PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραια για ληψη FM & AM



barkaris
16-03-05, 21:55
Γεια σας,
Εχω ενα Tuner και θα ήθελα να συνδεσω εξωτερικη κεραια για καλυτερη ληψη, αλλα στην αγορα δεν υπαρχει κατι. ολοι λενε να τοποθετησω ενα διπολο και ολα ειναι οκ, αλλα αυτο μου μοιαζει πολυ ερασιιτεχνιικο. επισης για κεραια AM κανεις δεν ξερει τιποτα, περα απο τα γνωστα οτι θελει μια loop κεραια, αλλα κανεις δεν ξερει, που θα το τυλιξω αυτο το καλωδιο, τι καλωδιο θελει, τι διαμετρο, με η χωρις την μονωση κλπ. Εχει γνωσει κανεις γι αυτα τα θέματα?

Ευχαριστώ

patentas
18-03-05, 10:14
Μπές στη σελίδα της TELEVES

gRooV
18-03-05, 12:52
Οι περισσότεροι έχουν ένα κομμάτι καλώδιο πίσω από τον δέκτη ή καλύτερα ένα δίπολο από καλώδια. Λογικά εσύ θα μένεις σε επαρχία και θα ήθελες να λαμβάνεις όσους περισσότερους σταθμούς μπορείς. Υπάρχει η λύση ενός ανοικτού διπόλου (είναι κάπως κυκλικό) ή ενός κλειστού διπόλου με ανακλαστήρα και κατευθυντήρα. Τέλος αν μένεις σε σπίτι με κεντρική εγκατάσταση κοίταξε αν έχεις ήδη κάποια κεραία ραδιοφώνου (ανοικτό δίπολο-στρογγυλό) πάνω πάνω στον ιστό σου. Σκέψου επίσης αν θες μία ακόμη κάθοδο μαζί με το καλωδιο της τηλεόρασης ή σε ενοχλεί.

baladofatsas
03-07-07, 14:39
Αδερφια εγω το καλοκαιρι θα παω στο χωριο μου οπου για να πιασεις ανετα ενα σταθμο στο ραδιοφωνο πρεπει να παρεις την βαρκα και να ανοιχτεις 100 μετρα απο την παραλια :!: :!: :lol:
Αυτο με τα κοινα ραδιοφωνακια με τις τηλεσκοπικες κεραιες.Μηπως εχετε να μου προτεινετε να αγορασω η ακομη καλυτερα να φτιαξω μια κεραια να τη σηκωσω στα ψηλα μπας και πιασω τιποτα?

baladofatsas
03-07-07, 15:28
Μολις ανακαλυψα οτι εχω δυο κεραιες που ισως μου κανουν... :?:
Μια τηλεσκοπικη μονοπολη 1,1 μετρα και μια τηλεσκοπικη διπολικη 1 μετρο Χ2
Η διπολικη εχει δυο ξεχωριστους ακροδεκτες...τους συνδεω ετσι?? :oops:
θα κανω δουλια? :?: