PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση PC από τηλεκοντρόλ;



RoulisXtreme
09-05-05, 23:34
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποιο κύκλωμα για να εκκινεί ο υπολογιστής, ύστερα από εντολή κάποιου τηλεκοντρόλ;:thinking:

Αν είναι δυνατόν να είναι το ίδιο τηλεκοντρόλ με το οποίο θα τηλεχειρίζομαι τον υπολογιστή...ακόμα καλύτερα!

panigrc
10-05-05, 23:05
Με το ίδιο τηλεκοντρόλ είναι κάπως δύσκολο. Θα χρειαστείς κύκλωμα που θα ανοιγοκλείνει τον διακόπτη σε μία συγκεκριμένη συχνότητα. Αυτό θα το πετύχεις προγραμματίζοντας ένα τσιπάκι πχ pic που θα "πιάνει" αυτό το σήμα και θα καταλαβαίνει τι είναι. Άσε που θα χρειαστείς τις συχνοτητες στις οποίες εκπέμπει το τηλεκοντρολ.

Μπορείς βέβαια να αγοράσεις ένα απλό κιτ τηλεχειρισμού είτε έτοιμο είτε να το φτιάξεις εσύ το οποίο θα έχει τηλεκοντρόλ με ένα μόνο κουμπί και απλά θα ανοιγοκλείνει τον κύκλωμα.

gsmaster
11-05-05, 02:42
Υπάρχουν πολλά και διάφορα κυκλώματα απλών τηλεχειρισμών με υπέρυθρες στο ιντερνετ, αλλά λίγα είναι αυτά που υποστηρίζουν τα προτόκολλα των τηλεχειρηστηρίων.

Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να βάλεις εξωτερική τροφοδοσία στο κυκλωμα αφού το κύκλωμα πρέπει να δουλεύει όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός.

Γίνεται, δύσκολο, όχι ακατόρθωτο :P

EDIT Τυχαία βρήκα αυτό (http://www.electronicsforu.com/EFYLinux/circuit/may2005/CI-01_May05.pdf), αλλά θα ενεργοποιείται σε κάθε πάτημα πλήκτρου απο το τηλεχειρηστήριο... :roll: (το site χρειάζεται δωρεάν εγγραφή)

RoulisXtreme
17-05-05, 12:40
Νομίζω πως μια μπαταρία θα ήταν μια χαρά...Που να μπλέκω τώρα με μετασχηματιστές....
Όχι οτι είναι μπλέξιμο,αλλά θα προτιμούσα το κύκλωμα να έμπαινε μέσα στον υπολογιστή μου.
Και δεν χωρά ούτε καρφίτσα σχεδόν. :oops:

Μήπως γίνεται κάποια μετατροπή στο ήδη υπάρχον κύκλωμα του τηλεχειρισμού υπολογιστή;
Για παράδειγμα κάποια διάταξη που να ανιχνεύει ένα συγκεκριμένο πλήκτρο και μόνο?Και να
καταλήγει στο ρελέ?

gsmaster
17-05-05, 21:58
...............
Μήπως γίνεται κάποια μετατροπή στο ήδη υπάρχον κύκλωμα του τηλεχειρισμού υπολογιστή;
Για παράδειγμα κάποια διάταξη που να ανιχνεύει ένα συγκεκριμένο πλήκτρο και μόνο?Και να
καταλήγει στο ρελέ?


Μόνο με μικροελεκτή

panigrc
01-06-05, 10:01
Και τι σε πειράζει να έχεις ακόμη ένα τηλεχειριστήριο???

iosis
20-12-05, 23:33
Εγώ το έχω έτσι έδω και 2 χρόνια περιπου και ολα ειναι μια χαρα απλα εχω ενα πακακι απο εκσο και ολο το αλο μεσα.Μαλιστα εχω βαλει 2 καναλια και το ενα ειναι reset!