PDA

Επιστροφή στο Forum : HTPC Project !



Garfieldakos
04-04-05, 19:40
Καλησπέρα σε όλους,
Πραγματικά εμεινα αναυδος με το site αν και δεν είμαι είμαι γνώστης των ηλεκτρονικών
αλλα πιο πολύ των υπολογιστών.Φοβερη δουλειά !!!

Τον τελευταίο καιρό θέλω να φτιάξω ενα HTPC οπότε και μπήκα στο λούκι...
Αγόρασα απο Γερμανία ενα micro atx case (οπως τα dvd players) το οποίο
που παίρνει Micro ATX mobos και έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά
όπως εξόδο Scart,Composite Video Out,LCD Display 1x16 μπροστά,κουμπάκια Play,
Next,Previous ktl,Infrared receiver και άλλα πολλά καλούδια.

Επειτα απο πολύ ψάξιμο σε γερμανικά sites εχω μαζέψει αρκετές πληροφορίες,pdf files
που όμως δεν με βοήθησαν sto 100% μιας και οι γνώσεις μου ηλεκτρονικών είναι καθαρά
χομπίστικες και σχεδόν ανύπαρκτες.

Για να ερθω στο ζουμί υπάρχει μια πλακέττα που παίρνει ρεύμα απο το τροφοδοτικό
με 1 κονέκτορα όπως του 3.5''Disk Drive και συνδέεται επίσης με κονέκτορα usb του
motherboard.H πλακέττα αυτή έχει απο κάτω ενα USB contoller (1.1) καθώς
και socket για ενα Pic (16C745).Αγορασα και ενα PIC προγραμματισμένο
που όμως λειτουργούσε οταν το project ηταν εν ενεργεία κάτω απο Win98...

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι πολλές μιας αλλά ας αρχίσω και ο Θεός βοηθός!

α)Υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν τα κουμπιά και η LCD έστω και κάτω απο 98
χωρίς την ύπαρξη software,drivers ?

β)Αν παραγγείλω ενα ολοκληρωμένο προγραμματισμένο για XP,μπορώ να το
αντιγράψω σε programmer ή υπάρχουν κλειδώματα ??

γ)Υπάρχει τρόπος να προγραμματίσουμε το PIC και να δουλέψουν κουμπιά, και LCD

δ)Το κουτί μπροστά είχε μια μικρή πλακετίτσα με μάτι IrDa..Αλλάζοντας τα καλώδια και συνδέωντας το
σε ένα αλλο Motherboard λειτουργησε κανονικά,υπάρχει όμως τρόπος να το συνδέσω στο συγκεκριμένο Micro ATX μέσω της ελευθερης COM2 που έχω ?(το micro atx που εχω δεν εχει IRDA connector)

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει μηνύματα,μπορεί να έρθει να το δεί (κερνάω καφεδάκι)
και γιατί όχι να προστεθεί στις κατασκευές αν ενδιαφέρει και άλλους!
Με τα χαράς μου να στείλω και φωτογραφίες


Ευχαριστώ πολύ,

Νάσος

gsmaster
05-04-05, 00:02
Καλησπέρα σε όλους,....
α)Υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν τα κουμπιά και η LCD έστω και κάτω απο 98
χωρίς την ύπαρξη software,drivers ?
Αν ξηλώσεις την πλακέτα (δεν στο συστήνω φαντάζομαι δεν το πλήρωσες και λίγα το μηχάνημα) μπορείς να κάνεις την οθόνη να δουλέυει από την παράλληλη (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_lcd1.php) και τα κουμπιά με την σειριακή (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=6110#6110) Αλλά γιατί δεν βάζεις ΧΡ να λυθεί το πρόβλημα???




β)Αν παραγγείλω ενα ολοκληρωμένο προγραμματισμένο για XP,μπορώ να το
αντιγράψω σε programmer ή υπάρχουν κλειδώματα ??
Λίγο απίθανο θα είναι να σου στείλουν PIC προγραμματισμένο και ξεκλείδωτο. Οι PIC κλειδώνονται και όταν πάς να τους διαβάσεις, διαβάζεις ότι να-ναι.




γ)Υπάρχει τρόπος να προγραμματίσουμε το PIC και να δουλέψουν κουμπιά, και LCD
Αν βρείς το κύκλωμα του και τι κάνει με τί πρωτοκολλα επικοινωνεί με το PC τότε θα πρέπει να ξεκινήσεις να γράφεις το δικό σου πρόγραμμα στον μικροελεκτή, πράγμα πολύ δύσκολο.




δ)Το κουτί μπροστά είχε μια μικρή πλακετίτσα με μάτι IrDa..Αλλάζοντας τα καλώδια και συνδέωντας το
σε ένα αλλο Motherboard λειτουργησε κανονικά,υπάρχει όμως τρόπος να το συνδέσω στο συγκεκριμένο Micro ATX μέσω της ελευθερης COM2 που έχω ?(το micro atx που εχω δεν εχει IRDA connector)
....

Δες αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=451) αν το "ματάκι" που έχει είναι κάποιο συμβατό (και όχι IrDA) τότε μπορείς να το βάλεις στην σειριακή με το κύκλωμα στο λίνκ. Άν δεν είναι, πάρε ένα TSOP (~1-2ευρά) και βάλτο στην θέση της πλακετίτσας.

Καλές κατασκευές! :)

Garfieldakos
06-04-05, 20:49
Ευχαριστώ πολύ Gsmaster για τις απαντήσεις σου !!
Απο οτι κατάλαβα δεν γίνεται τίποτα για να παίξουν απευθείας τα μπροστινά κουμπιά και η LCD αφου το προγραμματισμένο PIC που εχω είναι για 98 μόνο και φαντάζομαι και εκεί θα χρειάζεται καποιου είδους software ή driver για να δουλέψει...Πράγμα που δεν έχω :-( (Υπάρχει ένας τύπος στην Γερμανία που έχει γράψει PIC που δουλευει κάτω απο XP και δουλεύει με την LCD και τα κουμπιά αλλά νομίζω ότι είναι πολλά λεφτά για μια χαζο LCD μιας γραμμης.Δίνω τουλάχιστον παραπάνω και βάζω VFD kit )

Η LCD παρεπιπτόντως είναι η SC1601AULB-XA-GB-R 1x16.Παραθέτω και το data sheet . Υπάρχει πείπτωση να δουλέψει σειριακά ή εστω μέσω παράλληλης ?
(Προτιμώ σειριακά για να χρησιμοποιήσω τα εσωτερικά ελευθερα pins της COM2 χωρίς να χρειάζεται να έχω καλώδια γύρω γυρω)

Οσο αφορά το "μάτι" ειναι TFDT 4500.Κάνει τίποτα αυτό ή μόνο για σύνδεση Η/Υ με κινητό μπορώ να το χρησιμοποιήσω ? (Χιλια ευχαριστώ για τα links και το σχέδια !!!)

Σου στέλνω και μια εικόνα απο τον controller που δίνει Game Port,2 RCA audio in,2 SVIDEO in, 4 int USB ,οδήγηση της LCD καθώς και τα κουμπιά για το Play,Next,Previous ktl για το CD

Ισως φανούν χρήσιμα σε κάποιον η να έχει κάποιος καμιά ιδέα !

http://homepages.pathfinder.gr/piroski/htpc/sc1601a.pdf
http://homepages.pathfinder.gr/piroski/htpc/controller.jpg


Ευχαριστώ και πάλι,
Νάσος

gsmaster
07-04-05, 00:40
Η οθόνη είναι συμβατή με το hitachi HD44780 οπότε μπορείς να την οδηγήσεις απο την παράλληλη.

Το TFDT δεν κάνει για τηλεχειρισμό αφού είναι IrDA δηλαδή μόνο κινητό κτλ....