PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΜΠΟΣ ΑΜ 15W



karion
29-03-05, 14:35
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα. Έχω μερικές απορίες για το σχέδιο του πομπού των 15W, αλλά και κάποιες γενικότερες. ερωτήσεις.
1)Έχω ένα φίλτρο 10H/300mA εάν το χρησιμοποιούσα αντί του 15H/200mA θα ήταν καταστροφικό;
2)Στο σχέδιο δεν κατάλαβα, οι δύο ηλεκτρολογικοί είναι 50+50μf/450V ή 50μf/450V ο καθένας ξεχωριστά.
3)Στα πλέγματα της ταλαντώτριας λυχνίας έχω ακούσει ότι δεν επιτρέπονται αντιστάσεις σύρματος δεδομένου ότι τα watt είναι πολλά ,εννοώ την (8,2 kΩ/5W) , μήπως πρέπει- εάν ισχύει το παραπάνω- να αντικατασταθεί με δύο ή τρεις άνθρακος συνδεδεμένες παράλληλα;
4)Στο κείμενο το RFC είναι 250mA ενώ στο σχέδιο 200mA . Ξέρω ότι δεν είναι φοβερό αλλά ποιο από τα δύο ισχύει.
5)Εάν για κεραία στα AM χρησιμοποιήσω ηλεκτρολογικό καλώδιο επενδεδυμένο αντίστοιχης διατομής πειράζει; Γιατί έχω στην αποθήκη κάτι χιλιόμετρα.
6) Μετρώντας με το πολύμετρο μερικές κεραίες- εργοστασιακής κατασκευής- των 50Ωm μου δείχνει πάντα 7 με 8Ωm. Τι γίνεται; μήπως μετράω λάθος;. Τι εννοούμε όταν λέμε χωρική αντίσταση;.
7)Για αλεξικέραυνα κεραιών έχουμε τίποτα;

electronic
29-03-05, 18:26
Καλησπέρα Κarion. Σου απαντώ ξεχωριστά.

1. Μπορείς να τοποθετήσεις το πηνίο-φίλτρο που έχεις κανονικά.
2. Στο εμπόριο υπάρχουν πυκνωτές 50+50μF / 450Volt. Είναι με μεταλλικό κάλυμμα και περιέχει μέσα δύο ανεξάρτητους πυκνωτές ως προς το + αλλά έχουν κοινή την γείωση. Η μια επαφή συνδέεται πρίν το πυνίο και η άλλη μετά το πυνίο. Η γείωση τους που είναι το μεταλικό κέλυφος συνδέεται στην γη. Μπορείς επίσης να βάλεις πυκνωτές 200μF/400Volt έναν πριν το πηνίο και έναν μετά.
3. Δεν κάνει να βάζουμε αντιστάσεις σύρματος στο οδηγό πλέγμα της ταλαντώτριας δηλαδή η αντίσταση των 22Κ/2Watt πρέπει να είναι άνθρακος και όχι των υπόλοιπων πλεγμάτων που μπορεί να είναι αντιστάσεις σύρματος-Τουβλάκια.
4. Το RFC καλό είναι να είναι 250mA αλλά αν δεν βρεις βάλε 200mA.
5. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο ηλεκτρολογικό από 1mm έως και 4mm ανάλογα με την ισχύ που το τροφοδοτείς.
6. Τα Ohm που μετράς είναι καθαρά ωμικό φορτίο και όχι μιγαδικό-σύνθετο. Δηλαδή άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
7. Αλουμινένιο κοντάρι 3 μέτρων με πάχος 30mm και κάθοδο από πολύκλωνο 15mm καλώδιο τουλάχιστον και αντίστοιχα το ίδιο κοντάρι τοποθετημένο μέσα στο χώμα.

Αν θέλεις και κάτι άλλο είμαι στην διαθεσή σου.

karion
29-03-05, 19:12
Καταρχήν να ευχαριστήσω τον electronic για την απάντησή του
Φίλε electronic για γειώσεις ιστών έχω βάλει αρκετές χάλκινες ράβδους –απ’ αυτούς που χρησιμοποιεί η ΔΕΗ- σε διατάξεις τριγώνων με τρίματα κάρβουνου κλπ .λόγο ότι έχω κατασκευάσει, στο πατρικό μου σπίτι στο χωριό, ένα αίθριο στη κορφή του βουνού και σε υψόμετρο 1070 m.
Εκεί θα τοποθετηθούν και οι όποιες κεραίες
Εννοούσα λοιπόν για την κάθοδο της κεραίας γιατί οι καταιγίδες σ΄ ένα τέτοιο σημείο όπως καταλαβαίνεις είναι και συχνές και έντονες. Και το “permanent”λόγο εξαιρετικά εκτεταμένης καράφλας μάλλον δεν μου πάει. Βέβαια η απόλυτη λύση είναι να κατέβω στο κατώϊ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Karion

GR_KYROS
21-03-16, 22:37
Ο Γιώργος ίσως εννοεί ότι
Οι αντιστάσεις σύρματος είναι τύπου πηνίου και παρουσιάζουν αθέμιτη αυτεπαγωγή σε βαθμίδες ταλάντωσης