PDA

Επιστροφή στο Forum : vco του site



AKIS
25-04-05, 21:30
μου κατασκευασε ο user uc το vco που εχουμε στο site αρκετα καλα και αρκετα σταθερα
αλλα εχω ενα προβλημα αυτη την στιγμη


οδηγω το λινεαρ 50 watt του cdm αυτη την στιγμη και το προβλημα μου ειναι το εξης !
οτι δεν περνω πανω απο 10 watt αν και το vco βγαζει σxeδon 1 watt kai το linear θelei 0.6mw κανονικα θα επρεπε να ξεπερναει τα 40
εχεte καμια ιδεα?

AKIS
25-04-05, 22:08
και το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι βγανει σε 106.4 .104, 101.6 96.9 99.3 και 94.5 με μεγαλο ευρος στην μπαντα,
Η τελευταιες συχνοτητες ακουστηκαν πεντακαθαρα σε αποσταση 3 χιλιομετρων και 2 αντιστοιχα
επισης δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η πραγματικη συχνοτητα εκπομπης
με λιγα λογια πρεπει να βγαζει παρα πολλες αρμονικες
τι να γινεται??

moutoulos
26-04-05, 02:11
...οδηγω το λινεαρ 50 watt του cdm αυτη την στιγμη και το προβλημα μου ειναι το εξης !
οτι δεν περνω πανω απο 10 watt αν και το vco βγαζει σxeδon 1 watt kai το linear θelei 0.6mw κανονικα θα επρεπε να ξεπερναει τα 40
εχεte καμια ιδεα?

Εαν το vco βγάζει σίγουρα περίπου 1watt, και εσύ στην έξοδο του linear παίρνεις μόνο 10watt, τότε στο linear από τα δύο στάδια
ενίσχυσης που έχει ... κάποιο είναι καμμένο. :?
Μάλλον το πρώτο (2Ν6080...νομίζω) πρέπει να είναι, γιατί αν ήταν το τελικό ... δεν θα'παιρνες τίποτα. :?
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις αν παίρνουν τροφοδοσία και τα δυο τρανζίστορ (στο linear), αν το τροφοδοτικό σου βγάζει πάνω απο 12volt και όχι ...8
και το κυριότερο αν παίρνεις το 1watt που είπαμε παραπάνω.




και το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι βγανει σε 106.4 .104, 101.6 96.9 99.3 και 94.5 με μεγαλο ευρος στην μπαντα,
Η τελευταιες συχνοτητες ακουστηκαν πεντακαθαρα σε αποσταση 3 χιλιομετρων και 2 αντιστοιχα
επισης δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η πραγματικη συχνοτητα εκπομπης
με λιγα λογια πρεπει να βγαζει παρα πολλες αρμονικες
τι να γινεται??

Αν υποθέσουμε οτι είναι σωστά φτιαγμένο, :roll: .....κοίταξε για ψυχρές κολλήσεις (RF κυκλώματα και ψυχρές κολλήσεις είναι :head: ), επίσης
ένας έλεγχος και στην τροφοδοσια του VCO δεν θα ήταν και άσχημα (υπέρταση σε ταλαντωτή σημαίνει αρμονικές).

AKIS
26-04-05, 10:24
σαν ταλαντωτη εχει το LM7812 οποτε δεν νομιζω να τιθεται τετοιο θεμα
Οσο αναφορα τις ψυχρες κολλησεις θα το ελεγξω οπως επισης και για καμμενο σταδιο ενισχυσης

Αλλα παρατηρησα οτι εβγαζε 9-10 watt και μου ανεβαζε τα στασιμα στο 1.6. ενω υπο φυσολογικες συνθηκες ήμουν στο 1.1-1.2

Καμια αλλη προταση??

Μηπως εχει σκορπισει σε πολλες συχνοτητες και για αυτο βλεπω λιγα βατ και αρκετα επιστρεφόμενα

moutoulos
26-04-05, 10:50
σαν ταλαντωτης εχει το LM7812 οποτε δεν νομιζω να τιθεται τετοιο θεμα
Οσο αναφορα τις ψυχρες κολλησεις θα το ελεγξω οπως επισης και για καμμενο σταδιο ενισχυσης
Μηπως εχει σκορπισει σε πολλες συχνοτητες και για αυτο βλεπω λιγα βατ και αρκετα επιστρεφομαινα


:? :? :( :( Βρε ΑΚΙ έχεις μπερδέψει τα "της"... άλλο σταθεροποιητής (LM7812), και άλλο ταλαντωτής (T1-BFY90)
Κοίταξε μετά την σταθεροποίηση στο 7812 (ποδαράκι 3) αν βγάζει 12βόλτ ή έχει καεί και βγάζει οτι παίρνει (15-20βόλτ)

kostas30
26-04-05, 11:56
εχει σκορπισει το vco σε ολη την μπαντα

AKIS
26-04-05, 15:08
[quote=AKIS]σαν ταλαντωτή εχει το LM7812 οποτε δεν νομιζω να τιθεται τετοιο θεμα
Οσο αναφορα τις ψυχρες κολλησεις θα το ελεγξω οπως επισης και για καμμενο σταδιο ενίσχυσης
Μηπως εχει σκορπισει σε πολλες συχνότητες και για αυτο βλεπω λιγα βατ και αρκετα επιστρεφομενα


:? :? :( :( Βρε ΑΚΙ έχεις μπερδέψει τα "της"... άλλο σταθεροποιητής (LM7812), και άλλο ταλαντωτής (T1-BFY90)
Κοίταξε μετά την σταθεροποίηση στο 7812 (ποδαράκι 3) αν βγάζει 12βόλτ ή έχει καεί και βγάζει οτι παίρνει (15-20βόλτ)

εχεις δικιο μπερδεύτηκα :? :?
και συμφωνω με τον Κωστα αλλα το θεμα ειναι οτι πως το επαναφερουμε ωστε να δουλευει σχετικα καλα
οσο αναφορα το σκορπισμα εβγαλα ακρη,δηλαδη προσεξα οτι οταν το βαζω τερμα ωστε να αποδοσει τα μεγιστα γεμιζει η μπαντα αρμονικες,
τελικα ομως το vco βγάζει στα 200-300 mw anti γia 1 !!
οποτε ελεγζω τα bfy90 και το 2n4427 :?: :!: :?: :?: :!: :?: :!:

moutoulos
26-04-05, 18:05
Άλλαξε προληπτικά το 2Ν4427 (τελικό στάδιο) και εδώ είμαστε...(φθηνό είναι)

Οπότε...το linear δουλεύει μια χαρά!!.

electron
26-04-05, 18:13
Το σκόρπισμα μπορεί να οφείλεται και σε κακή κατασκευή της πλακέτας του κυκλώματος με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ανεπιθύμητες ιδιοταλαντώσεις.Καλό θα ήταν ενδιάμεσα των σταδίων του vco να υπάρχει η απαιτούμενη θωράκιση.Επίσης το καλώδιο τροφοδοσίας του vco να είναι ομοαξονικό και όχι κοινό καλώδιο.

AKIS
26-04-05, 23:09
Συμφωνα με τα λεγομενα του ο φιλος εχει δικιο
Αλλα Επειδη ξερω εγω απο κοντα!!!
Μιλαμε για 150-200 μαζι με τα στασιμα(1.6!!!) οποτε η πραγματικη ισχυ ειναι πολυ παρακατω

ο ενισχυτης ειναι μια χαρα απο την στιγμη που αν αφαιρεσεις τον ενισχυτη το vco εξακολουθει να δουλευει σπασμενο και σχεση με πριν βλεπω αρκετα ανεβασμενα τα επιστρεφομενα(αρμονικες-σκορπισματα)
Σαν ενισχυτης τον δουλευα 4 μηνες με το pll του cdm kai εβγαζε 40 βατ
ειναι το λινεαρ του ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ (2Ν6080-2Ν6084)

RFPOWER N
27-04-05, 00:19
Φιλε Ακη για να βγαλει 1W (και αν το βγαλει) πρεπει να βαλεις στον εκπομπο του 2N4427 αντι 820Ω τουλαχιστον 22Ω 1/2W και επιδη το τρανσιστορ θα ζεσταίνεται (οχι οριακα) καλο θα ηταν να υπαρχει καποια κυκλοφορια αερα μεσα στο μεταλικο κουτι, με κανα δυο ανεμιστηρες που θα εχεις αναγκαστικα για το 50W λινεαρ και την σταθεροποιηση οποτε θα ψυχει και το 2Ν4427 το οποιο με την 820Ω που εχεις δεν πρεπει να ειναι ουτε χλιαρο.
(Στο 2Ν4427 ενοειται οτι θα βαλεις και ψυκρακι με λιγη σιλικονη)

maouna
30-01-13, 13:12
η πλακετα που εχεις βαλει στο πρωτο ποστ ενω εμφανισιακα ειναι σωστα,στον τομεα των RF εχει καποια λαθη.

SRF
30-01-13, 16:30
η πλακετα που εχεις βαλει στο πρωτο ποστ ενω εμφανισιακα ειναι σωστα,στον τομεα των RF εχει καποια λαθη.

ΕΠΤΑ ΕΤΗ (7) ++ μετά, θέλω να πιστέυω ότι θα τα έχει εντοπίσει... μάλλον!!! :biggrin:

staurosv
08-02-13, 00:13
ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ...ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕ ΕΤΣΙ ΕΓΩ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΟΡΠΙΖΕΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ VCOΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 500 ΜΙΛΙΒΑΤ..ΚΑΝΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΨΟΓΑ...ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ PLL