PDA

Επιστροφή στο Forum : USB to RCA



Georges
25-04-05, 19:43
Γεια χαρά σε όλους

Τα συγχαρητήρια για το site μάλλον περιττεύουν, οπότε περνώ στο κυρίως θέμα.

Θέλω να συνδέσω μια web camera στην είσοδο του Tv Tuner (RCA) στο pc. Μπορεί να γίνει αυτό?


Δυστυχώς πρέπει να φύγω.... θα συνεχίσω αργότερα. Ευχαριστώ

Georges
25-04-05, 21:57
Σύμφωνα λοιπόν με την παρακάτω αντιστοιχία, αν δώσω τάση στις επαφές 1, 4 (5 V DC) και 2, 3 συνδέσω με RCA από tuner θα έχω αποτέλεσμα?

Μήπως χρειάζεται κάποιος μετατροπέας σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό?


Pin Name Description
1 VBUS +5 VDC
2 D- Data -
3 D+ Data +
4 GND Ground

gsmaster
26-04-05, 01:59
Απ'όσο κατάλαβα, η web camera σου είναι USB οπότε δεν μπορείς να την συνδέσεις στην κάρτα TV σου.
Υπάρχουν μικροκάμερες που δίνουν έξοδο σήμα βιντεο για να το βάλεις στην κάρτα σου. Ξεκινάνε απο 20-25 ευρώ οι ασπρόμαυρες και οι έγχρωμες με ~45 ευρά





EDIT: Ουυπς δεν διάβασα τον τίτλο, απόσο ξέρω δεν είναι εύκολο αυτό που θές να κάνεις και δεν υπάρχει και λόγος να το κάνεις αφού δεν θα σε συμφαίρει. Όπως γράφω και παραπάνω υπάρχουν καμερούλες οικονομικές που μπορούν να κάνουν την δουλειά σου. :wink:

Georges
26-04-05, 10:13
Φίλε gsmaster, καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου

Αυτό που μου προτείνεις πήγα να κάνω απ' την αρχή. Όμως όταν βρέθηκα αντιμέτωπος με την τόση πικοιλία που υπάρχει στην αγορά απλά... χάθηκα!

Μπορείς να μου προτείνεις μοντέλο έγχρωμης κάμερας περί τα 50 - 60 € ? Όσο γίνεται πιο καλή για την κατηγορία τιμής της.
Δεν θα ήθελα να προβώ σε αγορά και να βρεθώ προ εκπλήξεων.

gsmaster
27-04-05, 18:13
Δεν γνωρίζω μάρκες και μοντέλα να σου προτείνω κάτι, ανάλογα με την χρήση που την θές. Αν κάποιος φίλος ξέρει ας απαντήσει ;)

Danza
15-07-05, 20:56
www.tele.gr Για ρίξε μια ματια εδω... ειμαι σιγουρος οτι θα βρείς κατι ;)