PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί μπορούμε να κάνουμε με μια δίοδο (λυχνία)?



ok1gr
03-05-05, 17:47
Συγκεκριμένα τη by88. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν απλή δίοδος πυρητίου ή μπορεί να κάνει και άλλα πράγματα? Κανένα σχέδιο?

kastavidakias
13-05-05, 08:27
Τωρα μου ηρθε μια ιδεα :idea:

Ισως μπορείς να την χρησιμοποιησεις σαν διακοπτη παιζοντας με την ταση του νηματος. Εννοειτε εχοντας υποψιν το μεγιστο ρευμα ανοδου ετσι!!!

Γράψε λάθος :hammer:

ok1gr
13-05-05, 16:27
για ανόρθωση μπορώ?

kastavidakias
13-05-05, 19:38
Αυτό ειναι προφανες

kastavidakias
13-05-05, 20:11
Γιατι να μην μπορείς
πάντος βλεποντας και το αλλο topic για την PL504 που έθεσες εσύ μάλλον κάποια παλία ασπρομαρη έχεις βαλει κατω και της έχεις αλλαξει τα φώτα.
Ε τη καημένη

ok1gr
13-05-05, 20:17
Ακριβός! :lol:

Papas00zas
09-03-12, 16:42
Εγώ έχω μια ερώτηση: Υπάρχει-και μπορεί να γίνει - τροφοδοτικό με τέτοια λυχνία;

spirakos
09-03-12, 20:45
Ολα γινονται αλλα μην εχεις τιποτα τρελες απαιτησεις σε ρευμα και κυματωση

Για να μη γραφω αλλο ποστ συμφωνω με τον κατω

Phatt
09-03-12, 20:48
Σημερα πλεον οι ανορθωτριες λυχνιες χρησιμοποιουνται μονο απο τους δογματικους στον χωρο της λαμπας, τους αυστηρα ρομαντικους και οσους θελουν απλα να προσθεσουν αλλη μια λαμπα στην κατασκευη τους ετσι για το εφφε.

Papas00zas
09-03-12, 21:07
Σημερα πλεον οι ανορθωτριες λυχνιες χρησιμοποιουνται μονο απο τους δογματικους στον χωρο της λαμπας, τους αυστηρα ρομαντικους και οσους θελουν απλα να προσθεσουν αλλη μια λαμπα στην κατασκευη τους ετσι για το εφφε.
Όχι, απλά ρώτησα. Αν και δε θα έλεγα όχι σε ένα λαμπάτο τροφοδοτικό. Στις παλιές τηλεοράσεις, πώς γινόταν η ανόρθωση;
Και δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη δίοδο, αλλά και σε άλλες που υπήρξαν.
Τι εννοείς όμως, ότι χρησιμοποιούνται μόνο από τους συγκεκριμένους;
Πάντως, έχει άλλη χάρη το να βλέπεις τη λυχνία να φέγγει.

Phatt
09-03-12, 21:35
Εννοω τα εξης:
1.Ο δογματικος, ειναι αυτος που πιστευει οτι ενα πετυχημενο σχεδιο(συνηθως εποχης), ιδιαιτερα ηχου, οφειλει την επιτυχια του στην συνταγη με την οποία εφαρμοστηκε.Δεν ξερει(η δεν καθεται να ψαξει) γιατι, αλλα πιστευει οτι για να αναπαραγει τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα, θα πρεπει το κυκλωμα να αναπαραχθει με καθε λεπτομερια, οπωσδήποτε στα υλικα, μερικες φορες ακομη και στον τροπο υλοποιησης η διαταξης των υλικων στο σασι.

2.Ο ρομαντικος ειναι αυτος ο οποιος θελει απλα να βλεπει τις λαμπες και ειναι κολλημενος στην εποχη εκεινη, οποτε για αυτον αλλη μια λαμπα στην κατασκευη του ειναι κατι θεμιτο.

3.Η τελευταια κατηγορία στοχευει τους κατασκευαστες, οι οποιοι προσθετουν λαμπες στην κατασκευη τους ουτως ωστε να μαγνητισουν την δευτερη κατηγορια.Επισης για να δικαιολογησουν μια πιο ακριβη τιμη.Για παραδειγμα, στην φωτογραφια που δειχνω παρακατω, ο κατασκευαστης εχει προσθεσει μια ανορθωτρια για "μπουγιο", επειδη οι προενισχυτριες πεφτουν λιγες για το μηχανακι και την τιμη του.

http://www.dared.gr/data/SL-2000A.jpg

Papas00zas
12-03-12, 15:51
Ναι, το λοιπόν;
Παρεπιπτόντως,τι ενισχυτής είναι αυτός;
Και κάτι αλλο: Δηλααδή φίλε Phatt εγώ που πιστεύω ότι οι crt οθόνες έχουν καλύτερη εικόνα από τις άλλες (άντε η πλάσμα να τις πλησιάζει κατά 99%) είμαι δογματικός;

spirakos
12-03-12, 16:07
Ειναι προενισχυτης, τον εχω ακουσει, μπορει να γινει πολυ καλυτερος για τα χρηματα του
Εκτος θεματος:Για τις τεχνολογιες τηλεορασης πιστευω οτι οι λεντ εχουν ξεφυγει, οι πλασμα παραειναι ξεπερασμενες
Εντος θεματος: Διοδο λυχνια για ανορθωση..αυτο και αν ειναι περιττο και ξεπερασμενο, καλυτερα να τη βαλεις απλα να αναβει και απο κατω 2 ταχυδιοδια

Phatt
12-03-12, 16:30
Δημητρη το αν ειναι πιο καλες οι CRT ειλικρινα δεν το ξερω.Εγω εχω LCD για τους εξης λογους: Ειναι ελαφρυτερη, ειναι λιγοτερο ενεργοβορα, εχει μικροτερο ογκο, εχει(πιστευω) καλυτερη φωτεινοτητα/αντιθεση, εχει τα συγχρονα πρωτοκολα επικοινωνιας(HDMI).Αυτο που δεν εχει, ειναι οτι οταν το σημα ειναι κακης ποιοτητας εμφανιζει φατσα φορα ολον τον θορυβο που εκρυβε η CRT.Οι μονοι που εχω δει να ειναι κολλημενοι με τις CRT ειναι κατι νεκροζωντανοι κομπιουτερακηδες που λιωνουν στο counter strike.

Στο θεμα μας.Να εξηγηθω τι εννοω δογματικος.Οταν ειναι αποδεδειγμενο οτι κατι δουλευει πολυ καλυτερα με την συγχρονη τεχνολογια αλλα καποιος προτιμα το παλαιο, χωρις καποιο σοβαρο επιχειρημα.Απο εκει και περα μετα παμε σε διαφορες σκληροπυρηνικες χαιεντιες οπως ειναι τα μαρμαρινα σασια και οι κολλησεις απο καθαρο χρυσο.

Κι εγω λαμπακιας κολλημενος ειμαι, και πολυ πιθανον σε ενα κυκλωμα να θελησω και εγω να εχω ανορθωτρια λαμπα και θα σου πω το γιατι.Οταν θελω να αναπαραστησω ενα κυκλωμα εποχης, εγω προσωπικα θελω να το ακουω οπως το ακουγαν τοτε, καλο, κακο η ασχημο.Οταν καποιο κυκλωμα εχει αφησει ιστορια, και θελω να το εχω ιδιο, θελω να το εχω ιδιο 100% και οχι μια βελτιωμενη εκδοχη του.Αυτο ειναι θεμα γουστου, αλλα πρεπει να γνωριζουμε γιατι πραγμα μιλαμε.Αλλο να λεω οτι ΞΕΡΩ οτι ισως να μην δουλευει τοσο καλα οσο το συγχρονο αλλα παρ'ολα αυτα για προσωπικους λογους -που ισως να μην μοιαζουν και τοσο λογικοι- και διατηρωντας μια κρυφη ελπιδα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι οντως η παλια υλοποιηση δουλευει καλυτερα, θελω να το κανω, και αλλο να λεω οτι θελω να το κανω πιστευοντας ακραδαντα (αλλα χωρις ισχυρα επιχειρηματα δυστηχως) οτι η παλια υλοποιηση ειναι καλυτερη.Αυτο θελω να ξεκαθαρισω οτι εχεις καταλαβει.

Thanos10
12-03-12, 16:51
Η αντικατασταση τις διοδου λυχνιας εχει γινει για οικονομια (σε ενισχυτες με λαμπες εννοω) και ποιο ευκολη κατασκευη,ομως η διοδος λυχνια κανει πολυ καλη δουλεια για να μην πω και καλυτερη και ειδικα σαν φωρατρια το κακο ειναι οτι με τον χρονο πεφτει και αλλαζουν ολα.

ΘΥΜΙΟΣ
12-03-12, 16:54
Συγκεκριμένα τη by88. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν απλή δίοδος πυρητίου ή μπορεί να κάνει και άλλα πράγματα? Κανένα σχέδιο?

Προφανως αναφερεσαι στην PY88 η οποια στους δεκτες τηλεορασης επεζε τον ρολο της διοδου damper (αποσβεστριας).
Δεν ηταν ανορθωτρια οπως εσφαλμενα αναφερεται.
Αν αναφερομαστε στην ανορθωτρια υπερυψηλης (16kv ) αυτη ηταν η DY802 η οποια αργοτερα αντικατασταθηκε απο την συστοιχεια κρυσταλοδιοδων σε μορφη ραβδου TV 18.

Phatt
12-03-12, 16:56
Θανο πες μας κι αλλα.

Papas00zas
12-03-12, 17:35
Δημητρη το αν ειναι πιο καλες οι CRT ειλικρινα δεν το ξερω.Εγω εχω LCD για τους εξης λογους: Ειναι ελαφρυτερη, ειναι λιγοτερο ενεργοβορα, εχει μικροτερο ογκο, εχει(πιστευω) καλυτερη φωτεινοτητα/αντιθεση, εχει τα συγχρονα πρωτοκολα επικοινωνιας(HDMI).Αυτο που δεν εχει, ειναι οτι οταν το σημα ειναι κακης ποιοτητας εμφανιζει φατσα φορα ολον τον θορυβο που εκρυβε η CRT.Οι μονοι που εχω δει να ειναι κολλημενοι με τις CRT ειναι κατι νεκροζωντανοι κομπιουτερακηδες που λιωνουν στο counter strike.

Στο θεμα μας.Να εξηγηθω τι εννοω δογματικος.Οταν ειναι αποδεδειγμενο οτι κατι δουλευει πολυ καλυτερα με την συγχρονη τεχνολογια αλλα καποιος προτιμα το παλαιο, χωρις καποιο σοβαρο επιχειρημα.Απο εκει και περα μετα παμε σε διαφορες σκληροπυρηνικες χαιεντιες οπως ειναι τα μαρμαρινα σασια και οι κολλησεις απο καθαρο χρυσο.

Κι εγω λαμπακιας κολλημενος ειμαι, και πολυ πιθανον σε ενα κυκλωμα να θελησω και εγω να εχω ανορθωτρια λαμπα και θα σου πω το γιατι.Οταν θελω να αναπαραστησω ενα κυκλωμα εποχης, εγω προσωπικα θελω να το ακουω οπως το ακουγαν τοτε, καλο, κακο η ασχημο.Οταν καποιο κυκλωμα εχει αφησει ιστορια, και θελω να το εχω ιδιο, θελω να το εχω ιδιο 100% και οχι μια βελτιωμενη εκδοχη του.Αυτο ειναι θεμα γουστου, αλλα πρεπει να γνωριζουμε γιατι πραγμα μιλαμε.Αλλο να λεω οτι ΞΕΡΩ οτι ισως να μην δουλευει τοσο καλα οσο το συγχρονο αλλα παρ'ολα αυτα για προσωπικους λογους -που ισως να μην μοιαζουν και τοσο λογικοι- και διατηρωντας μια κρυφη ελπιδα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι οντως η παλια υλοποιηση δουλευει καλυτερα, θελω να το κανω, και αλλο να λεω οτι θελω να το κανω πιστευοντας ακραδαντα (αλλα χωρις ισχυρα επιχειρηματα δυστηχως) οτι η παλια υλοποιηση ειναι καλυτερη.Αυτο θελω να ξεκαθαρισω οτι εχεις καταλαβει.
Συμφωνώ απόλυτα. Τώρα για το ποιος έχει καθοδική οθόνη δε ξέρω. Πάντως, ναι κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν τομείς όπου η <<παλιά>> τεχνολογία υπερτερεί της <<νέας>>. Προσωπικά, έχω ακούσει ότι οι ενισχυτές με λυχνία ακούγονται διαφορετικά από αυτούς με τραζνίστορ, αλλά ποτέ μου δεν άκουσα λαμπάτο, παρά μόνο σε ραδιόφωνο. Μαρμάρινα σασί και χρυσές κολλήσεις είναι απλώς για φιγούρα, εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος-που δε νομίζω, πάντα κατά τη γνώμη μου.

Phatt
12-03-12, 20:33
Οι λαμπατοι με την σειρα τους εχουν και αυτοι τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους.Κατ'αρχας ενας σημαντικος λογος που αρκετοι με την αρρωστια της λαμπας φτιαχνουν μηχανακια το ενα πισω απο το αλλο ειναι οτι καθε λαμπα εχει δικα της χαρακτηριστικα καθως και καθε παντρεμα προενισχυτριας με ενισχυτρια δινει κατι διαφορετικο.

Καποτε ηταν τις μοδας να βαζουμε πολλες σαλτσες στο σημα μας, για να το κανουμε οπως μας αρεσει.Βλεπε τελη 80, δεν νοουταν καλο ηχοσυστημα χωρις equalizer και ηχεια 4 δρομων.Τωρα εχει γινει ο κυκλος, και της μοδας ειναι να κραταμε οσο γινεται το σημα αγνο και τις υλοποιησεις πιο απλες απο θεμα σχεδιου, για να ακουμε οσο ειναι δυνατον αυτο που εχει ηχογραφηθει.

Οι μετρ της λαμπας λενε οτι ο Νο1 ηχος λυχνιας ερχεται απο τριοδες λαμπες(δες τι τιμη κρατανε οι 300Β), αλλα δυστηχως δεν εχει αρκετη ισχυ.Γενικα τα μειονεκτηματα της λαμπας ειναι τα εξης:
1.Κοστος 2.Ταχυτητα στον ηχο 3.Εκταση στο μπασο
Μαστερ ειναι αυτος που θα καταφερει να φτιαξει ενα μηχανημα το οποιο θα εχει καλη ταχυτητα(ευκολα το καταλαβαινουμε σαν σφιχτο μπασο, αμεση επαναφορα του κωνου του μεγαφωνου) και καλο χαμηλο, που συνηθως ειναι θεμα Μ/Σ εξοδου.Ολα αυτα βεβαια χωρις να χασει ο ενισχυτης απο τα αλλα χαρακτηριστικα του, δηλαδη πλουσιες χροιες, κρυσταλλινο ηχο, απολαυστικη στερεωφονικη εικονα, εκταση στην σκηνη/αποσταση των οργανων μεταξυ τους.Για δοκιμασε να ακουσεις μεταλ με δικασιες στον λαμπατο, πολλες φορες ειναι απλα γελοιο, δεν μπορεις να το αντεξεις.Τελος ειναι και θεμα ηχειου, ενα μηχανημα που παιζει αψογα με ενα ζευγαρι ηχεια, δε σημαινει οτι θα το αισθανθεις το ιδιο καλα με ενα ζευγαρι αλλα ηχεια(εξ'ισου καλης ποιοτητας).Γενικα οι λαμπατοι αγαπουν τις ηχογραφησεις με λιγα οργανα και ωραιες φωνες.

Μια ειδικη κατηγορια λαμπατων ειναι οι OTL, οι οποιοι λογω τοπολογιας εχουν καταφερει να πεταξουν στην ακρη τους Μ/Σ εξοδου και να συνδεσουν την λαμπα πανω στο ηχειο.Αυτο θεωρητικα ειναι οτι καλυτερο μπορει να γινει, γιατι καταργεις την επαγωγικη μεταφορα του σηματος.Πρακτικα το αποτελεσμα μου αρεσε, και σε ταχυτητα και σε αναλυση/καθαροτητα.Βεβαια και οι OTL εχουν ορκισμενους εχθρους...

Επισης πιστευω οτι ενα μεγαλο κομματι του τελικου καλου αποτελεσματος του λαμπατου ενισχυτη κρυβεται στην τροφοδοσια του, αλλα ακομη δεν εχω ψαξει σχετικα.

Γενικα το τραντζιστορ κερδισε την λαμπα γιατι ειναι ευκολο, φτηνο, και αποδοτικοτατο.Επισης η πορεια της μουσικης εχει να κανει με αυτην την μεταβαση.Δεν ειναι τυχαιο οτι με την εξαπλωση του τραντζιστορ ηρθαν γρηγορες μουσικες, σκληρες και μπασατες, οπως μεταλ, ντισκο, και στην πορεια η εξελιξη αυτων σε πιο σκληρες και πιο γρηγορες(βεβαια σε αυτο συντελει εννοειται και η προοδος στο θεμα επεξεργασιας ηχου και εφφε).Στην πορεια των χρονων αποδειχτηκε οτι και το τραντζιστορ εχει να δωσει πολλα, και οτι υπαρχει η δυνατοτητα για υλοποιησεις με τραντζιστορ πολυ υψηλων ποιοτικων προδιαγραφων και αποδωσεων, τοσο σε χροιες οσο και σε ποιοτητα(εκει βεβαια το κοστος παει περιπατο).

Οσον αφορα τις χαιεντιες.Προσωπικα εχω παρατηρησει οτι οσο πιο ποιοτικο ειναι ενα ηχοσυστημα, τοσο πιο ευαισθητο ειναι, και αρχιζει να "ακουει" τα παντα.Για παραδειγμα ο ενισχυτης που εχω τωρα, εαν τον χτυπησεις στο σασσι, το ακους απο τα ηχεια.Εαν τωρα το βαλω να παιξει δυνατα, οι δονησεις του ηχειου μεταφερονται στον ενισχυτη με αποτελεσμα να γινεται καποιου ειδους loop που μεταφραζεται σε "λασπη" στον ηχο.Προσφατα εβαλα καποιου ειδους αναρτηση στους Μ/Σ εξοδου και ειδα διαφορα.Εαν βαλω και ποδαρακια που αποσβενουν καλυτερα ισως βοηθηθει κι αλλο η κατασταση.Οποτε σε εντελως extreme καταστασεις μπορω να δεχτω οτι καποιος "ακουει" τα καλωδια.Βεβαια σε ολα αυτα μιλαμε για παρα πολυ μικρες διαφορες αφου οι πιο ηχηρες διαφορες σε ενα συστημα ειναι κατα τη γνωμη μου πρωτα τα ηχεια και κατοπιν ο ενισχυτης.

Να με συμπαθατε αν κουρασα, οτι γραφω εδω σηκωνη συζητηση και αμφισβητηση!

Papas00zas
12-03-12, 21:09
Ειναι προενισχυτης, τον εχω ακουσει, μπορει να γινει πολυ καλυτερος για τα χρηματα του
Εκτος θεματος:Για τις τεχνολογιες τηλεορασης πιστευω οτι οι λεντ εχουν ξεφυγει, οι πλασμα παραειναι ξεπερασμενες
Θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι πλάσμα είναι πολύ πιο γρήγορες στην εναλλαγή σε σχέση με τις λεντ. Θα ήθελα όμως να μου πεις σε τι είναι ξεπερασμένες, θα με ενδιέφερε πολύ τέτοιο θέμα. Εκτός αυτού, οι πλάσμα έχουν καλύτερη φωτεινότητα. Για κατανάλωση δε ξέρω, αλλά αυτά θα τα πούμε αλλού-σε σχετικό θέμα. Κατά τη γνώμη μου πάντα, αν και συνηθως σε αυτά δύσκολα πείθομαι.

Εντος θεματος: Διοδο λυχνια για ανορθωση..αυτο και αν ειναι περιττο και ξεπερασμενο, καλυτερα να τη βαλεις απλα να αναβει και απο κατω 2 ταχυδιοδια
Αν είναι να το κάνω έτσι, τι καταλαβαμε; Το ζητούμενο είναι να είναι και η λυχνία μέσα στο παιχνίδι,όχι για φιγούρα.

Papas00zas
12-03-12, 21:14
@ Phatt
Δε με κούρασεςκαθόλου και πολύ καλή ανάλυση του θέματος έκανες. Αλλά ένα σημείο με έκανε και γέλασα πολύ
<<Για δοκιμασε να ακουσεις μεταλ με δικασιες στον λαμπατο, πολλες φορες ειναι απλα γελοιο, δεν μπορεις να το αντεξεις.>>
Να ακούς τους rammstein ή τους scorpions έτσι, το φαντάζεσαι;:lool: Δε λέω ότι δεν είναι έτσι, αλλα και μόνο που το σκέφτομι, γελάω.

Phatt
12-03-12, 21:27
Οφειλω να ομολογησω οτι τους Scorpions αυτος που εχω τωρα τους παιζει αξιοπρεπεστατα!
Καθως και λιγο πιο χαλαρα πραγματα οπως Dire Straits κλπ.Βεβαια εχω δοκιμασει να ακουσω και το Alive in Athens των Iced Earth και ακουγεται καπως θολο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ακουστει καθαρα ενας τετοιος πανικος απο παραμορφωμενες κιθαρες σε οποιοδηποτε ηχοσυστημα...Rammstein δεν εχω δοκιμασει αλλα θα ειχε ενδιαφερον, αν βρω κανενα δισκακι τους γνησιο θα το δοκιμασω.

Ο ενισχυτης που εχω τωρα ειναι κατασκευη καποιου φιλου και μελους του forum και εχει ηδη παρουσιαστει εδω.Θα δεχθει καποιες περιποιησεις απο εμενα εν καιρω σε εσωτερικη τακτοποιηση καθως και υλικα αλλα και σασι και θα επαναπαρουσιαστει.Οπως οι περισσοτεροι ενισχυτες του forum, χτυπαει στα ισια αγοραστα μηχανακια μερικων χιλιαδων ευρω.Οποιος θελει μπορει να ερθει να πιουμε καφε και να τον ακουσουμε, θα χαρω πολυ.

spirakos
13-03-12, 00:41
Θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι πλάσμα είναι πολύ πιο γρήγορες στην εναλλαγή σε σχέση με τις λεντ. Θα ήθελα όμως να μου πεις σε τι είναι ξεπερασμένες, θα με ενδιέφερε πολύ τέτοιο θέμα. Εκτός αυτού, οι πλάσμα έχουν καλύτερη φωτεινότητα. Για κατανάλωση δε ξέρω, αλλά αυτά θα τα πούμε αλλού-σε σχετικό θέμα. Κατά τη γνώμη μου πάντα, αν και συνηθως σε αυτά δύσκολα πείθομαι.

Αν είναι να το κάνω έτσι, τι καταλαβαμε; Το ζητούμενο είναι να είναι και η λυχνία μέσα στο παιχνίδι,όχι για φιγούρα.

Λεω αυτο που βλεπω καλυτερο ως αποτελεσμα. Μπορει το μαυρο των πλασμα να ειναι μαυρο ενω των λεντ να ειναι βαθυ μπλε αλλα το αποτελεσμα και αυτο ειναι που μετραει γερνει θετικα στο λεντ. Σαν να μιλαμε για παραμορφωση. Στο 1% εχεις ακουστη παραμορφωση σε μια συχνοτητα..για βαλε μουσικη, μετα τα 5% θα ακουσεις τη παραμορφωση. Παλι το αποτελεσμα μετραει. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω
Ετσι ευχαριστιεμαι την εικονα ετσι και τη μουσικη. Στο αποτελεσμα

Ανοιξε το datasheet μιας ανορθωτριας λυχνιας και μιας διοδου να δεις διαφορες, ειδικα στα μεγαλα ρευματα, μη συζητησουμε το χρονο ζωης και το πως αλλαζουν οι συμπεριφορες στη διαρκεια αυτου

IMHO

Papas00zas
13-03-12, 17:02
Σε ποια παραμόρφωση αναφέρεσαι;
Για τη λυχνία, δε το συζητάω, όσο πιο μεγάλα ρεύματα, τόσο πιο χοντρό νήμα θέρμανσης-και όχι μόνο. Ανάλογα τη λυχνία, αλλάζουν πολλά.

Phatt
13-03-12, 21:31
Για την παραμορφωση ο Σπυρος εννοει την THD παραμορφωση στον ηχο.Εννοει οτι εαν βαλεις μια συγκεκριμενη συχνοτητα δοκιμων μετα το 1% παραμοφωσης αυτη γινεται αντιληπτη στο αυτι, ενω οταν παιζει η μουσικη για γινει αντιλιπτη η παραμορφωση στο αυτι πρεπει να υπερβει το 5%.

Papas00zas
13-03-12, 21:43
Δε μπορεί το ανθρώπινο αυτί να καταλάβει τόση παραμόρφωση-τουλάχιστον απ' όσο ξερω. Και επιπλέον, θα πω και κάτι άλλο:
Δεν έχει νόημα να μιλάμε για παραμόρφωση όταν το ίδιο το μεγάφωνο έχει παραμόρφωση 5%. Τι δηλαδή να τους κάνω τους ενισχυτές με χαμηλή παραμόρφωση,όταν, ως τελευταίος κρίκος της αλυσίδας, το μεγάφωνο εισάγει αυτή την παραμόρφωση.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.