PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση στο xilinx 3.1



jakektm
06-05-05, 10:17
Μεραα.... Γνωρίζει κανείς από xilinx 3.1 ? Θέλω να βρω ένα 'εξάρτημα΄το οποίο θα μου δίνει συχνότητα-παλμουσ μέσα στο κύκλωμά μου. Αν έστω ότι θέλω να δώσω σε ένα pin μιας πύλης παλμό, μπορώ μήπως να το συνδέσω στο pin του προγραμματιζόμενου , όπου δίνω εξωτερική συχνότητα λειτουργίας?? 'οποιος γνωρίζει, απαντά...

Killo_Watt
06-05-05, 15:48
Δεν πολύ κατάλαβα αλλά ίσως σου κάνει το 555 τώρα αν και δεν ασχολούμαι με προγραμματισμό λογικά πρέπει να γίνετε να δόσεις.

Lykos1986
06-05-05, 22:05
Φυσικά και μπορείς αν και νομίζω πως το κάθε CPLD ή FPGA που θα χρησιμοποιήσεις έχει και ποδαράκια που μπορούν να δεχτούν αποκλειστικά και μόνο παλμούς.

Kitsios_56
07-05-05, 18:38
Πιστεύω πως αν χρησιμοποιήσεις μια εξωτερική γεννήτρια θα κάνεις την δουλειά σου...Τώρα για μεγαλύτερη απόδοση χρησιμοποίησε με βενζίνη....

jakektm
08-05-05, 17:43
Προφανώς ο κύριος kitsios_56 εκανε λάθος στην απάντηση που μου έδωσε. Πιθανόν να αναφέρεται σε κάποια ερώτηση άλλου συναδέλφου.

jakektm
10-05-05, 20:36
Αφού έχω ολοκληρώσει κάποιο project που θέλω, ύστερα :
!)πρέπει να κάνω implementation για να περάσω και στον προγραμματισμο του cpld ?
2)αν για κάποιους λόγους το implementation τελειώσει με errors δεν μπορω να το προγραμματισω (?)
3)για να "συνδέσω" ένα pin μιας πύλης μέσα απο το κύκλωμα με κάποιο pin του προγραμματιζόμενου θα πρέπει στο αντίστοιχο ibuf να γράψω στην ιδιότητα description : P15 η να γράψω LOC=P15 (έστω ότι θέλω να συνδεσω το συγκεκριμένο ibuf με το pin 15 του cpld)

Lykos1986
10-05-05, 22:39
Διπλό κλικ πάνω στο ibuf ή Obuf αντίστοιχα. Θα σου βγάλει ένα παράθυρο. Στην περιοχή Parameters βάζεις όπου Name: LOC και όπου Description: Px. Όπου χ ο αριθμός από το ποδαράκι που θέλεις και τέλος πατάς ΟΚ

Αν το implementation δεν τελειώσει 100% επιτυχώς δεν μπορείς να κάνεις προγραμματισμό του ολοκληρωμένου αφού το πρόγραμμα δεν μπόρεσε να κάνει τις εικονικές διασυνδέσεις των Ibuf Obuf και των πυλών με τα εσωτερικά στοιχεία του ολοκληρωμένου (τις μικροκυψέλες αν δεν κάνω λάθος, έτσι τις ονομάζουν). Ο προγραμματισμός το μόνο που κάνει είναι να στέλλει τα δεδομένα στο CPLD. Όλη η διαδικασία γίνετε μέσα από το πρόγραμμα.

Αν δεν σου κάνει το implementation τότε ή θα πρέπει να πάρεις κάποιο πιο καινούριο ή αν έχεις XP να βγάλεις το SP2. Συνήθως εκεί είναι το πρόβλημα που δεν λειτουργεί αν και δεν είναι 100% σίγουρος ακόμα.

jakektm
10-05-05, 23:12
δηλαδή το LOC πρεπει να το γράψω οπωσδήποτε,δεν μπορω δηλαδη να βάλω ένα τυχαίο ονομα....Και ευχαριστώ για την βοήθεια lykos1986

Lykos1986
12-05-05, 15:55
Μπορείς να γράψεις αυτά που αναγράφει αν πατήσεις το βελάκι στο σημείο που γράφεις το Loc. Φυσικά είναι για παρόμοιες ή διαφορετικές διαδικασίες. Για περισσότερες πληροφορίες για τα άλλα χαρακτηριστικά μπορείς να βρεις στην σελίδα της Xilinx ή από το menu της βοήθειας μέσα από το πρόγραμμα.

jakektm
13-05-05, 18:53
Επειδή ένα κύκλωμα που κατασκεύασα είναι κάπως μεγάλο, δεν χωράει στο xc9536 ούτε στο xc9572. Μπορώ με κάποιον τρόπο να διαιρέσω σε μέρη το κύκλωμα:
Ή μήπως( και πώς; ) γίνεται πχ. ένα σύνολο 5 πυλών να τα "χώσω" σε ένα πλαίσιο όπως το addsub και να εξοικονομήσω χώρο::::

Lykos1986
13-05-05, 23:18
Δεν χωράει μέσα στο XC9536;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! Καλά τι κύκλωμα κάνεις;;; Τα ηλεκτρονικά δορυφόρου;;;

jakektm
14-05-05, 09:03
......ε , είναι λίγο πολύπλοκο............

Lykos1986
14-05-05, 11:50
Τι να πω!!! Η πρώτη λύση είναι να βάλεις δύο CPLD ενώ η άλλη είναι να Χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο CPLD. Πιστεύω όμως ότι αν θα ξανά κοιτούσες το κύκλωμά σου ίσως μπορούσες να το μικρύνεις λίγο.