PDA

Επιστροφή στο Forum : TV Tunners-Scanners 40Mhz-->>2Ghz...



Γιώργος Ανώνυμος
03-03-05, 16:23
Χαιρετώ τους αυτοταλάντωτους συναδέλφους,

απλά επειδή ζούμε και στην εποχή των PCs έχω μία ερώτηση, που όντας αυτοταλάντωτος κ' εγώ δε γουστάρω να ασχοληθώ και πολύ με τα τσιπάκια...

Εχω ένα παλιό (Ε-ISA, ούτε καν PCI) αλλά καλό TV Tuner όχι συμβατικό αλλά σαρωτή τηλεοπτικού σήματος (δυστυχώς αναλογικό) μέχρι ψηλά στους 2 Ghz συνεχόμενα. Αναρωτιόμουν αν θα υπήρχε πιθανότητα να λάβω τίποτε ενδιαφέρον εκεί ψηλά (π.χ. κρυφή κάμερα κοντά στο σπίτι: ε, λοιπόν έχω πολύ φαντασία...) με την υπάρχουσα κεραία (συμβατικές yagi για V/U). Αν αυτή τη στιγμή υπήρχαν και αρκετοί δορυφόροι που να εκπέμπουν αναλογικά το πρόγραμμά τους, μπορεί να έβαζα κανένα πιάτο αν και θα μου στοίχιζε 10 φορές το κόστος του δέκτη να λάβω κανένα παλιό ρώσικο, πράγμα που μάλλον θα μου χρησίμευε στο μέλλον σ'αυτήν την χώρα...

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια χρήση ας υποδείξει και την κατάλληλη κεραία...

Αντε το πολύ πολύ να ακούσω και κανένα δυνατό σήμα από ραδιοερασιτέχνη, εκτός των συμβατικών τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών καναλιών. Μάλλον για scrap (κοινώς 'μπάζα') την βλέπω την κάρτα, τουλάχιστον να τη σπάσω με κανένα σφυρί να το ευχαριστηθώ κι'όλας!!!

Ζήτω οι λάμπες...
Κάτω η παντοκρατορία της σιλικόνης (μην παρεξηγείται: τσιπάκια εννοούσα)....

gRooV
04-03-05, 00:52
Γεια σου Γιώργο. Δεν πολυκατάλαβα τι κάρτα τηλεόρασης έχεις αλλά ακούγεται ενδιαφέρον. Είναι απλή κάρτα τηλεόρασης με μεγάλο εύρος σάρωσης ή κάποιου είδους δορυφορικό αναλογικού δέκτη (θα πρέπει να ανεβάζει 12V μέσω καλωδίου); Εχεις δοκιμάσει να "πιάσεις" κάποιο τηλεοπτικό link που συνήθως υπάρχουν γύρω στους 1100MHz; Εκπέμπω και εγώ που και που Amateur TeleVision (ATV mode) στους 1248MHz με μπαρογεννήτρια. Μην την σπάσεις την κάρτα!!!!! :)

Γιώργος Ανώνυμος
07-03-05, 09:33
Δεν είναι δέκτης δορυφορικής, απλά σαρωτής συχνοτήτων για τηλεοπτικό σήμα και αυτόματο προσδιορισμό του format (PAL, NTSC). Εχω δοκιμάσει κατά καιρούς σαρώσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα με εξωτερική κεραία YAGI αρκετά ψηλά και κεντρικά για τα δεδομένα της Αθήνας. Για το AMATEUR TV δεν έχω ξανακούσει, είναι ένα εύρος συχνοτήτων προς χρήση από TV-ερασιτέχνες? Αυτή ήταν κ η ουσία της ερώτησης: Αν υπάρχουν συχνότητες όπου υπάρχει κάτι το ενδιαφέρον (και δεν αναφέρομαι στην... μπαρογεννήτρια!!!) και μπορώ να τις σαρώσω πιό επίμονα αντί να πηγαινοφέρνω το tunner στον σουρφετό της γνωστής τηλεοπτικής σαβούρας. Σε ότι αφορά τα links, λογικά εκπέμπουν ψηφιακό και κωδικοποιημένο σήμα οπότε ο δέκτης τα αντιλαμβάνεται σαν παράσιτο και συνεχίζει τη σάρωση...

Χαιρετισμούς/Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
21-03-05, 16:40
Απλά το επαναφέρω στη λίστα δημοσιεύσεων, μπας και πάρω καμμία απάντηση...

gRooV
21-03-05, 23:26
Λογικά υπάρχουν αρκετά ψηφιακά links που δεν μπορούμε να τα αποκωδικοποιήσουμε. Το ΑΤV ακόμα δεν έχει ξεκινήσει δραστικά στην Ελλάδα. Αυτή την περίοδο είναι προς έγκριση τα χαρτιά αναμεταδότη ATV. Λογικά θα "δουλέψει" γύρω στους 1.250GHz.
Και μία είδηση... στις συχνότητες 1.115GHz και 1.075GHz εκπέμπουν από Υμηττό δύο ασύρματες κάμερες προβάλλοντας ένα κομμάτι από το πάρκο κεραιών του Υμηττού. Μάλλον "κάποιοι" θέλουν να ελέγχουν ποιοί μπαινοβγαίνουν ώστε να είναι έτοιμοι να κλείσουν διακόπτες!! :lol: :lol:
Κάτι άλλο αξιόλογο σε αυτές τις συχνότητες δεν έχω παρατηρήσει εκτός από links κάποιων "μικρών" σταθμών και κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης καταστημάτων.

dk6
22-03-05, 00:09
Μάλλον "κάποιοι" θέλουν να ελέγχουν ποιοί μπαινοβγαίνουν ώστε να είναι έτοιμοι να κλείσουν διακόπτες!! :lol: :lol:
Κάτι άλλο αξιόλογο σε αυτές τις συχνότητες δεν έχω παρατηρήσει εκτός από links κάποιων "μικρών" σταθμών και κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης καταστημάτων.

:lol: :lol: :lol: πάντα δημιουργικοί...

Γιώργος Ανώνυμος
16-05-05, 15:47
Ευχαριστώ κύριε Siera Whisky ή Κονιάκ έστω και λίγο καθυστερημένα για την πληροφορία των συχνοτήτων, θα ξανακάνω μία απέλπιδα σάρωση ακόμη.

Cheers/Γιώργος

amiga
16-05-05, 20:58
Μιας και μιλάμε για tuner…
Είχα ακούσει ότι με ένα παλιό tv-tuner από τηλεόραση,video,filmnet κ.τ.λ.π μπορείς να φτιάξεις έναν ραδιοφωνικό δέκτη 30-500MHz. Έψαξα στο δίκτυο αλλά βρήκα μόνο κάποιος με σταθερή συχνότητα ρυθμιζόμενη με computer. Έχει κανείς κανένα σχέδιο ή έστω καμιά ιδέα;;;

Killo_Watt
20-05-05, 18:00
Έχω ένα παλιό tuner Blaupunkt HF-ZF-Platte 8 668 304 εάν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό ας μου πει σε μια αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα τίποτα