PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος ζητά συμβουλές επί παντός επιστητού...



stgeo
02-03-05, 19:03
Hi παίδες,
Αποφάσισα να ασχοληθώ με πλακέτες και αφού αγόρασα
κολλητήρι,καλάι και πολύμετρο απ'οτι είδα πρέπει να φτιάξω
ενα τροφοδοτικό. Θα ήθελα να μοθ προτείνετε κάποιο συκεκριμένο από
αυτά που υπάρχουν στο site εφόσον δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο
(αν θέλετε αιτιολογείστε την υπόδειξη σας).

Επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμος ένας οδηγός για κατασκευή πλακετών
(εκτός αυτου που υπάρχει ήδη στο site) Any offers?

Thanx

moutoulos
02-03-05, 20:05
Κατ'αρχας να σε καλοσωρίσουμε στο "ηλεκτρονικό μας site!!!!!!!!!
Να σε βοηθήσουμε...ναι υπάρχει η θέληση, το θεμα είναι να μας πείς και εσύ για ποιό λόγο το θες, δηλαδή υπάρχουν σταθερά (μια τάση), υπάρχουν συμμετρικά (αρνητική-θετική-ουδέτερος), και ρυθμιζόμενα :) .
Σε μπέρδεψα :?: Αν μπερδεύτηκες πες μας σε τι θα χρησιμοποιηθεί να σου πω :wink: .



Ααα τι βλέπω ντόπιος :?: :?:

PiCBuRn3r
02-03-05, 21:06
Εγώ θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις ένα απλό ρυθμιζόμενο για αρχή εκτός αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο.

Μπορείς να κατασκευάσεις αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=986).

gsmaster
03-03-05, 00:14
Ίδιο κύκλωμα έχει και αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=400) αλλά με λιγότερο ρεύμα. Μεγάλη προσοχή στις συνδέσεις με τα 220 χρειάζεται.

Αν θές μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάτρητη πλακέτα αν δεν θές να φτιάξεις τυπωμένο. Στη διάτρητη βάζεις τα εξαρτήματα και από κάτω κολλάς καλωδιάκια όπου χρειάζεται. ;)

leosedf
03-03-05, 10:22
Δοκίμασε να ασχοληθείς και με αγοραστά KIT's απο καταστήματα η να δοκιμάσεις να φτιάξεις κάποια μικρή κατασκευή απο εδώ ετσι ωστε να συνηθήσεις το κολλητήρι κλπ. Θα σου φανεί χρήσιμο.

stgeo
03-03-05, 17:31
moutoule δεν είμαι ντόπιος αλλά σπουδάζω Πάτρα.

Το τροφοδοτικό το θέλω για τροφοδοσία σε κυκλώματα για ένα εργαστήριο της σχολής (ενισχυτές, ψηφιακά...)
Πιστεύω ότι το Τροφοδοτικό ρυθμιζόμενο 1,5 - 32V DC - 5A (με το LM338) που έχει ανεβάσει στο site
ο moutoulos είναι αρκετό.

Εκτός από τα υλικά που αναφέρει ο moutoulos τι άλλα πρέπει να αγοράσω?
Όποιος απαντήσει να αναφέρει λεπτομέριες ακόμα και για την πλακέτα εφόσον δεν έχω την παραμικρή εμπειρία..
Εκτός από κολλητήρι, πολύμετρο, καλάι και κόφτη τι άλλα εργαλεία χρειάζομαι?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

jordan t-610
05-03-05, 02:31
Καλήσπέρα παιδιά.Το βασικό είναι να φτιάξεις ένα τροφοδοτικό για να μπορείς να τροφοδοτείς τις κατασκευές που θα κάνεις.Καλό είναι όπως λέει και ο leosedf να πάρεις κάποια κιτ όπως τροφοδοτικό κ.τ.λ. για να εξασκηθείς.Πάντος ότι απορίες έχεις εμείς θα σου τις λύσουμε.Όσο αναφορά τα εργαλεία θα τα δείς στην πορεία που θα κάνεις τις κατασκευές και ανάλογα θα παίρνεις.