PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια για εκπομη στα μεσαια



AKIS
22-03-05, 00:38
θελω να μου προτεινετε μια κεραια για μεσαια αυτην την στιγμη φτιαχνω τον πομπο τον αυτοταλαντωτο που εχετε στην σελιδα,απο οσο ξερω η κεραια στα μεσαια ειναι ενα μονοπολο συνηθως ,συντονισμενη στην συχνοτητα που εκπεμπω.Η ισχυς του πομπου ειναι αρκετα μικρη αλλα ισως στο μελλον <αν μου αρεσει ολη η κατασταση στα am>δοσω λιγα βατ παραπανω,επισης θελω να μου πειτε αν στα μεσαια παιζει ρολο το υψος της κεραιας.

MAKHS
22-03-05, 21:54
θελω να μου προτεινετε μια κεραια για μεσαια αυτην την στιγμη φτιαχνω τον πομπο τον αυτοταλαντωτο που εχετε στην σελιδα,απο οσο ξερω η κεραια στα μεσαια ειναι ενα μονοπολο συνηθως ,συντονισμενη στην συχνοτητα που εκπεμπω.Η ισχυς του πομπου ειναι αρκετα μικρη αλλα ισως στο μελλον <αν μου αρεσει ολη η κατασταση στα am>δοσω λιγα βατ παραπανω,επισης θελω να μου πειτε αν στα μεσαια παιζει ρολο το υψος της κεραιας

Καλησπερα φιλε..η καλυτερη λυση ειναι διπολο 44χ44.Εαν δεν μπορεις και εχεις ομως τον χωρο θελεις 85 μετρα συρμα..Εαν παλι δεν εχεις το χωρο θελεις 46 μετρα συρμα εαν και παλι δεν εχεις το χωρο θελεις μια κεραια 21 μετρων..(βαζεις στην αρχη το συντονιστικο...πηνειο πυκνωτης.....μετα 7 μετρα συρμα....μετα ενα πηνειο σε 5αρι τουμπο με 50 σπειρες...και μετα συρμα 14 μετρα.)..ΕΑΝ δεν εχεις χωρο για οριζοντιο συρμα τοτε κανε μια καθετη....Παντως οπως σε ολες τις κεραιες ετσι και εδω οσο πιο ψηλα τοσο πιο καλα

AKIS
22-03-05, 23:05
χρειαζεται να ειναι σωληνακι ή κανει το απλο ηλεκτρολογικο καλωδιο?απο χωρο εχω αρκετο αλλα λιγο συσκολο το βλεπω το 2χ44.καποια λυση για να μειωσω τις παρεμβολες.