PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές ερωτήσεις (για τον πομπό120W)



karion
13-03-05, 09:43
1) Θα ήθελα να ρωτήσω για τον πομπό120W. Οι γειώσεις των λυχνιών 6V6, 6L6, και EL 504 καταλήγουν σε κοινό σημείο, ή κλείνουν τα κυκλώματα ανεξάρτητα;
2) Στο συντονιστικό Π οι τιμές των πυκνωτών είναι 500pf και 1000pf αντίστοιχα Δεν θα μπορούσε να είναι 2Χ500pf;
3) Στο τροφοδοτικό με φίλτρα αντί-RF το πηνίο L1 που αναφέρεται ως VK200 μήπως μπορούμε να το κατασκευάσουμε μόνη μας .
4) Ο φίλος Κώστας 30 σε ανύποπτο χρόνο είχε πει ότι θα έδινε κάποια στοιχεία για την κατασκευή RFC πηνίων. Ξέρεται μήπως τα έχει εκθέσει σε κάποια θεματική ενότητα και δεν το έχω αντιληφθεί;
5) Έχω έναν exciter 20W της RVR μονοφωνικό, εάν του βάλω έναν stereo coder θα εκπέμπει στερεοφωνικά; Δεδομένου ότι το ανάγλυφο της περιοχής εκπομπής είναι εξαιρετικά έντονο, το σήμα θα φτάνει stereo στους δέκτες; Ισχύει ότι το στερεοφωνικό σήμα είναι ασταθές σ’ ένα τέτοιο περιβάλλον;.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που διαθέσατε.
“Karion”

MAKHS
14-03-05, 22:19
1) Θα ήθελα να ρωτήσω για τον πομπό120W. Οι γειώσεις των λυχνιών 6V6, 6L6, και EL 504 καταλήγουν σε κοινό σημείο, ή κλείνουν τα κυκλώματα ανεξάρτητα;
2) Στο συντονιστικό Π οι τιμές των πυκνωτών είναι 500pf και 1000pf αντίστοιχα Δεν θα μπορούσε να είναι 2Χ500pf;
3) Στο τροφοδοτικό με φίλτρα αντί-RF το πηνίο L1 που αναφέρεται ως VK200 μήπως μπορούμε να το κατασκευάσουμε μόνοι μας.
4) Ο φίλος Κώστας 30 σε ανύποπτο χρόνο είχε πει ότι θα έδινε κάποια στοιχεία για την κατασκευή RFC πηνίων. Ξέρεται μήπως τα έχει εκθέσει σε κάποια θεματική ενότητα και δεν το έχω αντιληφθεί;
5) Έχω έναν exciter 20W της RVR μονοφωνικό, εάν του βάλω έναν stereo coder θα εκπέμπει στερεοφωνικά; Δεδομένου ότι το ανάγλυφο της περιοχής εκπομπής είναι εξαιρετικά έντονο, το σήμα θα φτάνει stereo στους δέκτες; Ισχύει ότι το στερεοφωνικό σήμα είναι ασταθές σ’ ένα τέτοιο περιβάλλον;.

Φιλε καλησπερα..Η γειωση ειναι παντα και παντου κοινη....Θα μπορουσες να βαλεις πυκνωτες 2χ500 ,θα σου κανει και αυτο δουλεια......Αν θελεις την αποψη μου για τα τσοκ καλυτερα να τα παρεις ετοιμα και λιγο μεγαλυτερα σε μιλιαμπερ γιατι για να τα φτιαξεις μονο σου θα πεδευτεις αδικα και με ρισκο..

moutoulos
15-03-05, 00:22
1) Θα ήθελα να ρωτήσω για τον πομπό120W. Οι γειώσεις των λυχνιών 6V6, 6L6, και EL 504 καταλήγουν σε κοινό σημείο, ή κλείνουν τα κυκλώματα ανεξάρτητα;
2) Στο συντονιστικό Π οι τιμές των πυκνωτών είναι 500pf και 1000pf αντίστοιχα Δεν θα μπορούσε να είναι 2Χ500pf;
3) Στο τροφοδοτικό με φίλτρα αντί-RF το πηνίο L1 που αναφέρεται ως VK200 μήπως μπορούμε να το κατασκευάσουμε μόνοι μας.
4) Ο φίλος Κώστας 30 σε ανύποπτο χρόνο είχε πει ότι θα έδινε κάποια στοιχεία για την κατασκευή RFC πηνίων. Ξέρεται μήπως τα έχει εκθέσει σε κάποια θεματική ενότητα και δεν το έχω αντιληφθεί;
5) Έχω έναν exciter 20W της RVR μονοφωνικό, εάν του βάλω έναν stereo coder θα εκπέμπει στερεοφωνικά; Δεδομένου ότι το ανάγλυφο της περιοχής εκπομπής είναι εξαιρετικά έντονο, το σήμα θα φτάνει stereo στους δέκτες; Ισχύει ότι το στερεοφωνικό σήμα είναι ασταθές σ’ ένα τέτοιο περιβάλλον;.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που διαθέσατε.
“Karion”


1) Η γείωση είναι πάντα κοινό σημείο.
2) Καλύτερα 1χ1000pf .
3) Δεν αξίζει να το κατασκευάσουμε μόνοι μας...είναι πάμφθηνο !!.
4) :roll:
5) α)Δεν υπάρχει μονοφωνικό exciter... μονοφωνικό σήμα υπάρχει, εννοείτε οτι θα εκπέμπει stereo με την προσθήκη stereo coder.
β) Όσο υπαρχει σήμα του πόμπου στον δέκτη...αυτό θα είναι stereo.
γ) Δεν θα το έλεγα, απλά ενα stereo ασθενές σήμα έχει πιο πολύ φύσημα λόγου του "πιλότου" 19khz. (σε σχέση με ένα mono).

electron
15-03-05, 03:34
Πιθανόν η αναφορά του Karion περί μονοφωνικού exciter έχει να κάνει με την επιλογή μερικών που διαθέτουν διακόπτη mono stereo, το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα φίλτρο όπως αυτό που υπάρχει στους δέκτες για να αποκόπτουν το φύσημα της στερεοφωνικής εκπομπής(στην ουσία το ίδιο το stereo).Όσο για την αστάθεια ενός στερεοφωνικού σήματος αυτό πρακτικά μπορεί να ερμηνευτεί με την <αδυναμία> του να αναπαραχθεί σωστά στο δέκτη όταν η ισχύς του εκπεμπόμενου σήματος είναι χαμηλή.Πάντως από προσωπική εμπειρία λέω ότι τέλειο στερεοφωνικό σήμα δεν έχω ακούσει.Ακόμα και μεγάλη ισχύς να υπάρχει ένα φύσημα έστω μικρό θα περνάει στον δέκτη.Αυτό έχει πλέον να κάνει με το πόσο καλή είναι η στερεογεννήτρια,ώστε να μην αποκλίνει από τον πιλότο(19khz).

karion
16-03-05, 17:48
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ναι electron αυτό εννοούσα όταν έλεγα «μονοφωνικό»
Και μερικές ακόμα ερωτήσεις αν δεν σας κουράζω.
1)Το linear FM χρειάζεται ξεχωριστό φίλτρο για τα RF ή το καλύπτει το φίλτρο του exciter ; εννοώ εν πάση περιπτώσει μήπως πρέπει να είναι στην τελική βαθμίδα;
2)Ποία η αντιστοιχία ή η αναλογία RMS και WATT;
3) Το βρίσκετε φυσιολογικό – παρ’ ότι εκπέμπω μονοφωνικά- όταν γυρίζω τον διακόπτη στο stereo ο ήχος είναι «καθαρότερος», στο mono μου φαίνετε ότι “μπασάρι” λίγο.

Ευχαριστώ “karion”

electron
16-03-05, 19:10
Συνήθως οι επώνυμοι κατασκευαστές διαθέτουν στα linear που κατασκευάζουν τέτοια φίλτρα.Ωστόσο το αν όλο το σύστημα pll-linear βγεί στον αέρα χωρίς τις επιζήμιες αρμονικές,εξαρτάται πάνω απ'όλα από το pll.
Αν θυμάμαι καλά η rms ισχύς προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό των watts με το 0.707.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος,καθότι ένα μυαλό έχουμε χειμώνα καλοκαίρι :P
Όσο για το τρίτο ερώτημα σου,αυτό που παρατηρείς είναι εύλογο γιατί όταν γυρνάς τον διακόπτη στο stereo παρεμβάλεις στην διαμόρφωση το κύκλωμα της προέμφασης που έχει το pll.

moutoulos
16-03-05, 19:29
Αν θυμάμαι καλά η rms ισχύς προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό των watts με το 0.707.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος


Καλά θυμάσαι... :ok:

m28
17-03-05, 11:18
Έχω μια επισήμανση όσον αφορά την αλλαγή του ήχου όταν επιλέγεις mono / stereo.
Κανονικά στην θέση stereo δεν πρέπει να παρεμβάλλεται στάδιο προέμφασης διότι τότε την προέμφαση πρέπει να την κάνει η γεννήτρια stereo.
Η προέμφαση ουσιαστικά δίνει μια ενίσχυση στις υψηλές συχνότητες του audio ώστε να βελτιωθεί ο λόγος σήματος πρός θόρυβο στην λήψη της εκπομπής.
Αν αυτό γίνει μετά την γεννήτρια stereo, θα υπάρχει ανισσοροπία στην εκπομπή του πολυπλεγμένου στερεοφωνικού σήματος.

Ίσως θα πρέπει να ελεγχθεί το κατά πόσο ο διακόπτης mono / stereo είναι συνδεσμολογημένος σωστά ή ανάποδα.

electron
17-03-05, 18:27
Ίσως θα πρέπει να ελεγχθεί το κατά πόσο ο διακόπτης mono / stereo είναι συνδεσμολογημένος σωστά ή ανάποδα.
Σ'αυτή την περίπτωση όμως δεν θα εκπέμπει στερεοφωνικά,γιατί αν εκεί που θα έπρεπε το pll να <αφήνει> το σήμα της στερεογεννήτριας να περνά,αυτό θα το κόβει.Όσο για την επισήμανση σχετικά με την προέμφαση έχω συναντήσει περίπτωση pll το οποίο διαθέτει προέμφαση,χωρίς διακόπτη stereo/mono και το οποίο οδηγείται κανονικά από στερεογεννήτρια.Απλώς η προέμφασή του ήταν ρυθμισμένη χαμηλά,προφανώς για να μην δημιουργείται το πρόβλημα που ανέφερες.

m28
18-03-05, 10:54
Να το εξηγήσω λίγο...
Για να έχουμε στερεοφωνική εκπομπή πρέπει στην ιδανική κατάσταση ο πομπός να είναι σε θέση να διαμορφώσει flat τουλάχιστον εώς και τους 53KHz και αυτό γιατί η γεννήτρια stereo πολυπλέκει τα 2 κανάλια μέχρι και αυτή τη συχνότητα.
Σε όλο αυτό το φάσμα ο πομπός πρέπει να αποδίδει το ίδιο (αποκλίσεις της τάξης του 0.5 - 1 dB είναι αποδεκτές).
Άρα για στερεοφωνική εκπομπή δεν πρέπει να παρεμβάλλουμε κανένα φίλτρο στην είσοδο του πομπού γιατί θα χαλάσουμε την ισσοροπία της εξόδου της γεννήτριας.
Τώρα για να είμαστε συμβατοί με το standard προέμφασης (στον πομπό) και αποέμφασης (στον δέκτη) και επειδή μιλάμε για τον πομπό πρέπει να φτιάξουμε το ανάλογο δικτύωμα.
Το δικτύωμα αυτό στην απλή μορφή του αποτελείται απο έναν πυκνωτή και μια αντίσταση παράλληλα.
Ένα τέτοιο φίλτρο θα πρέπει τυπικά να δίνει στους 2.12KHz ενίσχυση 3dB και στους 15KHz ενίσχυση 17dB.
Για στερεοφωνική εκπομπή παρεμβάλλουμε δικτυώματα προέμφασης και μετά απότομο (brickwall) φίλτρο σους 15KHz στις εισόδους L/R της γεννήτριας για να μήν επηρεάσουμε το υπόλοιπο φάσμα μέχρι τους 53KHz.
Για μονοφώνική εκπομπή αφού δεν έχουμε γεννήτρια stereo την προέμφαση και το φίλτρο τα παρεμβάλλουμε στην είσοδο του πομπού.

electron
18-03-05, 17:45
Kατανοητά και γνωστά αυτά φίλε m28,απλά ανέφερα το παραπάνω παράδειγμα του pll για να εξηγίσω ότι σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει το τρίμερ της προέμφασης που βρίσκεται στο pll του exciter( π.χ μηχάνημα cdm),να είναι ρυθμισμένο στο ελάχιστο,ωστέ να έχουμe σωστή στερεοφωνία.

m28
18-03-05, 18:08
Δεν το ήξερα ότι ο CDM βάζει trimmer στην προέμφαση. Μια φορά έχω πιάσει το PLL του στα χέρια μου και γεγονός είναι ότι δεν το έψαξα ιδιαίτερα γιατί δεν μου άρεσε.

electron
18-03-05, 18:32
Exει 3 τρίμερ.Το πρώτο ρυθμίζει το ποσοστό της διαμόρφωσης το δεύτερο την προέμφαση και το τρίτο την ισχύς του pll.

AKIS
19-03-05, 00:27
<< και το τρίτο την ισχύς του pll.>>το συγκεκριμενο με ελαχιστη χρηση μου καηκε,απο τοτε το πλλ δεν δουλευει καλα και ακριβως δεν μπορω να καταλαβω τι φταει

electron
19-03-05, 09:28
To άλλαξες και εξακολουθεί να έχει πρόβλημα;

AKIS
19-03-05, 10:36
το προβλημα που ειχα ειναι οτι το pll δεν βγαζει σταθερη ισχυ, οπτε μπορει μια μερα μαζι με το λινεαρ το 50αρι του Δεληγιαννη να μου δινει 40 βατ και την αλλη 15-20.θα το αλλαξω και θα σας πω

moutoulos
19-03-05, 14:10
το προβλημα που ειχα ειναι οτι το pll δεν βγαζει σταθερη ισχυ, οπτε μπορει μια μερα μαζι με το λινεαρ το 50αρι του Δεληγιαννη να μου δινει 40 βατ και την αλλη 15-20.θα το αλλαξω και θα σας πω

Μήπως δεν "πατάει" καλά το εξόδου (2Ν4427) του pll :?: :?:

AKIS
19-03-05, 15:12
το προβλημα που ειχα ειναι οτι το pll δεν βγαζει σταθερη ισχυ, οπτε μπορει μια μερα μαζι με το λινεαρ το 50αρι του Δεληγιαννη να μου δινει 40 βατ και την αλλη 15-20.θα το αλλαξω και θα σας πω

Μήπως δεν "πατάει" καλά το εξόδου (2Ν4427) του pll :?: :?:
πριν λιγο το εψαξα και καταλαβα τελικα οτι το πιο πιθανο ειναι να ειναι καποια κολληση που κανει την ζημια.Γιατι μετα απο καποιο κουνημα και μεχρι στιγμης δουλευει κανονικα.

electron
19-03-05, 17:05
Γι'αυτό λοιπόν πέρασε όσες κολλήσεις θεωρείς ότι είναι ύποπτες,αν και μου φένεται λίγο περίεργο σε σχετικά καινούργια πλακέτα,να υπάρχουν ψυχρές κολλήσεις,χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί και αυτό.

moutoulos
19-03-05, 17:14
Απλά το LINEAR όταν παίρνει τα 500mw περίπου, βγάζει 40W, όταν όμως το εξόδου (2Ν4427) δεν πατάει καλά και δεν δουλεύει (στο PLL), βγάζει μόνο την ισχύ απο το buffer (BFR96 νομίζω) περίπου 80-100mw, οπότε παίρνωντας το LINEAR μόνο αυτή την ισχύ λογικό είναι να σου βγάλει 15-20W.