PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελενχος συσκευων μεσω 2 καλωδιων...



_ab
17-05-05, 22:59
Αγαπητοι μου φιλοι ψαχνω κυκλωματακι που να εχει εναν πομπο και εναν δεκτη(ενσυρματο)που να δεχεται π.χ 10 εισοδους,και να εχει 10 εξοδους αλλα οι εντολες να κωδικοποιουνται και να στελνονται μεσω 2 καλωδιων.... :!: Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως λεγεται ενα τετοιο κυκλωμα για να εψαχνα μεσω google.... :roll:

Ευχαριστω πολυ _ab

gsmaster
17-05-05, 23:14
Τι εννοείς μέσω 2 καλωδίων? GND και Data ? Αυτό μόνο σειριακά γίνεται με rs232, με μικροελεκτές.

intellectual
17-05-05, 23:39
Κάτι πήρε το μάτι μου στο http://www.velleman.be/ , Ψάξε και αν βρεις κάτι μπορείς να το παραγγείλεις απο ενα καταστημα ηλεκτρονικών ειδών.

PiCBuRn3r
18-05-05, 00:03
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 555 (ταλαντωτής, timing ολοκληρωμένο) και 567 (tone decoder, pll ICs) και στέλνοντας τόνους να τηλεχειρίζεσαι συσκευές. :)
Δηλαδή, από την μία πλευρά (πομπός) να έχεις τα 555 που θα παράγουν τόνους (πχ. 1khz , 2khz , 3khz) και από την άλλη τα 567 τα οποία μόλις δέχονται την συχνότητα που τα έχεις ρυθμίσει (πχ. 1, 2, 3 khz) να οδηγούν όσα rele χρειάζεσαι.

GEWKWN
18-05-05, 15:21
Λοιπον μεσω δυο καλωδιων.
Τι λες για το προτοκολο I2C;

_ab
18-05-05, 15:53
Κάτι πήρε το μάτι μου στο http://www.velleman.be/ , Ψάξε και αν βρεις κάτι μπορείς να το παραγγείλεις απο ενα καταστημα ηλεκτρονικών ειδών.

Ενα τετοιο ακριβως κυκλωματακι ψαχνω.....Εαν υπαρχει κανενα σχεδιακι μην παω και το αγορασω η και καποια αλλη γνωμη για κατασκευη με αλλο τροπο μεσω i2c ειμαι ολο αυτια :D :D ..............μονο που δεν ξερω πολλα για αυτο το προτοκολλο :oops:

ΤΣΑΡΟΣ
18-05-05, 21:58
Τι εννοείς μέσω 2 καλωδίων? GND και Data ? Αυτό μόνο σειριακά γίνεται με rs232, με μικροελεκτές.

Αν δεν κάνω λάθος το RS232 θέλει 4-5 καλώδια.Για δύο καλώδια πας σε RS485 ή RS422 τα οποία χρησιμοποιούνται σε βιομηχανικά δίκτυα.

uC
18-05-05, 22:35
Με το Ι2C είναι αρκετά καλή ιδέα. Το σίγουρο είναι θα χρειαστείς μικροελεγκτές που να υποστηρίζουν αυτο το πρωτόκολλο. Θα βρείς απειρες πληροφωρίες γι΄ αυτό στο δίκτυο.

Πιο απλό είναι με το προτόκολλο RS232, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακριβώς δύο καλώδια (το Tx και gnd) με την προυπόθεση οτι ο δέκτης θα έχει δική του τροφοδοσία. Ο περιορισμός είναι η απόσταση, δεν μπορεί να είναι πολύ μεγάλη. Εσύ για πόση απόσταση σε ενδιαφέρει?

Οι δέκα είσοδοι σου έρχονται σε ένα μικροελεγκτή ο οποίος και κωδικοποιεί το σήμα και μέσω RS232 το στέλνει στον δέκτη, εκει ένας μικροελεγκτής ο οποίος λαμβάνει το σήμα, το αποκωδικοποιεί και ελέγχει τις εξόδους.

Εαν δεν βγάλεις άκρη μπορώ να σου το σχεδιάσω και να το υλοποιήσω σε καλή τιμή.

_ab
19-05-05, 16:04
Εαν δεν βαριεσαι....... :roll: Βεβαια........ :D Εαν δεν βγαλω ακρη θα αγορασω το κιτ της velleman...Ευχαριστω για το ενδιαφερον..... :!: :!: :D

GEWKWN
05-06-05, 01:58
Ξερεις μου ηρθε μια ιδεα
ενα κυκλωμα με Shift Reg
ενα αναλογο αντιθετο.
καπου το ειχα δει στο internet
νομιζω στον samath χρηστη
τησ otenet θα το δω και θα σου στειλω
καποια www

moutoulos
05-06-05, 10:38
νομιζω στον samath χρηστη
τησ otenet θα το δω και θα σου στειλω
καποια www

:mrgreen: :mrgreen: Μάλλον αυτό http://users.otenet.gr/~athsam/ εννοείς!!. :wink:

GEWKWN
06-06-05, 02:08
Ναι moutoulos Ευχαριστω

_ab
06-06-05, 15:53
Ευχαριστω!!!!! :D

GEWKWN
06-06-05, 17:16
Συγνωμη Ab τωρα κοιταω ενα κυκλωμα
Οσο για τον χρηστη που σου εγραψα
εκανα λαθος παντωσ το ψαχνω...