PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικα από μηχανάκι



gourtz
13-05-05, 13:09
καλησπερα ξερει καποιος που μπορω να βρω κυκλωμα εκκινησης για ενα παπακι honda glx ή τα πιο παλια στρογγυλοφαναρα και γενικα κυκλωματα με βαση το μηχανακι. φωτισμου εκκινησης κτλ.

gsmaster
14-05-05, 02:44
Είχα βρεί το ηλεκτρικό κύκλωμα, από τα παπάκια Honda glx και 2-3 άλλα (στρογγυλοφάναρα, 50αρια, 90αρια με μίζα κτλ...). Ήταν μέσα σε ένα βιβλιαράκι με οδηγίες χρήσης κτλ, από το glx μου, και τώρα δεν ξέρω που μπορεί να βρίσκεται.

Εσύ τι ακριβώς ψάχνεις? Τι έννοείς κύκλωμα εκκίνησης? μίζα?

Δεν θα με χάλαγε να βρώ το κύκλωμα της ηλεκτρονικής ανάφλεξης, για να δώ πώς δουλεύει και αν μπορέσω να κάνω καμιά πατέντα. Είχε ένας μια φορά την ηλεκτρονική σε πλακέτα δεν ξέρω που την είχε βρεί, οι καινούριες είναι πακτωμένες και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

gourtz
14-05-05, 12:04
οντως αλλα αν καποιος εχει μια ηλεκτρονικη μπορει να παρει ενα σιθδεροπριονο και να την ανοιξει αν ειναι χαλασμενη και να δει τη κανει δηλαδι πως ειναι οι γρηγορες οι ηλεκτρονικες. θελω για glx και τα στρογγυλοφαναρα επισης θελω να μαθω τι κανει και το καθε καλωδιο στην ηλεκτρονικη .
κυκκλωμα εκκινηση εννω να ξεκινηση το μηχανακη χωρις κλειδια κτλ δηλαδι αν εχει ενα μοτερ πολαπλασιαστη και ηλεκτρονικη χωρις φωτα χωρις τιποτα δηλαδι τον πιο απλο τροπο εκηνηση μονο να παιρνει μπροσ χωρις φωτα.

βασικα το σχεδιο μου χρειαζεται πιο πολυ ολο το κυκλωμα οπως σου ειπα και πιο πανω για ποια μηχανακια και με μιζα αν ειναι δυνατον

gsmaster
30-08-05, 17:07
Μέσα στο καλοκαίρι διέλυσα μια ηλεκτρονική (απο Supra νομίζω) και έχει μέσα ένα 14pin ολοκληρωμένο ΜΒ4213 . Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί, με μια αναζήτηση για το datasheet δεν έδωσε αποτελέσματα. Έχει και άλλα εξαρτήματα, αλλά όλη η πλακέτα είναι βουτηγμένη σε καουτσούκ οπότε δεν είναι εύκολο να το αποκαλύψεις...

Knight Rider
12-03-06, 16:39
η ηλεκτρονικη απ'οτι ξερω αντικαθιστα τις πλατινες του παλιου καλου καιρου. στην αρχη αντικατασταθηκαν απο τρανζιστορς τα οποια μπορουσαν να μεταγουν το πρωτευον του πολλαπλασιαστη. δεν ξερω που εχει φτασει η τεχνολογια στον τομεα αυτο απο αποψης στοιχειων μεταγωγης, αλλα σιγουρα η ηλεκτρονικη ειναι ενα διακοπτικο συστημα, που triggαρεται απο το στροφαλοφορο αξονα μεσω ενος δισκου που βρισκεται στα αριστερα του μοτερ συνηθως. μια μετρηση με εναν παλμογραφο στα καλωδια νομιζω οτι θα αποκωδικοποιησει τη λειτουργια.

hlektrologos000
12-03-06, 21:21
Λοιπον θα σου πω λιγα πραγματα για HONDA GLX 12V (και τα astrea ιδια ηλεκτρικα εχουν περιπου) καθως ημουνα κατοχος καποτε . Απο το καπακι του μοτερ βγαινουνε τα εξεις καλωδια ¨( ΚΙΤΡΙΝΟ και ΑΣΠΡΟ, και τα 2 βγαζουνε ταση και πανε και τα 2 στον ανορθωτη(που ισως να ειναι και σταθεροποιητης τασης) ,μετα την ανορθωση το ενα προοριζετε για τα φωτα εμπρος πισω και το αλλο παει στην στην μπαταρια για να την φορτιζει). (ΜΠΛΕ με ΑΣΠΡΕΣ ΡΙΓΕΣ παει κατευθειαν στην ηλεκτρονικη και ειναι το ερεθισμα για το ποτε θα σκασει το μπουζι) (ΚΟΚΚΙΝΟ με ΜΑΥΡΕΣ ΡΙΓΕΣ, παει κατευθειαν στην ηλεκτρονικη και ειναι ρευμα μεγαλης τασης που θα το διαχειριστει η ηλεκτρονικη και μετα θα το οδηγησει στον πολαπλασιαστη ). Παμε τωρα στην ηλεκτρονικη ....το κοκκινο με μαυρες ριγες ειπαμε απο που ερχετε.το ιδιο και το μπλε ασπρο. (το ΚΙΤΡΙΝΟ ΜΑΥΡΟ παει στον πολλαπλασιαστη) .(το ΜΑΥΡΟ ειναι γειωση ) ( το ΜΑΥΡΟ με ΑΣΠΡΕΣ ΡΙΓΕΣ παει στον κεντρικο διακοπτη(κλειδι), ειναι το καλωδιο που οταν γυρισουμε το κλειδι στην θεση OFF γειωνετε και το μηχανακι σβηνει). δεν νομιζω να ξεχασα καποιο αν ναι συγχωρεστε με εχουν περασει χρονια .

Τα φλας και η κορνα περνουν ρευμα απο την μπαταρια.Αν κοψουμε το μαυρο με ασπρες ριγες καλωδιο που φευγει απο την ηλεκτρονικη το μηχανακι θα παρει μπροστα ( δεν θα το ανεφερα ισως να χρησιμοποιηθει για κακο σκοπο, αλλα ερωτηθηκε )

{Τα απαραιτητα που χρειαζεσε για εκινησει το μηαχανκι σου ειναι- απο το μοτερ το μπλε με ασπρες ριγες καλωδιο να παει στην ηλεκτρονικη.απο το μοτερ το κοκκινο με μαυρες ριγες να παει στην ηλεκτρονικη. το κιτρινο με μαυρες ριγες να παει απο την ηλεκτρονικηικη στον πολλαπλασιαστη.το μαυρο καλωδιο απο την ηλεκτρονικη να γειωθει.το μαυρο με ασπρες ριγες απο την ηλεκτρονικη να κοπει}

Υ.Γ Για οποια απορια σου και μπορω να βοηθησω ,εδω ειμαι. οταν θα εχω χρονο θα σου γραψω και μια βελτιωση δινονοτας περισοτερο avans (στα παπια και τα περισοτερα μηχανακια το avans ειναι σταθερο δεν ρυθμιζετε) δυσκολη η υλοποιηση αλλα την ειχα κανει και ειχε φοβερη διαφορα σε ισχυ.

hlektrologos000
12-03-06, 21:40
ΑΝ δεν εχει μαυρο η ηλεκτρονικη και εχει πρασινο γειωνεις το πρασινο
(δεν θυμαμε καλα πιο χρωμα εχει αλλα τωρα που το ξανασκεφτικα νομιζω ειναι πρασινο τελικα)

savnik
13-03-06, 16:37
θα σου γραψω και μια βελτιωση δινονοτας περισοτερο avans (στα παπια και τα περισοτερα μηχανακια το avans ειναι σταθερο δεν ρυθμιζετε) δυσκολη η υλοποιηση αλλα την ειχα κανει και ειχε φοβερη διαφορα σε ισχυ.
Αυτό με ενδιαφέρει

jordan t-610
27-09-06, 11:30
Καλησπέρα παιδιά!!!Για dio ηλεκτρονικά παιίζει τίποτα?
Και τίποτα κανένα κυκλωματάκι η site για αντικόφτη ή Tuning?

GR_mitSOS
02-10-06, 23:51
τι είναι το avans?? στα πόσα volt kai amp είναι η μπαταρία του παπακιού?

hlektrologos000
03-10-06, 08:18
το avans = προπορεια στα Ελληνικα, σημαινει πόσο πριν ανεβει το το πιστονι στο ανω νεκρο σημειο θα δωθει ο σπινθιρας .
Το avans μετριεται σε μοιρες και ελεγχετε απο ενα σημαδι που υπαρχει πανω στο βολαν.Στα παπακια και αλλα παλια μηχανακια το avans ειναι σταθερο(στατικο) και δεν ρυθμιζετε.

Η ταση στα παπακια ειναι 12v με εξαιρεση κατι παναρχαια honda (αυτα με το ξεχωριστο τεποζιτο) που ηταν 6volta.
AN θυμαμε καλα γυρω στα 10ah (αμπερωρια).

PCMan
04-10-06, 01:18
10ah μπαταρία ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Αν είναι μιζάτο το παπάκι, έχει 4ah, το πολύ 5ah μπαταρία, αν δεν είναι μιζάτο τοτε έχει 3ah

Βάλε και το yamaha townmate στην κατηγορία των 6volt

gourtz
24-04-07, 13:30
εγω ρε παιδια ξερω ενα παλικαρι ο οποιος φτιαχνει ηλεκτρονικες για παπια για αστρεα και glx συγκεκριμενα απ'οτι την εχω δει εχει ενα μεγαλο pic πανω σαν κυριο τσιπακι και αλλα πραγματα. οταν την εβαλα στο δικο καποια στιγμι ανεβαζει παρα μα παρα πολλες στροφες και καρφοσε βαλβιδες σαν να μην εχει κοφτη δεν ξερω τορα τι γινεται ισος να ρυθμιζετε. του εχο πει να μου δοσει σχεδιο αλλα δεν μου δινει ρε γαμοτο

leosedf
30-06-08, 11:33
Πρόφατα ξήλωσα το immobilizer απ το peugeot speedfight της θείας μου λόγω βλάβης. Η ηλεκτρονική σταμάτησε να λειτουργεί λόγω του οτι δεν επικοινωνούσε με το immobilizer. Έφτιαξα ένα κύκλωμα με θυρίστορ και αλλα 5 εξαρτήματα και τώρα έχει καινούρια ηλεκτρονική χωρίς κόφτη. Ο οποίος κόφτης βέβαια είναι ανύπαρκτος είτε με είτε χωρίς κανονική ηλεκτρονική, το μόνο που θα αυξηθεί είναι το τίποτα.
Σε δίχρονα η ηλεκτρονική αποτελείται απο ένα θυρίστορ, γέφυρα, δυο πυκνωτές, αντίσταση, δίοδο. Πολύ απλό και γίνεται και σε διάτρητη.
Στα τετράχρονα μπορεί να μπεί και programmable CDI με PIC που καθυστερεί αυτόματα (καλύτερη απόδοση στις χαμηλές) τη σπίθα σε χαμηλότερες στροφές και την φέρνει ακριβώς (0 μοίρες) όσο ανεβαίνουμε στροφές. Η καμπύλη καθυστέρησης του PIC αλλάζει σύμφωνα με τις προτιμήσεις του χρήστη. Νομίζω υπάρχει και στα δίχρονα αλλα είναι λίγο επικίνδυνο για να κάνω δοκιμές.

O-402
01-01-16, 21:30
Λοιπον θα σου πω λιγα πραγματα για HONDA GLX 12V (και τα astrea ιδια ηλεκτρικα εχουν περιπου) καθως ημουνα κατοχος καποτε . Απο το καπακι του μοτερ βγαινουνε τα εξεις καλωδια ¨( ΚΙΤΡΙΝΟ και ΑΣΠΡΟ, και τα 2 βγαζουνε ταση και πανε και τα 2 στον ανορθωτη(που ισως να ειναι και σταθεροποιητης τασης) ,μετα την ανορθωση το ενα προοριζετε για τα φωτα εμπρος πισω και το αλλο παει στην στην μπαταρια για να την φορτιζει). (ΜΠΛΕ με ΑΣΠΡΕΣ ΡΙΓΕΣ παει κατευθειαν στην ηλεκτρονικη και ειναι το ερεθισμα για το ποτε θα σκασει το μπουζι) (ΚΟΚΚΙΝΟ με ΜΑΥΡΕΣ ΡΙΓΕΣ, παει κατευθειαν στην ηλεκτρονικη και ειναι ρευμα μεγαλης τασης που θα το διαχειριστει η ηλεκτρονικη και μετα θα το οδηγησει στον πολαπλασιαστη ). Παμε τωρα στην ηλεκτρονικη ....το κοκκινο με μαυρες ριγες ειπαμε απο που ερχετε.το ιδιο και το μπλε ασπρο. (το ΚΙΤΡΙΝΟ ΜΑΥΡΟ παει στον πολλαπλασιαστη) .(το ΜΑΥΡΟ ειναι γειωση ) ( το ΜΑΥΡΟ με ΑΣΠΡΕΣ ΡΙΓΕΣ παει στον κεντρικο διακοπτη(κλειδι), ειναι το καλωδιο που οταν γυρισουμε το κλειδι στην θεση OFF γειωνετε και το μηχανακι σβηνει). δεν νομιζω να ξεχασα καποιο αν ναι συγχωρεστε με εχουν περασει χρονια .

Τα φλας και η κορνα περνουν ρευμα απο την μπαταρια.Αν κοψουμε το μαυρο με ασπρες ριγες καλωδιο που φευγει απο την ηλεκτρονικη το μηχανακι θα παρει μπροστα ( δεν θα το ανεφερα ισως να χρησιμοποιηθει για κακο σκοπο, αλλα ερωτηθηκε )

{Τα απαραιτητα που χρειαζεσε για εκινησει το μηαχανκι σου ειναι- απο το μοτερ το μπλε με ασπρες ριγες καλωδιο να παει στην ηλεκτρονικη.απο το μοτερ το κοκκινο με μαυρες ριγες να παει στην ηλεκτρονικη. το κιτρινο με μαυρες ριγες να παει απο την ηλεκτρονικηικη στον πολλαπλασιαστη.το μαυρο καλωδιο απο την ηλεκτρονικη να γειωθει.το μαυρο με ασπρες ριγες απο την ηλεκτρονικη να κοπει}

Υ.Γ Για οποια απορια σου και μπορω να βοηθησω ,εδω ειμαι. οταν θα εχω χρονο θα σου γραψω και μια βελτιωση δινονοτας περισοτερο avans (στα παπια και τα περισοτερα μηχανακια το avans ειναι σταθερο δεν ρυθμιζετε) δυσκολη η υλοποιηση αλλα την ειχα κανει και ειχε φοβερη διαφορα σε ισχυ.

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολουσ.ειμαι καινουργιοσ στο φορουμ και θα ηθελα αν μπορεισ φιλε μου να μου εξηγησεισ-να στειλεισ αυτην την πατεντα με την προπορεια στα παπια γιατι εχω φτιαξει ενα glxaki πολυ τουμπανο και πιστευω πωσ αν του δωσω και προπορεια 8α αλλαξει και αλλο .παντα με την ευγενη διαθεση.

betacord85
01-01-16, 21:43
κατσε να τον βρεις πρωτα τον ηλεκτρολογο...μετα απο 10 χρονια...και ασχετο δεν πιστευω καποιος φατσα φορα σε φορουμε να σου δωσει σχεδιο και προγραματισμο ηλεκτρονικης που εχει κοπιασει και υδρωσει ωστε να την σχεδιασει και να την τελειοπεισει...μην ξεχνας οτι τετοιες ηλεκτρονικες ξεκινανε απο 150 ευρω....και φυσικα θες αλλο πολλαπλασιαστη μικροτερο και ελαφρυτερο βολαν και αλλα πραγματα...καλη χρονια

O-402
01-01-16, 21:54
Σε ευχαριστω φιλε για την ειδοποιηση. Θα ειναι δισκολο να τον βρω; και σωστα δεν το διατηπωσα αυτο.δεν εννωουσα ανοιχτα στο φορουμ και με το αζιμιοτο βεβαια.

betacord85
01-01-16, 22:02
Το τελευταιο ποστ του ηταν το 2008...αν δεις και το τι γραψανε και οι αλλοι συναδελφοι θα δεις οτι δεν δινουν ποτε σχεδιο ουτε και οδηγιες υλοιποισης σε καποιο τετοιο προτζεκτ...λοιπων ο ο ποιο ευκολος τροπος να αγορασεις μια daytona και θα δεις το μηχανακι σου αεροπλανο...3 σκαλες ρυσθμιζομενη και προγραματισμενη ετοιμη...ξεκιναει απο 150 ευρω στα καταστηματα προσεχε ομως γιατι με τηνπρωτη σκαλα εχει τυχει 2 φορες να βγαλει off στροφαλο μπιελα και τρυπιο πιστονι...ακραιο αλλα εχει γινει...φυσικα με υλικα takekawa

O-402
01-01-16, 22:10
Αυτο το ξερεισ απο προτο χερι η σου εχουνε πει οτι εχει γινει το ταδε σημβαν.

betacord85
01-01-16, 22:17
πρωτο χερι μπροστα μου...

O-402
01-01-16, 22:20
Δηλαδη μονο αυτο να κανω και τελειωσαμε με τα ηλεκτρικα;

andreasmon
01-01-16, 22:23
61675
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82772&p=729523#post729523

ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα.

O-402
01-01-16, 22:28
Δηλαδη μονο αυτο να κανω και τελειωσαμε με τα ηλεκτρικα;

O-402
01-01-16, 22:40
Φιλε μου καλησπερα.αυτο που διχνεισ στο σχεδιο ειχεσ φτιαξει και εβαλεσ στο παπι σου το glxaki το 90αρι;

Dbnn
01-01-16, 22:46
Φιλε μου καλησπερα.αυτο που διχνεισ στο σχεδιο ειχεσ φτιαξει και εβαλεσ στο παπι σου το glxaki το 90αρι;

Το χω φτιαξει ηδη σε σκουτερ 125. Κατι τακεκαβα glx και 135 παπια τα γλενταω με το καλημερα. Φυσικα μια ηλεκτρονικη δεν φτανει.... Θελει και αλλα για να "ταιριαξουν" με την ηλεκτρονικη.

O-402
01-01-16, 22:57
Φιλε μου αμα θελεισ μπορεισ να μου δοσεισ το τηλεφωνο σου να σε ρωτησω απο κει καπια πραγματα η να σου δωσω το δικο μου αμα δεν θελεισ για τιπικουσ λογουσ να παρεισ ενα τηλ.αμα σε ενοχλω πεσ το μου και δεν θα σε ενοχλησω.

Dbnn
02-01-16, 00:31
Πες τις αποριες σου φιλε μου, μπορει καποιος αλλος συμφορουμιτης να ενδιαφερεται. Γιατι να μην βρει την λυση ευκολα;; (αυτη ειναι η εννοια του φορουμ αλλωστε)

O-402
02-01-16, 00:56
Egw 8elw na mou peis ama mporeis na ftiaξeis mia tetoia ilektroniki esy;

Dbnn
02-01-16, 04:15
Egw 8elw na mou peis ama mporeis na ftiaξeis mia tetoia ilektroniki esy;

Δυστηχως οχι. Δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν μπορω να αναλαβω ευθυνη για ενα κυκλωμα για οποιοδηποτε οχημα.
Σαν σχεδιο παντως ειναι πολυ απλο. Το εχω σε διατρητη τωρα και το τεσταρω. Μολις σιγουρευτω πως ειναι αξιοπιστο 1001% θα ανεβασω φωτογραφιες καθως και αναλυση κυκλωματος μαζι με σχετικο βιντεο.

O-402
02-01-16, 15:59
Δηλαδη αμα το δοσο το σχεδιο σε εναν ηλεκτρολογο καλο ψαγμενο θα το φτιαξει λεσ;γιατι πιο πανω μου λεσ οτι το εχεισ σε ενα σκουτερ 125 γιαυτο στο λεω.καπιοσ λογικα στο εφτιαξε.

Dbnn
02-01-16, 16:17
Δηλαδη αμα το δοσο το σχεδιο σε εναν ηλεκτρολογο καλο ψαγμενο θα το φτιαξει λεσ;γιατι πιο πανω μου λεσ οτι το εχεισ σε ενα σκουτερ 125 γιαυτο στο λεω.καπιοσ λογικα στο εφτιαξε.





Φίλε το έφτιαξα εγώ.
Αλλά άμα τρυπήσει το πιστόνι, κοπεί η μπιέλα και μαγκώσει ο τροχός τα δικά μου μούτρα θα φάω. Και δεν θα ζητήσω ευθύνες απο κανέναν.
Το έπιασες?
Ο καθένας που γνωρίζει ηλεκτρονικά μπορεί να το φτιάξει. Το θέμα είναι ποιός θα αναλάβει την ευθύνη εαν κόψει μπιέλα το μηχανάκι σου και φας τα μούτρα σου.

O-402
02-01-16, 17:50
FILE MOU DEN YPARXEI PERIPTOSI NA SOU ZITISW POTE EY8INES OTI KAI NA GINEI STO PAPI.TO MIXANAKI TO PROORIZW GIA LIGA ANIGMATA KAI OSO GIA TA METALLA EINAI POLY MPOMPA TA PRAGMATA ANTEXOYN PARA POLI OPOTE I MOY TO LES I DEN 8ELEIS APLO EINAI FILE MOY.

sakis
05-01-16, 01:02
Αυτα .... και μολις εχει μπει η χρονια .... Οσο για την αναλυση του ηλεκτορλογος δεν ξερω τι την τυφλα του να του πει καποιος οτνα και αν τον ξαναδει ( προφανως καπου θα εχει τιναξει κατι στον αερα και κρυβεται )

Η αναλυση του ειναι ολη λαθος ....

KOKAR
05-01-16, 10:02
εδω το άρθρο --> http://archive.siliconchip.com.au/cms/A_110499/article.html

και εδω και σε ΚΙΤ --> http://global.rakuten.com/en/store/denshi/item/53640/