PDA

Επιστροφή στο Forum : jdm με εξωτερική τροφοδοσία. Γίνεται?



ok1gr
11-04-05, 11:45
Καλημέρα. Έφτιαξα άπειρες παραλαγές του jdm και δεν δούλεψε καμιά. Στι τέταρτο pic έχω τάση 10-11V. Το δοκίμασα σε 3 pc. Μπορώ να χρησιμοποιήσω εξετερική τροφοδοσία ή να φτιάξω τον pic16pro?

electron
11-04-05, 11:53
Φίλε Ok1gr επειδή είχα ταλαιπωρηθεί και γω αρκετά με όλες της παραλλαγες του jdm,σου προτείνω να μην ασχοληθείς άλλο.Ακόμα και με αυτούς που προσπαθούσαν με διάφορα τεχνάσματα να τραβήξουν από την σειριακή την απαιτούμενη τάση για τον προγραμματισμό του pic(13volt),ποτέ δεν το κατάφεραν και μετρούσα και γώ γύρω στα 11volt.O pic16pro μου δούλεψε τελικά άψογα.

ok1gr
11-04-05, 16:03
ok thanks.
απλώς πωτάω αν μπορώ να το κάνω με εξωτερική τροφοδοσία. Π.χ. Να δόσω 13V στο πιν4? Γίνεται έτσι?

electron
11-04-05, 16:07
Θεωρητικά μόνο μπορώ να σου πώ ναι γιατί πρακτικά δεν το έχω δοκιμάσει.

gsmaster
11-04-05, 17:17
Υπάρχει κύκλωμα jdm programmer το οποίο χρησιμοποιεί εξωτερική τροφοδοσία.

Πιθανόν να φταίει η σειριακή του υπολογιστή σου δοκίμασε και σε άλλο υπολογιστή

Πάντως ο τελευταίος jdm (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1094) που βάλαμε μου δούλεψε αψογα και με την πρωτη. Μήπως είμαι μόνο εγώ ο τυχερός???

electron
11-04-05, 17:53
Υπάρχει κύκλωμα jdm programmer το οποίο χρησιμοποιεί εξωτερική τροφοδοσία.

Πιθανόν να φταίει η σειριακή του υπολογιστή σου δοκίμασε και σε άλλο υπολογιστή

Πάντως ο τελευταίος jdm (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1094) που βάλαμε μου δούλεψε αψογα και με την πρωτη. Μήπως είμαι μόνο εγώ ο τυχερός???Aυτόν ακριβώς είχα φτιάξει την τελευταία φορά και δεν μου δούλεψε.

ok1gr
11-04-05, 19:04
Δοκίμασα 2 pc και ένα laptop. Τίποτα.
Εγώ έκανα τον παλιό. Ποιό είναι το κύκλωμα με την εξωτερική τροφοδοσία?

electron
11-04-05, 19:39
Kάπως έτσι και γω ok1gr.Eίχα δοκιμάσει όλα τα κυκλώματα του jdm σε 3 διαφορετικά pc αλλά τίποτα.Αν θες να μην παιδεύεσαι άδικα άλλα και να μην κάνεις κάτι που μπορεί να σου καταστρέψει την σειριακή,φτιάξε τον pic16pro.

ok1gr
12-04-05, 00:26
electron και gsmaster είστε άψογοι!
Έκανα τον Pic16pro και αν και όταν είδα μια φώτο που έχει ανεβάσει κάπου στο site ο gsmaster με πόνεσε το κεφάλι, τελικά ήταν πολύ απλός! Με δούλεψε άψογα με την πρώτη φορά χωρίς όμως τις ρυθμίσεις που έχει ανεβάσει κάπου ο gsmaster. Με αυτές δεν δουλέβει σωστά. Απλώς διαλέγω τον τύπο του από κάτω. Άσε που είναι και πολύ γρήγορος!
Παιδιά ευχαριστώ!


p.s. όσοι άλλοι θέλετε να κάνεται τον jdm μην δοκιμάσετε. Μρέπει να είστε υπερβολικά τυχεροί για να δουλέψει. Ο pic16pro που λένε τα παιδιά είναι άπαικτος!!!!!!!!!

gsmaster
12-04-05, 02:03
Δεν ξέρω ρε παιδιά τι γίνεται με τους jdm. Σε μένα δούλεψε, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει και δεν παίζουν παντου.
ok1gr: Όντως ο p16pro μου ειναι λίγο χαμός αλλά έγινε σε 2-3 ώρες πρόχειρα, για να προγραμματίσω κάτι που ήθελα και ...εμεινα μ'αυτον.

electron
12-04-05, 10:37
Εγώ αυτό που κατάλαβα μετά του λούκι που είχα τραβήξει με τους jdm είναι ότι πρέπει να είσαι τυχερός να πέσεις σε pc που η σειριακή του να μπορεί να σου δώσει ελαφρώς μεγαλύτερη τάση ώστε να γίνει ο προγραμματισμός του pic.Ok1gr με τι ρυθμίσεις σου δούλεψε ο pic16pro;Μήπως με αυτές που είχα κάνει εδώ εγώ; http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=205&postdays=0&postorder=asc&start=15

ok1gr
12-04-05, 12:51
όχι απλώς πάτησα το κουμπί που λέει p16pro 74ls05...

gsmaster
12-04-05, 19:58
ok1gr, εγώ το έχω φτιάξει με 7407 γι αυτο και δεν παίζουν οι ρυθμίσεις μου σε σένα.

stendor
13-04-05, 04:15
εμένα πάντως ο jdm δούλεψε (με κάποιο τζαμπέρωμα) σε win2k. ίσως παίζει ρόλο και το λειτουργικό. πάντως δεν είχα πρόβλημα προγραμματίζοντας τους ελεγκτές. ακόμα και με ic_prog.

electron
13-04-05, 10:17
Eγώ πάντως τους είχα δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά λειτουργικά από win 98,2000 και xp και στα 3 μου παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα.

ok1gr
13-04-05, 12:39
εμένα πάντως ο jdm δούλεψε (με κάποιο τζαμπέρωμα) σε win2k. ίσως παίζει ρόλο και το λειτουργικό. πάντως δεν είχα πρόβλημα προγραμματίζοντας τους ελεγκτές. ακόμα και με ic_prog.

Τί ένωσες?

triplex
25-04-05, 11:09
Παιδια η Led πρεπει να αναβει με το που τοποθετειτε πανω στο pc ο programmer? Αν ναι τι μπορει να εκανα λαθος?

ok1gr
25-04-05, 16:02
Παιδια η Led πρεπει να αναβει με το που τοποθετειτε πανω στο pc ο programmer? Αν ναι τι μπορει να εκανα λαθος?


Παράτα τον jdm και κάνε τον pic16pro να βρείς τη γαλήνη σου :wink:

gsmaster
25-04-05, 19:25
Παιδια η Led πρεπει να αναβει με το που τοποθετειτε πανω στο pc ο programmer? Αν ναι τι μπορει να εκανα λαθος?

Όχι μόνο όταν προγραμματίζει ανάβει.

triplex
25-04-05, 22:45
@ok1gr (check your pm at cyprusvc.com) τον εφτιαξα αλλα δεν προγραμματιζει ποικιλια... εγω θελω εναν να προγραμματιζει παρα πολλους μικροελενκτες!!
@gsmaster Παμε καλα δηλαδη ;)

stendor
27-04-05, 06:20
ok1gr σου ζητώ συγνώμη αλλά έχω μπλέξει με ενα project προγραμματισμού και έχω χαθεί. θα προσπαθήσω να σου απαντήσω ανθρώπινα, πάντως ο δικός μου jdm δούλεψε μόνο με pic16f84a και για το pll , γιατί δεν είχα χρόνο για άλλες εφαρμογές. όταν μπορέσω θα σου απαντήσω εκτενώς.