PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραία FM



vagos
04-03-05, 22:21
α-δ =135
γ-δ = 120
ε-θ = 40
ε-η =31
ε-ζ = 18
Τα τμήματα α-δ και γ-δ είναι χαλκοσολύνα φ22 στο σημείο ε είναι κολλημένα με σκληρή κόλληση . Αν δεν μπορεί κάποιος σίγουρα ένας υδραυλικός η ψυκτικός μπορεί .
Το κόκκινο κομμάτι εγώ το έκανα με σωλήνα φ22 κομμένη 45 μοίρες και κολλημένοι με σκληρή κόλληση γιατί δεν είχα γωνία ή καμπύλη φ22 .Στην μία άκρη του κόκκινου κομματιού τοποθέτησα και κόλλησα με καλάι τον κονέκτορα ( με καλάι για να μην λειώσει ) . Χρησιμοποίησα κονέκτορα που ήταν με μία βίδα μεγάλη για να μην έχει γωνίες και να κάθετε σωστά μέσα στη σωλήνα .Το κομμάτι ε-θ είναι χαλκοσολήνα φ10 και μέσα είναι το κομμάτι ε-ζ η ψίχα από RG 213 . Το κομμάτι ε-θ μπαίνει μέσα στη γωνία για 1 εκατοστό χωρίς να ακουμπά , τοποθετείται ένα δαχτυλίδι με εσωτερική διάμετρο φ10 και εξωτερική φ20 περίπου .Την γωνία την κώλυσα πάνω στην κεραία με έναν αποστάτη 1 εκατοστό .Το σημείο ( η ) Είναι το σημείο που ενώνει το χοντρό με τον ψιλό χαλκό . Μπορεί να γίνει ένα κομμάτι μασίφ χαλκό 1.5 επί 3 επί 5 και κάνοντας 2 τρύπες σε αυτό μία φ22 και μία φ10 με απόσταση 1.5 εκατοστά η μία από την άλλη , κόβουμε με μια σέγα από την μία τρύπα στην άλλη για να δημιουργήσουμε μια σχισμή και με μια άλλη τρύπα κάθετη και μια περαστή βίδα με παξιμάδι σφίγκουμε για να κάνει τέλια επαφή πάνω στις σωλήνες . Αυτό γίνεται όταν βρεθεί ακριβός το σημείο με την γέφυρα . Στο τέλος εγώ την έβαψα για να μην οξειδώνεται .

vagos
04-03-05, 23:13
Σχεδιο

electron
05-03-05, 07:17
Η συγκεκριμένη κεραία αν γίνει με στοιχεία αλουμινίου είναι καλύτερη γιατί ο χαλκός σκουρίαζει και τότε το δίπολο παύει να ακτινιβολεί.

vagos
05-03-05, 15:37
Φίλε electron με αλουμίνιο ίσος είναι καλύτερα έχω κατασκευάσει 6 τέτοιες με αλουμίνιο αλλά ήμουν Γιάννενα και μπόρεσα και κόλλησα τις ενώσεις με αλουμινιοκόλληση (6 δουλεύανε μαζί με κάβιτη ). Γι αυτό γράφω στο τέλος ότι την έβαψα με σπρέι , 2 χρόνια τώρα δουλεύει άψογα στο Καστελώριζο κοντά στη θάλασσα με πολύ υγρασία . Και σε πολλές κεραίες έχω δη χαλκό , και πάρα πολλές έχω δη βαμμένες .

AKIS
05-03-05, 16:01
για ποια συχνοτητα ειναι συντονισμενη η κεραια??

vagos
05-03-05, 16:33
Φίλε AKIS η κεραία κανωνικά είναι για όλη την μπάντα των Fm . εμένα μου συντωνίζει χωρίς στάσημα από τους 93 μεχρι τους 98 . Κουνώντας το εξάρτημα που ενώνει τον ψιλό με τον χοντρό σωλήνα , πάνω η κάτω ή κόβοντας ή αυξάνοντας το μήκος της ψίχας συντονίζει καλίτερα σε άλλη περιοχή συχνοτήτων

kostas30
05-03-05, 17:14
ρε παιδια ενα διπολο gama match ειναι δεν ειναι για ολη την μπαντα μην τρελαθουμε.

m28
08-03-05, 11:56
Σωστά, το μήκος της ψίχας του καλωδίου και η ρύθμιση πάνω - κάτω του κολλάρου απλά προσαρμόζουν τη σύνθετη αντίσταση του διπόλου.

vagos
08-03-05, 17:36
Την κεραία αυτή την αντέγραψα από μια κεραία που βρήκα . Η κεραία είχε ταμπελάκι πάνω της που έγραφε ότι είναι για όλη την μπάντα .Αν βάλεις ένα pll στην συχνότητα που θες και μετά παίξεις με τις ρυθμίσεις της κεραίας θα καταφέρεις να μην έχεις στάσιμα . Και θα το έχεις για αρκετούς μεγακύκλους πάνω και κάτω.

kostas30
08-03-05, 19:16
και εγω φτιαχνω ταμπελακια και γραφω οτι μου κατεβει δεν παει να πει οτι ειναι σωστο.

electron
08-03-05, 19:20
Την κεραία αυτή την αντέγραψα από μια κεραία που βρήκα . Η κεραία είχε ταμπελάκι πάνω της που έγραφε ότι είναι για όλη την μπάντα .Αν βάλεις ένα pll στην συχνότητα που θες και μετά παίξεις με τις ρυθμίσεις της κεραίας θα καταφέρεις να μην έχεις στάσιμα . Και θα το έχεις για αρκετούς μεγακύκλους πάνω και κάτω.
Φίλε vagos στάσιμα μπορεί να μην έχεις τα watts θα σου βγούν σε όλη την μπάντα το ίδιο;Εδώ έχω τις επιφυλάξεις μου.

vagos
08-03-05, 21:29
Φίλε electron εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος .Το ποιο καλό είναι ότι γίνεται πολύ εύκολα με μικρό κόστος .

electron
09-03-05, 10:41
Δηλαδή θες να πείς ότι με ένα pll π.χ 50watts πέρνεις την ισχύς αυτή από 88 ως 108mhz;Αν είναι έτσι έχει καλώς.

m28
09-03-05, 13:43
Σε πολλές περιπτώσεις, με τη ρύθμιση του Gamma Match μπορείς να καταφέρεις να ρίξεις τα στάσιμα ακόμα και στο 1:1, ακόμα πιο εύκολα δε εάν η κεραία δεν έχει ανακλαστήρα και κατευθυντήρες.
Στην πραγματικότητα όμως, η κεραία δεν ακτινοβολεί σωστά σε όλες τις συχνότητες.
Η κάθε κεραία ακτινοβολεί σωστά στη συχνότητα που είναι κομμένη, το ίδιο ισχύει και για τον ανακλαστήρα ή και τους κατευθυντήρες που μπορεί να έχει.
Οι κεραίες τύπου Broadband πράγματι έχουν την δυνατότητα να κρατάνε τα στάσιμα χαμηλά σε μέρος της μπάντας ή ακόμα και σε όλη την μπάντα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η απόδοσή τους είναι η ίδια σε όλες τις συχνότητες.

kostas30
09-03-05, 15:51
πεστα m28

electron
09-03-05, 21:08
Γι'αυτό λέμε ότι οι broadband κεραίες είναι πρακτικές αλλά δεν έχουν την ίδια απόδοση παντού.