PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός για Μοτοσυκλέτα..



n1k3man
30-04-05, 01:50
Καλησπέρες! Ενας φίλος μου εδωσε την διευθυνση για το εξαιρετικό σας φορουμ μηπως καταφερουμε να βγαλουμε ακρη με μια ιδεα μας.. Ειμαι σίγουρος οτι θα την είχατε σκεφτει και αλλοι!

Υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθει πομπος με μικρή καταναλωση σε moto ωστε σε περιπτωση κλοπής να μπορεσουμε να την εντοπισουμε ειτε με δική μας κατασκευή είτε με χρηση καποιου τηλεπικοινωνιακου φορέα?

Υπαρχουν καποια έτοιμα συστηματα αλλα είναι αρκετά ακριβά!

Προσωπικά δεν έχω ιδέα απο κυκλωματα και πατεντες αλλα με ενδιέφεραν πάντα..! Το μικρόβιο υπαρχει σε πολλους απο μας απο μικρη ηλικια!!

gsmaster
30-04-05, 12:44
Κάτι απλό είναι να βάλεις ένα κινητό μόνιμα μέσα στην μηχανή και μόνιμα ανοιχτό έτσι ώστε να όταν έρθει η ώρα να πάρεις τηλ και να απαντήσει αυτόματα (γίνεται εύκολα αυτο) και μέσω των εταιριών κινητής να το εντοπίσεις (αυτό γίνεται δύσκολα).

Μια πιο αξιόπιστη λύση είναι να βάλεις ένα GPS module και ένα κινητό και όταν πάρεις τηλ. στο κινητό ή όταν του στέλνεις sms, να σου απαντάει με sms με την θέση που έχει στο GPS.


Πρίν λίγες μέρες, στην έκθεση Car moto & Boat κάποια εταιρία είχε συναγερμό - αντικλεπτικό που σε ειδιποιούσε για ότι συνέβαινε στο όχημά σου

gsmaster
06-05-05, 01:20
Πήγαινε www.elser.gr ειναι το site τους. Η τιμή λιανικής για συναγερμόμοτοσυκλέτας είναι 252ευρά.(απο το φυλλάδιο της έκθεσης)