PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο κάνουν



Killo_Watt
20-05-05, 17:11
Ρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε μια τιμή στο περίπου για τα παρακάτω? 143 ευρώ σας φαίνεται λογικό?

4 διόδους BY127
1 τσοκ 15H 200ma
1 μετασχηματιστής διαμόρφωσης με πρωτεύον 5ΚΩ και δευτερεύον 8Ω στα 15W
1 μιλιαμπερομετρο 0-200ma (όργανο για σασί)
1 διακόπτης για σασί δύο καταστάσεων τεσσάρων επαφών (πλαστικό κέλυφος) 220V
1 τσοκ 2,5mH 200ma
1 πηνίο ταλάντωσης της λυχνίας 6sa7
1 μεταβλητός πυκνωτής 500pF αεροφιλλος
2 ολοκληρωμένα TLP 627-2
3 καρφιά θηλυκά 2,5mm (όχι 3,5!) τύπου smd
1 πηνίο toko VHF τύπου S18 κίτρινο (αυτά με τον μεταβλητό πυρήνα φεριτη.)
1 τουμπο 5εκ.

karion
20-05-05, 17:37
Αυτά που μπορώ να σου πω είναι

Για το τσοκ 15H/300mA 18ευρώ
Για το ίδιο μιλιαμπερόμετρο 13ευρώ
Για τις BY127 μια 10/άδα περιπου 1,5 ευρώ
Όλα αυτά πριν από δύο μήνες περίπου.

"Karion"

stelios
20-05-05, 21:22
Δεν ξερω να σου πω ακπιβως ποσο κανουν ολα αυτα αλλα μου φαινετε ακριβη η τιμη αυτη

Killo_Watt
23-05-05, 19:05
Τελικά είχε ο αεροφιλος 90 ευρώ… Δεν το ήξερα ότι έχουν τόσο ακριβά!!!

Έτσι εξηγείτε η τιμή…

MAKHS
23-05-05, 21:29
Καλησπερα.Το εχω ξανα πει.πριν αγορασετε υλικα κοιταξτε το καλυτερα απο πλευρας τιμης αλλα και απο ποιοτητα.Πχ τους ηλεκτρολυτικους,τα πηνεια ταλαντωσης,τις βασεις των λυχνιων να ειναι απο πορσελανη,την ποιοτητα του Μ/Σ(μην ειναι υγρος),τον διαμορφωτη εαν ειναι στις σωστες τιμες για τα σωστα βατ και λιγο περισσοτερο εαν μετα χρειασθεις μεγαλυτερη ισχυ κλπ( η κανε εξοικονομηση χρηματων τοποθετωντας Μ/Σ 12 με 18 βολτ σστα 220 κλπ).Οσο για τον αεροφυλο ειναι πραγματι ακριβος αλλα στα ποσα βατ και τι χωριτικοτητα?Εχω μια αγγελια για κατι tuner δες πως ειναι ο αεροφυλος και πως ο πυκνοφυλος.

Killo_Watt
24-05-05, 15:09
Ο πυκνωτής είναι Palstar 500pf 5,8KV. Ένα πηνίο ρολερ π.χ δεκαπέντε σπειρών σαν αυτό στο tuner πόσο έχει? Άμα βάλω πηνίο με μεσαίες λήψεις και έναν μεταγωγικό διακόπτη πόσο λες να μου στοιχίσει ο μεταγωγικός π.χ 5 καταστάσεων

Αυτή οι μεταβλητοί κλειστού τύπου που βλέπω σε διάφορα μηχανήματα εδώ στο φόρουμ είναι καλύτεροι και πόσο έχουν?

MAKHS
25-05-05, 09:21
Καλημερα φιλε..το ρολερ εχει 35 ευρω και πανω(καινουργιο) και απο 30 μεταχειρισμενο.Οσο αφορα το διακοπτη (επιλογεα σπειρων) θα αναλογα με την ισχυ που θα χρησιμοποιησεις απο ενα απλο των 2 ευρω εως ενα ισχυος που κανει 30 ευρω.Αυτο το τουνερ που ειδες ειναι σε ταξη πι-λαμδα δηλαδη συντονιζει το καθετο σε συνεγρασια με το ρολερ ως προς την γη.Δεν χρησημοποιει διακοπτη αλλα κροκοδιλακι για επιλογη.Τωρα προσεχε αναλογα με την κεραια που θα δουλεψεις τι τυπο συντονιστικου θα κανεις.εαν ο πυκνωτης ειναι καλος κανε ενα συντονιστικο με τον πυκνωτη σε σειρα...Οσο αφορα για του πυκνωτες κλειστου τυπου ειναι για μεγαλες χωριτικοτητες και μεγαλη ισχυ και ειναι πολυ ακριβοι.Εχω την εντυπωση οτι δεν σου χρειαζονται.