Από την άλλη φυσικά θεωρώ αυτονόητο πως ακόμα και αν το γράφεις από αυτό εδώ το φόρουμ, τα "αρμόδια όργανα" έχουν χεσ**νο και εσένα και εμένα και το φόρουμ και τον κόσμο γενικότερα.

'Οπως θα έχεις διαπιστώσει... Γίνεται το "μπαμ" στα βουνά για μερικές μέρες και μετά από μια εβδομάδα παραμένουν όλα ίδια.

Η πλάκα είναι ότι πριν από 5 λεπτά είχα πάει βόλτα κάτι κοπρόσκυλα της αδερφής μου στο βουνό της Πετρούπολης. Περιττό να σας πω πως τουλάχιστον 4 σταθμοί παίζουν από την κορυφή του βουνού.

Giannis511
18-07-06, 22:42
Τουρκοβούνια? Νταμάρια? Πάρτε το χαμπάρι παίδες, μπρος στη φουσκομένη τσέπη δε πα να ***ηθούν όλοι... Και θέλουμε να μιλάμε και για DAB και DVΒ-Τ? Πως τό 'παμε? Κλείσιμο, μάλλον μήπως ανοίξαν αυτοί που περίμεναν να βγουν για να παίξουν διαφημησούλες αυτοί που δεν μπορούσαν μέχρι τώρα? Άρε κλωτσές που θέλουν όλοι τους...

Όταν ζούσε ο συγχωρεμένος ο Βασίλης στην Άστιγγος ακόμα μιλάγαμε και μου λέει αν καταφέρεις να βγάλεις στον αέρα αυτοταλ****το (απαγορευμένη λέξη για κάποιους) θα είσαι και πολύ μάγκας σήμερα. Και ήξερε τι έλεγε. Ερε Λιακόπουλος που τους χρειάζεται! :twisted: :twisted:

radioamateur
19-07-06, 01:28
Από τη στιγμή που αυτοί που θίγονται άμεσα δεν αντιδρούν με τη "χασούρα" απο τις διαφημίσεις - έσοδα τότε πρόβλημα τους.

kostas30
23-07-06, 14:01
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> http://www.blogger.com/publish-comment.do?blogID=21808798&postID=115332045211031713&r=ok

Danza
23-07-06, 14:30
Καθεστε ρε παιδια και χαλατε την ζαχαρενια σας για αυτους που βγαινουν παράνομα και δεν τους πιανουν.. λογικο ειναι ρε παιδες αμα τα σκας δεν σε πειράζει κανεις :wink: (αποψή μου αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

radioamateur
13-06-07, 23:02
Νέος κύκλος επιχειρήσεων στο κέντρο εκπομπής Υμηττού για την απομάκρυνση εξοπλισμού και κοντέηνερς παράνομων ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών

13 Ιουνίου 2007

Με πρωτοβουλία της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (EETT) και υπό την εποπτεία της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών ξεκίνησε σήμερα στο κέντρο εκπομπής Υμηττού μεγάλη επιχείρηση με σκοπό την απομάκρυνση των παρανόμως εγκατεστημένων κοντέηνερς, για τα οποία είχαν εκδοθεί εντολές κατεδάφισης από την αρμόδια Περιφέρεια Αττικής. Στην επιχείρηση αυτή συμμετέχουν, πέραν των ανωτέρω, το Δασαρχείο Πεντέλης, η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας, η ΔΕΗ και η Ασφάλεια Αττικής.

Σημειώνεται ότι υπήρξε πολύμηνη προετοιμασία της επιχείρησης, στο πλαίσιο της οποίας έγινε χαρτογράφηση της περιοχής με τη βοήθεια αεροφωτογραφιών, ενώ διεξήχθησαν και αλλεπάλληλες αυτοψίες και μετρήσεις από την ΕΕΤΤ και τους λοιπούς αρμόδιους φορείς.

Σκοπός της συντονισμένης αυτής επιχείρησης είναι η απομάκρυνση των παρανόμως εγκατεστημένων κοντέηνερς, εντός των οποίων φιλοξενούνται μηχανήματα εκπομπής παρανόμως λειτουργούντων ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών, στο κέντρο εκπομπής Υμηττού. Με τον τρόπο αυτό, θα αποτραπεί η δυνατότητα των παρανόμων να βρίσκουν καταφύγιο και να επαναλαμβάνουν τις παράνομες ραδιοτηλεοπτικές εκπομπές τους, ακόμη και έπειτα από τυχόν εντοπισμό τους και κατάσχεση των μηχανημάτων τους. Τελικός στόχος είναι να δοθεί οριστική λύση στο πρόβλημα του άναρχου ραδιοτηλεοπτικού τοπίου σε επίπεδο φάσματος συχνοτήτων.

Κατά τη διάρκεια της σημερινής επιχείρησης κατεδαφίστηκαν και απομακρύνθηκαν 3 κοντέηνερς και ένας ιστός που είχε εγκατασταθεί για τοποθέτηση κεραιοσυστημάτων. Τα κοντέηνερς, για τα οποία έχουν εκδοθεί εντολές κατεδάφισης ανέρχονται συνολικώς σε 31. Η όλη επιχείρηση υπολογίζεται ότι θα διαρκέσει ένα μήνα περίπου.

Δημοσίευθηκε στο site www.eett.gr

NUKE
14-06-07, 00:01
ρε παιδια, δεν παμε να βρουμε τα κατεδαφισμενα κοντεινερ να παρουμε τιποτα μηχανηματα απο μεσα???

Giannis511
14-06-07, 00:35
ρε παιδια, δεν παμε να βρουμε τα κατεδαφισμενα κοντεινερ να παρουμε τιποτα μηχανηματα απο μεσα???

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio:
:-({|= :-({|= :-({|= \:D/ \:D/ \:D/ :ok: :ok: :ok: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :head: :head:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-# :-# :-# :-#

αυτά είναι!!!!!.....(χωρις παρεξηγηση, μη μας παρετε και για χουλιγκαν.......)

kostas30
14-06-07, 01:42
μου θυμιζει την ιστορια με το γεφυρη της Αρτας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

radiodj105
14-06-07, 12:18
Πάντως από χτες (που ξεκίνησε η διαδικασία)... ο Digital παίζει από Πάρνηθα (ή τέλος πάντων όχι από Υμηττό).
Α ρε Βεντούρη!

radioamateur
15-06-07, 20:23
Σαν τα μανιτάρια ξεφυτρώνουν πάλι...
Πιστεύετε ότι θα αλλάξει κάτι στα ερζιανά της Αττικής;Αν δεν επιβληθούν οι ψηφιακές τεχνολογίες τύπου DAB δεν βλέπω φως στο τούνελ...

RFΧpert
15-06-07, 20:59
Αυτο με το οτι το DAB ειναι η "μονη λυση" με εστειλε... :!:
Οχι δεν ειναι, αφου σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι η πριν του 87 μονοκρατορια των κρατικων... και το DAB ως συστημα παροχεα-παραγωγου προγραμματος με πιθανως ΚΡΑΤΙΚΟ "κεντρικο ελεγχο" ενος κεντρου εκπομπης (η μιας εταιρειας "παροχεα διαυλου" και μοναδικου κατοχου της ΠΟΛΥΔΙΑΥΛΙΚΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ και την εκμεταλλευση της, των μηχανηματων εκπομπης, την ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ αυτων, και την ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ πιθανων πτωσεων του συστηματος ολικως ή "ΜΕΡΙΚΩΣ"), και ολο αυτο για εκπομπη με "συνδρομητικη χρονοχρεωση" στο απωτερω μελλον μεσα απο πολυδιαυλικο προγραμμα απο τους "ανεξαρτητους ιδιωτικους σταθμους".... σιγουρα ΔΕΝ αντιπροσωπευει ουτε παρασαγγας την εννοια της "ελευθερης ραδιοφωνιας" (οπως θεωρητικα τουλαχιστον νοειται), τοσο απο την πλευρα της εκπομπης, αλλα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΛΗΨΗΣ :!: :idea: :?:

Παντως λαβεται υπ'οψην οτι προσφατως "αποφασιστηκε" η πληρης απορριψη του DAB ως του μελλοντικου ραδιοφωνου, τουλαχιστον στην Ελλαδα, αφου ΔΕΝ "ενδιαφερει" πλεον αυτο το μεσο.
Το βαρος δινεται αποκλειστικα πλεον στην τηλεοραση και μονο...
Το ραδιοφ"ο"νο θα μεινει μεχρι να σβησει μονο του αναλογικο... οπως ειπωθηκε... αφου θεωρειται οτι "θα σβησει" εντελει :!:

radioamateur
15-06-07, 21:18
RFxpert δεν έγραψα πουθενά τη φράση "μόνη λύση" άρα η αντίδραση σου άστοχη.
Επειδή αναφέρεις την πληροφορία για πλήρη απόρριψη του συστήματος εκπομπής DAB στην Ελλάδα μήπως μπορείς να αναφέρεις κάποιο site που να τεκμηριώνει αυτό που αναφέρεις προς ενημέρωση;

RFΧpert
15-06-07, 21:55
...Αν δεν επιβληθούν οι ψηφιακές τεχνολογίες τύπου DAB δεν βλέπω φως στο τούνελ...
Το παραπανω παντως μοιαζει να εννοει κατι τετοιο...
Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο, αφου μπορει να εννοουσες ακομα και κατι εντελως αντιθετο, και σιγουρα εισαι ο μονος που το ξερει απολυτως. Εμενα ισως απο λαθος μου φανηκε οτι αυτο ειπες εμμεσως...
Το θεμα ειναι οτι καποια πραγματα δεν θα τα βρεις ΠΟΤΕ σε ιστοσελιδα... Δεξου απλα οτι υπαρχει μια εστω περιεργα "μικρη" πιθανοτητα να ξερω κατι :wink: που θα φανει αργα η γρηγορα... στην πραξη :!:

radioamateur
15-06-07, 22:01
Με εκπλήσσει το γεγονός της απόρριψης των ψηφιακών τεχνολογιών στο ραδιόφωνο βάσει της αναφοράς του RFxpert τη στιγμή που το Ευρωσύνταμα θα έπρεπε να επέβαλλε κοινή για να μην πω παράλληλη εξέλιξη των ευρωπαϊκών χωρών σε ένα τόσο πολύ ευαίσθητο χώρο όπως είναι τα ερτζιανά.
Είδωμεν...

RFΧpert
15-06-07, 22:46
Καποτε υπηρχε ενα σποτακι "Λιγα λογια, πολυ μουσικη"...
Στην περιπτωση των ψηφιακων ραδιοφωνων ισχυει το ακριβως αναποδο... :!:

Αληθεια γνωριζεται οτι το συστημα DRM πηρε εγκριση για επεκταση χρησεως δοκιμαστικα απο τα HF μεχρι στα VHF (ως και 120MHz) :?: Γιατι :?: Αφου ως γνωστον το DAB ηταν ως προτυπο για FM/VHF Digital Broadcasting πλατφορμα...
Μηπως κατι δεν "πηγαινει" καλα σε αυτο το συστημα :?: :idea: :!: :?: :wink:

RFΧpert
18-06-07, 22:07
http://www.digitalradiotech.co.uk/articles/DRM+-ready-by-2007---but-the-BBC-are-trying-to-delay-it.php

RFΧpert
18-06-07, 22:17
It is commonly said that the FM band is full, but that is referring to the difficulty of introducing new FM services into the band, because FM services require far higher transmitter powers and significantly wider bandwidths than DRM+ requires. For example, the FM band goes from about 87.5 MHz to 108 MHz. That's 20.5 MHz of spectrum, but how many FM stations can you receive? If you assume a 200 kHz bandwidth per FM station then the theoretical maximum number of stations you could receive is 102 stations. But in reality the number is far less than this to avoid distant radio stations interfering with one another, and this leaves a lot of empty space for DRM+ channels. The UK is quite lucky in this respect, because we seem to have very stringent interference regulations, which limits the number of FM stations that are allowed to broadcast. In comparison, in French cities you can receive about 50 FM stations and in Italy you can receive about 80 FM stations.



Αυτο για να ξερουμε ΠΟΣΟΙ σταθμοι ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΘΟΥΝ μεσα στα FM, και να μην γινομαστε "θυματα" καποιον που λενε "δεν χωρανε παραπανω απο 30 αδειοδοτημενοι..." ή "μονο στην Ελλαδα εχουμε τοσους πολλους", 30 δηλαδη θεωρητικα "ενω στην Ευρωπη" (αυτο το παραδειγμα με την "ΕΥΡΩΠΗ" το καλουνε παντα μονο για τα "κακα" ποτε για κατι "καλο" που δεν τους συμφερει, και μου την δινει... :twisted: :head: )...
...in French cities you can receive about 50 FM stations and in Italy you can receive about 80 FM stations.
ιν Γρεες... 30 στασιονς...
θυμιζει γιουροβιζιον, με μας σε βαθμολογια "πατου"...

radioamateur
18-06-07, 23:37
RFXpert το πρόβλημα στα ερτζιανά δεν ανάγεται στην ποσότητα των κεραιών αλλά στην ποιότητα εκπομπών με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Πιστεύεις ότι ραδιοφωνικοί σταθμοί που έκλεισαν ήταν τεχνολογικά άρτιοι για να τους χορηγηθεί άδεια;Πιστεύεις ότι μπορείς να παραχωρείς ένα δημόσιο αγαθό ραδιοσυχνότητα σε ένα υπολογιστή χωρίς εκφωνητή;Πληρούσαν οι σταθμοί που έκλεισαν τις προϋποθέσεις νόμιμης λειτουργίας κατά γράμμα;
Στην Ευρώπη ναι υπάρχουν περισσότεροι αλλά όλοι οι κατασκευαστές κατασκευάζουν πιστοποιημένα μηχανήματα δες Rvr,Siel,Telecomunicazioni Ghisellini, Prais κτλ.Πιστεύεις ότι στην Ελλάδα κυκλοφορούν πιστοποιημένα μηχανήματα εκπομπής;
Στην Ιταλία αξιότιμε RFXpert ο πληθυσμός είναι ~6 φορές περισσότερος σε σχέση με την Ελλάδα.Αν κάνεις πρόχειρους υπολογισμούς θα διαπιστώσεις ότι τα ΜΜΕ είναι υπερβολικά πολλά εδώ.Κατά τη γνώμη μου τα ελληνικά ερτζιανά υστερούν στην καινοτομία τον πλουραλισμός ειδήσεων και κυρίως μουσικής γιατί πλην των κρατικών ευτυχώς προγραμμάτων και κυρίως του KOSMOS ακούμε τα ίδια παντού.Ως σημείο αναφοράς έχω τα ιταλικά ΜΜΕ επίγεια και δορυφορικά οπότε διαπιστώνω τεράστιες διαφορές στην ποιότητα ρεπερτορίου & ειδήσεων,τη δομή των προγραμμάτων που δεν κουράζει τον ακροατή και κυρίως η παιδεία- μόρφωση των παραγωγών.

RFΧpert
19-06-07, 01:38
Δεν διαφωνω σε ΤΙΠΟΤΑ απο οσα αναφερες... το εναντιον μαλιστα :!: Αλλα εγω ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ σε τιποτα απο αυτα... Ειναι αλλο πραγμα το αν ΧΩΡΑΝΕ στην μπαντα 30, 50, 80, και ποιος και ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΧΩΡΑΝΕ ΜΟΝΟ 30, ανεξαρτητως του αν ακομα και το 75% αυτον των 30 ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΠΕΜΠΕΙ αν εξεταστει ΣΟΒΑΡΑ απο τα θεματα που αναφερες :!:

Οσο παντως για μηχανηματα επαγγελματικα στην Ελλαδα... εχω πειρα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ μεγαλυτερη των 18 ετων και ΓΝΩΡΙΖΩ πολυ καλα τι μηχανηματα εχουν εγκατασταθει και λειτουργησει στην χωρα μας... Απο HARRIS, R&S, CONTINENTAL, MARCONI στο τελος της δεκαετιας του 80, με την ΕΝΑΡΞΗ δηλαδη της "ελευθερης ραδιοφ_ο_νιας" (πριν ακομα προλαβει να "ξαναστηθει" εκ θεμελιων μια απο τις μεγαλες Ιταλικες φιρμες του σημερα, που χρωσταει εντελει την υπαρξη της σημερα στο Ελληνικο ραδιοφωνικο "ανοιγμα" το 87, και ιδιαιτερα σε καποιον που ψαχνοντας στα γρηγορα να βρει να φερει μηχανηματα, πηρε ΟΛΟ το στοκ πριν την τελικη εκποιηση)... Μεσα σε λιγοτερο απο 3 χρονια τοτε, ηρθαν μηχανηματα που "ζηλεψαν" και οι τεχνικοι της ΕΡΤ τοτε... Broadcast Electronics (B.E.), TEM, κα.
Η Ελληνικη αγορα "βοηθησε" ΤΡΟΜΕΡΑ τους Ιταλους κατασκευαστες (που φαινεται να εχεις ιδιαιτερη αδυναμια, και ισως οχι αδικως, αφου τουλαχιστον αυτοι εξελιχθηκαν εντελει), στο να ασχοληθουν με ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΧΥΣ 10, 15, 25, 30KW, στελνοντας εδω τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ μηχανηματα τους αυτης της ταξεως...
Εκει να'σαι να δεις "εκρηξεις" ala Italiano :P
Υπαρχουν ΑΚΟΜΑ σε παροπλησμο ως τριτες εφεδρειες, η σε κεντρικους επαρχειακους "αναμεταδοτες" συνηθως, μηχανηματα Ιταλικα γνωστων σημερα μεγαλων κατασκευαστων με Serial Number 0001 :!: και μαλιστα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ (εχω δει και το 0000 που ηταν το πρωτο που "παιξανε" για να μαθουν, και ερχονταν στην Ελλαδα για 10 η και 20 μερες οι ΙΔΙΟΙ που τα σχεδιαζαν, δηλαδη οι σημερινοι "μεγαλοιδιοκτητες...) :!:

Απλα αυτοι προχωρησαν, ενω καποιοι εδω αντι να επενδυσουν τα αρχικα κερδη και να εξελιχθουν, αγορασαν κοττερα, και "σαλπαραν" σε αφανισμο λογω αδρανειας...
Βεβαια ειναι και το... "Ελλαδα που τρως τα παιδια σου" οποτε δεν ειναι δικαιο να κρινουμε παντα σκληρα... τους εδω, αφου μαλλον και να θελεις να κανεις σωστα την δουλεια σου στην Ελλαδα, ολο και καποιος κρατικοδιαιτος υπαλληλισκος θα γινει ο Ελληνικος τυπος στο ανεκδοτο με τον Θεο... ("εγω το μονο που θελω, να ψοφησει το προβατο του γειτονα"...) οποτε καλυτερα να παρεις εσυ το κοττερο που το εχεις δουλεψει κιολας, παρα ο δημοσιολαδιαρης απλα γιατι ετυχε να καθεται σε μια πολυθρονα που την εχουμε ολοι προπληρωσει...

radioamateur
05-11-07, 19:27
Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!!! (http://infoblog.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=0&Itemid=9):shock:

billos1989
05-11-07, 20:00
σιγα!!και αυτα που μαζεψανε εχουν ηδη αντικατασταθει απο την επομενη κιολας μερα!!

radioamateur
29-04-08, 19:55
Επιχείρηση διακοπής λειτουργίας παράνομων ραδιοφωνικών σταθμών στη θέση Πυροβολεία του όρους Αιγάλεω

Επιχείρηση εντοπισμού και διακοπής λειτουργίας παράνομων ραδιοφωνικών σταθμών που εξέπεμπαν από τη θέση Πυροβολεία του όρους Αιγάλεω, διεξήχθη στις 17 Απριλίου, μετά από συνεργασία της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) και του Τμήματος Ασφαλείας Κορυδαλλού.

Πρόκειται για ραδιοφωνικούς σταθμούς, οι οποίοι εξέπεμπαν χωρίς διακριτικό τίτλο στις συχνότητες 87,5 MHz, 93,4 MHz, 95,8 MHz και 100,0 MHz. Σύμφωνα με το ΕΣΡ, οι συγκεκριμένοι σταθμοί λειτουργούσαν παρανόμως.

Στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας, το Τμήμα Ασφαλείας Κορυδαλλού, με τη συνδρομή τεχνικών πραγματογνωμόνων της ΕΕΤΤ, προέβη στην κατάσχεση του εξοπλισμού εκπομπής των ανωτέρω σταθμών.

Δελτίο Τύπου ΕΕΤΤ 24/04/2008
Πηγή: ΕΕΤΤ

dovegroup
30-04-08, 00:15
Το ραδιόφωνο στα FM έπρεπε να παραμείνει ερασιτεχνικό τοπικής εμβέλειας.
Το κράτος θα μάζευε τρελά χρήματα.
Τώρα τα χρόνια πέρασαν & οι ρομαντικοί- γραφικοί κάνουν απεγνωσμένες προσπάθειες να ακουστούν...
Η επαρχία έσχει σαφώς μεγαλύτερο πρόβλημα, όμως υπάρχουν και οι ωραίοι παράνομοι...
Ο νόμος για την ελεύθερη ραδιο-φονία είναι σχεδός φωτογραφικός απο το 2000 και μετά, έχεις φράγκα έχεις μέσο μαζικής εξημέρωσης...
Η κατάσταση αυτή βολεύει την (παρά σε όλα) οικονομία - κράτος & τους ημέτερους.
Τώρα αν βλέπετε τάξη δεν θα διαφωνίσω...
Το μέλλον πολύ σωστά είναι το Internet Radio, με τι προυποθέσεις όμως...
Ας μας φυλάει ο μεγαλοδύναμος απο τους κρατούντες...

Απόσπασμα απο κείμενο μιάς κυρίας απο άλλο Forum που εκτιμώ βαθύτατα διότι έχει κρίση, γνώση & εμπειρία στην ελεύθερη ραδιοφωνία πολλά χρόνια...
Μαζί σας αξιοσέβαστη elajohn

radioamateur
25-01-09, 17:30
Πότε θα ανοίξει ο ραδιοφωνικός σταθμός της Βουλής;

kostas30
25-01-09, 18:39
http://radiofonosos.blogspot.com/

:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

tsakmaki
27-01-09, 00:02
Λοιπον, πριν λιγο που συντονιστηκα, ολοι οι πειρατικοι του Υμηττου, (πλην 2-3 εξαιρεσεων), ειναι κλειστοι! Δεν ξερω αν συνεχιζεται ακομα, η αν θα συνεχιστει. Ξερει κανεις τι απεγινε?

radioamateur
27-01-09, 00:51
Θα κάηκε καμιά ασφάλεια:thinking:υποθέτω...

jeik
27-01-09, 01:22
Τεθηκε ο καινουριος νομος σε ισχυ , συμβαινει και σε αλλες περιοχες , δεν εκλεισαν ομως τα PLL , αφησαν αδιαμορφωτο σήμα.

Γιώργος 231
27-01-09, 01:50
Τεθηκε ο καινουριος νομος σε ισχυ , συμβαινει και σε αλλες περιοχες , δεν εκλεισαν ομως τα PLL , αφησαν αδιαμορφωτο σήμα.

ποιος νεος νομος ?
παιζει κατι καλο ?

jeik
27-01-09, 03:27
Oxi ακριβως νεος , αυτος που γνωριζουμε περι αδειων , απλως κανω μια διαπιστωση ,διοτι χωρις να λενε καποιοι γνωστοι μου τι παιζεται , εκλεισαν , παραθετοντας καποιες ηλιθιες δικαιολογιες , καποιος μαλλον τους εβαλε χερι αλλα δεν το παραδεχονται (οτι ηταν ''ανευ βεβαιωσεως νομιμου λειτουργειας'').

Τηλεοπτικα καναλια χωρις προγραμμα , μονο τις εχρωμες μπαρες κλπ .

ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

Γιώργος 231
27-01-09, 09:12
Oxi ακριβως νεος , αυτος που γνωριζουμε περι αδειων , απλως κανω μια διαπιστωση ,διοτι χωρις να λενε καποιοι γνωστοι μου τι παιζεται , εκλεισαν , παραθετοντας καποιες ηλιθιες δικαιολογιες , καποιος μαλλον τους εβαλε χερι αλλα δεν το παραδεχονται (οτι ηταν ''ανευ βεβαιωσεως νομιμου λειτουργειας'').

Τηλεοπτικα καναλια χωρις προγραμμα , μονο τις εχρωμες μπαρες κλπ .

ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

δηλαδη, τους ειπαν, οτι, πχ "απο αυριο, οποιος δεν εχει αδεια ...."

και ολοι κλεισαν αλλα με επιφυλαξη, με τα μηχανηματα ολα ανοιχτα αλλα χωρις διαμορφωση.

δηλαδη ειπαν "εγω κλεινω, αλλα η συχνοτητα ειναι δικια μου, την βρηκα πρωτος"

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.
Εγω ειμαι, υπερ του δογματος Χριστοδουλου.
(αφου δεν μπορω να βγω εγω, να κλεισουν ολοι τους - για να μπορω να βγω μετα εγω σε αδεια συχνοτητα:biggrin:)

tsakmaki
27-01-09, 12:13
Ωραιος ο 231!! Την ιδια σκεψη εκανα κι εγω. Δηλαδη, οπου να'ναι θα δουμε αλλαγες στις συχνοτητες και των κανονικων σταθμων?

mits
27-01-09, 12:31
Θα έκανε κανά ντου η επιτροπή... Κάποιοι ξανανοίξανε, πχ ο "ψηφιακός"...

tsakmaki
11-06-09, 09:09
Καλημερα, παιδια. Λοιπον απο χθες το βραδυ στους 100,6 ακουω μαλλον τον σταθμο της Νομικης, ο οποιος οταν ηταν εκει το αδιαμορφωτο ομως, ουτε κατα διαννοια ακουγοταν στην περιοχη μου), το αδιαμορφωτο του ΣΚΑΙ ομως οχι!!
Επισης, στους 106,7 ακουω ενα πολυ πενθιμο κλιμα!! Τραγουδια, πολυ χαλαρα, εως και ασχετα με λικα. Ωστοσο, μπορει, να συμβαινει απλα κατι δυσαρεστο σε καποιο προσωπο του σταθμου. Κατι παρομοιο συμβαινει με τον ΣΠΟΡ fm, που απ'οτι εμαθα, πεθανε χθες ο ηχοληπτης απο καρδια, και γι'αυτο παιζει χαλαρα τραγουδια!!
Παντως, απο κατι ανεβαστικα, που εβαζε ο 106,7 δεν ακουσα ουτε ενα, χθες και σημερα!!

Υ.Γ. Λιγες ωρες, αργοτερα,ακουω ξανα το αδιαμορφωτο του ΣΚΑΙ στους 100,6 καθως και ανεβαστικα τραγουδια στους 106,7! Οποτε ολα ρολοι!!!

stavros414
30-10-09, 16:31
Καλησπέρα παιδιά. Μία ερώτηση, όταν θα περάσουμε στο ψηφιακό ραδιόφωνο και απελευθερωθούν οι υπάρχουσες συχνότητες FM, οι οποίες ακούγεται ότι θα χρησιμοποιηθούν από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για μετάδοση δεδομένων, για ιντερνετ κλπ. ξέρετε κάτι ?

Γιώργος 231
30-10-09, 17:24
Καλησπέρα παιδιά. Μία ερώτηση, όταν θα περάσουμε στο ψηφιακό ραδιόφωνο και απελευθερωθούν οι υπάρχουσες συχνότητες FM, οι οποίες ακούγεται ότι θα χρησιμοποιηθούν από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για μετάδοση δεδομένων, για ιντερνετ κλπ. ξέρετε κάτι ?

οχι δεν γνωριζω, αλλα και αυτο να συμβει, η μπαντα , ΠΑΛΙ ΓΕΜΑΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ...

ΑΠΟ ΕΜΑΣ ..... :laugh:

stavros414
30-10-09, 17:53
Γιώργο λυπάμαι που δεν γνωρίζεις, αλλά...

έχεις δίκιο η μπάντα μας ανήκει!!! :biggrin::001_rolleyes::001_smile:

electron
30-10-09, 18:13
Σταυράκο το θέμα είναι να μείνουν και οι αναλογικοί δέκτες στο εμπόριο γιατί διαφορετικά τι να το κάνεις όταν δεν θα υπάρχει κανένας να σε ακούσει;

Γιώργος 231
30-10-09, 19:28
Γιαννη, τον Σταυρο θα τον ακουω εγω :laugh:

antonis_p
30-10-09, 23:09
δεν υπάρχει πλάνο
ουτε στην Ευρώπη ουτε στις ΗΠΑ
για το τέλος των ραδιοφωνικών αναλογικών εκπομπών.
έχουμε καιρό....

Εξάλλου και όταν ακόμα υπάρξει
εμείς θα πάρουμε delay!!!!

radioamateur
29-05-10, 00:01
Την Πέμπτη 20 Μαΐου 2010 υποβλήθηκε από τον Πρόεδρο και τον Αντιπρόεδρο της ΕΕΤΤ στον Πρόεδρο της Βουλής Φίλιππο Πετσάλνικο η Ετήσια Έκθεση Πεπραγμένων της ΕΕΤΤ για το έτος 2009. Η έκθεση περιλαμβάνει συγκεντρωτικά στοιχεία για πλήθος ενεργειών της αρχής, μεταξύ άλλων το κλείσιμο πολλών παράνομων πομπών, αλλά και την παρακολούθηση και καταγραφή του ραδιοτηλεοπτικού φάσματος σε όλη την Ελλάδα. Πολλά στοιχεία παρουσιάζουν σημαντικό ενδιαφέρον, ενώ οι επαφές με την κυβέρνηση, τη δεδομένη στιγμή φαίνονται κρίσιμης σημασίας καθώς η αρχή προωθεί την ενίσχυσή της με 20 ακόμα άτομα.
Καταγγελίες
Μεγάλο μέρος από τα λουκέτα που μπήκαν με πρωτοβουλία της ΕΕΤΤ, οφείλεται στις καταγγελίες που δέχτηκε, σχετκά με παράνομες εκπομπές. Σε ό,τι αφορά τη ραδιοφωνία, σύμφωνα με την έκθεση, η αρχή δέχτηκε το 2009 καταγγελίες για 468 θέματα ραδιοφωνικών σταθμών, από τους οποίους 58 στο Νομό Αττικής, 49 στο Νομό Θεσσαλονίκης και 361 στην Περιφέρεια. Παράλληλα ζητήθηκαν 99 έλεγχοι κεραιών και κέντρων εκπομπής, από τα οποία 23 στο Νομό Αττικής, 10 στο Νομό Θεσσαλονίκης και 66 στην Περιφέρεια.
Η ΕΕΤΤ έκανε ελέγχους για την πλειονότητα των καταγγελιών αλλά και αυτεπάγγελτες καταγραφές των κέντρων εκπομπής ανά την Επικράτεια, σε συνεργασία και με τις νομαρχίες. Τα αποτελέσματα των παραπάνω καταγραφών αξιολογήθηκαν με βάση τους καταλόγους νομιμότητας και τα τεχνικά στοιχεία που παρέχει το ΕΣΡ. Από το σύνολο των υποθέσεων που ελέγχθηκαν, η ΕΕΤΤ παρέπεμψε σε διοικητικό έλεγχο 94 υποθέσεις ραδιοφωνικών σταθμών (33 στο Νομό Αττικής, 4 στο Νομό Θεσσαλονίκης και 57 στην Περιφέρεια). Ως αποτέλεσμα, σε συνεργασία με τις εισαγγελίες και την αστυνομία, πραγματοποιήθηκαν επιχειρήσεις διακοπής λειτουργίας παράνομων εκπομπών κατά τις οποίες κατασχέθηκε εξοπλισμός εκπομπής 17 ραδιοφωνικών σταθμών στην Αττική και 15 στην Περιφέρεια.
Σταθμοί εποπτείας φάσματος
Σύμφωνα με τη νομοθεσία, η ΕΕΤΤ είναι υπεύθυνη για την κατασκευή "Σταθμών Εποπτείας" που είναι σε θέση να καταγράφουν και να εντοπίζουν όλες τις εκπομπές που γίνονται σε συγκεκριμένες κρίσιμες περιοχές, όπως το Λεκανοπέδιο Αττικής και ο Νομός Θεσσαλονίκης. Οι διαδικασίες που εφαρμόζονται έχουν ως στόχο τον εντοπισμό πιθανών παρεμβολών σε κρίσιμες ζώνες (όπως οι ζώνες της αεροπλοΐας), τον εντοπισμό παράνομων εκπομπών (ραδιοφωνικών σταθμών, τηλεοπτικών σταθμών κ.ά.) και την καταγραφή της τρέχουσας κατάληψης του φάσματος, με στόχο την ανάδειξη της δυνατότητας αδειοδότησης νέων εκπομπών (π.χ. ζεύξεις). Τον τελευταίο χρόνο μάλιστα τυποποιήθηκαν οι διαδικασίες που εφαρμόζει η ΕΕΤΤ κατά την εποπτεία του φάσματος, και περιλαμβάνουν:

καταγραφή των κέντρων εκπομπής.
μέτρηση/εκτίμηση ισχύος εκπομπής τηλεοπτικών σταθμών.
τη μέτρηση της εντάσεως πεδίου κάθε ραδιοφωνικού σταθμού
μέτρηση λόγων προστασίας για την εξακρίβωση παρεμβολών ανάμεσα (α) σε τηλεοπτικούς σταθμούς και (β) σε ραδιοφωνικούς σταθμούς.
Μέτρηση στάθμης ενδοδιαμορφώσεων ραδιοφωνικών σταθμών ενός κέντρου εκπομπής στη ζώνη Αεροναυτιλίας.
Το 2009 ολοκληρώθηκε η κατασκευή του Σταθερού Σταθμού Εποπτείας στην Αίγινα και η ένταξή του στην καθημερινή επιχειρησιακή λειτουργία της. Η ιδιαίτερη θέση του συγκεκριμένου Σταθμού, καθιστά εφικτή -σε συνδυασμό και με τους άλλους δύο σταθμούς στην Αττική- την πληρέστερη κάλυψη όλου του Νομού και τον εντοπισμό των εκπομπών με μεγαλύτερη ακρίβεια. Μέσα στα σχέδια της ΕΕΤΤ για το μέλλον, εφόσον τύχουν της έγκρισης του Υπουργείου Μεταφορών, είναι η λειτουργία δύο νέων Γραφείων Εποπτείας στην Πάτρα και το Ηράκλειο.
Η ΕΕΤΤ καταγράφει το... χάος
Με μια σχετική δυσκολία περιγράφει η ΕΕΤΤ τη θέση της, σχετικά με την αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης, ελλείψει ύπαρξης αδειών. Σύμφωνα με την έκθεση, το 2009, τα κλιμάκια της επιτροπής κατέγραψαν το ραδιοτηλεοπτικό φάσμα σε 27 συνολικά Νομούς, τα αποτελέσματα των οποίων κοινοποιήθηκαν στο ΕΣΡ, για να διερευνήσει τη νομιμότητα των ραδιοτηλεοπτικών σταθμών.
Εδώ η ΕΕΤΤ διαπίστωσε κάτι που θα έπρεπε να είχε διαπιστωθεί πριν από δυο χρόνια: Ο αριθμός των λειτουργούντων ιδιωτικών ραδιοφωνικών σταθμών ανά Νομό είναι κατά μέσον όρο τριπλάσιος ή/και τετραπλάσιος, σε σύγκριση με τον αριθμό των εκπομπών που προβλέπονται από τους Χάρτες Συχνοτήτων. Αυτό, συμφωνα με την ΕΕΤΤ «έχει ως αποτέλεσμα την αυξημένη πιθανότητα εμφάνισης επιβλαβών παρεμβολών σε νόμιμους χρήστες του φάσματος, καθώς και την αντίστοιχη υποβάθμιση της ποιότητας της παρεχόμενης υπηρεσίας.»
Ιδιαίτερη προσοχή φαίνεται να δόθηκε στην αποτύπωση των εγκαταστάσεων ραδιοτηλεοπτικών εκπομπών σε κέντρα εκπομπής σε Αττική και Θεσσαλονίκη. «Στόχος ήταν η ενημέρωση όλων των αρμοδίων φορέων για την τρέχουσα κατάσταση στα κέντρα εκπομπής Αθηνών και Θεσσαλονίκης, ώστε να υπάρχει αμεσότερη και αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση των προβλημάτων από τις εκεί παράνομες εκπομπές.
» Στα παράνομα κέντρα εκπομπής ραδιοτηλεοπτικών σταθμών στις θέσεις Πυροβολεία του όρους Αιγάλεω, στο Ποικίλο όρος και στα Τουρκοβούνια, η ΕΕΤΤ κίνησε επανειλημμένες επιχειρήσεις ελέγχου των εγκαταστάσεων ραδιοσταθμών. Αποτέλεσμα αυτών ήταν ο κατ’ επανάληψη τερματισμός λειτουργίας κάθε παράνομης εκπομπής, η κατάσχεση του ενεργού εξοπλισμού και η αποκαθήλωση των κεραιών. Για τα πορίσματα των ελέγχων ενημερώθηκε η ΔΕΗ, προκειμένου να προβεί σε διακοπή ηλεκτροδότησης κάθε παροχής που δεν ανήκε σε νόμιμο χρήστη.»

πηγή: http://www.radiofono.gr/node/2117

radioamateur
29-05-10, 00:04
Οδηγία προς τους όλους τους ραδιοφωνικούς σταθμούς της ελληνικής επαρχίας, απέστειλε την Πέμπτη το ΕΣΡ, σε μια προσπάθεια επικαιροποίησης των καταλόγων του. Μέσω του αιτήματός του, το Συμβούλιο ζητάει από τους ραδιοσταθμούς να ενημερώσουν με υπεύθυνη δήλωση, μέσα στις επόμενες 30 μέρες, για το κέντρο εκπομπής και τη συχνότητα που είχε ο κάθε ραδιοσταθμός την 1η Νοέμβρη του 1999.

Σύμφωνα με το ισχύον άρθρο του 1999, οι ραδιοφωνικοί σταθμοί δικαιούνται μέχρι σήμερα να εκπέμπουν ΜΟΝΟ από το κέντρο εκπομπής και τη συχνότητα που διέθεταν τότε, και μάλιστα χωρίς διακοπή. Όπως φαίνεται, το ΕΣΡ περιμένει μέσα από αυτή τη διαδικασία να ανανεώσει τους καταλόγους του, ενώ είναι εξαιρετικά πιθανό πολλοί ραδιοφωνικοί σταθμοί να έχουν τεθεί ήδη εκτός λειτουργίας. Παράλληλα είναι ενδιαφέρον το ότι το ΕΣΡ ζητάει από τους ίδιους τους σταθμούς να δηλώσουν τα συγκεκριμένα τεχνικά στοιχεία, καθώς το κράτος δεν έχει καταγράψει συνολικά την υφιστάμενη κατάσταση για την συγκεκριμένη ημερομηνία και μετέπειτα.

Η κίνηση αυτή του ΕΣΡ αναμένεται να δημιουργήσει προβλήματα στους ραδιοφωνικούς σταθμούς που έχουν αλλάξει συχνότητα ή κέντρο εκπομπής μέσα στα τελευταία 11 χρόνια: Παρότι πολλές μετακινήσεις ενδεχομένως να είναι λογικές λόγω αλλαγής των συνθηκών, το ΕΣΡ μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει αποδεχθεί καμία. Παράλληλα μια τέτοια κατάσταση απαιτεί ειδικό χειρισμό εκ μέρους των σταθμών, καθώς είναι άγνωστο τι στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν ώστε να επιβεβαιωθούν οι ισχυρισμοί τους (ίσως δηλαδή στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει επίσημος έλεγχος από την ΕΕΤΤ, περάσουμε και πάλι σε ένα νέο γύρο εκζήτησης αποδεικτικών στοιχείων όπως αποκόμματα εφημερίδων, τεχνικές μελέτες κλπ).

Σύμφωνα με τα όσα έχουν παρατηρηθεί τα τελευταία χρόνια, έχουν σημειωθεί οι ακόλουθες αλλαγές:
Αλλαγή συχνότητας:

λόγω ενεργοποίησης μέχρι πρότινος ανενεργών πομπών της Ε.ΡΑ. Κάτι τέτοιο παρατηρήθηκε μαζικά μετά το 2004, όταν αναπτύχθηκε το δίκτυο αναμεταδοτών της ΕΡΑ Σπορ και του Τρίτου προγράμματος (ενώ σε αρκετούς νομούς μπήκαν σε λειτουργία και νέοι πομποί της ΝΕΤ της ΕΡΑ2 αλλά και της ΕΡΤ3)
με την εφαρμογή της απαγόρευσης ύπαρξης σταθμών στο τέλος της μπάντας, δηλαδή μετά τους 107.7, λόγω παρεμβολών στην αεροναυτιλία. Κάποιοι σταθμοί τέθηκαν εκτός λειτουργίας (βλ. Θεσσαλονίκη) ενώ άλλοι αναζήτησαν συχνότητα και μετεγκαταστάθηκαν εντός της μπάντας.
λόγω παρεμβολών από συγγενικούς νομούς. Σταθμοί της Κεντρικής Μακεδονίας αλλά και του Αργοσαρωνικού έχουν αναγκαστεί να αλλάξουν τις συχνότητες εκπομπής τους, λόγω αλλαγής των συνθηκών εκπομπής στους κυρίαρχους νομούς Θεσσαλονίκης και Αττικής αντίστοιχα. Μεταξύ άλλων το ανέβασμα της ισχύος και η αλλαγή του λόγου διαμόρφωσης στα πανύψηλα κέντρα εκπομπής έχει κάνει τη ζωή δύσκολη στους σταθμούς της επαρχίας που πολλές φορές επέλεξαν να μετακινηθούν.
Αλλαγή κέντρου εκπομπής:

ήδη από τη δεκαετία του '90 πολλοί σταθμοί εξέπεμπαν σε πολλά κέντρα εκπομπής και διαφορετικές συχνότητες. Απ' ό,τι φαίνεται, οι σταθμοί καλούνται τώρα να επιλέξουν ποιο από τα κέντρα εκπομπής που διέθεταν το 1999 επιλέγουν ως νόμιμο. Συμπληρωματική χρήση άλλων κέντρων εκπομπής στην ίδια συχνότητα, με προσανατολισμένες δέσμες, προκειμένου να καλυφθούν νομοί με πολύπλοκο γεωγραφικό ανάγλυφο έχει προταθεί στο παρελθόν και χρησιμοποιείται ήδη σε πολλούς νομούς, με την ενδεχόμενη ανοχή του ΕΣΡ όποτε δεν δημιουργούνται προβλήματα. Ωστόσο η σημερινή δήλωση κέντρου εκπομπής δημιουργεί μια σχετική αντίφαση.
αρκετοί σταθμοί που κατάφεραν να πάρουν βεβαίωση νόμιμης λειτουργίας το 1999, εξέπεμπαν από σημείο που δεν θεωρείται πια νόμιμο για την εκπομπή σταθμών.
πηγή: http://www.radiofono.gr/node/2118

radioamateur
28-07-10, 01:52
Ισχυρό πλήγμα αναμένεται να δεχτούν τα ιδιωτικά ραδιόφωνα στο λεκανοπέδιο της Αττικής, αφού η κυβέρνηση προωθεί νέο χάρτη συχνοτήτων μέσω του οποίου μειώνεται η ισχύς εκπομπής των ιδιωτικών ραδιοφωνικών σταθμών στην Αττική.

Σύμφωνα με το χάρτη, η ισχύς των ιδιωτικών σταθμών μειώνεται στα 3 Κιλοβάτ, την ίδια ώρα που η ΕΡΑ θα εκπέμπει με ισχύ που θα μπορεί να φθάνει στα 100 Κιλοβάτ. Ο ίδιος χάρτης διαθέτει συχνότητα και για την Βουλή παρά το γεγονός ότι δεν διαθέτει άδεια για ραδιόφωνο και παρά την εκφρασμένη πρόθεση του προέδρου της Βουλής να μην δημιουργηθεί ραδιοφωνικός σταθμός.

Οι ιδιωτικοί σταθμοί έχουν ακόμη έναν περιορισμό μείωσης της ισχύς τους προς το αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος», δηλαδή η εκπομπή τους προς τα ανατολικά είναι μειωμένη κατά 10 φορές. Αντίθετα η ΕΡΤ δεν έχει κανέναν περιορισμό στην εκπομπή προς το αεροδρόμιο.

Να σημειωθεί ότι η ΕΡΑ καλύπτει με 5 σταθμούς 385 συχνότητες και η Βουλή ολόκληρη την Επικράτεια, ακόμη και σε σημεία που δεν έχει εγκαταστάσεις, με πολύ μεγάλο βαθμό αλληλοκάλυψης, γεγονός που αυξάνει το κόστος σε δυσθεώρητα ύψη.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο νέος χάρτης συχνοτήτων λειτουργεί ενισχυτικά για την ΕΡΤ την ώρα που το ανταποδοτικό τέλος που εισπράττει υποχρεωτικά από τους καταναλωτές ανέρχεται σε 302 εκ. ευρώ ετησίως και την ώρα που η ΕΡΤ παραμένει στην διαφημιστική αγορά.

πηγή: http://www.skai.gr/news/politics/article/148734/shedio-fimosis-ton-idiotikon-radiofonikon-stathmon-/?cid=4

:w00t:

tsakmaki
07-08-10, 09:03
Παρεμβολών συνέχεια στο σήμα του ΣΚΑΪ Με την ανοχή των αρχών

06/08/2010 | 12:08 Τελευταία Ενημέρωση 12:15 06/08/2010
http://www.skai.gr/files/temp/52E3C605C1B5C3D98FBEFB00A3BA7747.jpg
προηγούμενο 1 από 1 επόμενο

Σχετικά

VIDEO

http://www.skai.gr/files/temp/BBEB18D9152D8A829334E45B75A97618.jpg Παρεμβολές στο ΣΚΑΪ 100,3 από παράνομο σταθμό 06.08.2010, 22:04 (http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=203513)


Παρεμβολές από το σταθμό ΚΟΣΜΟΣ 100 FM – ο οποίος σημειωτέον λειτουργεί παράνομα – δέχεται το σήμα του ΣΚΑΪ στις περιοχές της νότιας Αττικής.

Ο ΣΚΑΪ έχει επανειλημμένως καταγγείλει στην επιτροπή Τηλεπικοινωνιών το θέμα των παρεμβολών που δέχεται από τον συγκεκριμένο σταθμό, χωρίς να έχει υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα έως σήμερα.

Ο KΟΣΜΟΣ 100 εκπέμπει από την Πάρνηθα από σημείο κοντά στην πρώην αμερικάνικη βάση, όπου πειρατές, τηλεοπτικοί και ραδιοφωνικοί σταθμοί εκπέμπουν με την ανοχή των αρχών.

(www.skai.gr (http://www.skai.gr))

ΚΑΙ Γ..Ω ΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!

Υπηρχε αμερικανικη βαση στην Παρνηθα? Μονο για Ελληνικο και για Νεα Μακρη γνωριζω!! (Αν υπαρχει ,τοτε δικο μου το λαθος!!) Επισης, η Παρνηθα δεν ειναι στη Βορεια Αττικη? Εχει καμια σχεση με Νότια? Επισης η συχνοτητα 100 απο τους 100,3 εχει 0,3 mhz διαφορα! Παρομοιως τοση διαφορα εχει και η 100,3 απο τους 100,6!! Αρα θα ενοχλουνται και απο το σημα στους 100,6 μαλλον, απ'οτι καταλαβαινω!!!

Μας φτιαξατε τη μερα παλι!!!

electron
07-08-10, 14:42
Φαντάζομαι ότι ο ΚΟΣΜΟΣ FM 100 είναι ο γνωστός σταθμός της Χαλκίδας ο οποίος είναι γνωστό ότι εκπέμπει από το κέντρο εκπομπής του Χτυπά και όχι από την Πάρνηθα.
Αν τώρα έβαλε και καμιά κεραία στην Πάρνηθα είναι άλλο θέμα. Ωστόσο οι 0,3 Mhz καμιά φορά δεν είναι αρκετοί για να μην υπάρχει θέμα παρεμβολών.

sigmacom
07-08-10, 15:11
...και ας τους πει κάποιος ότι η φωτο που βάλανε, είναι από το Κ.Ε. Χορτιάτη Θεσσαλονίκης! :laugh:

tsakmaki
07-08-10, 17:37
Πολυ σωστα, ειναι ο γνωστος σταθμος της Χαλκιδας, που εκπεμπει απο Χτυπα.
Εν πασει περιπτωσει, ισως κανω καμια βολτα στις περιοχες εκει πανω να δω αν οντως παρεμβαλλεται ο ΣΚΑΙ (εφοσον εκπεμπει ο ΚΟΣΜΟΣ).
Ενταξει, δεν λεω, ο Κοσμος (αν η κεραια ειναι δικη του), οντως εχει αυξησει την εμβελεια του εντος Νομου Αττικης και σιγουρα ειναι κατι εκνομο, αν γινεται εν γνωση του. Παρ'ολα αυτα, στην περιοχη μου (κεντρο προς Νοτια), δεν περναει καθολου καλα. Επισης χαλια περναει στα δυτικα προαστια, και ειδικα στα Νοτια, ειναι που δεν ακουγεται, καθως τρωει ταπα, απο την ΕΡΑ απο Γερανεια που παιζει στους 99,9.
Στα βορεια, βεβαια ακουγεται μια χαρα, ομως πραγματικα αναρωτιεμαι αν οντως παιζει απο Παρνηθα, γιατι αν παιζει απο εκει, θα επρεπε να εχει ολη την Αθηνα χαλαρα!! Εκτος αν παιζει με 30 watt μονο και ενα διπολακι!!!
Επισης, ειναι προφανες οτι ο Σκαι, εχει πολυ δυνατοτερο σημα, αφου παιζει απο Υμηττο, Παρνηθα και Αιγινα (αν κανω λαθος εδω διορθωστε με) και σιγουρα με πολλα Κιλοβατ, καθως περναει αψογα σε καθε σημειο της Αθηνας.

Υ.Γ. Στις 8 το πρωι, που ακουσα , νομιζω οτι στους 100 επαιζε αδιαμορφωτο, και ακουγοταν μεσ τα ξυσιματα στην περιοχη μου.

radioamateur
07-08-10, 19:11
Καμία παρεμβολή δεν υπάρχει...!!!Είμαστε σοβαροί με διαφορά 300 khz;Με το σκεπτικό αυτό το αδιαμόρφωτο του SKY στους 100,6 παρεμβάλει την ΕΡΑ στους 100,9 mhz.
Την συχνότητα την αγόρασαν;
Εγώ και ο κάθε Έλληνας πολίτης γουστάρω να ακούω τον σταθμό της Xαλκίδας & γενικότερα της Περιφέρειας στο κέντρο της Αθήνας όπου και μένω...
Με ποιο δικαίωμα ο κάθε SKY με διπλοσυχνότητα και τέραστοια ισχύ πάνω από το κεφάλι μου παρακαλώ (αν και οικολόγοι δήθεν το παίζουν με το πολύ μπλα μπλα των δεντροφυτεύσεων) μου απαγορεύουν να ακούω τον ΚΟΣΜΟ και το κάθε κοσμάκη στο ραδιόφωνο μου...
Ποιο νομοθετικό πλαίσιο καλύπτει τον κάθε ιδιώτη να επιβάλει το μονοπώλιο του;
Για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε....
Οι ραδιοφωνικές συχνότητες είναι δημόσιο αγαθό όπως ο αέρας το νερό η θάλασσα κτλ κτλ και δεν είναι τσιφλίκι κανενός!!!

tsakmaki
07-08-10, 22:55
Προς το παρον, παντως απ'οτι ακουσα πριν λιγο, ο Κοσμος πρεπει να παιζει στους 100, με χαμηλοτερη διαμορφωση και ενταση ηχου. Τουλαχιστον οι ανθρωποι (ειτε ειναι απο τον ιδιο τον Κοσμο, ειτε ειναι ασχετοι και τον μεταδιδουν απλα), προσπαθουν απ'οτι φαινεται, να επιλυσουν το προβλημα που υπαρχει, ωστε να μην ενοχλουν.

Υ.Γ. Γεια σου Στελιο, Sigmacom. Ολα ενταξει με το συστημα και τη μπλουζα!!!? (Ξερεις εσυ!!)

electron
08-08-10, 11:17
Επειδή τυχαίνει να ξέρω λίγο καλύτερα τα πράγματα με την παραπάνω ιστορία, θα πρέπει να σας πω ότι ουδείς αναμάρτητος. Ο οποιοσδήποτε σταθμός έχει κάνει τις παρατυπίες του και αν κάνετε μια βόλτα στην Χαλκίδα με ένα κοινό δέκτη σε κάποια σημεία θα διαπιστώσετε ότι ο εν λόγω τοπικός σταθμός ξύνει τον Σκάϊ που έρχεται σαφώς με πιο χαμηλό επίπεδο σήματος και μονοφονικά. Επιπλέον σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες η ΕΕΤΤ έχει αποστείλει επανειλημμένως επιστολή προς τον ΚΟΣΜΟΣ FM 100, που του κάνει σύσταση για να χαμηλώσει τα επίπεδα της διαμόρφωσης του στα επιτρεπόμενα επίπεδα.
Τώρα αν έχει βάλει παράνομα πάντα κεραία στην Πάρνηθα δεν νομίζω ότι έχουμε να πούμε κάτι παραπάνω γι αυτό. Κάποτε οι άδειες σε τοπικούς σταθμούς μιλούσαν για ένα κέντρο εκπομπής και μια συχνότητα. Αυτό θεωρητικά ισχύει και τώρα άσχετα αν κανένας δεν το τηρεί. Από την άλλη ο Σκάϊ πρέπει να έχει άδεια εθνικής εμβέλειας, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με, επομένως καλώς κάνει να διαμαρτύρεται. Από την άλλη μεριά και οι σταθμοί του λεκανοπεδίου δεν θα πρέπει να παρανομούν σε ισχύς εις βάρος των όμορων νομών και των σταθμών τους.
Όλα αυτά που περιγράφω βέβαια είναι για την Ελληνική πραγματικότητα ουτοπικά, επομένως γι αυτό και γινόμαστε θεατές όλων αυτών των παράδοξων.

sigmacom
08-08-10, 14:16
Προς το παρον, παντως απ'οτι ακουσα πριν λιγο, ο Κοσμος πρεπει να παιζει στους 100, με χαμηλοτερη διαμορφωση και ενταση ηχου. Τουλαχιστον οι ανθρωποι (ειτε ειναι απο τον ιδιο τον Κοσμο, ειτε ειναι ασχετοι και τον μεταδιδουν απλα), προσπαθουν απ'οτι φαινεται, να επιλυσουν το προβλημα που υπαρχει, ωστε να μην ενοχλουν.

Υ.Γ. Γεια σου Στελιο, Sigmacom. Ολα ενταξει με το συστημα και τη μπλουζα!!!? (Ξερεις εσυ!!)
Χεχεχε... Ναί, όλα ΟΚ, ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

takhs764
12-08-10, 20:58
καλησπερα σε ολουω μην τρελαθουμε και τελοιο πιως ο σκαι διαμαρτυρετε τα μεγαλητερα λαμογια οπως λεει και ο γεωργιου ημαρτων παιδια ηρεμιστε εκτος αν καπιοι δουλευετε εκει μεσα

jeik
21-08-10, 19:05
Αν διαμορφωναν ολοι μεσα στα ορια και ειχαν μονο την απαραιτητη ισχυ σηματος ολα θα ηταν καλυτερα αλλα πουυυυυ ???
Ο φιλος μου που εχει clarion στο αυτοκινητο ήδη ακουει καποιους παραμορφωμενα-υπερδιαμορφωμενα διοτι παιζουν πανω απο το οριο που μπορει να δεχτει ο δεκτης , αν το καταλαβουν αυτο καποιοι ισως κατι να γινει , και νομιζω οτι με σωστο ποσοστο θα εχουμε σταθμους ανα 200 ΚΗΖ , ενω τωρα θελουμε 400 !!!! για σιγουρια.

Pefres
23-04-11, 20:48
βρηκα αυτο το θεμα και βλεπω ποσο επικαιρα ειναι ολα αυτα που γραφονται!!
τα ιδια ισχυουν ακομα: νταβατζηδες συχνοτητων(βλ σκαι τηλεοραση πο εφτιαξε πανελλαδικο δικτυο μεσα σε ενα χρονο!!!!!) ελεγχουν εμμεσα το φασμα και καταγγελουν αυτα που δεν τους συμφερουν
βλεπε καταγγελια στην ΕΡΤ(!!!!) για το HD
βλεπε οτι τα καναλια των S και των V φυτρωνουν σαν τα μανιταρια....
βλεπε οτι τα επιπεδα διαμορφωσης ειναι αστα να πανε και ολοι οι σταθμοι ξυνουν απιστευτα
βλεπε οτι η DIGEA αναγκασε τον κοσμο να παρει καινουριους ψηφιακους δεκτες
βλεπε, βλεπε, βλεπε....

GeorgeVita
13-09-11, 22:06
Ποιανού "επι-γήινου" είναι αυτή η κεραία στο βορεινό τμήμα του Υμηττού που μου σκιαγράφησε την σημερινή πανσέληνο;

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/fm_130911.jpg

FM μήπως σημαίνει Full-Moon;

G

radioamateur
13-09-11, 23:23
Δική μου θα''θελα να'ναι...

http://3.bp.blogspot.com/-PgnOI6dGzSQ/TcPgDHMNsVI/AAAAAAAAAH8/v-WoT5edZGE/s1600/keraies_parko-thumb-large.jpg

:biggrin:

tsakmaki
14-09-11, 01:28
Επειδή τυχαίνει να ξέρω λίγο καλύτερα τα πράγματα με την παραπάνω ιστορία, θα πρέπει να σας πω ότι ουδείς αναμάρτητος. Ο οποιοσδήποτε σταθμός έχει κάνει τις παρατυπίες του και αν κάνετε μια βόλτα στην Χαλκίδα με ένα κοινό δέκτη σε κάποια σημεία θα διαπιστώσετε ότι ο εν λόγω τοπικός σταθμός ξύνει τον Σκάϊ που έρχεται σαφώς με πιο χαμηλό επίπεδο σήματος και μονοφονικά. Επιπλέον σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες η ΕΕΤΤ έχει αποστείλει επανειλημμένως επιστολή προς τον ΚΟΣΜΟΣ FM 100, που του κάνει σύσταση για να χαμηλώσει τα επίπεδα της διαμόρφωσης του στα επιτρεπόμενα επίπεδα.
Τώρα αν έχει βάλει παράνομα πάντα κεραία στην Πάρνηθα δεν νομίζω ότι έχουμε να πούμε κάτι παραπάνω γι αυτό. Κάποτε οι άδειες σε τοπικούς σταθμούς μιλούσαν για ένα κέντρο εκπομπής και μια συχνότητα. Αυτό θεωρητικά ισχύει και τώρα άσχετα αν κανένας δεν το τηρεί. Από την άλλη ο Σκάϊ πρέπει να έχει άδεια εθνικής εμβέλειας, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με, επομένως καλώς κάνει να διαμαρτύρεται. Από την άλλη μεριά και οι σταθμοί του λεκανοπεδίου δεν θα πρέπει να παρανομούν σε ισχύς εις βάρος των όμορων νομών και των σταθμών τους.
Όλα αυτά που περιγράφω βέβαια είναι για την Ελληνική πραγματικότητα ουτοπικά, επομένως γι αυτό και γινόμαστε θεατές όλων αυτών των παράδοξων.

Καλησπερα!!
Λοιπον, ξαναδιαβασα σημερα το θεμα που ειχε γινει με τον Κοσμο της Χαλκιδας και τον Σκαι. Θα ηθελα να πω μερικα πραγματα, αν και περασε καιρος απο τοτε.
Φιλε electron, κανενας ραδιοφωνικος σταθμος (εκτος των κρατικων) δεν εχει αδεια εθνικης εμβελειας. Μονο δικτυωσεις με τοπικος ραδιοφωνικους νομους αλλων νομων επιτρεπεται να κανει, και μονο μερικες ωρες την ημερα (τωρα ποσες ακριβως, δεν ξερω). Τωρα ο ΚΟΣΜΟΣ λογικο ειναι να ξυνει τον ΣΚΑΙ στη Χαλκιδα, αφου ερχεται με χαμηλο σημα απο μακρια (μονοφωνικα παιζει ετσι κι αλλιως), αλλα ακομα και αν τον ξυνει μεσα στη Χαλκιδα, ο ΣΚΑΙ δεν εχει κανενα δικαιωμα να τον κυνηγησει καθως εχει αδεια μονο για τον νομο Αττικης, και ο Κοσμος για τη Χαλκιδα (και υποθετω για το Νομο Ευβοιας?) αρα παιζει στο γηπεδο του, και δικαιουται να καλυπτει την πολη του σωστα. Οπως επισης κανενας σταθμος δεν εχει το παραμικρο δικαιωμα να ενοχλει τον Σκαι εντος Αττικης.
Οσο για το σκηνικο που ειχε συμβει: Αν πραγματικα ο Κοσμος εκανε παρεμβολες στον ΣΚΑΙ μεσα στο Νομο Αττικης με τον αναμεταδοτη που ειχε βαλει στην Αθηνα τοτε (κατα δηλωση του ΣΚΑΙ στην Παρνηθα,) στους 100 μεγακυκλους , τοτε ο ΣΚΑΙ καλως τον κυνηγησε. Αλλα προσωπικα πιστευω πως ο Κοσμος δεν δημιουργουσε καμια παρεμβολη στο Σκαι, καθως σιγουρα θα επαιζε πολυ χαμηλοτερη ισχυ απο τον Σκαι που παιζει στην Αθηνα, απο τρια σημεια εκπομπης συμφασικα (αυτο φαινοταν απο τη ληψη του τουλαχιστον) , και εκτος αυτου ειχε αποσταση απο τον Σκαι 0,3 Mhz. Με την ιδια λογικη οι σταθμοι της Αθηνας που παιζουν απο Υμηττο με μεγαλες ισχεις και εχουν αποσταση 0,3 mhz μεταξυ τους (π.χ. Αθηνα 98,3 - Derti 98,6 - Ραδιο 9 98,9 - Μελωδια 99,2 κ.λ.π.) θα επρεπε να αλληλοπαρεμβαλονται συνεχως, πραγμα που δεν συμβαινει. Εκτος απ' ολα αυτα, δεν ξερουμε αν πισω απο την αναμεταδοση ηταν οντως ο Κοσμος Χαλκιδας η καποιος ασχετος πειρατης!
Για μενα το μονο σημειο, που ισως ο Κοσμος να εξυνε τον Σκαι, ειναι ακριβως εξω απο το container του (του Κοσμου εννοω, στην Παρνηθα η οπου αλλου ηταν μεσα στη Αθηνα), και αντε και 10 μετρα παραπερα. Τωρα αν τους ενοχλησε αυτο, τι να πω.
Τελοςπαντων, περσινα ξινα σταφυλια!! Αλλα να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη!

Υ.Γ. Ζηταω συγνωμη για το <<επιθετικο>> υφος μου, electron δεν ειναι για σενα, αλλα για τις αδικιες που συμβαινουν , και για το γεγονος οτι συνηθως το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο.

takisegio
14-09-11, 01:41
παντως εδωστο Αιγιο οτι υπαρχει στον Υμηττο ακουγεται καλα (ραδιοφωνικα και τηλεοπτικα)

electron
14-09-11, 07:20
Όπως και να έχει φίλε Μιχάλη, η ζούγκλα και το άναρχο καθεστώς των ερτζιανών θα εξακολουθεί να υφίσταται και μάλιστα όχι από κάποιους ιδεολόγους ραδιοπειραματιστές αλλά κυρίως από κάποιους επαγγελματιές του είδους.

Γιώργος 231
14-09-11, 13:41
Φιλοι μου καλοι, με διαμορφωση στα +/-150 Khz, και με δυνατο σημα, μπορεις να κανεις ζημια και σε αποσταση 0,25 MHz.
.... και μην μου πει κανενας οτι το νομιμο και το σωστο ειναι το 75 KHz ....
Προσωπικα , σε θεσσαλονικη, μονο 2 σταθμοι παιζουν στα 75 ΚΗz και αυτο οχι σε πικ

Πλακα μεγαλη εχουν καποιοι κρατικοι .... deviation for the dick

radioamateur
14-09-11, 21:01
Για πλαφόν στο μέγιστο επίπεδο ακτινοβολούμενης ισχύος δεν βλέπω να γίνεται πουθενά... :drool:

Γιώργος 231
14-09-11, 22:28
Για πλαφόν στο μέγιστο επίπεδο ακτινοβολούμενης ισχύος δεν βλέπω να γίνεται πουθενά... :drool:

Φιλε, σε αυτο που λες, κανεις ΛΑΘΟΣ.
Υπαρχει πλαφον ακτινοβολουμενης ισχυος ...... και το ονομα αυτου ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ .... :saad:

ΥΓ
Ξερεις ποσοι σταθμοι, εχουν τα 10κιλα για εφεδρεια και παιζουν με 1 αντε 2 κιλα ?

radioamateur
14-09-11, 23:28
Γιώργο εννοείς προφανώς ότι οι παροχές ηλεκτρικού ρεύματος είναι συγκεκριμένες στο βουνό όπως πχ οικειακός καταναλωτής στα 10 kw ή εννοείς κάτι άλλο;

electron
15-09-11, 07:33
Δημήτρη ο Γιώργος μάλλον εννοεί κυρίως το κόστος της κατανάλωσης.

JOUN
15-09-11, 10:09
Ε ναι ειπε "λογαριασμος ΔΕΗ" δεν ειπε "παροχη ΔΕΗ" .

radioamateur
15-09-11, 16:42
Μα είναι δυνατόν η ΔΕΗ να επιβάλλει πλαφόν Γιάννη;Η ΔΕΗ εισπράττει.Ο ιδιοκτήτης του εκάστοτε μέσου ίσως επιβάλλει πλαφόν για να μη γίνεται αλόγιστη σπατάλη στο λογαριασμό.Αυτό εννοείτε;

electron
15-09-11, 19:24
Μα είναι δυνατόν η ΔΕΗ να επιβάλλει πλαφόν Γιάννη;Η ΔΕΗ εισπράττει.Ο ιδιοκτήτης του εκάστοτε μέσου ίσως επιβάλλει πλαφόν για να μη γίνεται αλόγιστη σπατάλη στο λογαριασμό.Αυτό εννοείτε;
Δημήτρη δεν εννοούμε ότι η ΔΕΗ επιβάλει κάποιο πλαφόν, αλλά ακριβώς ότι για λόγους εξοικονόμησης και ειδικά σε δύσκολες εποχές, κανένας ιδιωτικός σταθμός δεν θα τσιτώσει τον πομπό του.

Γιώργος 231
15-09-11, 21:44
Αγαπητοι φιλοι,
οι εποχες των λαμπατων 20κιλων εχουν περασει.
Τωρα το βαρος πρεπει να το ριξουν σε σχεδιασμους κεραιων και σε SFN.
ΥΓ
Ακουσα οτι ο ΚΙΣΣ ΦΜ στην Αθηνα παιζει με sfn και πολυ θα ηθελα να ξερω πως βγαινει
στον αερα το σημα του και η διαμορφωση του.
Βασικα το SFN δεν ειναι απλη υποθεση και για αυτο, αν καποιο παλικαρι απο εσας στην Αθηνα
βγει καμια βολτα με το αμαξι του, πολυ θα ηθελα να μας γραψει αν υπαρχουν προβληματα στην ληψη του ΚΙΣΣ.

tsakmaki
15-09-11, 22:36
Γεια χαρα!!
Γιωργο, σιγουρα στις επαρχιακες πολεις, αρκετοι νομιμοι σταθμοι θα παιζουν πλεον με χαμηλοτερες ισχεις απ' οτι παλαιοτερα προκειμενου να τα βγαζουν περα με τη ΔΕΗ και το ρευμα. Ισως να συμβαινει και στη Θεσσαλονικη αυτο. Στην Αθηνα ομως, πιστευω πως αρκετοι θα συνεχιζουν να παιζουν με ισχεις της ταξεως των 10 kw και πανω, καθως σχεδον ολοι - με ελαχιστες εξαιρεσεις - οι νομιμοι σταθμοι της Αθηνας ανηκουν σε τεραστιους ομιλους μεγαλοεπιχειρηματιων της Ελλαδας. Π.χ. Βαρδινογιαννης, Κοκκαλης, Αλαφουζος, Κυριακου, Κωστοπουλος κ.ο.κ. Αρα ισως να μην εχουν και τοσο την αναγκη (μεχρι στιγμης τουλαχιστον) να κατεβασουν τις ισχεις και παιζουν ακομα 10κιλα και 20κιλα. Δεν ξερω βεβαια απο μεσα τα πραγματα, ισως να κανω και λαθος αλλα υποθετω πως ετσι ειναι τα πραγματα, βαση αυτων που ακουω απο αλλους η που καταλαβινω και μονος μου.
Το SFN ειναι αυτο που λεμε συμφασικη εκπομπη απο τρια σημεια εκπομπης? Για τον KISS fm δεν το ηξερα, ο ΣΚΑΙ πιστευω πως θα κανει κατι τετοιο, μιας και παιζει απο Υμμητο - Παρνηθα - Αιγινα. Εν πασει περιπτωση, σχετικα με το θεμα του KISS, θα κανω με βολτα στα Νοτια Προαστια που ειναι σχετικα κοντα μου, στα οποια δεν περναει ο Υμηττος (καπου σε Αργυρουπολη - Ελληνικο, χανεται ο Υμηττος και μπαινει δυναμικα η Αιγινα, και μειωνεται αισθητα το σημα των περισσοτερων σταθμων - ισως να αλληλοπαρεμβονται εκει Υμηττος και Αιγινα - ενω απο Γλυφαδα, Βουλα και κατω η ληψη γινεται μονο απο Αιγινα ενω τα σηματα που παιζουν μονο απο Υμηττο π.χ. ΕΡΑ Σπορ 101,8 ειναι πλεον εντελως αδυναμα) και θα δω τι παιζει. Στο κεντρο της Αθηνας παντως ο Kiss δεν εχει το παραμικρο προβλημα στη ληψη του.

takisegio
16-09-11, 00:42
Αγαπητοι φιλοι,
οι εποχες των λαμπατων 20κιλων εχουν περασει.
Τωρα το βαρος πρεπει να το ριξουν σε σχεδιασμους κεραιων και σε SFN.
ΥΓ
Ακουσα οτι ο ΚΙΣΣ ΦΜ στην Αθηνα παιζει με sfn και πολυ θα ηθελα να ξερω πως βγαινει
στον αερα το σημα του και η διαμορφωση του.
Βασικα το SFN δεν ειναι απλη υποθεση και για αυτο, αν καποιο παλικαρι απο εσας στην Αθηνα
βγει καμια βολτα με το αμαξι του, πολυ θα ηθελα να μας γραψει αν υπαρχουν προβληματα στην ληψη του ΚΙΣΣ.

φιλε μου εδω στο Αιγιο που ειναι 200 χλμ απο την Αθηνα παιζει πολυ καλα οποτε;;

Γιώργος 231
16-09-11, 01:07
Μιχαλη και Παναγιωτη σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ομως,
τπ θεμα ειναι να γινει η ληψη εν κινησει και ειδικοτερα στα σημεια εκεινα
που θα υπαρχει σημα και απο τα 2 (ή και περισσοτερα )κεντρα εκπομπης.

ΥΓ
Μιχαλη, κανε σε παρακαλω την βολτα , και αν θελεις σου στελνω και τον αναλυτη/

electron
16-09-11, 07:22
Γιώργο τον Kiss τον άκουγα την περασμένη εβδομάδα καθοδόν στην Αττική οδό στο ύψος της Κηφισίας χωρίς κανένα πρόβλημα ή παραμόρφωση.

GeorgeVita
16-09-11, 14:40
...θέμα είναι να γίνει η λήψη εν κινήσει και ειδικότερα στα σημεία εκείνα που θα υπάρχει σήμα και από τα 2 (ή και περισσότερα) κέντρα εκπομπής.

Γιώργο τον Kiss τον άκουγα την περασμένη εβδομάδα καθοδόν στην Αττική οδό στο ύψος της Κηφισίας χωρίς κανένα πρόβλημα ή παραμόρφωση.
Γιώργο τον Kiss τον άκουγα σήμερα στην Καλλιθέα (επάνω στη γέφυρα) με παραμόρφωση και φύσημα τύπου "phase noise"...
G