PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΩΤΑ XENON



Johnnyfive
18-03-05, 00:33
Και σε ποιον δεν αρεσουν τα φωτα που εχουν τα ακριβα μοντελα MERCENDES,BMW που ειναι τυπου xenon,μπορει καποιος να με πληροφορησει,για το πως λειτουργουν ακριβως,και αν γινετε να φτιαξω το κυκλωμα αυτο που χρειαζονται(τον πολλαπλασιαστη κ.λ.π.),για να λειτουργησουν

MHTSOS
01-04-05, 02:17
Έχω ψάξει και εγώ για τέτοιο κύκλωμα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Πάντος είναι αρκετά δύσκολη κατασκευή αφού πρέπει να φτιάξεις ένα μετατροπέα DC. Να ξέρεις μόνο ότι για να φωτίζουν όπως στα αυτοκίνητα αυτά θα πρέπει να αλλάξεις και φανάρια (κρύσταλο και ανακλαστήρα).

KarlBarks
05-04-05, 20:54
για φανάρια νομίζω οτι δεν ειναι αναγκαστικό ανακλαστήρα ισος

leosedf
05-04-05, 21:00
Η Λάμπες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά

babisko
06-04-05, 08:29
Ρωτώντας κάποιον φίλο τεχνικό σε κάποια αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου μου (ΟΠΕΛ), μου είπε ότι δεν είναι απλά αλλαγή λάμπας. Χρειάζεται ολόκληρη εγκατάσταση. Διαφορετικά φανάρια, λάμπες αλλά και πρόσθετες διατάξεις, καθόσον οι λάμπες ΧΕΝΟΝ λειτουργούν μαι υψηλή τάση (πόση δεν ρώτησα, αλλά σίγουρα με περισσότερα από 12V του αυτοκινήτου. Μου το απέκλεισε δε, λόγω υψηλού κόστους.

gsmaster
06-04-05, 15:41
Nαι το κόστος για τα κανονικά XENON είναι πραγματικά υψηλό, υπάρχουν όμως κάποιες λάμπες οι οποίες βγάζουν περίπου ένα κάπως μπλέ φώς, αλλά δεν είναι XENON και είναι πιο φτηνές και δεν χρειάζεται να αλλάξεις ολόκληρα τα φανάρια νομίζω.

Mε μια γρήγορη αναζήτηση στο γοοουυυγλη...-> http://www.xenonvalot.com/

leosedf
06-04-05, 16:33
Απ ότι είδα Γιάννη χρειάζεται και κάποια Ballast για να γίνει η δουλειά.
Δινει αρχικά υψηλή τάση και μετά τάση συντήρησης.
Είναι ψιλοακριβά. Αλλα όχι και τόσο γι αυτά που προσφέρουν

gourtz
01-08-05, 01:21
εγω παντως εβαλα λαμπες μουφα χενον ξερεται αυτες που λενε χενον και τις βαζεις στο κανονικο κυκλωμα που εχει το αυτοκινητο και φωτιζουν εντελοσ λευκο χρωμα σαν κανονικα χενον απο ενα πρακτικερ τα πηρα και ειναι τελεια δεν το περιμενα να εχει τοσο λευκο φως

gsmaster
01-08-05, 01:44
Με τον καιρό όμως μπορεί να ξεθωριάσουν, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

gourtz
01-08-05, 10:42
εεε ενταξη με τον καιρο το κοστος ομως ειναι πολυ μικρο 10 με 12 ευρω καπου εκει εκαναν

FH16
01-03-06, 19:43
Tα Xenon φώτα χρειάζονται πολύ δουλειά. Εάν το κάλυμμα του φαναριου δεν είναι από κρύσταλλο αλλα πλαστικό η ο καθρέφτης δεν είναι μεταλλικός τότε ξεχάστετο.
Ο λόγος είναι ότι αναπτύσσονται πολύ μεγάλες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να λιώνουν τα υλικά. Σας αναφέρω πως η BMW στην σειρά 5 του 2000~ σε όσα αυτοκίνητα είχαν Xenon φώτα αντικατέστησε το περίβλημα γιατί μαύριζε.

Dimitrakis
31-03-06, 22:55
κ εγω εχω βαλει φωτα xenon στο fabiaki μου κ δεν χρειαστηκε να αλλαξω φαναρια...απλα πισω απο τα φαναρια μου βαλανε μετασχηματιστες...η φωτεινοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τα εργοστασιακα xenon και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με την θερμοκρασια... το καπακι που καλυπτει ειναι το φαναρι ειναι πλαστικο κ δεν εχει παρουσιασει προβληματα..παντως κοστισανε γυρω στα 500 ευρω....

patridas595
15-02-09, 00:31
Τα xenon Kit που πουλιούνται πολύ τελευταία στην αγορά είναι παράνομα και επικίνδυνα για όσους κυκλοφορούν γύρως μας.:angry:

PCMan
15-02-09, 02:20
Γιατί είναι παράνομα και επικίνδυνα??

patridas595
15-02-09, 08:57
http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=17335

YouTube - Aftermarket xenon lights

και

http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

H Daniel Stern Lighting ειναι η μεγαλυτερη εταιρια επιστημονικων συμβουλων και προμηθευτης αυτοκινητοβιομηχανιων σε θεματα φωτισμου στις ΗΠΑ. Το παρακατω κειμενο ειναι μεταφρασμενο απο Αγγλικα και ειναι δικο τους.

http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=20412&hl=xenon

PCMan
15-02-09, 18:43
Το primera μού έχει xenon απ'την μάνα του και έχει και φακό, όχι απλό καθρέπτη. Έχω αλλάξει τις λάμπες D2S 4100Κ OSRAM με no name 8000k απο ebay.

Απ'όσο ξέρω, οποιοδήποτε xenon και να βάλεις σε απλό καθρέπτη θα σε θαμπώνει.

Εγώ γιατί είμαι παράνομος?

patridas595
15-02-09, 20:58
Το primera μού έχει xenon απ'την μάνα του και έχει και φακό, όχι απλό καθρέπτη. Έχω αλλάξει τις λάμπες D2S 4100Κ OSRAM με no name 8000k απο ebay.

Απ'όσο ξέρω, οποιοδήποτε xenon και να βάλεις σε απλό καθρέπτη θα σε θαμπώνει.

Εγώ γιατί είμαι παράνομος?


Εσύ δεν είσαι φίλε μου,γιατί πολύ απλά τα xenon "είναι από τη μάνα του" . Εγώ μίλησα για τα aftermarket.Το άρθρο το διάβασες;Είναι κατατοπιστικότατο κι εξηγεί αυτή τη λεπτομέρεια.Όταν το xenon είναι από τον κατασκευαστή του οχήματος κι έχει auto-leveling ,πλυστική συσκευή και φακό είναι 100% νόμιμο.