PDA

Επιστροφή στο Forum : Data acquisition με pc software, βοήθεια παρακαλώ!



Μixalis
28-03-05, 20:46
θελω να μάθω αν είναι δυνατόν να μετρήσω Volt από μια πηγή +-10 Volt με τον υπολογιστή μου, μόνο με χρήση software και χωρίς επιπλέον data logger?
Δηλαδή να συνδέσω πχ την είσοδο μου στον pc μου με μια θήρα com και να αποθηκεύσω τα δεδομένα στον pc?

gsmaster
28-03-05, 22:06
Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνεις το σήμα ψηφιακό. Θα χρειαστεί όπως & δήποτε έναν εξωτερικό ΑDC.
Ένας μικροελεκτής με ενσωματωμένο ADC και RS232 interface, θα έκανε μια χαρά την δουλειά

ok1gr
29-03-05, 01:16
gsmaster μια ερώτηση επί του θέματος. Πιστεύω ότι έχεις δεί διάφορα προγράμματα που δήθεν μετατρέπουν το pc σε παλμογράφο με τη βοήθει της κάρτας ήχου και μόνο ή και με λίγο βοηθητικό hardware. Μήπως ξές αν γίνεται να μετρήσουμε π.χ. 200 ή 300 ή και 25.000 Volt. Ή εναλασσώμενες τάσεις υψηλής συχνότητας? Η μπορούν να μόνο 5-6 volt σε 30-40hrz?

gsmaster
29-03-05, 01:31
Αν βάλεις έναν μεγάλο διαιρέτη τάσης, και τα 300 τα κάνει 5, θεωρητικά μπορείς. ΔΕΝ σου συνιστώ να πειραματιστείς με τόσο υψηλές τάσεις. Είναι επικύνδυνο για την κάρτα και πάνω απ'όλα για σένα!

Η συχνότητα περιορίζεται από τις δυνατότητες της κάρτας ήχου για δειγματοληψία.

PiCBuRn3r
29-03-05, 09:56
Αν θυμάμαι καλά είχα ένα κυκλωμα με ένα TLC*** και το αντοίστηχο πρόγραμμα για το pc. Αν το βρω θα το ανεβάσω.
(Το TLC*** μπορείς να το πάρεις τζάμπα δείγμα απο www.ti.com. Σε 3 μέρες θα είναι σπίτι σου!:))

leosedf
29-03-05, 11:41
25.000 volt??????? υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μετατρέψεις το pc σε λαμπατέρ.
Καλύτερα με τέτοιες τάσεις να πάρεις ενα probe προορισμένο για μέχρι 40kV το οποίο στο διαιρεί με ασφάλεια και μετά να κάνεις τη δουλειά σου, αλλα για τάση πιστεύω να χρειαστεί hardware οπωσδήποτε

Μixalis
29-03-05, 12:07
Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνεις το σήμα ψηφιακό. Θα χρειαστεί όπως & δήποτε έναν εξωτερικό ΑDC.
Ένας μικροελεκτής με ενσωματωμένο ADC και RS232 interface, θα έκανε μια χαρά την δουλειά

Φιλε μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα αυτό? Ειμαι λιγο αρχάριος και προκειται για την διπλοματική μου...

PiCBuRn3r
29-03-05, 12:20
Πιο ευκολο είναι να φτιάξεις το κυκλωμα με το TLC γιατί θέλει μόνο ένα ολοκληρωμένο.

Μixalis
29-03-05, 12:32
Picburner1 ξέρεις που να κοιταξω για επιπλέον πληροφορίες? Ειδα το site που εδωσες πριν αλλα δεν εβγαλα ακρη....

PiCBuRn3r
29-03-05, 13:05
Αν προλάβω σήμερα θα σου ανεβάσω το κύκλωμα.
Το ολοκληρωμένο είναι το TLC549CP.

ok1gr
29-03-05, 13:12
Αν βάλεις έναν μεγάλο διαιρέτη τάσης, και τα 300 τα κάνει 5, θεωρητικά μπορείς. ΔΕΝ σου συνιστώ να πειραματιστείς με τόσο υψηλές τάσεις. Είναι επικύνδυνο για την κάρτα και πάνω απ'όλα για σένα!

Η συχνότητα περιορίζεται από τις δυνατότητες της κάρτας ήχου για δειγματοληψία.

Δηλαδί πανώ από 5v δεν μετράνε.

Leosedf: Αν κάνω το συγκεκριμένο pc στο οποίο σκέφτομαι να το δοκιμάσω.... λαμπατέp δεν θα με πειράξει καθόλου. Είναι ένα pc που ξέχασε να πεθάνει(p66mhz, 8mb ram)

Μixalis
29-03-05, 14:01
Αν προλάβω σήμερα θα σου ανεβάσω το κύκλωμα.
Το ολοκληρωμένο είναι το TLC549CP.

ευχαριστώ εκ των προτέρων φιλε. Αν μπορεις πες και με τι software το δουλευεις οκ?

PiCBuRn3r
29-03-05, 17:10
Λοιπόν έτοιμο το σχηματικό και το πρόγραμμα. Αν θες όμως περίμενε λίγο να ερθει το δικό μου TLC549 για να το δοκιμάσω μήπως έχω κάνει κανένα λάθος. :?

Software (http://gym-peir-tripol.ark.sch.gr/lab/users/johnaros/tlc549.zip)

Μixalis
29-03-05, 17:46
Ευχαριστώ πολυ φίλε, αλλα απο ότι βλέπω δέχεται 0 εώς 4.99 Volt, εγώ έχω όμως μεχρι 10V. Ti προτεινεις?

PiCBuRn3r
29-03-05, 19:43
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν διαιρέρη τασης.

Μixalis
30-03-05, 00:17
οκ το κυκλωμα αλλα το προγραμματακι που παραθετεις, απλα διχνει την ταση που μετρας, εγω ομως θελω να αποθηκευω την ροη, μιας και τα Volt της πηγης που εχω μεταβαλλονται. Καμια προταση?

PiCBuRn3r
30-03-05, 21:41
Δηλαδή θελεις να καταγράφονται οι τάσεις που μετράς σε ένα αρχείο ανά συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Αν είναι έτσι τότε είναι εύκολο. :)

Μixalis
31-03-05, 00:23
ακριβως αυτό! Τι software προτεινεις?

και κάτι ακόμα: η συσκευή από την οποία πέρνω τις μετρήσεις, μετράει την διαφορά δυναμικού της ατμόσφαιρας, με το εδαφος. Δουλευει μια χαρα, το προβλημα είναι ότι πιανει +-8V και αρκετές φορές δεν ειναι αρκετα. Ετσι λοιπόν οπως αναφέρατε παραπάνω, έφτιαξα έναν διαιρέτη τάσης με δύο 10ΚΩ αντιστάσεις. Πήρα τιμές, περίπου 2,4mV. Χωρίς τον διαιρέτη παίρνω όμως περίπου 5,6 Volt! Δηλαδή 2000 φορές περισσότερο ρευμα!!! Υποθέτω οτι φταίει οτι η τάση που μετράω είναι πολύ χαληλής ισυος της τάξης των 0,001 Αmpere.
To ερώτημα μου λοιπόν είναι με τι αντιστάσεις να δοκιμάσω??? Ισος με την μικρότερη δυνατή αντίσταση (1Α)?

PiCBuRn3r
31-03-05, 16:37
Θα σου φτιάξω εγώ ένα γιατί δεν νομίζω να υπάρχει.

Μixalis
31-03-05, 19:22
Μεγαλε εισαι και ο πρώτος! Thanx

PS: αν το φτάχεις, βάλε και τον κώδικα μεσα σε txt αν γινεται για να τον ριξω μια ματια...:)

βρήκα και αυτο το site, με ενδιαφερει το τελευταιο κυκλωμα. Πως το βλεπεις?

http://home.planet.nl/~m.f.hajer/hardware.html#INPUT1