PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή σχεδίου για πομπό am



Killo_Watt
25-03-05, 17:25
Αποφάσισα να φτιάξω έναν πομπό am η ισχύς που θέλω είναι γύρο στα 10w μια λύση που έχω βρει είναι ο 15W am του site έχει κάποιος κάποιο άλλο κύκλωμα που θα μου πρότεινε να φτιάξω???

Ακόμα αν κάποιος μπορεί να κάνει ποστ κάποια φωτογραφία από κάποιο μηχάνημα που έχει φτιάξει για να δω πώς έχει κάνει την τοποθέτηση στο σασσι θα του ήμουν ευγνώμον

yet!
28-04-05, 21:32
Αγαπητε μου φιλε.. Σου στελνω δυο Φωτογραφιες απο μια τετοια Κατασκευη που εφτειξα το 1975 και αναπαλαιωσα πριν μερικες Ημερες.. Οπως θα δεις και εσυ ειναι ενα Αυτοταλαντωτο Μηχανημα με μια EL34.. Δυστυχως λογο ελειψεως χωρου Δεν Χρησιμοποιω Μετασχηματιστη αλλα Ταση Δικτυου.. Επισης λειπει ο αραιοφυλος Πυκνωτης και το Πηνιο Εξοδου που συνδεονται εξωτερικα..Ελπιζω να σε βοηθησει λιγο.. Φιλικα.. Χρηστος

ok1gr
28-04-05, 21:40
yet, ο πομπός του site που λέει ο KW, μπορεί να γίνει με 504?

_ab
28-04-05, 21:57
Εχεις την καλωσυνη να στειλεις σχηματικο?

yet!
28-04-05, 22:46
yet, ο πομπός του site που λέει ο KW, μπορεί να γίνει με 504?
Λοιπον παιδια,εγω μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει για αυτοταλαντωτη 504.. Αλλα θεωρητικα μπορει να γινει νομιζω.. Εγω εχω δει Αυτοταλαντωτο με 807 για μεσαια!!! Αλλα καλυτερα νομιζω οτι ο Κωστας θα μπορουσε με την πειρα του να μας πει περισοτερα..
Εχεις την καλωσυνη να στειλεις σχηματικο?
Εαν ενοεις το σχεδιο για την Ελ34 που ειναι στην Φωτογραφια ειναι αυτο που εχει το Site.. Ο πομπος των 15 Βαττ.. Εδω πρεπει να προσθεσω οτι αν κατορθωσετε και με καλο συντονισμο Κεραις βγαλετε αρκετα Βαττ στον αερα θα εχετε πολυ καλα αποτελεσματα.. Εαν θελετε πιο πολλα σχεδια κοιταχτε εδω:http://membres.lycos.fr/neazoi/ Πολλα και καλα Σχεδια για ολα τα γουστα.. Χαιρετισμους Χρηστος

Killo_Watt
29-04-05, 00:37
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ yet και καλή επιτυχία με την καινούργιου προσπάθεια!! (μη ξεχνάς και το μπουγαδόσυρμα για κεραία μόνο να βάλεις και μονωτήρες...) Θεωρείτε καλύτερο να είναι το σασί όπως του yet η να μην έχει διπλό πάτο αλλά να έχει στη μέση ένα σίδερο κάθετο βιδωμένο στον πάτο πάνω στο οποίο να μπαίνει η λυχνία και ο πυκνωτής

Αν ο πυκνωτής ο διπλός στην τροφοδοσία έχει σε ένα σημείο ελάχιστα χτυπηθει υπάρχει πρόβλημα? (ένα πολύ μικρό βαθουλωματάκι)

Αποτι βλέπω όπως είναι σχεδιασμένο το τροφοδοτικό παρότι έχει έναν πυκνωτή ο οποίος λογικά θα κόψει την τάση πρέπει να συνδέουμε σωστά την φάση και τον ουδέτερο. Δεν γίνετε να βάλουμε διπλή ανόρθωση μετά τον μετασχηματιστή και να μην συνδεετε ο ουδέτερος στο σασί??? Αποτι έχω καταλάβει συνδέουμε τον ουδέτερο στο σασί για να λειτουργεί σαν γείωση ώμος αυτό λογικά δεν είναι απαραίτητο αν έχουμε καλή γείωση…

kostas30
29-04-05, 01:30
η 504 δουλευει παρα πολυ καλα οπως & η 6146 καλο θα ηταν ομως η ταση λειτουργιας να μην περναει τα 250 βολτ
αυριο που επιστρεφω σπιτι για πασχα θα στειλω μερικες foto απο ενα μηχανακι με 6v6 & 6146 σε πολυ χαμηλη ταση που εφτιαξα προσφατα για να μην δουλευω τις 813 . δουλευει στα 250 βολτ με 70 ma στην ανοδο βγαζει 10-15 βαττ και εχω κανει συνομιλιες σχεδον με ολη την Ελλαδα χαμηλα μεν αλλα ακουγεται.

kostas30
29-04-05, 01:59
φιλε yet για κοιτα http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=396&postdays=0&postorder=asc&start=0

kostas30
29-04-05, 02:05
μερικες ακομα απο παλιοτερες κατασκευες ο πομπος με τις 813 τωρα ειναι σε rack μαζι με το τελικο

yet!
29-04-05, 02:27
Αχ, Κωστα μην με φτειαχνεις τωρα σε παρακαλω... Αυτο το...Τερας διπλα στις 813 βιδωμενο στο Σασι τι ειναι????Σαν πυκνωτης μου φαινεται αφου γειωνεται..Οταν αρχισω την Ιστιοσελιδα μου που λεγαμε τις προαλλες θα ηθελα να με βοηθησεις με Φωτογραφικο Υλικο.. Και οτι αλλο μας χρειαστει Χρησιμο.. Και οταν κανεις παλι Εκπομπη με μεγαλο Μηχανημα ειδοποιησε με μηπως και σε ακουσω εδω στην Γερμανια.. Εγω δυστυχως δεν θα μπορεσω να συνομιλησω μαζι σου αλλα θα σου πω οπωσδηποτε αν και πως σε ακουω, εστω και ...τηλεφωνικα..Μια 813 εχω και εγω στην συλλογη μου.. Η καημενη περιμενει να συνδεθει.... Το σασι υπαρχει αλλα στην Τροφοδοσια και στο μεγαλο RF τσοκ κολλαω..Κοιτα και σε παρακαλω οποτε εχεις Καιρο το προβλημα μου με τον Dublex και το μηχανημα με τις 509 στο αλλο Ποστ μου και δωσε μου καποια βοηθεια... Τωρα με αυτα που ειδα θα βλεπω ολο το Βραδυ Λυχνιες και εκπομπες στον υπνο μου..τα καταφερες.. Αυτο το κουσουρι με τον Ερασιτεχνισμο ειναι..κολλητικο!!!και κατι αλλο.. Λες οτι η 504 δουλευει καλα αλλα δεν μας απαντησες.. Σαν αυτοταλαντωτη????

ok1gr
29-04-05, 02:30
Κώστα δηλαδί δεν χρειάζεται να κάνω καμιά αλλαγή για την 504? Πώς μπορώ να δώσω στην άνοδο 250? 350 πειράζει? Δεν με νοιάζει να δουλεύει και άψογα!

radioamateur
29-04-05, 23:36
Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτησω την τάση εξόδου μετασχηματιστη για αυτοταλάντωτη el504 μεσαίων κυμάτων δεδομένου ότι σκέφτομαι να προβώ σε αυτή την κατασκευή για καθαρά πειραματικούς λόγους αν και δεν με ενθουσιάζει τόσο η διαμορφωση κατά πλάτος σε σχέση με αυτή των FM.
Ο φιλος Κώστας αναφερει μια τάση ανόδου περι τα 250 volts.Αναφέρεται σε τάση AC ή DC;Eως ποσα volts max DC μπορώ να ρίξω σε μια el504 στη "τσίτα"για μηχάνημα αυτοταλάντωτο μεσαίων κυμάτων?Μπορώ να έχω διαμόρφωση για 100% από screen και πως μπορεί να γίνει αυτό;Τελικα με ένα μετασχηματιστή 200V/6V είμαι καλυμμένος για τη διαμόρφωση στο συγκεκριμένο μηχάνημα ειτε απο άνοδο ή είτε απο screen;
Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος να ανεβάσει κανένα σχεδιο αξιόπιστης σταθερής στη συχνότητα ταλάντωσης με λυχνίες ως οδήγηση δοκιμασμένη για πομπούς μεσαίων κυμάτων.

Ευχαριστώ!

kostas30
03-05-05, 16:22
το μηχανακι με την 6146 που ελεγα στα 250 βολτ με 40 - 60 ma

AKIS
03-05-05, 20:30
με αφησες αφωνο!!!!!!

τελικα ολο το θεμα ειναι η κεραια?!!

_ab
03-05-05, 21:14
Κωστα μηπως γνωριζεις εαν αυτην την λυχνια την εχει ο 741?Μπορεις να κανεις κανενα post το σχεδιακι σου?Την κεραια πως την εφτιαξες?Αψογη δουλεια.... :!: :!: :!:

03-05-05, 23:01
Συγγνωμη, αλλα αυτο το πραγμα με την 61 δουλευει πραγματικα??? Θα ηθελα να το δω αυτο! Ειδικα οταν τραβηξει 60mA απο οργανο που μοιαζει να ειναι 0-50mΑ...
Αν δουελευει παντως θα αναθεωρησω ολες τις αποψεις μου οτι αδικως μας κυνηγανε οτι παρεμβαλουμε μεχρι τα αεροπλανα!

moutoulos
04-05-05, 01:31
Συγγνωμη, αλλα αυτο το πραγμα με την 61 δουλευει πραγματικα??? Θα ηθελα να το δω αυτο! Ειδικα οταν τραβηξει 60mA απο οργανο που μοιαζει να ειναι 0-50mΑ...
Αν δουελευει παντως θα αναθεωρησω ολες τις αποψεις μου οτι αδικως μας κυνηγανε οτι παρεμβαλουμε μεχρι τα αεροπλανα!

...η 0-500, δεν φαίνεται καλά.

Υ.Γ Δεν μου άρεσε η απαντησή σου... δείχνει επίθεση (γνώμη μου). Θα σε παρακαλούσα αν θέλεις να μην "ξεσηκώνεις"...., αν όντως είναι έτσι θα μπορούσες να το αναφέρεις
σαν απορία...:wink:

kostas30
04-05-05, 01:56
Αμα βλεπεις το 0-500 0-50 προβλημα σου εγω παντος δεν προβαλω προιοντα για πουλημα αγαπητε φιλε μου οκ ??? τωρα αγαπητε φιλε μου moutoulos αυτους που μου θελουν να μου την πουν ξερεις που τους γραφω :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :hammer: :head:

kostas30
04-05-05, 02:01
φιλε ab ελα να σου δωσω οτι λυχνια θες χρηματα δεν θελω

kostas30
04-05-05, 02:57
H κεραια που εχω. οι ιστοι ειναι πανω σε δυοροφα και εχω ριξει και 5 radials των 45 μετρων

04-05-05, 03:08
Λοιπον
Αν τις παρατηρησεις που κανει καποιος τις βλεπουμε επιθεση τοτε να μην μιλαει κανενας στον αλλον. Απλα καποιος θα λεει οτιδηποτε και ολοι θα σιωπουμε μην και παρεξηγηθουμε απο καποιον...
Απο την αλλη δεν "προβαλω" τιποτα για πουλημα. Αλλωστε πουλαμε αρκετα στο εξωτερικο που η Ελλαδα θα ειναι ενα μικρο μονο μερος πιθανων πωλησεων. Και ταυτοχρονα ΔΕΝ πουλαω τιποτα για τα μεσαια. Αρα τι να προωθησω στο συγκεκριμενο τοπικ???
Βεβαια αυτο το σχολιο δεν θα γινοταν αν ειχα γραφτει σαν Pdmtr... Αλλα και σαν Pdmtr το ιδιο σχολιο θα ειχα κανει αφου το μηχανημα αυτο οπως δειχνει στις φωτο, μονο λειτουργικο ΔΕΝ μοιαζει να ειναι. Και οπως ειπα αυτο ειναι μια αποψη... Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. Ισως εντελει δεν πρεπει εγω να σεβομαι τις αποψεις των αλλων, σωστες ή λαθος... Μπορει σε αυτο ΜΟΝΟ να ειμαι λαθος!
Τωρα για το εν λογω μηχανημα ειπα κατι που εξακολουθω να το πιστευω... "δουλευει πραγματικα??? Θα ηθελα να το δω αυτο! Αν δουλευει παντως θα αναθεωρησω ολες τις αποψεις μου οτι αδικως μας κυνηγανε οτι παρεμβαλουμε μεχρι τα αεροπλανα!"
Και το οργανο mA ειναι απλα ενα δειγμα των παρατηρησεων. Οι υπολοιπες παρατηρησεις μου ειναι που με οδηγησαν σε αυτο το συμπερασμα (σωστο ή λαθος μονο ενας απο ολους εμας ξερει). Για αυτο αλλωστε ζητησα και εξ'αρχης συγγνωμη, που θα εκφραζα καποια απορια... Και ειπα οτι ΕΓΩ θα αναθεωρησω καποιες αποψεις μου... δεν υποχρεωνω καποιον να αλλαξει αποψεις. Απλα παρατηρω και εκφραζω τις παρατηρησεις μου! Τοσο σας ενοχλησε αυτο :?: Αμα ειναι ετσι τοτε αυτο θα σας αυτοικανοποιησει:
Μπραβο τι ωραιο μηχανημα με μια 6146 στα μεσαια? βραχεα? μακρα? που να ξερω αφου ουτε πηνια δεν φαινονται... Αλλα και παλι ΜΠΡΑΒΟ, υπεροχη κατασκευη RF συστηματος με κοντινες αποστασεις στις συνδεσεις των υλικων για να μην υπαρχει ακτινοβολια στο χωρο, σασσι κατασκευης Π με πολλες πολλες εξτρα κενες τρυπες για καλυτερο εξαερισμο της λυχνιας, μεταβλητους πυκνωτες κενου (τι να κανει αραγε ο Σγουρδος?) σε πληρη συνδεση λειτουργειας, κλπ στοιχεια αψογης σχεδιασης και κατασκευης που δινουν με την πρωτη ματια την κατασκευαστικη αλλα και την απολυτη λειτουργικη τελειοτητα!!! Και παλι ΜΠΡΑΒΟ. Και Sorry για πριν. ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΛΑ τις φωτογραφιες μαλλον...
Τωρα ειναι καλυτερα που ολοι συμφωνησαμε οτι ειναι ενα υπεροχο μηχανημα και κανενας δεν τολμαει να φερει αντιρρηση πια, εκφραζοντας την αποψη του για αυτο που ειδε:?:

Pdmtr
Sign off

ΥΓ: Αλλα γιατι εμενα αυτο που ειχες βαλει πιο πριν με τις δυο παραλληλες 13αρες εξακολουθει να μου μοιαζει πιο λειτουργικα σωστο??? Μπα!!! Ιδεα μου θα ειναι...

moutoulos
04-05-05, 20:41
Φίλε Σωτήρη, προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος απάντησης προς τον συνομιλητή σου (πόσο μάλλον αν δεν τον ξέρεις) από αυτό…
Ειδικά όταν τραβήξει 60mA από όργανο που μοιάζει να είναι 0-50mΑ..
...αφήνει την εντυπωση ότι ειρωνεύεσαι τον συνομιλητή σου, ή ότι λέει ψέματα!!. Και απ’ότι φαίνεται το όργανο μοιάζει πιο πολύ με 500 ma παρά για 50. Τώρα αν το σασί έχει πέντε τρύπες παραπάνω, και έχει μεταλλαχθεί από σασί για FM σε σασί για AM άλλες πέντε, και που και που γίνεται και λαμπάτος ενισχυτής, αυτό δεν δίνει όχι σε σένα …σε κανέναν το δικαίωμα να κρίνει την κατασκευή εξ’αποστάσεως . Εξάλλου είναι πολύ συχνή η συγκεκριμένη νοοτροπία στους ραδιοερασιτέχνες (στους πειραματισμούς τους – ένα σασί για όλα!!)


Αν τις παρατηρησεις που κανει καποιος τις βλεπουμε επιθεση τοτε να μην μιλαει κανενας στον αλλον. Απλα καποιος θα λεει οτιδηποτε και ολοι θα σιωπουμε μην και παρεξηγηθουμε απο καποιον... …σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πω αυτό…μου αρέσει τρομερά ο διάλογος, αρκεί …να είναι ήρεμος.

Αν και δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που σε ώθησε να βαπτίσεις την συσκευή-κατασκευή του Kostas30 (πέραν του αισθητικού αποτελέσματος) σαν μη λειτουργική, παρόλα αυτά θα ήθελα να «κλείσουμε» την παρένθεση και να συνεχίσουμε …

Killo_Watt
04-05-05, 23:08
Τέλος πάντων ας το ξεχάσουμε μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει σε αυτές μου της απορίες??? Ακόμα από το μηχάνημα μέχρι έξω στην κάθοδο της κεραίας βάζουμε ομοαξονικό καλώδιο η φέρνουμε το ίδιο το σύρμα της κεραία μέσα…?


[Θεωρείτε καλύτερο να είναι το σασί όπως του yet η να μην έχει διπλό πάτο αλλά να έχει στη μέση ένα σίδερο κάθετο βιδωμένο στον πάτο πάνω στο οποίο να μπαίνει η λυχνία και ο πυκνωτής

Αν ο πυκνωτής ο διπλός στην τροφοδοσία έχει σε ένα σημείο ελάχιστα χτυπηθει υπάρχει πρόβλημα? (ένα πολύ μικρό βαθουλωματάκι)

Αποτι βλέπω όπως είναι σχεδιασμένο το τροφοδοτικό παρότι έχει έναν πυκνωτή ο οποίος λογικά θα κόψει την τάση πρέπει να συνδέουμε σωστά την φάση και τον ουδέτερο. Δεν γίνετε να βάλουμε διπλή ανόρθωση μετά τον μετασχηματιστή και να μην συνδεετε ο ουδέτερος στο σασί??? Αποτι έχω καταλάβει συνδέουμε τον ουδέτερο στο σασί για να λειτουργεί σαν γείωση ώμος αυτό λογικά δεν είναι απαραίτητο αν έχουμε καλή γείωση…

Κώστα σε ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες και μην διστάσεις να στείλεις και άλλες που πιθανόν έχεις.

kostas30
05-05-05, 01:31
Παιδια αυτη η κατασκευη εγινε μεσα σε ενα μισαωρο μονο κ μονο να μιλαω με καποιους φιλους εδω κοντα αλλα ακουστηκε και το βραδυ επαρχια χαμηλα μεν αλλα ακουστηκε. φιλε KW η καθοδος αν το συστημα εξοδου ειναι απλο L παει κατευθιαν επανω στο πηνιο εξοδου . εαν εχεις Π στην εξοδο και φυσικα 50 οημ απο το μηχανημα φευγει RG και παει σε καποιο συντονιστικο (coupler) στο οποιο συνδεεται και η καθοδος της κεραιας δηλ το συρμα.

Killo_Watt
05-05-05, 16:51
Όταν εννοείς coupler??? Το ίδιο με το balun δεν είναι?
(η μήπως είναι tuner…)

Είναι απαραίτητο το coupler η μόνο αν η κεραία είναι ασύμμετρη???

GREG
06-05-05, 12:25
φιλε ΑSPICYS νομιζω οτι εχεις δικιο δεν ειπες τιποτα το παρεξηγισιμο αλλοστε γιατι πρεπει ο διαλογος να εχει μια μονο συγκεκριμενη μορφη αυτη της ηρεμιας ......αντιλαμβανομαι στην ιντερνετικη ατμοσφαιρα μια προκαταληψη για το προσωπο σου........................μεσα απο τις συζητησεις μαθαινουμε ΟΛΟΙ ..... ας το δεχθουμε αυτο οσο γινεται πιο θετικα Ευχαριστω

moutoulos
06-05-05, 14:23
αλλοστε γιατι πρεπει ο διαλογος να εχει μια μονο συγκεκριμενη μορφη αυτη της ηρεμιας ......

Γιατί αλλιώς δεν θα ήταν διάλογος!!.






Τέλος πάντων όποιος πιστεύει οτι είχα άδικο να ζητήσω απλά συγνώμη.

Killo_Watt
20-05-05, 18:56
Βλέπω όλους να χρησιμοποιείτε ανοιχτά κουτιά στα am άμα φτιάξουμε ένα κλειστό κουτί πειράζει??? (θέλει τρύπες για εξαερισμο…?) Αλήθεια χρησιμοποιείτε αλουμίνιο η απλή λαμαρίνα?

cristos68
20-05-05, 19:54
:P :P :P :P

karion
20-05-05, 20:21
Συγνώμη παιδιά αν είδα καλά για την αποφόρτιση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών είχε «τουβλάκια»δηλαδή σύρματος
Οι 2 Watt άνθρακος δεν θα ήταν αρκετές;
"Karion"

gsmaster
21-05-05, 02:09
cristos68 έκανα ένα μικρό edit στις φωτογραφίες για να φαίνονται ;)

ok1gr
25-08-05, 03:18
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι:
Πώς μπορώ να κάνω τον πομπό am 15W του site ΧΩΡΙΣ μεταβλητούς πυκνωτές????
Αν δεν βάλλω καθόλου σε τί συχνότητα θα δουλεύει?
Στην περιοχή μου υπάρχουν μόνο 2 σταθμοί, στα 1000 και 1600mhz.

και κάτι άλλο, ο πυκνωτής της κεραίας πρέπει να είναι και αυτός αραιόφυλλος?

paraskevas3
29-08-11, 12:28
kosta το σχεδιακι με την 6146 το εχεις;αν το εχει καποιος φιλος ας το ανεβασει:001_rolleyes: