PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλακέτες κυκλωμάτων του hlektronika.gr



leosedf
06-03-05, 23:15
Πόσοι απο εσάς θα θέλατε να υπάρχουν έτοιμες οι πλακέτες των κυκλωμάτων της σελίδας αυτής?
Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν μπορούν να τισ φτιάξουν ή δυσκολεύονται κλπ
Θα μπορούσαν ακόμα και να σταλούν με τα εξαρτήματα αν κάποιος δυσκολεύεται να τα βρεί.
Αν υπήρχαν σε χαμηλό κόστος θα προτιμούσατε να παραγγείλετε?

moutoulos
06-03-05, 23:27
Κώστα εγω είμαι μέσα, εννοώ θα μου άρεσε αυτό, γιατί οι πλακέτες με "ζορίζουν" λίγο (δεν έχω χρόνο, να ασχοληθώ και με αυτό).

MHTSOS
07-03-05, 00:02
Πολύ καλή ιδέα. Εγώ το προτιμώ γιατί βαριέμαι τρομερά να φτιάχνω πλακέτες. Άντε να κάνουμε καμιά κατασκευή γιατί έχουμε σκουριάσει.

AKIS
07-03-05, 01:34
Πολυ χρησιμο,ειδικα για καποιον που δεν ξερει να φτιαχνει,οπως εγω

gRooV
07-03-05, 02:01
Παιδιά δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να μπλεχτεί η σελίδα σε αγοραπολησίες αγαθών. Γιατί να μην συνεχιστεί αυτό που ισχύει μέχρι τώρα; Δηλαδή κάποιος που αναλαμβάνει να φτιάχνει πλακέτες ή αντίστοιχα κάποιος που ζητάει κάποια πλακέτα να κάνει post στις Αγγελίες.

leosedf
07-03-05, 10:57
gRooV εγώ το σκέφτηκα οχι για να βγαίνει κέρδος απλά για να βγαίνουν τα έξοδα της σελίδας.
Πάντως αν θέλετε θα μπορούσα να πάω σε ένα φίλο μου σε μια βιοτεχνία να μας βοηθήσει αρκεί να ξέρουμε απο πού να αρχίσουμε, π.χ. ποιές πλακέτες επείγουν τώρα? ποιές είναι αυτές που κατασκευάστηκαν πιο πολύ?
Θανάση επίσης είναι το οτι στις αγγελίες μπορεί να ζητήσει κάποιος μια πλακέτα σε οποιαδήποτε τιμή θέλει ενώ αλλιώς θα ήταν ελεγχόμενα τα πράματα και σε καλύτερο κόστος.
Δεν ξέρω είπα απλώς μια γνώμη και ζήτησα τη δική σας και θα ήθελα να την ακούσω.

electron
07-03-05, 11:00
Είτε έτσι είτε αλλιώς θα πρέπει κάποιος από μας να αναλάβει αυτή την ευθύνη και δεν ξέρω ποιος θα μπορούσε να το κάνει μιας και όλοι έχουμε τις δουλειές μας και ο έξτρα χρόνος είναι λίγος και πολύτιμος.

electronic
07-03-05, 17:39
Εγώ θα συμφωνήσω με τον leosedf. Ο χρόνος των περισσότερων από εμάς είναι αρκετά πιεσμένος και θα ήταν πολύ καλό να μπορούσαμε να απευθυνθούμε σε κάποιον για πλακέτες γενικά. GrooV τι λές???

gsmaster
08-03-05, 02:07
Συμφωνώ ότι ο χρόνος είναι περιορισμένος για όλους μας.

Δεν θα ήθελα να καταντήσει η σελίδα εμπορική. Πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος.
Τα έξοδα του site θα μπορούσαν κάλλιστα να καλύπτονται από διαφημίσεις. Δεν λέω καλή είναι έτσι όπως είναι η σελίδα χωρίς διαφημίσεις, αλλά και ενα Banner δεν θα κάνει τόσο μεγάλη ζημιά.

Γι αυτό και τα τυπωμένα δίνονται, και θα δίνονται, ελέυθερα για να τα φτιάξει ο καθένας όπως και όπου θέλει. Υπάρχουν και έξω εργαστήρια, αυτοι κλέφτες θα γίνουν?

leosedf
08-03-05, 11:09
Mα έτσι κι αλλιώς τα τυπωμένα δίδονται ελέυθερα. Δεν είπε κανείς να κλειστουν κλπ.
Απλώς οποιος θέλει μπορέι να παίρνει.
Τέλως πάντων θα δώ τι θα κάνω. Αν δεν μπορούν να βγούν στο σαιτ θα μπουν κάπου αλλου. Αν και εφ όσον βέβαια έχουν ζήτηση κλπ. Τι να πώ.
Ασε που σε ένα σαι σαν το hlektronika.gr που απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό θα ήταν δύσκολο να πάρει και τέτοιες διαφιμήσεις.
Εγώ είμαι μέσα πάντως να διαφημιστώ αλλα και πάλι όσο μεγαλώνει το φόρουμ θα μεγαλώνουν και τα έξοδα κλπ. Κι εγώ τα ίδια έλεγα αλλα όταν κατέντησα να πηγαίνω με ενα τσουβαλάκι χρυσό κάθε μήνα για να πληρώσω μετά άρχισα να αλλάζω γνώμη :mrgreen: :hammer:
Τέλως πάντων αφού δεν συμφωνούν gsmaster kai gRooV τότε δεν μπορεί να γίνει

vagos
08-03-05, 14:04
Θα ήθελα να πω κάτι . Γιατί να μην ρωτήσετε κάποια βιοτεχνία που κατασκευάζει πλακέτες να πάρετε κάποια προσφορά . Να είναι τα τυπωμένα αριθμημένα να τα παραγγέλνει ο ενδιαφερόμενος μέσω του hlektronika . gr στην τιμή που από πριν θα την γνωρίζει . Θέλω να πω να μην υπάρχει στοκ απλός ο κατασκευαστής να γνωρίζει ποια θα είναι η γκάμα . Ακόμη γιατί δεν γίνεται μια έρευνα αγοράς και αν είναι δυνατόν να μπορούν τα μέλη να παραγγέλνουν από συγκεκριμένο κατάστημα με έκπτωση . Θέλω να πω να γίνει κάποια συμφωνία . Όταν είναι πολλά τα μέλη φαντάζομαι πως μπορεί να γίνει μια καλή συμφωνία με ένα η περισσότερα καταστήματα .

leosedf
08-03-05, 14:43
Δεν το βλέπω για πολλά.
Ποσα μέλη θέλουν να αγοράσουν πλακέτες.
Δεν ειναι μεγάλη η αγορα και θα ανεβεί το κόστος

AKIS
08-03-05, 21:11
Καλη λυση

leosedf
08-03-05, 21:27
vagos καλή λύση αλλα οι βιοτεχνίες δεν εχουν χρόνο να ασχολούνται με αυτά. Δουλεύουν συνέχεια με μεγάλες ποσότητες και δεν μπορούν να σταματήσουν ολοκληρη παραγωγή για την πλακέτα μου η τη δικιά σου(1, 2) . Το κόστος ξέρεις ποσο θα ανεβεί? μια πλακέτα 10 χ 10 πόντους κυμάινεται ανάλογα με την εταιρία απο 30 μέχρι 80 ευρώ.
Οπότε προφανώς δεν σε συμφέρει καθόλου να κάνεις κάτι τέτοιο. Και αυτό ΑΝ η εταιρια θέλει να συμφωνήσει σε τέτοιο σύστημα. Εχω κάνει πολλές πλακέτες σε βιοτεχνία και είμαι σίγουρος οτι δεν πρόκειτε να λειτουργήσει έτσι ακόμα και αν της δώσεις 30 η 40 ευρώ. Απο τις μεγάλες παραγγελίες παίρνουν λεφτά.

ptisi110
09-03-05, 01:02
Ναι ρε παιδια σιγα μην κατσουν να ασχοληθουν με 10-20 πλακετουλες ολοκληρες βιοτεχνιες..Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει και κατι το πολυ δυσκολο στην κατασκευη πλακετων απλων κυκλωματων που κατα κυριο λογο φτιαχνουμε..το ποιο δυσκολο που μπορει να τυχει ειναι ξερω γω τα smd και ακομα σπανιοτερα τα Flat pack IC..Σε ποσες κατασκευες συνανταμε flat pack IC?? Εγω προσωπικα σε καμια...

gsmaster
09-03-05, 02:05
Το σκέυτηκα και εγώ για κάποια βιοτεχνία που θα διαφημίζεται και θα αναλαμβάνει να φτιάχνει τις πλακέτες σε καλή τιμή, αλλά θα δεχτεί κάποια?