PDA

Επιστροφή στο Forum : picdream



ok1gr
03-04-05, 01:00
Καλησπέρα,
βλέπω ότι αλλάξατε το σχέδιο του picdream. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το 16f84 αντί του 16c84 στο καινούργιο σχέδιο? Επίσεις στην περίπτωση που χρησιμοποιήσψ 16f84 πρέπει αναγκαστικά να είναι 16f84-04/p ή μπορεί να είναι και 16f84Α-04/p ή με άλλες αλλαγές. Είναι η πρώτη μου κατασκευή με pic και δεν έχω ιδέα αλλά θα ήθελα να μάθω.

ok1gr
03-04-05, 01:02
Επείσης μήπως ξέρεται αν μπορούμε να πάρουμε από πουθενά samples? Νομίζω ότι η microchip σταμάτησε να στέλνει.

gRooV
03-04-05, 02:18
Καλησπέρα,
βλέπω ότι αλλάξατε το σχέδιο του picdream. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το 16f84 αντί του 16c84 στο καινούργιο σχέδιο? Επίσεις στην περίπτωση που χρησιμοποιήσψ 16f84 πρέπει αναγκαστικά να είναι 16f84-04/p ή μπορεί να είναι και 16f84Α-04/p ή με άλλες αλλαγές. Είναι η πρώτη μου κατασκευή με pic και δεν έχω ιδέα αλλά θα ήθελα να μάθω.

Μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις το 16f84, και εγώ με τέτοιο το έφτιαξα. Το δικό μου είναι 16f84Α συγκεκριμένα αλλά και με το απλό θα παίξει.


Επείσης μήπως ξέρεται αν μπορούμε να πάρουμε από πουθενά samples? Νομίζω ότι η microchip σταμάτησε να στέλνει.

Πράγματι η microchip έχει σταματήσει να στέλνει δείγματα στην Ελλάδα. Για κάτι εναλλακτικό προσωπικά δεν γνωρίζω.

Επίσης ανέβασα και μία βελτιωμένη σχεδίαση του κυκλώματος.

ok1gr
03-04-05, 13:51
ok thanks,
και κάτι τελευταίο....
στο αρχείο picdream.asm τι πρέπει να αλλάξω έτσι ώτε αντί ηλεκτρονικά να λέει κάτι άλλο.
Και έως τώρα έχουν δημοσιευτεί 3 σχέδια μπορεί και περισσότερα. Ποιό να επιλέξω το τελευταίο?
Και τέλος το κύκλωμα πόσο ρεύμα ξοδεύει? Δηλαδί μπορώ να βάλω μια μπαταρία 9V για τροφοδοσία?

gRooV
03-04-05, 23:34
ok thanks,
και κάτι τελευταίο....
στο αρχείο picdream.asm τι πρέπει να αλλάξω έτσι ώτε αντί ηλεκτρονικά να λέει κάτι άλλο.
Και έως τώρα έχουν δημοσιευτεί 3 σχέδια μπορεί και περισσότερα. Ποιό να επιλέξω το τελευταίο?
Και τέλος το κύκλωμα πόσο ρεύμα ξοδεύει? Δηλαδί μπορώ να βάλω μια μπαταρία 9V για τροφοδοσία?

Αν και υπάρχουν οδηγίες στην περιγραφή του κυκλώματος ξαναναφέρω πως πρέπει να αλλάξεις τον κώδικα του αρχείου κάτω κάτω, θα το βρεις εύκολα. Στην συνέχεια θα χρειαστείς το MPASM για να κάνεις το αρχείο .hex. Το κύκλωμα "χρειάζεται" περίπου 10mA. Ολα τα σχέδια που είδες λειτουργούν.

_ab
04-04-05, 21:56
Παιδια πολυ ωραιο το σχεδιακι...εσεις που ξερετε το orcad,eagle γιατι δεν βγαζετε και κανα τυπωμενο?

ok1gr
04-04-05, 23:13
Κανένα άλλο Pic δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε? π.χ. το pic16c57c που έχει 32 pins?

gsmaster
04-04-05, 23:50
Κανένα άλλο Pic δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε? π.χ. το pic16c57c που έχει 32 pins?

Αν ξέρεις απο PIC, ίσως να μπορείς να μετατρέψεις τον κώδικα και να το κάνεις να δουλέψει. Λίγο δύσκολο όμως το κόβω.

Για 16F628 πάντως είναι πιο εύκολο να γίνει τη μετατροπή γιατί είναι συμβατοί.



Παιδια πολυ ωραιο το σχεδιακι...εσεις που ξερετε το orcad,eagle γιατι δεν βγαζετε και κανα τυπωμενο?

Είναι πολύ απλό το κύκλωμά του, και γίνεται εύκολα σε διάτρητη. :wink:

_ab
18-04-05, 16:29
Λοιπον θα ηθελα μια μικρη βοηθεια απο οσους εχουν φτιαξει το Pic Dream.Πολυ ωραιο κυκωματακι....αλλα εχω και καποιες
αποριες.
1)Μεχρι ποσους χαρακτηρες μπορω να δηλωσω και πως γινεται?
2)Μπορει να γινει (πατεντα με led) και να διχνει την ωρα χωρις την tv(Δεν ενδιαφερομαι και τοσο για το κειμενο)?
3)και κατι τελευταιο μολις το γραμμα w το εκανα i τοτε εμφανιστηκε στην οθονη iii.hlektonika.gr Που ειναι απολυτα
λογικο.Αλλα μονο ετσι αλλαζω το κειμενο?

ok1gr
18-04-05, 22:46
1) 95 (στο κυλιώμενο μύνημα)
2) με lcd display (παραπάνω δεν ξέρω αλλά ενδοιαφέρομαι και εγώ)
3)οι χαρακτήρες που αλλάζεις είναι στο τέλος του κειμένου. Περίμενε foto....

gsmaster
18-04-05, 22:51
Στο τέλος του αρχείου δηλώνεις ένα-ένα τα γράμματα
RETLW CarP
RETLW CarI
RETLW CarC
RETLW CarD
RETLW CarR
RETLW CarE
RETLW CarA
RETLW CarM

πχ στην πρώτη γραμμή φράφει " RETLW CarP " . Αν γράψεις " RETLW CarΒ " Θα αλλάξει το Ρ με το Β και το κείμενο θα είναι BICDREAM

To πιασές??

ok1gr
18-04-05, 22:51
sp είναι τα κενά, και dt είναι η τελεία.
Αν προσέξεις στην κυκλωμένη περιοχή οι χαρακτήρες είναι κάθετα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

gsmaster για την ώρα σε lcd ή με leds ξέρεις πώς γίνεται? Δηλαδί να οδηγήσεις μια οθόνη lcd και να δείχνει την ώρα. Μάλλον είναι offtopic!

gsmaster
18-04-05, 23:04
ok1gr Αχ με πρόλαβες, Αυτό που λές γίνεται αλλά ειναι πιο εύκολο να το ξεκινήσει απο την αρχή παρά αν ψάξεις να καταλάβεις πως δουλεύει πρώτα τρέχα γύρευε. Ασε που στην συγκεκριμένη εφαρμογή αν προσθέσεις κάτι θα χαλάσει ο χρονισμός του και δεν θα βγάζει το σήμα video σωστά με αποτέλεσμα να μην έχεις εικόνα στην tv.

Αυτάααα...

A και αν ξέχασες να γράψεις κάτι σε ενα ποστ και ειναι το τελευταίο κάνε edit καλυτερα.. ;)

ok1gr
18-04-05, 23:10
ok thanks,
και όσω για το edit το είχα ξεχάσει τελείως ότι υπάρχει.
Σε ένα άλλο forum ξέχασα να κάνω edit και έκανα καινούργιο post και σε λίγη ώρα με έστειλαν και οι 4 διαχειριστές PM!
Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
Όσο για την οδήγηση της οθόνης character lcd θα ψάξω λίγο στο net κια αν έχω κάποια απορία θα κάνω καινούργιο topic.

gsmaster
18-04-05, 23:14
Αφού ψάξεις (θα βρείς πολλά αξιόλογα), δες και αυτό (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=33). Άντε πολύ εκτός θέματος βγήκαμε.... :P

_ab
19-04-05, 15:51
Τωρα μαλιστα...... :D Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας....... :oops: :oops:

Και κατι τελευταιο...Γιατι δεν δεχεται ο assembler χαρακτηρες οπως $ & + # ? :(

ok1gr
19-04-05, 19:39
Καλησπέρα και πάλι!
Είναι εύκολο στη μέση του Picdream αντί τις μπάρες να βάλουμε άλλο ένα κυλιώμενο μύνημα ή αν δεν είναι μπορεί το κυλιώμενο μύνημα να παίρνει καμιά 120 χαρακτήρες?
Μήπως δεν χωράνε όλλα μέσα σε 1 pic? Αν όχι γίνεται να χρησιμοποιήσουμε κάποια εξωτερική μνήμη eprom ή ένα άλλο Pic για επέκταση μνήμης?


Α! και 1 ακόμα ερωτήση:
1) γιατί στο μέρος όπου έχει δηλωμμένους τους χαρακτήρες μερικούς που είναι συμμετρικοί έχει τους το μισό?

_ab
20-04-05, 21:53
Τωρα μαλιστα...... :D Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας....... :oops: :oops:

Και κατι τελευταιο...Γιατι δεν δεχεται ο assembler χαρακτηρες οπως $ & + # ? :(

Εφοσον δεν ξερω πως να δεχτει αυτους τους χαρακτηρες,προσπαθησα να κανω αυτο που εχω στην φωτο αλλα και παλι δεν φαινοταν καθαρα στην tv γιατι?Επισης παρατηρησα οτι καποια γραμματα οπως το (c το αγγλικο)ειναι κομμενα γιατι συμβαινει αυτο?

gsmaster
20-04-05, 23:23
Ο assembler δεν αναγνωρίζει ελληνικά. Δοκίμασε αντί για CarΔ να γράψεις CarDelta. Και για το Σ κάνε κατι παρόμοιο. Φυσικά θα βάλεις και το παρόμοιο όνομα στο τέλος του αρχείου.

Γι αυτό που λές που κόβει τα γράμματα, αν προσέξεις το γράμμα που κόβεται συνεχίζεται και στο επόμενο. Το κάνει για να κερδίσει χώρο. Δεν θυμάμαι πώς το έκανε με τον κώδικα (και βαριέμαι να το ψάχνω τώρα...) αλλά αφού δουλέυει.... :roll:

ok1gr
21-04-05, 18:46
Τϊ αλλαγές πρέπει να κάνω στον κώδικα για να τον περάσω στον pic16f628A? Αν από pic16c84 το αλλάξω σε pic16f628 όταν κάνω το αρχείο hex βρήσκει περίπου 1000 λάθη!

Το pic16f628 έχει και εσωτερικό κρύσταλο 4mhz οπώτε μπορούμε να γλυτώσουμε 1 ακόμα ευρώ. Πώς τον ενεργοποιούμε?

gsmaster
22-04-05, 02:11
Έκανα κάποιες αλλαγές αλλά επειδή όταν αυτός έγραφε το πρόγραμμα δεν χρησιμοποίησε τους ορισμούς για τον Pic από το include αλλά όρισε μόνος του το τί είναι τι, τώρα για την αλλαγή έχει λίγο δουλίτσα ακόμα.

Επισυνάπτω ένα asm που ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ, φτιαγμένο για 628. ΔΕΝ νομίζω να δουλέυει, το επισυνάπτω εδώ, Μόνο αν θέλει να το δοκιμάσει κάποιος. Έχω και το hex μεσα για όποιον θέλει να δοκιμάσει και δεν έχει τον assembler εγκατεστημένο.



ok1gr, βάλε έναν κρύσταλλο σιγά τώρα...

ok1gr
22-04-05, 15:24
δηλαδί θα μπορούμε να το έχουμς σε λίγο καιρό?

panos21
19-09-05, 09:11
Μπορουμε να κάνουμε κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα και να εμφανίζονται κάτω από το μύνημα μόνο οι μπάρες αντί για το ρολόι? Σε κάποιο site είδα μια μπαρογεννήτρια με τον PIC 16F84 έγχρωμη αλλά με προσθήκη ενός ολοκληρωμένου ακόμα.
Ανκάποιος έχει προχωρήσει στο ίδιο πρόγραμμα να κάνει κάποιες αλλαγές ασ απαντήσει, ευχαριστώ.