PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή για κεραία CB.



kx5
08-05-05, 22:26
Σήμερα βρήκα παρατημένο μέσα σε μια κούτα το παλίο μου CB και το λυπήθηκα.
Θέλω να το βάλω μπρος και πάλι. Η κεραία που του είχα κάποτε είναι στα σκουπίδια.

Αν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου προτείνει τι κεραία θα χρειάστω ώστε να βγαίνω αξιοπρεπώς στον αέρα χωρίς να ξοδέψω πολλά χρήματα :?:
Για την ιστορία το CB είναι ένα Stalker V (ΑΜ διαμόρφωση μόνο).

gRooV
17-05-05, 00:33
Μπορείς να βάλεις στην ταράτσα μία 5/8 ή ακόμα και μία mobile πάνω στα κάγκελα. Στην χειρότερη περίπτωση φτιάξε ένα δίπολο από πολύκλωνο ηλεκτρολογικό καλώδιο 2x2,75m.
Με την ευκαιρία η μπάντα των 27MHz έχει ερημώσει εντελώς. Την τελευταία φορά που έκανα μία σάρωση δεν είχα ακούσει κανένα σταθμό.

AKIS
17-05-05, 09:22
φιλε groov ,ακους μονο οδηγους πλεον,εγω που ειμαι κοντα στην εθνική οδο ακουω συχνα, βέβαια αν σηκωσεις μερικα watt το βραδυ κανεις συνομιλίες στο εξωτερικό,
επειδή καπου πρεπει ναχω κεραία mobile cb 27 mhz, αν την βαλω στα καγκελα,εστω και για δοκιμη μπορει να δουλεψει ή θα ανεβαζει στάσιμα
και κατι αλλο
για να φτιαξω διπολο για το cb χρειαζομαι οπωσδηποτε ειδικους μονωτήρες???

http://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&cPath=16_44&products_id=257

kx5
17-05-05, 22:50
Φίλε gRooV έχω μια mobile κεραία αλλά με αυτή έχω πολλά στάσιμα. Θα προσπαθήσω να βρω μια φθηνή ground plane...

Η αλήθεια είναι πως δεν μιλάει κανένας στα 27. Ειδικά στην Πάτρα που βρίσκομαι μόνο φορτηγατζίδες & μερικούς ταξιτζίδες ακούς.