PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΡΑΙΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΔΕΚΤΗ...



Johnnyfive
04-03-05, 16:04
Καλησπερα σας,μπορω να πω,πως η ραδιοφωνια παντα με μαγευε,ομως δεν εχω ιδεα,για το πως "στηνετε" ενας σταθμος,και τα σχετικα,(και δεν προλαβα και τον πατερα μου,που ηταν ραδιοερασιτεχνης,να μου πει 5 πραγματα)ευτηχως ομως ανακαληψα αυτο το site.Το ερωτημα ομως που με επειγη αυτη την στιγμη ,ειναι,να μου πειτε τη κεραια μπορω να φτιαξω,σ'ενα ραδιωφωνικο δεκτη,ωστε να εχω πολυ καλη ληψη,χωρις το παραμικρο παρασιτο,συγκεκριμενα λογω του οτι ηχογραφω απο τα FM,(μεσω pc),ειναι αναγκαια!Αυτη τη στιγμη εχω ενα σκετο καλωδιο(αυτο που δινει ο κατασκευαστης),καμια φορα οταν κενει παρασιτα,το πιανω και σταματανε,το αφηνω ξανα παλι παρασιτα!!!!Τι γινετε??Τωρα επιασα και το τυλιξα σε ενα στρογγυλο με διαμετρο 10cm,τα πραγματα ειναι καλυτερα!!Καταλαβα με ολα αυτα, πως η κεραια ειναι το Α και Ω της καλης ληψης,τι να φτιαξω λοιπον?!!!

GREG
04-03-05, 16:36
ΤΟ καλυτερο θα ηταν εξοτερικη αν μπορεις βεβαια με μονοτηρες αρχη και τελος μηκος ψιλοαδιαφορο υψος το μεγιστο καλες κατασκευες.

electron
05-03-05, 07:12
Μια απλή και καλή λύση είναι να βάλεις ένα απλό διπολάκι σε κάποιο μπαλκόνι ή στην ταράτσα και να είσαι σίγουρος ότι όλα θα τα πιάνεις καμπάνα.