PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με τους νέους ηλεκτρονικούς



SSJ5
29-03-05, 20:06
Θα ήθελα να υπήρχε μια λίστα, από διάφορα projects που κάποιος νέος ηλεκτρονικος θα μπορούσε να κάνει, ώστε να μπει εύκολα στα... "ενδότερα" των ηλεκτρονικών.

ptisi110
30-03-05, 01:31
Το πρωτο πραγμα που χρειαστηκε να κατασκευαστει σχεδον απο ολους μας οταν ξεκινησαμε με τα ηλεκτρονικα ηταν ενα τροφοδοτικο...Τι ποιο απλο?? Στα κυκλωματα αν κοιταξεις θα βρεις καποια που εχουν ετοιμο ακομα και το τυπωμενο...Με 10 εξαρτηματα εχεις φτιαξει τροφοδοτικο..Παντος αν στραβωσει κατι εδω ειμαστε..

gsmaster
30-03-05, 02:09
Μην το λές αυτό γιατί ένα τροφοδοτικό έχει και 220V και είναι κάπως επικύνδυνο για τελείως αρχάριο. Σκευτήκα να κάνουμε μια ενότητα με κυκλώματα για αρχάριους για να μπορεί να μάθει κάποιος να κολλάει και γεινκότερα το πώς φτιάχνονται τα κυκλώματα. Κάτι θα γίνει.

Επίσης για αρχάριους είναι πολύ καλά και τα κυκλώματα που υπάρχουν σε κιτ απο διάφορες εταιρίες (velleman (http://velleman.hobbytron.com/vseries.html), smartkit (http://www.smartkit.gr/), kemo (http://www.kemo-electronic.com/en/bausaetze/auswahl/)), που περιέχουν οδηγίες, πλακέτα και όλα τα υλικά, δηλαδή ότι θα χρειαστεί, ακόμα και κόλληση

panigrc
30-03-05, 17:11
Το κακό με αυτά τα κιτ είναι πως δεν σου εξηγούν γιατι βάζουν το κάθε στοιχείο στη συγκεκριμένη θέση. Κάνεις απλά τις κολλήσεις. Θα έπρεπε να υπήρχαν κιτ που να λένε πχ "οτι το τρανζίστορ τ1 το βάζουμε για να δίνει τροφοδοσία εκεί". Επίσης δεν σου δίνουν το κύκλωμα σε σχέδιο παρα μόνο σε τυπωμένο.

SSJ5
30-03-05, 17:50
Δεν νομίζω... Πολλά εξηγούν γιατί γίνεται αλλά δεν δίνουν λεπτομερή εξήγηση.

ptisi110
31-03-05, 00:04
Ενταξει αν δεν σε βαρεσει λιγο το ρευμα δεν μαθαινεις.. :D :D Μα οτι και να κανεις αν δεν προσεχεις την παθαινεις...

gsmaster
31-03-05, 00:08
Από τα smart kit και τα kemo που έχω φτιάξει, έχουν και το θεωρητικό κύκλωμα μαζί με τις οδηγίες. Τώρα για ανάλυση ανάλογα με το κύκλωμα δεν γράφουν και πολλά. Χοντρικά τις βαθμίδες τι κάνει η κάθε μια συνήθως έχουν.

Teohaz
04-04-05, 16:15
Εαν θελεις υλικα και σχεδιο για τροφοδοτικα εχω να σου δωσω..!!!

α) Συμμετριο τροφοδοτικο +- 6v

b) Συμμετριο τροφοδοτικο +- 12v

c) Τροφοδοτικο 1-30v Dc

KarlBarks
05-04-05, 19:31
Το κακό με αυτά τα κιτ είναι πως δεν σου εξηγούν γιατι βάζουν το κάθε στοιχείο στη συγκεκριμένη θέση. Κάνεις απλά τις κολλήσεις. Θα έπρεπε να υπήρχαν κιτ που να λένε πχ "οτι το τρανζίστορ τ1 το βάζουμε για να δίνει τροφοδοσία εκεί". Επίσης δεν σου δίνουν το κύκλωμα σε σχέδιο παρα μόνο σε τυπωμένο.

Καλα αυτα μας τα λενε στην σχολη στα εργαστηρια και στις θεωριες αμα ηταν να τα λενε ολλα τα διαφορα κιτακια τι παω "λεμε τωρα οταν παω" στην σχολη να παρω καμια 100αρια τετοια .

Παντος υπαρχουν αρκτετα βιβλια στο εμποριο με βασικα ηλεκτρονικα που μπορουν να σε βοιθισουν στο τι κανει τι

dim
06-04-05, 15:54
Είμαι και εγώ καινούριος στην όλη υπόθεση των ηλεκτρονικών..
Μπορεί κάποιος να μας πει τον απαραίτητο εξοπλισμό που πρέπει να έχει κάποιος για να αρχίσει τις κατασκευές?
Δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο κύκλωμα, γενικότερη είναι η απορία.
Ίσως και ενδεικτικά μοντέλα και τιμές..
Επίσης κάποιο site ή βιβλίο που χρησιμοποιήσατε και εσείς όταν ξεκινούσατε θα ήταν πολύ χρήσιμο..

Αυτά τα kits που λέτε υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν σε μαγαζιά εδώ (θεσ/νικη) ή μόνο παραγγελίες από site?

Δε θα ήταν χρήσιμο κάποιο ξεχωριστό thread για αρχαριους και πως μπορούν να ψαχτούν λίγο παραπάνω?
Κάποιες πολύ απλές κατασκευές για αρχη και τέτοια..

electron
06-04-05, 17:56
Όσον αφορά απλές κατασκευές, με μια αναζήτηση στο internet νομίζω ότι θα βρείτε αρκετά ενδιφέροντα πράγματα,εφόσον φυσικά δεν σας καλύπτουν οι κατασκεύες που έχουμε στο site.Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι για ένα αρχάριο η κατάλληλη κατασκευή είναι ένα απλό τροφοδοτικό.Ο εξοπλισμός που θα πρέπει να έχει ένας μαθητευόμενος ηλεκτρονικός είναι ένα πολύμετρο,κολλητήρι μέχρι το πολύ 25watts,μια τρόμπα απορρόφησης,μυτοτσίμπιδο,κοφτάκι και ένα σετ από κατσαβίδια.Αυτά είναι τα βασικά για αρχή.

gsmaster
07-04-05, 00:19
ΚΙΤ στην Θεσσαλονίκη έχω δει:

Smart kit στον μουτσιούλη στο κατάστημα της Βασ.Ηρακλείου (Στη Στοα)
Velleman ή Kemo δεν θυμάμαι τι ήταν, στον ευκλείδη σ'αυτή την γυναίκα που συνέχεια ξεχνάω το όνομά...

Θα έχουν και οι άλλοιφαντάζομαι, αλλά αυτοί έχουν σίγουρα (τα έχω δεί)

arkoudi
07-04-05, 23:01
Velleman έχει η Νικολαϊδου (αυτή που ξεχνάει ο gsmaster)και βρίσκεται στον Ευκλείδη (Θεσσαλονίκη) και ο Γεωργιάδης στην οδό Δωδεκανήσου (Θεσσαλονίκη). Αυτά..οσον αφορά τους νέους ηλεκτρονικούς τα kit είναι όντως μια πολύ καλή λυσή.. εμένα προσωπικά με καλύπτει η σχολή :)

trelakis
21-04-05, 02:37
Γεια χαρά κι από μένα. Είμαι τελείως καινούριος στο site (για την ακρίβεια δεν πρέπει να' χω κλείσει ακόμη 2ωρο εγγραφής :D ) και τελείως "άβγαλτος" όσον αφορά την "πράξη". Σπουδάζω στο Φυσικό στην Αθήνα και από θεωρία άλλο τίποτα. Κακώς, και το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με "εφαρμογές" της θεωρίας πέρα από τα εκάστοτε εργαστήρια της σχολής. Έτσι είπα να κάνω το πρώτο βήμα... Ρίχνοντας μια ματιά στα threads για αρχάριους καταλαβαίνω ότι χωρίς τροφοδοτικό δεν πάω πουθενά (ok, αυτό δε χρειάστηκε και ιδιαίτερη σοφία από μέρους μου :D ). Αυτό που θέλω να ρωτήσω, ενόψει αγορών και με αφορμή τη συζήτηση για τα smartkits, είναι αν κάποιο τροφοδοτικό σε smartkit με καλύπτει για αρχή. Όντας αρχάριος, η κατασκευή του τροφοδοτικού μοιάζει με βουνό οφείλω να παραδεχτώ και αντί αυτής της λύσης (http://www.tele.gr/html/156.HTM) (APN-3000, APR-2000 , τα οποία δεν ξέρω αν μου κάνουν - αλήθεια γιατί στο site αναφέρονται ως ΠΑΚΑΚΙΑ ; ) λέω να προτιμήσω κάτι τέτοιο (http://www.smartkit.gr/kits/1096gr.html). Κι εδώ έρχομαι να ζητήσω τη γνώμη και τις πολύτιμες συμβουλές σας. Κι αν μια τέτοια λύση δεν είναι ό,τι καλύτερο, τι μπορώ να κάνω; Νομίζω ότι, όσον αφορά τουλάχιστον το τροφοδοτικό (αν δεν είναι smart kit) , σκέφτομαι να πάρω κάτι έτοιμο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι και κυρίως πόσα λεφτά πρέπει να υπολογίζω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

electron
21-04-05, 05:17
Καλωσήρθες στην παρέα μας trelakis.Πιστεύω ότι η πρόταση της smartkit είναι η ιδανική για σενα που ξεκινάς από το 0.Οι οδηγίες που περιέχονται μέσα στο κιτ αλλά και η ίδια η πλακέτα όπως είναι φτιαγμένη,θα καταλάβεις ότι είναι πολύ απλή για να συναρμολογίσεις τα εξαρτήματα πάνω της.Φυσικά όλο το κύκλωμα θα πρέπει να μπεί στο κατάλληλο κουτί που και αυτό μπορείς να το πάρεις έτοιμο(τρυπημένο) από τη smart.

trelakis
21-04-05, 16:31
Ok electron! Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα βγω στην αγορά από Σ-Κ κι ελπίζω να βρω αυτό που ψάχνω. Εκτός απροόπτου, θα τα ξαναπούμε... :roll:

gsmaster
22-04-05, 01:27
Μια εύκολη λύση είναι αυτά τα πακακια που έχει στην αρχή με 1Α έξοδο και διάφορες τάσεις. Θα σε βολέψει στις πρώτες σου κατασκευές μια χαρα. Δεν νομίζω να χρειαστείς πάνω από 1-2Α σε κάποιο κύκλωμά σου οπότε καλύτερα πάρε ένα μικρό πακακι, και οικονομικό είναι και την δουλειά σου θα κάνεις με ασφάλεια.... και αργότερα που θα έχεις εξοικιωθεί φτιάχνεις και κανονικό τροφοδοτικό ;)

Τώρα γιατί τα λένε πακακια δεν ξέρω αλλά έτσι επικράτησε να λέγονται αυτού του τύπου οι συσκευασίες.
Πακ πρίζας... ίσως επειδή είναι πακ-τωμένα... τι να πώ...

trelakis
24-04-05, 02:03
Λοιπόν...η αγορά έγινε και τελικά είπα να δεχτώ την "πρόκληση" του kit. Σ'ευχαριστώ πάντως gsmaster! Ανυπομονώ να δω τι θα καταφέρω...

ta03
24-04-05, 17:52
trelakis ποσο πηγε το κιτ και απο που?

trelakis
25-04-05, 02:44
Το kit σαν kit νομίζω είχε γύρω στα 20€ (22 αν δεν κάνω λάθος -δεν πήρα απόδειξη :? ) αλλά χρειάζεται και μετασχηματιστή για να δουλέψει. Αν σκεφτείς ότι όλα μαζί πήγανε 80€ (kit, μετασχηματιστής, κολλητήρι, κοφτάκι και κάτι καλώδια) μάλλον τα περισσότερα λεφτά πήγανε στο μετασχηματιστή. Στην αρχή η αλήθεια το σκέφτηκα, αλλά μετά είπα δεν...πάει στο καλό :D . Τώρα αν έκανα καλά ή όχι που τα έδωσα χωρίς να το σκεφτώ, δεν ξέρω. Μέτρο σύγκρισης δεν έχω οπότε απλά ελπλιζω να μην πλήρωσα πολύ παραπάνω απ'όσο θα έπρεπε. Το μαγαζί λέγεται smartkit (http://www.smartkit.gr) και είναι στην Αγ. Κωνσταντίνου, στην Αθήνα. Λεπτομέρειες θα βρεις στο site.

ta03
25-04-05, 05:04
trelakis εχεις pm απο εμενα!
PS:Sorry για το OT.

gsmaster
25-04-05, 19:13
το πολύ 15 να έκανε ο μετασχηματιστής, εξαρτάται και τι κολλητήρι πήρες. Εξαρτάται πόσο θα τα χρησιμοποιήσεις γιατί μπορεί στην τελική να μην ασχοληθείς περισσότερο αργότερα (χτύπα ξύλο) και να πάνε άδοξα τα 80, γι αυτό και θα σου σύστηνα κάποιο πακακι. Αν ασχοληθείς θα κάνεις "απόσβεση" και στο εύχομαι...

Κουτί δεν πήρες, απ'οτι βλέπω... στην πορεία θα τα βρείς όλα.

Καλές κατασκευές!!!

trelakis
27-04-05, 02:13
Σ' ευχαριστώ πολύ gsmaster! Όντως δεν πήρα κουτί αλλά όπως λες....στην πορεία η οποία ελπίζω να συνεχιστεί κι αφού "κοπάσει" ο ενθουσιασμός. Αν κάτι είναι ή μπορεί να είναι στο χέρι μου, νομίζω είναι αυτό.

Papas00zas
07-02-12, 10:54
Τι εννοούμε όταν λέμε συμμετρικό τροφοδοτικό;

perithess
07-02-12, 11:43
Εννοούμε ότι παράλληλα με τη θετική γραμμή τροφοδοσίας υπάρχει και μία αρνητική με σημείο αναφοράς την γη(0v). Χρησιμοποιούνται κυρίως στους ενισχυτές ήχου και όπου υπάρχει η ανάγκη για το αρνητικό δυναμικό. Παράδειγμα απλού (http://freecircuitdiagram.com/wp-content/uploads/2008/08/basic_symmetric_power_supply.gif) και σταθεροποιημένου (http://s.eeweb.com/members/circuit_projects/blog/2012/01/14/symmetric_power_supply_for_op-amp_applications-1326575268.gif) συμμετρικού τροφοδοτικού!

sakis
08-02-12, 11:35
Παρτε και μια συμβουλη απο εναν επαγγελαμτια με 30 και πλεον χρονια παρουσιας στον χωρο .

απο την στιγμη που βρισκοσαστε στην αρχη και υπαρχει προθεση να ασχοληθει καποιος με τα ηλεκτρονικα αυτο που εχει σημασια στην εποχη μας και θα εχει και στο μελλον και εδω εχει να κανει και με την επαγγελματικη αποκατασταση το νουμερο ενα πραγμα ειναι η ειδικευση .Σημαινει οτι ολοι μας αρχικα εχουμε καποια ροπη προς καποια κατασταση εγω ας πουμε λατρευω τον τρανσιστορατο ηχο και εχω ασχοληθει απο 9 ετων Οι "μαστοροι " μου ελεγαν να μην ασχοληθω με τον ηχο αλλα με την τηλεοραση που εχει λεφτα ....Στην ουσια ειχαν δικιο τα γατονια ηλεκτρονικοι που εφιαχναν τηλεορασεις μεταξυ 1980 και 1995 εβγαλαν παρα πολλα λεφτα και εχτισαν περιουσιες .....Εγω που εκανα ηχο δεν εκανα περιουσιες αλλα περασα πολυ πιο ευτυχισμενα την ζωη μου διπλα σε ωραιους ενισχυτες και ηχοσυστηματα .

μικροπεξεργαστες δεν εχω πιασει ποτε στην ζωη μου ...λαμπες το ιδιο ...Το τρανσιτορατο ομως το εχω στο τσεπακι μου ...Σημερα βγαζω χρηματα απο αυτο και μαλιστα πολυ καλα θα ελεγα και ειμαι σιγουρος οτι αντιστοιχα καποιοι αλλοι που ειναι γκουρου στο ειδος τους Ηλεκρονικο μεν αλλα οχι ηχο επισης βγαζουν ενα καλο μεροκαμματο

Τα ηλεκτρονικα εχουν απεριοριστα πεδια ...ενας ηλεκτρονικος μηχανηματων συνεργιου ....ηλεκτρονικων εγκεφαλων αυτοικινητων , inverter φωτοβολταικων σιγουρα παει καλα σημερα και θα πηγαινει και στο μελλον


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

SRF
08-02-12, 11:44
Παρτε και μια συμβουλη απο εναν επαγγελαμτια με 30 και πλεον χρονια παρουσιας στον χωρο .

απο την στιγμη που βρισκοσαστε στην αρχη και υπαρχει προθεση να ασχοληθει καποιος με τα ηλεκτρονικα αυτο που εχει σημασια στην εποχη μας και θα εχει και στο μελλον και εδω εχει να κανει και με την επαγγελματικη αποκατασταση το νουμερο ενα πραγμα ειναι η ειδικευση .Σημαινει οτι ολοι μας αρχικα εχουμε καποια ροπη προς καποια κατασταση εγω ας πουμε λατρευω τον τρανσιστορατο ηχο και εχω ασχοληθει απο 9 ετων Οι "μαστοροι " μου ελεγαν να μην ασχοληθω με τον ηχο αλλα με την τηλεοραση που εχει λεφτα ....Στην ουσια ειχαν δικιο τα γατονια ηλεκτρονικοι που εφιαχναν τηλεορασεις μεταξυ 1980 και 1995 εβγαλαν παρα πολλα λεφτα και εχτισαν περιουσιες .....Εγω που εκανα ηχο δεν εκανα περιουσιες αλλα περασα πολυ πιο ευτυχισμενα την ζωη μου διπλα σε ωραιους ενισχυτες και ηχοσυστηματα .

μικροπεξεργαστες δεν εχω πιασει ποτε στην ζωη μου ...λαμπες το ιδιο ...Το τρανσιτορατο ομως το εχω στο τσεπακι μου ...Σημερα βγαζω χρηματα απο αυτο και μαλιστα πολυ καλα θα ελεγα και ειμαι σιγουρος οτι αντιστοιχα καποιοι αλλοι που ειναι γκουρου στο ειδος τους Ηλεκρονικο μεν αλλα οχι ηχο επισης βγαζουν ενα καλο μεροκαμματο

Τα ηλεκτρονικα εχουν απεριοριστα πεδια ...ενας ηλεκτρονικος μηχανηματων συνεργιου ....ηλεκτρονικων εγκεφαλων αυτοικινητων , inverter φωτοβολταικων σιγουρα παει καλα σημερα και θα πηγαινει και στο μελλον


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Και να συμπληρώσω... ότι αυτοί που έφτιαχναν τηλεοράσεις και έβγαλαν όντως πάρα πολλά΄λεφτά τότε, την τελευταία δεκαετία, η έστω πενταετία... τραβάνε ζόρι μεγάλο... σε σημείο που έψαχναν να βρούνε δουλειά σε εταιρείες και έκλειναν τα εργαστήριά τους! Βέβαια... τα δορυφορικά τους 'κράτησαν' λίγο, αλλά... οι χλίδες του παρελθόντος περάσαν ανεπιστρεπτή για τους συναδέλφους αυτού του τομέα!

sakis
08-02-12, 12:15
Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ

ομως υπαρχει μια παραμετρος την οποια δεν εχεις σκεφτει ολοι οσοι εκαναν τηλεορασεις δεν φροντισαν ανοιξουν τα πεδια τους και καπου αλλου ...επισης εφοσον κονομουσαν ενα καρο λεφτα δεν εκατσαν ποτε να διερευνησουν το "βαθος " της δουλειας που εκαναν δλδ οτι η γυαλινη τηλεοραση η κεραια και το πιατο καποια στιγμη θα εφταναν στο τελος τους ..Νομιζω οτι σε αυτο φταινε η ιδιοι οι επαγελματιες ...

Για παραδειγμα τηλεορασεις εκανα και κανω και εγω φυσικα ειναι για λογους καθαρα βιοποριστικους Καθε επισκευη που μπορεις να βγαλεις 50 ευρω σε 15 λεπτα ειναι χρησιμη το αν σου αρεσει η οχι ειναι μια αλλη παραμετρος ...

picdev
08-02-12, 12:33
σοβαρά σεμινάρια υπάρχουν στην ελλάδα πχ για επισκευή LCD?

spirakos
08-02-12, 13:51
Να προσθεσω οτι δε φταιει η τεχνολογια της τηλεορασης που εκλεισαν αυτα τα μαγαζια, φταιν οι τεχνικοι που εμειναν στις CRT και LCD και δε κοιταξαν να αναβαθμισουν τις γνωσεις τους στις νεες τεχνολογιες τηλεορασεων. Προσωπικα σε καθε σπιτι που γνωριζω εχουν μια TFT ειτε LCD, ειτε LED, ειτε PLASMA και σε ολους παρουσιαστηκε καποιο προβλημα μια στιγμη αλλα δε βρηκαν τεχνικο να αναλαβει την επισκευη

savnik
08-02-12, 15:29
Να προσθεσω οτι δε φταιει η τεχνολογια της τηλεορασης που εκλεισαν αυτα τα μαγαζια, φταιν οι τεχνικοι που εμειναν στις CRT και LCD και δε κοιταξαν να αναβαθμισουν τις γνωσεις τους στις νεες τεχνολογιες τηλεορασεων. Προσωπικα σε καθε σπιτι που γνωριζω εχουν μια TFT ειτε LCD, ειτε LED, ειτε PLASMA και σε ολους παρουσιαστηκε καποιο προβλημα μια στιγμη αλλα δε βρηκαν τεχνικο να αναλαβει την επισκευη
Παλιά περίμεναν στην ουρά για την επισκευή, γιατί κάθε λίγο και λιγάκι χαλούσαν. Τώρα δεν συμφέρει κάποιος να ασχοληθεί γιατί θα βαράει μύγες. Οι βλάβες
είναι έλάχιστες. Δεν συμφέρει πιά και η επισκευή γιατί οι τιμές ειναι σχεδόν τσάμπα.

picdev
08-02-12, 15:34
Παλιά περίμεναν στην ουρά για την επισκευή, γιατί κάθε λίγο και λξγάλι χαλούσαν. Τώρα δεν συμφέρει κάποιος να ασχοληθεί γιατί θα βαράει μύγες. Οι βλάβες
είναι έλάχιστες. Δεν συμφέρει πιά και η επισκευή γιατί οι τιμές ειναι σχεδόν τσάμπα.

αν μία τηλεόραση κάνει 700ε-800ε-600ε γιατί να μην επισκευαστεί με ένα συνολικό κόστος 40ε εργασία + ανταλλακτικά?
αν τώρα η επισκευή κοστίζει 400ε ή 300ε ή 200ε τότε λογικό είναι να μην σημφαίρει

savnik
08-02-12, 15:53
αν μία τηλεόραση κάνει 700ε-800ε-600ε γιατί να μην επισκευαστεί με ένα συνολικό κόστος 40ε εργασία + ανταλλακτικά?
αν τώρα η επισκευή κοστίζει 400ε ή 300ε ή 200ε τότε λογικό είναι να μην σημφαίρει
Γιατί με μιά επισκευή την εβδομάδα, όπως καταλαβαίνεις δεν βγαίνει.Τι θα πληρώσεις με αυτά.Οι τηλεοράσεις τώρα δεν χαλάνε όπως παλιά.
Αυτή την δουλειά την έκανα πριν 25 χρόνια, που ήταν στα μεγάλα της.

picdev
08-02-12, 15:56
άμα είναι να κάνεις μια επισκευή τη βδομάδα τότε σίγουρα δεν συμφέρει

SRF
08-02-12, 16:07
άμα είναι να κάνεις μια επισκευή τη βδομάδα τότε σίγουρα δεν συμφέρει

Συν ότι δεν υπάρχει περίπτωση βλάβη σε σύγχρονες ψηφιακές τηλεοράσεις να κοστίσει κάτω από 150-200 Γιούρια χωρίς εργασία! Αν τώρα πας για 40 γιούρια εργασία (με τα μεταφορικά κιόλας) τό έκλεισες το μαγαζί... πρωί πρωί με την αυγούλα!!!

kinderdl
09-02-12, 14:03
τελικα τι μπορουμε να κανουμε εμεις οι αρχαριοι ηλεκτρονικοι? η ! ποιος ειναι ο δεκαλογος ενος ηλεκτρονικου? τι κατασκευη θα μπορουσαμε να κανουμε? πολλη κουβεντα διαβασα αλλα δυστυχως οχι προτασεις με επιχειρηματα!! θα το εκτιμουσα δεοντως αν καποιος μου λεγε πχ για αρχη να εφτιαχνα αυτο-με λιστα υλικων η τι εργαλεια πρεπει να εχω στον παγκο μου κτλ κτλ- ευχαριστω

bchris
09-02-12, 14:11
Για τα εργαλεια που λες, νομιζω οτι θα σε οδηγησει η δουλεια.

Αν για παραδειγμα δεις οτι θελεις να μετρησεις ενα πυκνωτη και δεν εχεις καπασιτομετρο, τοτε αγοραζεις/φτιαχνεις ενα.
Αν μετα θελησεις να δεις ποσο γραμμικος ειναι ενας ενισχυτης που εφτιαξες, τοτε αγοραζεις/φτιαχνεις γεννητρια + παλμογραφο (το φτιαχνεις εδω προφανως αναφερεται στην γεννητρια).
Καπως ετσι νομιζω παει το παραμυθι...

Οσο για κατασκευη, αρχισε οπως ολοι μας. Φτιαξε ενα τροφοδοτικο παγκου.

sakis
09-02-12, 14:16
"Διαβασε" την κλιση σου ...ειναι ηχος ?ειναι εικονα ? ειναι software? ειναι hardware ? αποφασισε και ξεκινα απο το βημα 1

plouf
09-02-12, 14:30
να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα αλλα να προσθέσω ότι πέρα απο τα εργαλέια που θα πάρεις στο μέλλον επειδή θα χρειαστείς τα απόλυτα αναγκαία ειναι
α) πολύμετρο απο τα φτηνά για αρχή με αμπερόμετρο/βολτομετρο/ωμόμετρο/τεστ διόδου
β) κολλητήρι 25-30Watt + τρόμπα
γ) ενα τροφοδοτικό πάγκου το οποίο μπορείι παράλληλα να είναι και η πρώτη σου κατασκευή πχ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35680


μετά πρέπει να δείς προς τα που σαρέσει τα ηλεκτρονικά ειναι τεράστιος κλαδος και ΔΕΝ μπορεις να έχει εξειδίκευση σε όλους το τομέις, κάποιοι γενικοί τομείς είναι

α) ήχος , άρα θα πειραματισείς για αρχή με ενισχυτάκια (εχει πολλά στο φορουμ στα κυκλώματα)
β) εικόνα/τηλέοραση/δορυφορικά κτλ
γ) τηλεπικοινωνίες
γ 1) σταθερή ?
γ 2 ) ασύρματη ?
γ 3) ραδιοτηλεπικοικωνίες - ραδιοερασιτεχνισμός ...
δ) αυτοματισμοί (επισης πολλά ωραάι παραδείγματα στο φορουμ)
ε) υπολογιστές (σε τί με software me hardware ? τεράστιος κλάδος επίσης)
..............
...........
.

spiroscfu
09-02-12, 14:43
"Διαβασε" την κλιση σου ...ειναι ηχος ?ειναι εικονα ? ειναι software? ειναι hardware ? αποφασισε και ξεκινα απο το βημα 1
Η γνώμη μου είναι πως οι εποχές είναι δύσκολες και για αυτό δεν πρέπει να αφήνεις δουλείες, δηλ. το φάσμα μας να γίνει ευρύτερο (φυσικά με διάβασμα-προσπάθεια-επιμονή-υπομονή).

Τώρα πάνω στα λεγόμενα του Γιώργου

Συν ότι δεν υπάρχει περίπτωση βλάβη σε σύγχρονες ψηφιακές τηλεοράσεις να κοστίσει κάτω από 150-200 Γιούρια χωρίς εργασία! Αν τώρα πας για 40 γιούρια εργασία (με τα μεταφορικά κιόλας) τό έκλεισες το μαγαζί... πρωί πρωί με την αυγούλα!!!

Αν για μια επισκευή μιας lcd 26" του ζητήσεις 200€ τότε είναι που το έκλεισες,
αυτό που βλέπω συνέχεια είναι τη φταίει η main άλλη, τροφοδοτικό άλλο, t-con άλλη ........................ μερικές φορές για να είναι και ποιο σίγουρη και όλα μαζί.

Γιώργο εγώ μπορώ να δουλέψω και με 40€ αν η βλάβη βγει αμέσως (που συμβαίνει αρκετές φορές), δηλ. οι εταιρίες πόσα νομίζεις ότι δίνουν στους εργολάβους τους(τεχνικούς του δικτύου της).

Νομίζω πως οι εποχές έχουν δυσκολέψει και οι πελάτες δεν είναι τούβλα "internet" όπως ήταν ποιο παλιά που για μια αντίσταση μπορούσες να του πάρεις και το σπίτι



Υ.γ.
Κατά τα άλλα Γιώργο και Σάκη αυτά που αναφέρατε είναι πολύ χρήσιμα, ειδικά για εμένα που είμαι νέος στον χώρο (όχι σαν τεχνικός αλλά σαν ιδιοκτήτης εργαστηρίου)

Γιώργος Ανώνυμος
09-02-12, 14:48
Αν η κλίση σου είναι στο αντικείμενο αυτό ή σε άλλο σύμφωνα με τα νέα δεδομένα... παίρνεις αεροπλάνο. Προορισμό επιλέγεις μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο! Η φθήνια (στην αγορά νέας σύγχρονης συσκευής) έφαγε τον παρά (που θα διέθετε κανείς άλλες εποχές να επισκευάσει)!! Και αν έχεις γνώσεις ή και αν δεν έχεις μάλλον είναι αδιάφορο για την εγχώρια αγορά εργασίας. Αν έχεις και όρεξη για δουλειά στην χώρα αυτή καλύτερα αξιοποίησέ την σε αλλότριες δραστηριότητες...

SRF
09-02-12, 15:19
Η γνώμη μου είναι πως οι εποχές είναι δύσκολες και για αυτό δεν πρέπει να αφήνεις δουλείες, δηλ. το φάσμα μας να γίνει ευρύτερο (φυσικά με διάβασμα-προσπάθεια-επιμονή-υπομονή).

Τώρα πάνω στα λεγόμενα του Γιώργου


Αν για μια επισκευή μιας lcd 26" του ζητήσεις 200 τότε είναι που το έκλεισες,
αυτό που βλέπω συνέχεια είναι τη φταίει η main άλλη, τροφοδοτικό άλλο, t-con άλλη ........................ μερικές φορές για να είναι και ποιο σίγουρη και όλα μαζί.

Γιώργο εγώ μπορώ να δουλέψω και με 40 αν η βλάβη βγει αμέσως (που συμβαίνει αρκετές φορές), δηλ. οι εταιρίες πόσα νομίζεις ότι δίνουν στους εργολάβους τους(τεχνικούς του δικτύου της).

Νομίζω πως οι εποχές έχουν δυσκολέψει και οι πελάτες δεν είναι τούβλα "internet" όπως ήταν ποιο παλιά που για μια αντίσταση μπορούσες να του πάρεις και το σπίτι



Υ.γ.
Κατά τα άλλα Γιώργο και Σάκη αυτά που αναφέρατε είναι πολύ χρήσιμα, ειδικά για εμένα που είμαι νέος στον χώρο (όχι σαν τεχνικός αλλά σαν ιδιοκτήτης εργαστηρίου)

Ναι... το μεγαλύτερο ποσοστό επισκευάζει πλέον μέσω αλλαγής σε επίπεδο πλακέτας!!! Αυτό λοιπόν λέω! Και προσωπικά είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος σε αυτήν την πρακτική, αλλά δυστυχώς οι ίδιες οι εταιρείες έχουν οδηγήσει προς τα εκεί την υποστήριξή τους τελικά, η την δυνατότητα που θα έχει κάποιος τεχνικός ελεύθερος από αυτές!!!

Αν η βλάβη είναι αυτή που αποκαλείς "αμέσως" ναι τα 40 είναι μια χαρά, αφού άντε να έχεις αλλάξει μιά ασφάλεια, η κάτι αναλόγου επιπέδου!!! Από την ώρα που η επισκευή θα απαιτήση πάνω από 8 ώρες... και πάρεις 40, τελείωσες!!!

spiroscfu
09-02-12, 15:25
Πλέον έχει καταντήσει και ψυχολογικό ο κόσμος να μην θέλει να αγοράσει νέα συσκευή, και να προσπαθήσει τουλάχιστον να δει πρώτα αν φτιάχνεται και πόσο θα κοστίσει,
αν του πεις 200€ και καινούργια έχει 150, ε αν την φτιάξει θα είναι μ@λ@κ... αν όμως του πεις 50-70-90 θα το σκεφτεί.

Τι εννοείς λέγοντας αλλότριες, άλλες (και ποιές μπορεί να είναι αυτές?) ή σε άλλη χώρα(να φύγουμε όλοι?).


Γιώργο (srf) το ασφάλεια είναι σχετικό, ξέρεις πόσοι αλλάζουν t-con για μια smd ασφάλεια ή κάποιο σταθεροποιητή ή κάποιο bcδακι, αν παιδεύεσαι 8 ώρες για 40€ σίγουρα το έβαλες το λουκέτο (υπάρχουν και τα πάγια έξοδα όπως επίσης και ο συνέταιρος μας "το κράτος")

Γιώργος Ανώνυμος
09-02-12, 15:39
Κάποιοι επίσης δίνουν τη συσκευή για επισκευή και δεν ξαναπερνάνε να την πάρουν... Επίσης οι αντιπροσωπείες έχουν αρχικό κόστος για αξιολόγηση της βλάβης. Οπότε ο συνοικιακός επισκευαστής έχει ας το πούμε συγκριτικό πεονέκτημα. Πάντως κάποιος που ήξερα είχε τόσες περιπτώσεις που δεν παίρνανε τις τηλεοράσεις και τα hi-fi που είχε μετατραπεί το μαγαζί σε αποθήκη με τα στοιβαγμένα υλικά. Τελικά το έκλεισε το μαγαζί. Τώρα με τις flat οθόνες συχνά έχω ακούσει πως το πρόβλημα αφορά το πάνελ οπότε και πάλι πάνε για βρούβες καθότι αυτό είναι... όλα τα λεφτά! Για τις αλλότριες δραστηριότητες εξαρτάται από την φαντασία και τις όποιες δυνατότητες του καθενός. Είναι καλό να διοχετεύεται κάπου η ενέργεια όταν αντικειμενικά από εκεί που θέλεις να τη διοχετεύσεις δεν υπάρχει ανταπόκριση...

sakis
09-02-12, 15:40
το να μπορουμε να κανουμε επισκευες οι οποιες θα φερουν κερδος 50 ευρω σε 15 λεπτα ειναι αποτελεσμα καθαρα και μονο γνωσης αλλα και σωστης χρησης των παρεχωμενων εργαλειων

Γνωριζω εναν τεχνικο τον οποιο μπορω να ονομασω κιολας Ελευθεριαδης Σπυρος ο οποιος δεν εχει κανει παραπανω απο 15 λεπτα για οποιαδηποτε γυαλινη τηλεοραση ακομα και κατι ρημαδια που δεν πιανει κανεις τυπου Σναιντερ ψηφιακες .Το προβλημα ειναι οτι αν στον Σπυρο δωσεις να φιαξει ενα φορητο κασσετοφωνο ειναι εγγυημενο οτι δεν θα λειτουργησει ποτε ξανα .

Τα συμπερασματα δικα σας

spirakos
09-02-12, 15:44
το να μπορουμε να κανουμε επισκευες οι οποιες θα φερουν κερδος 50 ευρω σε 15 λεπτα ειναι αποτελεσμα καθαρα και μονο γνωσης αλλα και σωστης χρησης των παρεχωμενων εργαλειων

Γνωριζω εναν τεχνικο τον οποιο μπορω να ονομασω κιολας Ελευθεριαδης Σπυρος ο οποιος δεν εχει κανει παραπανω απο 15 λεπτα για οποιαδηποτε γυαλινη τηλεοραση ακομα και κατι ρημαδια που δεν πιανει κανεις τυπου Σναιντερ ψηφιακες .Το προβλημα ειναι οτι αν στον Σπυρο δωσεις να φιαξει ενα φορητο κασσετοφωνο ειναι εγγυημενο οτι δεν θα λειτουργησει ποτε ξανα .

Τα συμπερασματα δικα σας

Αυτο λεγεται ειδικοτητα και ειναι οτι σωστοτερο
Απο κει και περα δε σημαινει πως το σωστο ειναι αποδοτικο (πλεον)

spiroscfu
09-02-12, 15:45
Αυτό που αναφέρεις με τις παρατημένες συσκευές είναι όντως πρόβλημα αλλά τώρα με της flat ο χώρος που πιάνουν συγκριτικά είναι ελάχιστος (και αξιοποιής τα ανταλλακτικά τους),


σε όλα υπάρχει λύση αλλά με μικρή διάρκεια στον χρόνο (φυσικά το λες στον πελάτη).

sakis
09-02-12, 15:47
Αυτο λεγεται ειδικοτητα και ειναι οτι σωστοτερο
Απο κει και περα δε σημαινει πως το σωστο ειναι αποδοτικο (πλεον)

οχι ...αλλα ειναι ενα δειγμα του πως μπορουμε να λειτουργουμε ο καθενας στον τομεα του

electron
09-02-12, 17:37
Η εξειδίκευση είναι κάτι που οι ξένοι το έχουν καλλιεργήσει πολλά χρόνια τώρα γι αυτό και ως σύνολο έχουν κατά έναν λόγο αναπτυχθεί τεχνολογικά. Αντίθετα με εμάς που καλώς ή κακώς οι καταστάσεις της αγοράς εργασίας μας έχουν κάνει τεχνικούς του τύπου Μαγκαϊβερ, (πολυτεχνίτες για όσους νέους δεν ξέρουν τον κύριο). Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο κάθε νέος συνάδελφος θα πρέπει πριν ξεκινήσει, να σκεφτεί το κομμάτι εκείνο των ηλεκτρονικών που θα τον έλξει περισσότερο. Εφόσον ξεκινήσει από αυτό, τα υπόλοιπα, (σπουδές, εξοπλισμός με τα κατάλληλα όργανα κλπ), θα είναι το επόμενο βήμα.
Επίσης τα τελευταία χρόνια κάποιες ειδικότητες που κάποτε είχαν στεγανά μεταξύ τους έχουν αρχίσει να γειτνιάζουν. Πολύ γενικά αναφέρω Ηλεκτρονική, Ηλεκτρολογία, Πληροφορική και υπολογιστές. Για τον λόγο αυτό οι κατευθύνσεις και οι επιλογές είναι πλέον σήμερα πολυδιάστατες και ποικιλόμορφες.

picdev
09-02-12, 17:51
εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι η γκάμα των γνώσενω είναι τόσο μεγάλη που πρέπει να μαθαίνεις κατά περίπτωση και όπως είπαν πιο πάνω εξειδίκευση, δεν γίνεται να τα ξέρεις όλα,
ακόμα και οι "αφεντίες""του φορουμ δεν γνωρίζουν και RF και γενικά και μΕ και ήχο ...
Τώρα μπορεί ένα έργο να θέλει παραπάνω απο μία ειδικότητα , δηλαδή πρέπει να να δουλεύεις σε ομάδες , όπως γίνεται στο εξωτερικό, τότε μόνο προχωράς

SRF
09-02-12, 18:34
εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι η γκάμα των γνώσενω είναι τόσο μεγάλη που πρέπει να μαθαίνεις κατά περίπτωση και όπως είπαν πιο πάνω εξειδίκευση, δεν γίνεται να τα ξέρεις όλα,
ακόμα και οι "αφεντίες" του φορουμ δεν γνωρίζουν και RF και γενικά και μΕ και ήχο ...
Τώρα μπορεί ένα έργο να θέλει παραπάνω απο μία ειδικότητα , δηλαδή πρέπει να να δουλεύεις σε ομάδες , όπως γίνεται στο εξωτερικό, τότε μόνο προχωράς

Δεν ξέρω τι κάνουν οι "αφεντίες' του φόρουμ! Ούτε τι κάνουν οι αυθεντίες επίσης του φόρουμ ξέρω... αλλά δεν είμαι σίγουρος ή υπέρμαχος, αυτής της άποψης. Ο ηλεκτρονικός έχει όντως τεράστια γκάμα ως αντικείμενο. Βέβαια κανείς δεν είναι ο φωτεινός παντογνώστης και ούτε υπάρχουν αυθεντίες της συμπαντικής ηλεκτρονικής, αλλά ένα πράγμα που κατ' εμέ απαιτείται να έχει ένας ηλεκτονικός είναι να γνωρίζει τόσα ώστε να μπορεί να μάθει τα επερχόμενα, τις εξελίξεις της ηλεκτρονικής γενικότερα, και όχι μόνο στην ιδιαίτερη "αγάπη" του σε έναν τομέα αυτής! Άλλωστε το να σπουδάσεις ηλεκτρονικός στην ουσία σπουδάζεις το να μπορείς να μαθαίνεις...
Οι ειδικότητες είναι σχετικές με την δυνατότητα κάποιου να μαθαίνει συνεχώς η όχι! Και στην ζωή υπάρχει μια αρχή που καταργεί τις 'ειδικότητες' ως δεδομένο της δια βίου αποκλειστικότητας, η αρχή του "γηράσκω αεί διδασκόμενος" !!!
Έχωντας περάσει από διάφορους τομείς της ηλεκτρονικής, μπόρεσα να αντεπεξέλθω γιατί ενδιαφερόμουν να μάθω κάθε πτυχή τους, δεν τις απέφυγα επειδή θα χρειαζόταν επιπλέον εκπάιδευση, αλλά μπορούσα να μάθω γρήγορα γιατί είχα ήδη ΓΕΡΕΣ βάσεις, που πάνω σε αυτές έχει χτιστεί / αναπτυχθεί κάθε επιμέρους τομέας της ηλεκτρονικής! Ξέρω πως είναι οι πύλες μέσα, πως θα τις κάνω ακόμα & με λυχνίες αν απαιτηθεί... και αυτό με βοήθησε να μην φοβάμαι να αντιμετωπίσω τους απογόνους τους!!! Ξέρω τι εστί ρεύμα τάση, αντίσταση, ισχύς, τι ισχύει σε συνεχές και τι σε εναλλασσόμενο για αυτά... αλλά και την κυματική γενικότερα, και δεν με φοβίζει το πόσο γρήγορα η αργά η πόσες φορές θα εμφανίζονται στο δευτερόλεπτο!
Αν χρειαστεί έχω την διάθεση, να διαβάσω κάτι, έστω και αν απαιτείται να το πάρω εξ' αρχής ξανά... και δεν το αποφεύγω, γιατί ίσως κουραστώ παραπάνω!
Οι αυθεντίες... αν υπάρχουν... στο φόρουμ, νά είσαι σίγουρος ότι δεν γνωρίζουν έναν τομέα και εκεί τελείωσε η 'αφεντία" τους!
Κάποτε ένας που θεωρείτο "αφεντία" στον ήχο μου έλεγε για μιά ιδέα, ένα κύκλωμα βελτιώσεως ενισχυτών ΑΣ... για να επιτύχει μεγαλύτερο έυρος ζώνης... με μικρότερη παραμόρφωση... και θεωρούσε ότι ήταν πρωτοπορειακό αυτό που σκεφτόταν που δεν υπήρχε πουθενά... και βέβαια δεν είχε και όνομασία κατ' αυτόν! Μερικά λεπτά μετά ήταν έκπληκτος όταν διάβαζε σε ένα βιβλίο που του άνοιξα σε μιά σελίδα για διαμορφώσεις και συστήματα εκπομπής μια μέθοδο... που ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που είχε ως πρωτοπορειακή ιδέα, με συγκεκριμένο όνομα στην ορολογία!!! Η αλήθεια είναι ότι το εφάρμοσε... και διαπίστωσε και ο ίδιος ότι αυτό που ίσχυε σε ΥΣ ίσχυε απολύτως και στις ΑΣ!!! Μέχρι τότε πίστευε ότι άλλο είναι να ξέρεις RF από το να ξέρεις για AUDIO! Μετά... από αυτό αναίρεσε πλήρως την άποψή του αυτή!!!
Σημασία έχει να μαθαίνεις διαρκώς... και να παρακολουθείς τα τεκταινόμενα στην ηλεκτρονική ευρυτέρως! Δεν θα τα αφομοιώσεις όλα, αλλά θα γνωρίζεις την ύπαρξή τους στην αρχική μορφή τους, ώστε όταν θα χρειαστείς να ασχοληθείς με αυτά, να έχεις την γνωση το τι είναι, από που προήλθε, και που/πως θα βρεις την γνώση που θα χρειαστεί πλέον να αποκτήσεις επιπλέον! Αν βεβαίως μιά ζωή βιδώνεις μια βίδα Μ3 φίλιπς, δεν θα μάθεις ποτέ για τις τορξ!!! Αν σε ενδιαφέρε να ξέρεις τι καινούργιες βίδες βγαίνουν στο ενδιάμεσο, όταν θα χρειαστεί να βιδώσεις τορξ πρώτη φορά, θα ξέρεις τι εστί έστω, και πως θα βρείς το κατάλληλο εργαλείο για να την βιδώσεις!!! Από εκεί και μετά είναι δικό σου θέμα αν θα μάθεις & να τις βιδώνεις σωστά η όχι!

spiroscfu
09-02-12, 19:45
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, επίσης αυτά που γράφεις φαίνονται και από την πορεία σου στο forum!


Πάντως εμένα το forum "εσείς φυσικά " με έχει βοηθήσει αρκετά να μάθω-βάλω σε μια σειρά-επιβεβαιώσω διάφορα πράγματα πάνω στο τομέα μας, επίσης σε τσουγκρίζει να μάθεις και άλλα ή να δεις πράγματα που είδη ήξερες επιγραμματικά αλλά όχι σε βάθος.
Γιαυτό λοιπόν θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες της αυθεντίες του forum!!

SRF
09-02-12, 20:15
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, επίσης αυτά που γράφεις φαίνονται και από την πορεία σου στο forum!


Πάντως εμένα το forum "εσείς φυσικά " με έχει βοηθήσει αρκετά να μάθω-βάλω σε μια σειρά-επιβεβαιώσω διάφορα πράγματα πάνω στο τομέα μας, επίσης σε τσουγκρίζει να μάθεις και άλλα ή να δεις πράγματα που είδη ήξερες επιγραμματικά αλλά όχι σε βάθος.
Γιαυτό λοιπόν θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες της αυθεντίες του forum!!

Ναι... έχεις δίκιο...
Ευχαριστώ λοιπόν και εγώ τις πραγματικές αυθεντίες του φόρουμ και μάλιστα κάποιες ονομαστικώς...
Σίογυρα λοιπόν τον Sigmacom που αν και έχει λίγα μηνύματα αναρτημένα εδώ δεν θυμάμαι ένα που να μην είναι επιτυχές κατά την ταπεινή άποψή μου πάντα!
Και βεβαίως και όλους τους άλλους... που συγγνώμη αν μου διαφεύγει το όνομα μέλους που έχουν...

marioland
09-02-12, 22:52
Τα ηλεκτρονικα εχουν απεριοριστα πεδια ...ενας ηλεκτρονικος μηχανηματων συνεργιου ....ηλεκτρονικων εγκεφαλων αυτοικινητων , inverter φωτοβολταικων σιγουρα παει καλα σημερα και θα πηγαινει και στο μελλον


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Σιγουρα με τοσα ηλεκτρονικα που εχουν πλεον τα οχηματα ο ηλεκτρονικος θα εχει στανταρ θεση , μηπως ομως παραειναι κλειστος αυτος ο τομεας απο τις εταιρειες ? Σε εγκεφαλακι clima της VAG που επεσε στα χερια μου ολα τα ολοκληρωμενα ηταν κωδικοποιημενα δεν αντιστοιχουσε τιποτε σε κωδικους εμποριου :001_unsure:
Υπαρχουν στο Internet Service manual -διαγραμματα κλπ από ecu εστω και με πληρωμη?

spiroscfu
10-02-12, 10:48
Υπαρχουν στο Internet Service manual -διαγραμματα κλπ από ecu εστω και με πληρωμη?

Δεν έχω ψαχτεί αλλά σίγουρα θα υπάρχουν, το θέμα είναι που!

panosdanas
24-02-12, 08:09
1ο κολητηρι 25watt υστερα κολληση (καλαϊ, κασσιτερο-μολυβδο) σε μασουρακι. Ενα πολυμετρο. Ενα τροφοδοτικο ρυθμιζομενο 1-25volt. Ενα πινακα για τα χρωματα των αντιστασεων ποσο αναλογουν σε Ωμ. Ενα δραπανο χειρος(μικρο χουφτας) .Ενα μαγαζι στην γειτονια σου να προμηθευεσαι πλακετες ρητινης με φυλο χαλκου επανω τους. Χαλκομανιες (letraset) με κυκλους και ευθειες και αλλα σχηματα εξαρτηματων για να τα κολησεις πανω στην πλακετα σου. Επειτα τριχλοριουχο σιδηρο (σε σακουλακι) που το αραιωνεις με νερο για να βουτηξεις την πλακετα σου να την βαλεις στον φουρνο σου 20 λεπτα στους 200 βαθμους για να φυγει ο χαλκος και να μεινει το τυπωμενο κυκλωμα.Σπρει σιλικονης για να την μονωσεις και βιβλια. Αυτα για αρχη. Υστερα χρειαζεσαι παλμογραφο και γεννητρια συχνωτητων

SnakeEyes
25-02-12, 10:39
παιδιά να πάρω αυτό (http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=36_161_546&products_id=42917) το τροφοδοτικό ή υπάρχει κάποιο smartkit με αντίστοιχα χαρακτηριστικά και κόστος για να φτιάξω?

panosdanas
29-02-12, 21:18
μακρια απο σμαρτ κιτ για ενα σοβαρο θεμα οσο το τροφοδοτικο. Κοιτα αλλου

SnakeEyes
01-03-12, 08:42
αλλού όπως που? θα ήθελα κάποιο κιτάκι για να έχει μέσα και οδηγίες αλλά και όλα τα υλικά έτοιμα για να μην τα ψάχνω εδώ κι εκει.
ότι έχεις να προτείνεις καλοδεχούμενο.

NickGreek
11-04-12, 21:55
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΡΩΤΙΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ,ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΔΙΟ (ΟΧΙ PCB) ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 1-30 VΟLΤ DC ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΠΑΝΩ?ΥΛΙΚΑ ΕΧΩ (ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ,ΑΠΛΑ ΕΠΙΔΗ ΚΥΚΛΩΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΕΣ :D ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΕΛΕΝΓΜΕΝΟ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!