PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτηρηση θερμοκρασιας με lm35



MozFet
26-03-05, 16:50
λοιπον παιδια θελω καποιοσ να μου δειξει ενα κυκλομα απλο επιτιρησησ θερμοκρασιας ειχα κανει ενα με το lm35 και με εναν συνγκριτη lm393 αλα δεν δουλευε σοστα :evil:
π.χ οταν η θερμοκρασια ειναι 30 βαθμοι ενα κοκινο λεδ να αναβει και οταν ειναι κατο απο 30 ενα λεδ πρασινο να αναβει

PiCBuRn3r
26-03-05, 20:59
Από ότι ξέρω το LM35 βγάζει στην έξοδο 10mV για κάθε βαθμό C. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν AVR με ADC ( Analog to Digital Converter) καιν να τον προγραμματίσεις ετσι ώστε όταν βρισκει τάση πανω από 300mV να ανάβει ένα LED. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα 741 , αν δεν θες να ασχοληθείς με θέμα μικροελεγκτών.

gsmaster
27-03-05, 01:45
Αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519) το είχα φτιάξει και το είχα χρησιμοποιήσει για να ελέγχω την θερμοκρασία σε ένα εκκολαπτήριο. Είχα χρησιμοποιήσει το ΑD22100 της Αnalog.

electron
27-03-05, 06:13
Αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519) το είχα φτιάξει και το είχα χρησιμοποιήσει για να ελέγχω την θερμοκρασία σε ένα εκκολαπτήριο. Είχα χρησιμοποιήσει το ΑD22100 της Αnalog.
Γιάννη καλό το κυκλωμα,αυτό που με προβλημάτισε είναι αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ας πούμε στο τελικό στάδιο ενός πομπού για την επίβλεψη της θερμοκρασίας του.Το λέω αυτό γιατί γράφεις ότι είναι ευαίσθητο σε θορύβους που μπορεί να σημαίνει ότι και το rf ίσως να επηρεάσει την σωστή του λειτουργία.

gsmaster
27-03-05, 14:59
Εντάξει δεν είναι και τόσο ευαίσθητο σε θορύβους αλλά αν του βάλεις 5 μέτρα καλώδιο και δίπλα απο το καλώδιο έναν κινητήρα με καρβουνάκια (πηγή θορύβου) ε, όλο και κάτι θα πιάσει.
Πάντως αν η υστέρηση είναι σχετικά μεγάλη δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Το πρόβλημα θα εμφανιστεί έντονα άν δεν έχουμε καθόλου υστέρηση (χωρίς αντίσταση ανάδρασης) και η θερμοκρασία είναι κοντά στο όριο. Εκεί ο θόρυβος θα κάνει την έξοδο να πηγαίνει στιγμιαία ON-OFF-ON κτλ. Και πάλι με πυκνωτάκια στα κατάλληλα σημεία, μπορεί να καθαρίσει.

Όσο για την τάση τροφοδοσίας καλό είναι να προέρχεται από ένα 78L05 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

MozFet
27-03-05, 18:24
Αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519) το είχα φτιάξει και το είχα χρησιμοποιήσει για να ελέγχω την θερμοκρασία σε ένα εκκολαπτήριο. Είχα χρησιμοποιήσει το ΑD22100 της Αnalog.

καλο το κυκλομα :)
ευχαριστο παιδια

Βασικα θα το βαλο σε ενα ΜΟD για ενα ψυγιο για υδροψυξη σε Η\Υ και κανει πιστεβω.

_ab
27-03-05, 18:29
Πηγαινε σε μαγαζι που πουλαει ψυκτικα και παρε εναν θερμοστατη νερου να κανεις την δουλεια σου.....

MozFet
27-03-05, 21:40
το δοκιμασα δεν κανει την δουλεια που θελω
ευχαριστο παντως

xautom
31-05-05, 19:36
Εαν ενδιαφερεαι ακομη για το project ελεχγου θερμοκρασιας εχω μια λυση με τον μικροελεγκτη Αt89C51AC2 που εχει ενσωματωμενο AD/DA.Χρησιμοποιω το LM35 με ακριβεια +/- 1C.Tο hardware ειναι πολυ ευκολο. Εχω και τον κωδικα ετοιμο.

_ab
01-06-05, 16:25
Εαν ενδιαφερεαι ακομη για το project ελεχγου θερμοκρασιας εχω μια λυση με τον μικροελεγκτη Αt89C51AC2 που εχει ενσωματωμενο AD/DA.Χρησιμοποιω το LM35 με ακριβεια +/- 1C.Tο hardware ειναι πολυ ευκολο. Εχω και τον κωδικα ετοιμο.

Και γιατι δεν το δημοσιευεις?Ισα ισα που θα μας βοηθησει πολυ....... :wink:

JAs0n-X
02-06-05, 10:59
εγω εχω φτιαξει ενα ψηφιακο θερμομετρο με ενδειξη σε LCD 3,5 ψηφιων...
χρησιμοποιω εναν A/D κ driver για την LCD ολοκληρωμενο (ICL7136)
χρησιμοποιω τον σενσορα της analog TMP36...βγαζει 10mV/C αλλα εχει ενα offset 500mV για να μετραει κ αρνητικες τιμες που πρεπει να αφαιρεσεις .
αν θες πες μου να το ανεβασω...να δω κ καμμια γνωμη για το πως θα το κανω καλυτερο!

xautom
02-06-05, 23:18
Φιλε ab, αυτη τη στιγμη βρισκομαι εκτος περιοχης οπου κατοικο. Αυριο ή μεθάυριο που θα επιστρεψω θα δημοσιευσω το project που εχω για την επιτηρηση της θερμοκρασιας.

_ab
03-06-05, 22:49
Φιλε ab, αυτη τη στιγμη βρισκομαι εκτος περιοχης οπου κατοικο. Αυριο ή μεθάυριο που θα επιστρεψω θα δημοσιευσω το project που εχω για την επιτηρηση της θερμοκρασιας.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα περιμενω..... :D

xautom
07-06-05, 22:30
Γιατι δεν μπορω να ανεβασω ενα αρχειο που θελω να το δημοσιευσω εδω?

moutoulos
07-06-05, 22:52
Για να κάνεις upload ένα αρχείο, αυτό θα πρέπει να είναι μικρότερο ή ίσο με 100ΚΒ.

xautom
07-06-05, 23:36
εαν ειναι μεγαλυτερο?της ταξεως του 1ΜΒ τι γινεται?Δεν μπορω να το δημοσιευσω?

gsmaster
08-06-05, 01:50
Στείλτο στο admins@hlektronika.gr .