PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΡΑΙΕΣ ΣΥΡΜΑΤΟΣ HF ΤΥΠΟΥ FRITZEL...



Γιώργος Ανώνυμος
18-05-05, 13:33
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,

εδώ και καιρό βρίσκομαι αντιμέτωπος με ένα πακέτο βιβλιογραφίας, δημοσιεύσεων και προσφορών για κεραίες βραχέων κυμάτων (0-30Mhz) με σκοπό να επιλέξω κάποια για έναν χώρο/οικόπεδο όπου δεν υπάρχουν περιορισμοί διαστάσεων δηλ. απλά μπορώ να απλώσω ελέυθερα σύρμα, να στήσω ένας ιστό αρκετά ψηλά κλπ. εκμεταλλευόμενος όσο καλύτερα μπορώ αυτή την 'απλωσιά' ευελπιστόντας σε δυνατά DX. Και παρότι υπάρχουν πολλές μεταλλικών στοιχείων (με τις ανάλογες φυσικά μεγάλες διαστάσεις για HF) υπάρχει η περίπτωση να καταλήξω στην αντιπέρα όχθη επιλέγοντας την οικονομική και όχι αναποτελεσματική συρμάτινη Fritzel πιθανώς από την ομώνυμη εταιρεία. Δεν υπονοώ ότι αυτό γίνεται για οικονομικούς λόγους αλλά επειδή έχω ακούσει πολλές αντικρουόμενες απόψεις από τρίτους και δεν μπορώ να καταλήξω αν αξίζουν πραγματικά τον κόπο. Και για λόγους ραδιοερασιτεχνικής περιέργειας θα ήθελα να πειραματιστώ και λίγο σε πολύ χαμηλές συχνότητες βλ. 160m γιατί καλά τα V/U και ο γιγάκυκλος αλλά στη συνείδησή μου τουλάχιστον οι ραδιοτροπικές μπάντες παραμένουν LF/HF !!!

Συνοψίζω τα θέματα:

- Συρμάτινη vs με radials
- Σχήμα συρμάτινης: Λ με κατεύθυνση πού?, ύψος στήριξης balloon κλπ (οτιδήποτε χρήσιμο...)
- 160m και λοιπές χαμηλές
- Fritzel της Fritzel
- Προστασία από κεραυνό σε οριζόντιες κεραίες (ευτυχώς οι αγωγοί της ΔΕΗ βρίσκονται μακριά)
- Κεραίες Λ vs reversed-Λ

- οτιδήποτε άλλο θεωρείται ότι αξίζει να αναφερθεί!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμμετοχή στις ... ανησυχίες μου!!!

Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
23-05-05, 14:56
Μάλλον δεν είναι ότι πιό ενδιαφέρον!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
19-06-05, 10:44
Γιωργο μπες www.5-9report.gr τευχος 4.
Δουλευω την fd-4 tωρα και 2 χρονια.einai λιγο πιο κατω απο το dipole.
Για balun κοιτα στο ARRL antenna book. Θελεις multiband ή για μια συχνοτητα μονο?
To καλύτερο ειναι για καθε συχνοτητα και αλλο dipole.
Aκoμα πιο καλη ειναι η loop

Γιώργος Ανώνυμος
05-07-05, 17:00
Γιάννη,

ευχαριστώ, εντόπισα το δημοσίευμα!!! Εναλλακτικά εξετάζω την περίπτωση απλού σύρματος και coupler από το να παιδεύομαι με συντονισμένα καλώδια και στάσιμα... Η ιδέα μου είναι να απλώσω ένα σύρμα λ/4 για τα 160μ και πάνω σ'αυτό με coupler να συντονίζω τουλάχιστο μέχρι τους 14Mhz... !!! Η εμπειρία όσων χρησιμοποιούν coupler είναι θετική και δεν μπαίνουν στον κυκαιώνα πειρασματισμών άντε να απλώσω εδώ, να κόψω εκεί, να μετρήσω στάσιμα εδώ κλπ σε χαζές (λόγω μήκους) κεραίες σύρματος... τη στιγμή μάλιστα που τα big guns μπορούν να βγαίνουν ακόμη στα 160μ με κατευθυνόμενες τρελλές !! Γιατί όπως και να το κάνουμε έχω οικόπεδο εντός Αττικής και όχι αγρόκτημα στην Αριζόνα!!!!

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Γιώργος