PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση lcd στο pc κ τροφοδοσια απο που???



D-NAME
11-03-05, 14:30
Εχουμε μια οθονη lcd 2χ16. κ πρεπει να της δωσουμε +5v dc. κ τραβαμε εξωτερικο καλοδιο...
Αφου η lpt δινει 10 με 12v γιατι δεν μπορουμε να την τροφοδοτισουμε απο εκει?
Μπορει να βοηθισει καποιος να φτιαξουμε ενα κυκλομα για να την τροφοδοτισουμε?
βασικα το θεμα ειναι αν ξερει καποιος ποια πιν δινουν στανταρ μια ταση.

Lykos1986
11-03-05, 22:33
Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά η LPT δεν δίνει 10V. Αυτό μπορεί να το κάνει η σειριακή. Η LPT δουλεύει στα +5V και 0V για να μπορέσει να καταλάβει τα λογικά 1 και 0 αντίστοιχα. Ακόμα και να έδινε όμως δεν νομίζω να μπορούσες να την οδηγήσεις κατευθείαν από την θύρα αφού δίνει πολύ λίγα mA.

gsmaster
14-03-05, 23:16
H LPT δίνει 0, +5 και +3,3V (σε μερικές γραμμές) Η σειριακή δουλεύει +-12 (θεωρητικά)

Και οι δυο δίνουν μικρά ρεύματα, οπότε δεν μπορείς να τραβήξεις τα ~200 mA που θέλει μια οθόνη. Μπορείς όμως να πάρεις από την USB ρεύμα άνετα μέχρι ~500mA.

ok1gr
14-03-05, 23:28
Κάπου διάβασα ότι τα mA μοιράζονται στις usb και δεν έχει καθεμιά δικό της περιοριστή, οπότε καλά θα ήταν να μην τραβας πολύ ρεύμα από τις usb όταν έχεις συνδεδεμένη την οθόνη. Όσο για την lpt χωρίς να είμαι σίγουρος 100% νομίζω οτί δεν έχει συγκεκριμένα Volts σε όλα τα μηχανήματα. Σύμφωνα με δικές μου μετρήσεις τα volts κυμένονται από 3.5-5 και δεν είναι σταθεροποιημένα και στα mA υπάρχουν μεγάλες διαφορές από μητρική σε μητρική. Υπάρχουν παλιές μητρικές (<1994-95 συνήθος) που μπορούν να δώσουν μέχρι 20mA.

gsmaster
14-03-05, 23:45
Ναι υπάρχει πιθανότητα αν υπάρχουν και άλλες συσκευές που τροφοδοτούνται από τις USB να μην λειτουργούν κανονικά.

D-NAME
15-03-05, 10:08
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Αυτο με την usb το ηξερα. Το ποσο αντεχει η usb ειναι κ θεμα μητρικης κ θεμα τροφοδοτικου που χρησημοποιεις.