PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στο μικροπομπό ΑΜ



SSJ5
22-03-05, 21:04
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1043

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το TR και πώς το ζητάω από το μαγαζί;

MAKHS
22-03-05, 22:02
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το TR και πώς το ζητάω από το μαγαζί;


Αυτο φιλε ειναι ενας μικρος διαμορφωτης οπως ειχαν τα παλια ραδιοφωνακια μεσαιων...Ειναι σαν μετασχηματιστης...πολυ μικρος..σκεψου ουτε 2χ2

Αυτο το σχεδιο ειναι ο πρωτος πομπος που ειχα φτιαξει σαν μαθητης γυμνασιου πριν απο 28 χρονια..Καλη επιτυχια

ok1gr
23-03-05, 00:16
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το TR και πώς το ζητάω από το μαγαζί;


Αυτο φιλε ειναι ενας μικρος διαμορφωτης οπως ειχαν τα παλια ραδιοφωνακια μεσαιων...Ειναι σαν μετασχηματιστης...πολυ μικρος..σκεψου ουτε 2χ2

Αυτο το σχεδιο ειναι ο πρωτος πομπος που ειχα φτιαξει σαν μαθητης γυμνασιου πριν απο 28 χρονια..Καλη επιτυχια

Για διαμόρφωση του ήχου. Κάπου άκουσα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κανονικό (νομίζω 12V). Ισχύει? Αν ναί πόσων Αμπέρ μπέπει να είναι. Αν δεν γίνεται να χρησιμοποιήσω κανονικό πόσα watt μετασχηματιστή διαμόρφωσης να πάρω? Γιατί που ρώτησα στο radio741 παν με τα watt.

MAKHS
23-03-05, 15:04
Για διαμόρφωση του ήχου. Κάπου άκουσα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κανονικό (νομίζω 12V). Ισχύει? Αν ναί πόσων Αμπέρ μπέπει να είναι. Αν δεν γίνεται να χρησιμοποιήσω κανονικό πόσα watt μετασχηματιστή διαμόρφωσης να πάρω? Γιατί που ρώτησα στο radio741 παν με τα watt

Οχι φιλε μου δεν χρειαζεσε μεγαλο διαμορφωτη...Βαλε και ενα πολυ μικρο Μ/Σ οπως λες οσα βολτ και να ειναι 3,6,8, 12 τα αμπερ δεν τα χρειαζεσε γιατι ειναι πολυ μικρη η ταση,η βρες κανενα παλιο ραδιοφωνακι μεσαιων και βγαλτο απο εκει..θα κανει την δουλεια του.

ok1gr
23-03-05, 18:53
Έχω ένα παλιό και έχει δυο-τρείς μετασχηματιστές μικρούς (περίπου 2χ2). Πώς θα ξεχωρίσω αυτόν που χρειάζομαι? Αν πάρω έτοιμο πόσα watt να ζητήσω?

MAKHS
23-03-05, 22:04
Έχω ένα παλιό και έχει δυο-τρείς μετασχηματιστές μικρούς (περίπου 2χ2). Πώς θα ξεχωρίσω αυτόν που χρειάζομαι? Αν πάρω έτοιμο πόσα watt να ζητήσω


Αυτος ο μικροπομπος βγαζει απο μιλιβατ εως 1,5 βατ...αυτον μπορεις να τον βρεις στο κυκλωμα θα ειναι πριν απο το ηχειο..Μην σε προβληματιζει πολυ..Βαλε ενα οποιδηποτε.Θα σου κανει δουλεια

ok1gr
24-03-05, 01:18
ok thanks

fkdpbpar
19-03-07, 11:30
Γεια σας, αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με τον μικροπομπό ΑΜ. Έχω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις. Αντί για πιεζοηλεκτρικό μικρόφωνο μπορώ να βάλω πυκνωτικό?Ο διαμορφωτής εξόδου τρανζιστορ (ΤR), υπάρχει σε μαγαζιά ηλεκτρονικών? Μου είπαν ότι δεν βγαίνει πια μεταβλητός πυκνωτής 250pF, τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?Ευχαριστώ.

lynx
19-03-07, 18:02
Αντί για πιεζοηλεκτρικό μικρόφωνο μπορώ να βάλω πυκνωτικό?

για πυκνωτικο θελει μια μικρη μετατροπη μονο! :D



Ο διαμορφωτής εξόδου τρανζιστορ (ΤR), υπάρχει σε μαγαζιά ηλεκτρονικών?
μετασχηματιστη εξοδου αμφιβαλω αν βρεις πουθενα...εψαχνα και εγω περισι για μια αλλη κατασκευη
και δεν βρηκα.



Μου είπαν ότι δεν βγαίνει πια μεταβλητός πυκνωτής 250pF, τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?Ευχαριστώ.

μπορεις να βαλεις 2 μικροτερους παραλληλα που το αθροισμα τους να ειναι στην τιμη που ζητας ή μπορεις να αλλαξεις
την τιμη του πηνιου.

fkdpbpar
19-03-07, 21:21
Για το πυκνωτικό τι μετατροπή χρειάζεται? Μπορεί να πάω στον Φανό λες να έχει μετασχηματιστή εξόδου? Η συχνότητα εκπομπής βγαίνει από τον τύπο της ιστιοσελίδας: http://eweb.chemeng.ed.ac.uk/jack/radio/software/lc-calc.html
Δεν μπορώ να βάλω συγκεκριμένο πυκνωτή έτσι ώστε να εκπέμπω σε σταθερή συχνότητα?

lynx
20-03-07, 00:07
Για το πυκνωτικό τι μετατροπή χρειάζεται?

μια αντισταση πριν την R2 που θα συνδεεται με το πυκνωτικο. Τα πυκνωτικα θελουν
μια ταση για να λειτουργησουν... την αντισταση που θα χρειαστεις την υπολογισεις
αναλογα..τυπικα ενα πυκνωτικο μικροφωνο θελει 1,5-3V και 0.5-2 mA.



Μπορεί να πάω στον Φανό λες να έχει μετασχηματιστή εξόδου?

αμφιβαλω...ομως δεν χανεις και τιποτα!



Η συχνότητα εκπομπής βγαίνει από τον τύπο της ιστιοσελίδας: http://eweb.chemeng.ed.ac.uk/jack/radio/software/lc-calc.html

παντα! :D



Δεν μπορώ να βάλω συγκεκριμένο πυκνωτή έτσι ώστε να εκπέμπω σε σταθερή συχνότητα?

μπορεις...ομως θα εκπεμπεις? :wink:

chip
20-03-07, 00:44
Αν βγάλεις το μετασχηματιστάκι από κάποιο παλίο ραδιόφωνο (δεκαετίας 70 ή 80) θα έχει κόκκινο χρώμα.\
Έπίσης αν δεν βρίσκεις κρυσταλικό μικρόφωνο δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις για μικρόφων ένα μεγαφωνάκι μικρό (0,2W ή μικρότερο)
Αν δεν έβρισκα μεταβλητό πυκνωτή (επίσης μπορείς να το ξυλώσεις από παλιό ραδιοφωνάκι---όπως και το πηνίο-κεραία) θα έβαζα 1-2 σταθερούς πυκνωτές παράλληλα με ένα τριμεράκι (το μεγαλύτερο που θα έβρισκα πχ 40 ή 60 pf και λογικά θα δουλέψει)
Ακόμα για μετασχηματιστή θα δοκίμαζα (Δεν ξέρω αν θα πετύχει) να βάλω μετασχηματιστή απομόνωνοσης τηλεφώνου 600-600Ω (σαν αυτούς που έχουν και τα modem) και που πιθανότατα να τον βρείτε στο Φανό.
Για τα εξαρτήματα που δυσκολεύεστε επειδή είναι παλαιάς τεχνόλογίας καλύτερα να ψάξετε σε καταστήματα μικρά-σοινικιακά που έχουν στοκαρισμένα εξαρτήματα εδώ και χρόνια.

Τρελός Επιστήμονας
20-07-07, 17:32
Αυτό τον πομπό είχα κατασκευάσει όταν ήμουν μαθητής στο Γυμνάσιο από ένα σχέδιο του περιοδικού "Μικρός Επιστήμων". Λειτούργησε με την πρώτη και για μικρόφωνο είχα μια δυναμική κάψα με λίγο χαμηλή διαμόρφωση. Ακουγόταν περίπου 100 μέτρα με τροφοδοσία 9 βολτ και κεραία ένα σύρμα 10-15 μέτρων περίπου αλλά με προβληματική γείωση. Αν η κεραία είναι μεγάλη, αποσυντονίζεται. Τα τρανζίστορ ήταν και τα δυο BC107.

Τρελός Επιστήμονας
20-07-07, 17:33
Η αντίσταση R2 πρέπει να είναι μάλλον 470kΩ.

mike87
25-08-07, 20:41
γεια χαρά μπορω να βαλω αντι για το πηνίο που περιγραφεις , πηνιο κεραίας που βρίσκεται σε ραδιοφωνακι με τον αντίστοιχο μεταβλητό που είναι μαζί , και δεύτερον τι ενοείς ορθογώνιο πλαίσιο;

Τρελός Επιστήμονας
26-08-07, 20:07
Δοκίμασε το, πιστεύω ότι θα δουλέψει καλά. Πάντως το κύκλωμα είναι πιο πολύ πειραματικό και εκπαιδευτικό, όχι για να ακουστεί πχ 100 χιλιόμετρα μακριά! Αν είναι ο πρώτος σου πομπός , τότε καλή επιτυχία.

Τρελός Επιστήμονας
23-09-07, 02:03
Βρήκα το πρωτότυπο άρθρο από παλιό τεύχος των Ηλεκτρονικών Νέων για τον μικροπομπό ΑΜ και σας το ανεβάζω. Μετά την αποσυμπίεση το αρχείο είναι pdf. Θυμηθείτε να διορθώσετε την τιμή της αντίστασης R2. Προφανώς είναι 470 kΩ. Τοποθετήστε και πυκνωτή bypass 10...47nF από τον εκπομπό του ταλαντωτή (Τ1) προς τη γη.