PDA

Επιστροφή στο Forum : 807 tube



AKIS
02-05-05, 15:33
κατ αρχας την θελω για am
ποσα βολτ αντεχει;εχω ενα μετασχηματιστη 2χ 400 λεω να τις τα ριξω αλλα οι ηλεκτρολητικοι πυκνωτες που εχω ειναι μονο για 450 volt??
ή
θα κανει τσαφ
και στην συνεχεια μπαμ :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
και περιπου ποσο εχει;(λυχνια και βαση)

ok1gr
02-05-05, 16:54
Οι ηλεκτρολυτικοί δεν νομίζω να αντέξουν για πολύ αν τους δώσεις ανορθωμένα 400V AC δηλαδί περίπου 560VDC. Το ποιό πιθανό είναι να γεμίσεις χαρτιά. Καλύτερα να βρείς ποιό μεγάλους.
Η λάμπα τώρα πρέπει να τα αντέχει χωρίς να είμαι σίγουρος. Κοίτα το datasheet της για σιγουριά!

yet!
02-05-05, 20:34
Γεια σου Ακι.. Χρονια Πολλα σε εσενα και σε ολους τους Φιλους..H 807 ειναι η αγαπημενη μου Λυχνια.. Εδικα οταν το Βραδυ με χαμηλο Φωτισμο την Βλεπεις να .... ΜΠΛΕΝΤΙΖΕΙ.. Οι πιο παλιοι θα ξερουν τι σημαινει αυτο.. Ριξε της 750 Βολτ και θα καταλαβεις τη σημαινει ΜΠΛΕΝΤΙΣΜΑ.. Αλλα ειναι σαν.. Σκυλι.. Αντεχει πολυ στην κακομεταχειριση.. (κατι που ομως δεν το συνιστω.. Ουτε για τα καημενα τα σκυλια αλλα και ουτε για τις 807..)Κοιτα την Φωτο.. Ειναι ολες οι τασεις και οι Ταξεις λειτουργειας. Χαιρετισμους Χρηστος..

AKIS
02-05-05, 23:52
παιδια ευχαριστω παρα πολυ αλλα ειχα φτιαξει αυτοταλαντωτο el 34 και ημουν ετοιμος να αρχισω να βαζω την 807 αλλα......

σε καποιο σημειο του μ/σ τα τυλιγματα φαινονταν εξωτερικα απο τον κατασκευαστη του και φαινεται καπου ακουμπησε με αποτελεσμα να γυμνωθουν 6-7 σπειρες και να κοπει τελειως μια και στην συνεχεια βγηκαν οι γνωστοι καπνοι................

ο μετασχηματιστης που ειχα ειχε τα εξης:
2χ400 0.5Α
2Χ280 0,5Α
ΚΑΙ 6,3 5Α
Για τετοιες κατασκευες ηταν καλος
ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Ή ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!!!!!


ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΡΙΚΑ :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :head: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :head: :head: :head:
αυριο θα ανεβασω και μια φωτο

MAKHS
03-05-05, 13:45
Καλο ειναι οι Μ/Σ στα ΑΜ να ειναι ξεχωριστοι για καθε ταση και να εχουν ασφαλεια (Προτεινεται ξεχωριστο σασι)ωστε εαν υπαρξει προβλημα και τραβηξουν οι λαμπες περισσοτερα αμπερ να καει η ασφαλεια.Οτι κατασκευη και να ειναι πανω απο 2 λαμπες ο Μ/Σ να ειναι τουλαχιστον ο διπλασιος στα Αμπερ ωστε να ειναι χλιαρος οταν δουλευει για να μην ζοριζετε και αλλιωνονται τα ενδιαμεσα φυλλα.Οι πυκνωτες στα 400 βολτ εαν τους βαλεις σε σειρα πχ για μια κατασκευη με 2 807 θα χρειασθεις 4,δεν υπαρχει προβλημα..Αρκει να μην εχουν εξασθενησει απο πολυχρονια αχρηστια η εαν σε καποιο καταστημα ηταν για καιρο σε πλαγια θεση και εσωτερικα ξεραθηκαν η αλλιως αλλιωθηκαν.(αυτο δεν φαινετε).τοτε θα σου σπιθιριζουν με το παραμικρο


Η αξια τους ειναι απο 15 εως 40 ευρω η μια,κατα μεσο ορο στα 18 ευρω (αναλογα την εκδοση)...Κοιτα εαν μπορεις ομως και θελεις να βρεις τις 2Ε22 που ηταν οι καλυτερες..Βασεις να βρεις πορσελανινες ωστε να αντεχουν σε ταση(Να σκεφτεις οτι εχω καμμια 20 αρια αλλα οχι εδω που ζω τωρα).