PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς βρίσκουμε πόσα Αμπέρ μπορεί να δώσει ενας μετ/στής χωρίς



ok1gr
30-04-05, 20:45
... να τον βραχυκυκλώσουμε.

Για την ακρίβεια βρήκα έναν μετασχηματιστή 40V σε μια παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση. Και θέλω να μάθω πόσα αμπέρ μπορεί να δώσει ώστε να τον χρεισιμοποιήσω σε μια κατασκευή που θέλω να κάνω. Το να μετρήσω απευθείας τις εξόδους του με Αμπερόμετρο πιστεύω ότι είναι λίγο επικύνδινο γιατί αν είναι πολλά Αμπέρ θα ψάχνω τα καλώδια και μπορεί και άλλα...
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να μετρήσουμε τα Α?

x9-125
30-04-05, 21:26
Μήπως αντί για αμπέρ λέει απάνω του κάτι σε Watt ή VA.Aν ο μετασχηματιστής δεν γράφει τίποτα άλλο σαν χαρακτηριστικό για αμπέρ είναι λίγο δύσκολο να βρεις τα amper (που έχει καταστευαστεί)και μπορείς να τραβήξεις, το μόνο που μου έρχετε σαν ιδέα :idea: είναι να του βάλεις κάποιο φορτίο απάνω (π.χ. βάλτον σαν είσοδο σε κάποιο τροφοδοτικό που θα έχεις φτιάξει) βάλε κάποιο φορτίο ή συσκευή στην έξοδο του τροφοδοτικού που να τραβάει π.χ. 0,5Α. μετρά την τάση εξόδου του Μ/Τ πριν συνδέσεις το φορτίο και μετά αν είναι ίδιες τότε το αντέχει το ρεύμα που τραβάς, και συνέχισε κάπως έτσι αυξάνοντας το φορτίο! Γενικά όταν ο Μ/Τ φτάσει στα όρια του κάνει πτώση τάσης, ζεσταίνετε, ή ακούγετε ένας θόρυβος , λογικά εσύ πτώση τάσης θα δεις. Ζεσταίνετε ή κάνει θόρυβο όταν τον έχεις γ....ονατίσει από τα αμπέρ που του ζητάς να του δώσεις!!!! :!:

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΑΚΑΛΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!!! :lol:

Πίστεύω επειδή τον βρήκες μέσα σε τηλεόραση 2Α θα μπορείς να τα τραβήξεις άνετα ίσως και περισσότερο.

ok1gr
30-04-05, 22:10
Μπά τελικά είναι 1Α. Σε βραχυκύκλωμα ανορθομένο dc δίνει 1,2-1,3Α.
Πάντος ευχαριστώ για τη βοήθεια.