PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΟΝΟΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΩ???



Johnnyfive
02-03-05, 18:53
Θελω στου αυτοκινητου μου την πλαφονιερα, το φωτακι που φωτιζει, οταν ανοιγει καποια πορτα,να το κανω ανοιγει και να κλεινει "σβηστα" ,δηλαδη για παραδειγμα,στη κατασταση που ειναι σβηστο, μολις ειναι να αναψει, να αναβει σιγα σιγα, σαν να εχουμε συνδεση ενα ποντεσιομετρο, και το δυναμωνουμε σιγα σιγα, το αντιστοιχο και για το σβησιμο(να σβηνει σιγα σιγα). Αυτο συστημα το εχουν σχεδον ολα τα καινουργια καλα αυτοκινητα(επομενος το saxo vts, και πολυ παλιο δεν ειναι, αλλα και πολυ καλο ειναι,δεν θα πρεπει να το χει? :lol: :lol: :lol: ). Μπορειτε να μου πειτε πως να φτιαξω ενα κυκλωμα που να κανει αυτη τη δουλεια?

gsmaster
03-03-05, 00:34
Προσπάθησα να κάνω το ίδιο σε Yaris, αλλά μετά από 1-2 αποτυχημένες προσπάθειες τα παράτησα.
Στην πλαφονιέρα πάνε 2 καλώδια: +12, και οι διακόπτες από τις πόρτες που έχουν - όταν ανοίγουν οι πόρτες, και + όταν είναι κλειστές. Λόγω του τελευταίου, το κύκλωμά μου πήγε στον κάδο.... Αυτά για Yaris πάντα έτσι...



Μόλις βρήκα αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/dome_light_dimmer.htm) και μάλλον μου κάνει.... Με το κύκλωμα αυτό θα ανάβει κανονικά η λάμπα και θα σβήνει με μια καθυστέρηση ή θα σβήνει σιγά-σιγά δεν κατάλαβα.

_ab
03-03-05, 00:44
Περιμενε μεχρι αυριο εχω ενα σουπερ κυκλωματακι το εχω φτιαξει και δουλευει πολυ ωραια..μονο που θα το κανω στο paint και χρησιμοποιει ενα ολοκληρωμενο.......

Johnnyfive
04-03-05, 17:56
Περιμενουμε λοιπον!!!

_ab
04-03-05, 21:33
Αυτο ειναι το κυκλωματακι...θα Δωσω και καποια σχολια αυριο τωρα μου εχει τυχει κατι και δεν προλαβαινω....Κατι διοδακια για ασφαλεια τιποτα σημαντικο....

leosedf
04-03-05, 21:54
Ο θείος μου είχε βάλει ένα κυκλωματάκι τέτοιο ακριβώς στο skoda του.
Για κάνε ένα check http://www.smartkit.gr
Είναι το ΚΙΤ 1115 mesa sto Cars and Bikes

G.POL
23-04-07, 00:08
Καλησπερα.Βρήκα αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/dome_light_dimmer.htm) το κυκλωμα.Το εφτιαξα,συνδεθηκε οπωs ακριβωs γραφει,δουλευει η καθηστερηση,αλλα συμβαινει το εξηs
κουφο: :? οταν παταω κορνα αναβει η πλαφονιερα :shock:
τι συμβαινει,μπορει να βοηθησei καποιοs?

Radiometer
23-04-07, 19:50
Καλησπερα.Βρήκα αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/dome_light_dimmer.htm) το κυκλωμα.Το εφτιαξα,συνδεθηκε οπωs ακριβωs γραφει,δουλευει η καθηστερηση,αλλα συμβαινει το εξηs
κουφο: :? οταν παταω κορνα αναβει η πλαφονιερα :shock:
τι συμβαινει,μπορει να βοηθησei καποιοs?

καμια κακη γειωση μπορει να σου το κανει αυτο,
καλο ειναι να παρεις γειωση για το κυκλωμα σου απο καμια βιδα στο σαση επανω και οχι απο κανενα καλωδιο,
και για +12 απο κανενα χοντρο καλωδιο απο την ασφαλειοθηκη που εχει σταθερο ρευμα, και βεβαια θα πρεπει
να μπει και μια ασφαλεια.

ggr
23-04-07, 22:10
Κοιτα κι αυτο , το ειχα φτιαξει στο παλιο μου αυτοκινητο και δουλευε με επιτυχια. Ο χρονος καθυστερησης ρυθμιζεται απο το τριμμερ , μολις αυτος ληξει η λαμπα σβηνει αργα-αργα λογο του κυκλωματος με το τρανζιστορ ισχυος. Αν θες να σβηνει ακαριαια μετα το περας του χρονου καθυστερησης παρε εξοδο κατευθειαν απο το ρελε.

risk
23-04-07, 23:07
Επειδη ψιλομπερδευτικα....Οταν ανοιξεις την πορτα οπλιζει το ρελε σε κατασταση ΝΟ και αφου σvησει σιγα σιγα τη λαμπα το κυκλωματακι με το τρανζιστορ επειτα επανερχεται στην θεση ΝC?????

G.POL
23-04-07, 23:10
παιδια χιλια ευχαρ.ιστω για τη βοηθεια. εκτιμω βαθυτατα το ενδιαφερον σαs.θα κανω τιs απαραιτητεs ρυθμισειs-ενεργειεs στο κυκλωμα,και θα επανελθω με νεοτερο ποστ.

ggr
23-04-07, 23:33
ακυρο

ggr
23-04-07, 23:36
Ισως μπερδευτηκες απο τον χαρακτηρισμο NO-NC των επαφων του ρελε που στην περιπτωση αυτη δεν ειναι σωστος . Σου περιγραφω την λειτουργια του κυκλωματος : Mολις ανοιξει η πορτα οπλιζει το ρελε (παει στην επαφη ΝΟ) οποτε παει ταση στην λαμπα και αυτη αναβει. Αν κλεισει η πορτα το ρελε μενει οπλισμενο συνεπως μενει αναμμενη και η λαμπα για οσο χρονο ειναι ρυθμισμενο το κυκλωμα του 555. Οταν ληξει αυτος ο χρονος ανοιγει το ρελαι (παει στην επαφη ΝC) οποτε θεωρητικα κοβεται η ταση που παει στην λαμπα , ομως εδω επεμβαινει το κυκλωμα παραλληλα στο ρελε με τον πυκνωτη να εκφορτιζεται μεσω των τρανζιστορ οποτε η λαμπα σβηνει αργα μεσα σε διαστημα 2 sec περιπου.[/quote]

ice25
24-04-07, 00:35
Ανάβει η πλαφονιέρα.το πιθανότερο είναι να έχεις πάρει τροφοδοσία η "γείωση" από το καλώδιο της εντολής της κόρνας η να έχεις σύνδεση την κόρνα αντί για κάποια πόρτα απο λάθος.πάρε πολυμετρο και δες στης εισόδους του κυκλώματος πιο καλώδιο μεταβάλει την κατάσταση του όταν πατάς την κόρνα
όταν το βρεις πες μας

G.POL
24-04-07, 00:56
Ανάβει η πλαφονιέρα.το πιθανότερο είναι να έχεις πάρει τροφοδοσία η "γείωση" από το καλώδιο της εντολής της κόρνας η να έχεις σύνδεση την κόρνα αντί για κάποια πόρτα απο λάθος.πάρε πολυμετρο και δες στης εισόδους του κυκλώματος πιο καλώδιο μεταβάλει την κατάσταση του όταν πατάς την κόρνα
όταν το βρεις πες μας
οκ,θα το τσεκαρω κ θα ενημερωσω . :D

ice25
24-04-07, 01:27
Α και χρονια μας πολλα να μας χαιροντε συνονοματε

G.POL
24-04-07, 07:39
μπλεξαμε με τα κυκλωματα και ξεχαστηκαμε :P
χρονια μαs πολλα :D

risk
29-04-07, 19:51
Κοιτα κι αυτο , το ειχα φτιαξει στο παλιο μου αυτοκινητο και δουλευε με επιτυχια. Ο χρονος καθυστερησης ρυθμιζεται απο το τριμμερ , μολις αυτος ληξει η λαμπα σβηνει αργα-αργα λογο του κυκλωματος με το τρανζιστορ ισχυος. Αν θες να σβηνει ακαριαια μετα το περας του χρονου καθυστερησης παρε εξοδο κατευθειαν απο το ρελε.


Φιλε μου εκανα την κατασκευουλα σου και μολις εφαρμοζα ταση στο - και + οπλιζε το ρελε χωρις να δωσει εντολη απο το ΙΝ μπρορεις να καταλαβεις τι παιζεται????Η λαμπα πως συνδεεται????

ggr
30-04-07, 20:51
Αυτο γινεται οταν προτοσυνδεθει το κυκλωμα με την τροφοδοσια , οπλιζει το ρελε περναει ο χρονος καθυστερησης, αφοπλιζει και απο κει και μετα οπλιζει μονο οταν παρει εντολη απο τον διακοπτη της πορτας. Η λαμπα οπως φαινεται και στο σχεδιο συνδεεται το ενα της ακρο στα 12 V και το αλλο στο OUT του κυκλωματος.