PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπολώντας τα παλιά (split απο Ηχοβοήθεια)



yet!
21-05-05, 02:01
Split απο Ηχοβοήθεια (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1252)


Aπό τα παραπάνω που πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος yet πιστεύω ότι απαραίτητα είναι αν θέλεις , ο compressor και ο limiter,αν φυσικά το στούντιό σου προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση και κυρίως για την μετάδωση περισσότερο μουσικής παρά λόγου.Όσο για τον εμπλουτισμό των αρμονικών του ήχου και συγκεκριμένα της μουσικής,μπορείς να τον διαμορφώσεις με μια καλή κάρτα ήχου.Φυσικά ακόμα και για την συμπίεση αλλά και τον περιορισμό υπάρχουν ανάλογα software που αναλαμβάνουν να αντικαταστήσουν έναν compressor και ένα limiter.Πολυ σωστα Electron!!!Εγω προσωπικα ομως οπως και αλλοι Επαγγελματικα Ραδιο Στουντιο εμπιστευομαι περισσοτερο τα ετοιμα compressor και limiter, γιατι δεν.. κολανε..Φυσικα κοστιζουν πιο πολυ αλλα το αποτελεσμα(κατα την ταπεινη μου γνωμη) ειναι καλυτερο και εχεις την..τυχη στα χερια σου..Αλλα οπως λες και εσυ ενα SOFTWARE κανει καλη δουλεια...


Οσο για την ερωτηση σου KARION για το Λυκειο του Παγκρατιου,ναι.. εκατσα εκει περιπου τρεις μηνες.. Αλλα μετα οπως εγινε και Στην Καισαρειανη και στον Βυρωνα με εδιωξαν γιατι ημουνα λιγο..ΦΑΤΣΑ... Ετσι κατεληξα στο Ιδιωτικο Βραδυνο Λυκειο του Βυρωνα και τα πρωινα μαθαινα Ηλεκτρονικος Αεροσκαφων στο Κρατικο Εγοστασιο Αεροπλανων στο Αεροδρομιο του Ελληνικου.. Αλλα και εκει με..εδιωξαν γιατι εκανα Επομπες μεσα απο το Αεροδρομιο στην Βαση του Ελληνικου (Βρηκα πολυ Χωρο και εριξα μια ΣΟΥΠΕΡ Κεραια..)στα Μεσαια με δυο 811 απο το εργοστασιο.. Μια Ζωη με κυνηγαγανε... Το ιδιο και στην Αεροπορια κατα την Θητεια μου.. Κανονικα ημουν χειριστης Κινηματογραφικων Μηχανων στην Ανδραβιδα και επαιζα Σινεμα για τους Σμηνητες. Αλλα ενα βραδυ εβαλα στην μεση του εργου Τσοντα.. Αυτο μαθευτηκε και με στειλαν σε ενα απομακρυσμενο Πεδιο Βολης.. Αλλα και απο εκει με εδιωξαν γιατι εκανα παλι εκπομπες.. Μια ζωη τα ιδια.. Αυτος ειναι ο λογος που η Ελενη Δεληδημητριου Τσακμακη εγραψε την ζωη μου σε ενα Βιβλιο της με τον Τιτλο : ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΡΙΖΩΣΑΝ... ISBN 960-12-0995-6..Πετσοκομενο ομως για λογους Λογοκρισιας.... Σημερα φυσικα μετανειωνω για αρκετα πραγματα,αλλα ειναι αργα..Συγνωμη που τα γραφω εδω αυτα τα πραγματα αλλα και εσυ φταις που μου θυμισες την Πατριδα και το αγαπημενο μου Παγρατι και την Πλατεια Μεσολογγειου.. Αν την ξερεις και την εζησες τοτε, θα με καταλαβαινεις....Συγνωμη παιδια για το..πολυ γραψιμο.. Με εκτιμηση.. Χρηστος

karion
21-05-05, 07:52
Αν την θυμάμαι! Και να θέλω να την ξεχάσω δεν μπορώ Μου την θυμίζουν τα σημάδια στα γόνατα και τους αγκώνες απ’ τα άγια χώματά της με το όμορφο μαρμάρινο συντριβανάκι στο κέντρο.(Ποτέ δεν το είδα να βγάζει ούτε μια στάλα νερό).
Μετά ήρθε ο Πλυτάς –αν δεν κάνω λάθος –και την γέμισε τσιμέντο. Μέναμε ξέρεις στην Ιφικράτους 6, πάνω από την SIEMENS, δίπλα από το περίπτερο του κυρ Γιάννη, απέναντι από το ψαράδικο ΤΡΑΤΑ. Ακόμα το έχουν τα παιδιά.
Τότε που με όπλο την νιότη και την άγνοια των «συνεπειών του νόμου» απλώναμε την κεραία πάνω από το τρισάθλιο διώροφο κτίσμα του 10ου Αστ. Τμήματος στην Ευτυχίδου. Ήταν χαμηλότερο και άφηνε μεγάλο άνοιγμα για την απέναντι «όχθη» της οδού. Περιμέναμε το βράδυ για να κόψει το ρεύμα ο ΗΛΠΑΠ να περάσουμε την κεραία Κουτά παιδιά χαρά γεμάτα. Σε λίγες μέρες μαυρίζαμε τους τοίχους του τμήματος για να ξεκολλήσουμε το μελάνι από τα δακτυλικά αποτυπώματα Και πάλι απ’ την αρχή. Απελπισία γονέων.
Μετά το 10ο πήγε Πρατίνου σχεδόν δίπλα από το γυμνάσιο. Οπότε το τρίγωνο της «αμαρτίας» έκλεισε. Πλατεία Μεσολογγίου ,7ο γυμνάσιο,10ο Αστυν. Τμήμα.
Διαδρομές καθημερινές. Για πολιτικούς βέβαια λόγους και όχι από κάποια κοινή παραβατικότητα. Τώρα έχουμε «πάρει» τα βουνά της Αρκαδίας για ένα ποιο «υγιεινό» κλίμα. Αστειεύομαι από εκεί κατάγομε. και εργάζομαι ως μηχανικός.
Αλήθεια τα σφαιριστήρια στο υπόγειο της γωνίας τα θυμάσαι;
Ωχ, ωχ αμάν.
Αυτά τα λίγα!!!!
Ιδού λοιπόν η Πλατεία Μεσολογγίου «πεδίο δόξας λαμπρόν» για πολλούς νέους της εποχής μας.

yet!
21-05-05, 16:19
Μετά το 10ο πήγε Πρατίνου σχεδόν δίπλα από το γυμνάσιο. Οπότε το τρίγωνο της «αμαρτίας» έκλεισε. Πλατεία Μεσολογγίου ,7ο γυμνάσιο,10ο Αστυν. Τμήμα.

Αχ Karion.. Πραγματικα αυτο ηταν το τριγωνο της αμαρτιας.. Καλυτερα δεν θα μορουσε να το περιγραψει κανενας..Οσο για το 10 αστυν.Τμημα...το ξερω πολυ καλα..απο μεσα..
Τα Μπιλιαρδα ενννοεις το ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ στο υπογειο; Εκει εμαθα καλο Μπιλιαρδο και μπορω σημερα και νικω ανετα και Ελληνικοτατα τους υπεροπτες Γερμανους.. Ας ειναι καλα ο Ιδιοκτητης τοτε που μας αφηνε αν και πιτσιρικαδες και μπαιναμε μεσα..Ηταν και αστυνομικος..
Εγω αργοτερα πηγαινα και στην Υμητου σε ενα αλλο Μπιλιαρδαδικο.. Παλι υπογειο..Θυμασαι τον ΜΑΙΚΟ που ηταν και αυτος Ερασιτεχνης και οδηγουσε μια εφταμιση Χοντα;;Αυτος μεγαλη φατσα.. Με εμαθε Ντραμς.. Πλουσιοπαιδο , τα ειχε ολα.. Αγοραζε τους Πομπους ετοιμους απο τον Βασιλη στο Μοναστηρακη..Δυνατα και καλα Μηχανηματα..Η μητερα του ειχε Φωτογραφειο στην Φωρμιωνος ,Χωρισμενη με μια κορη την ΤΕΤΑ.. Αυτη ηταν η πρωτη μου γυναικεια εμπειρια.. Ο Μαικο φοβερο παιδι, καλος Ερασιτεχνης με υπεροχη Φωνη Διαμαντι...αλλα εφυγε γρηγορα στην δεκαετια του 80 μετα απο ατυχημα με την Μηχανη..
Τελος θυμηθηκα και την Ντισκοτεκ στην Πλατεια Μεσολογειου και αυτη υπογειο.. Ολο την κλεινανε και ολο ανοιγε.. Παντως πρεπει να σου πω οτι τον καιρο εκεινο ειχα μπλεξει σε πολλες καταστασεις αλλα ευτυχως μονο με Ναρκωτικα δεν εμπλεξα.. Ηταν τοτε Μαστιγα.. Πολλοι Χαπακιδες οπως ο Μπαμπης ο Ψηλος,Ντελεμης και αλλοι.. Ερχονταν ολοι στο σινεμα ΚΟΡΟΝΕΤ που καναμε Συναυλιες με τα Μουσικα ΡΟΚ Συγκτοτηματα μας, YET και BRAVES.. Παντως αν γυριζα σε αυτην την Εποχη πισω, θα εκανα παλι τα ιδια.. Μονο που θα κοιταγα να μαθω περισσοτερα γραμματα..Μπορει σημερα να εχω Πτυχειο Ηλεκτρονικου και να εργαζομαι ακομη πανω σε αυτα,αλλα η παραπανω γνωση ποτε δεν βλαπτει..Επισης δεν θα εφευγα ποτε για την Γερμανια..Θελω επισης να σου πω οτι απο εκεινα τα Χρονια μου εχουν μεινει πολοι μικροι Δισκοι 45 Στροφων.. Εχω μια συλλογη γυρω απο 800 κομματια Ελληνικα λαικα και γυρω στους 2000 ξενους.. Εκτος απο 1000 κομματια 78 Στροφων τα περισσοτερα Ξενα αλλα και αρκετα Σπανια Ελληνικα..Για συλεκτικους λογους αγορασα τοτε σε καλες Τιμες πολλα Παλαια Ραδιοφωνα αντικες..Απο το 1920 εως το 1945 Ολα απο την Ελλαδα. Ακομα και Τζουκ Μποξ ΑΜΙ εχω απο εκεινη την Εποχη.. Θελω να τα παρουσιασω καποτε εδω στο SITE αλλα δεν ξερω που ακριβως..Ισως να εχεις καποια ιδεα.. Η καποιος Μοντερατορ να βοηθησει λιγο..Σου ευχομαι καλο Σαβατοκυριακο και σε ευχαριστω που μου θυμισες αυτα τα σκληρα αλλα Ωραια Χρονια...Φιλια στην Πατριδα.. Με εκτιμηση..Χρηστος..

gsmaster
21-05-05, 17:45
Καλές οι αναμνήσεις από τα παλιά χρόνια, αλλά καλό θα είναι να μην βγαίνουμε τόσο εκτός θέματος, για να υπάρχει μια συνέχεια και ομοιομορφία στα θέματα. πχ κάποιος που ενδιαφέρεται να διαβάσει την απάντηση στην ερώτηση που έκανε ο Karion να διαβάζει κάτι σχετικό με το θέμα.

Όσο για την παρουσίαση των αντικών που έχεις, μπορείς να την κάνεις στο φόρουμ "εικόνα και ήχος" (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=8) εφόσον είναι ραδιόφωνα Jukebox κτλ ;)

EDIT: Τελικά χώρισα τα δυο θέματα. :)

yet!
21-05-05, 18:39
Πολυ σωστη η κινηση και η επισημανση σου GSMASTER..Ενω θυμηθηκαμε τα παλια..παραφερθηκαμε οπως τοτε,αλλα... λιγο... :oops: Σε λιγες μερες θα παρουσιασω τα Παλαια Ραδιοφωνα στο Εικονα και Ηχος...Με εκτιμηση Χρηστος..

Killo_Watt
21-05-05, 19:52
Να σε καλά ρε Χρίστο που μας είπες για κάποια χρόνια που δεν γνώρισα ποτέ και δυστυχώς δεν θα γνωρίσω… ειλικρινά με ταξίδεψαν οι περιγραφές σας!

yet!
22-05-05, 18:24
Αγαπητε μου ..KILOWATT.. Τα χρονια αυτα μπορει να περασαν αλλα τωρα ερχονται νεοτερα..Τοτε ηταν μια εποχη που ο ενας κυνηγουσε τον αλλον, για πολιτικες πεποιθησεις, για τα μπιλιαρδα, για το Ντυσιμο μας, την μουσικη που ακουγαμε τοτε,ακομα και για το σκουλαρικι που φορω απο το 1977 μεχρι και σημερα που ειμαι 45 Ετων!! Αυτος ηταν λογος που με εκανε να αναζητησω την Τυχη μου στην Γερμανια.. Εδω αισθανομουν ελευθερος και δεν με κυνηγουσε κανεις και για Τιποτα..Τωρα ομως τα πραγματα εχουν αλλαξει και η κατασταση στην Ελλαδα μας ειναι πολυ καλυτερη απο τοτε..Αγαπω απο εδω που ειμαι τα Νεα Παιδια σαν εσας και αν και μεγαλυτερος αισθανομαι ενα με ολους εσας και χαιρομαι που ειστε τοσο αντιδραστικοι, μοντερνοι αλλα και προσγειωμενοι!!Κανετε τωρα περιπου τα ιδια που καναμε και εμεις τοτε αλλα σε αλλη διασταση και σε αλλες(ΕΥΤΥΧΩΣ) συνθηκες..Θυμαμαι τοτε που εγω νεο Παιδι στα 17 μου εκανα, στην Καφετερια του Σκιουρου στους Προποδες του Ιλισιου Αλσους, ατελειωτες Συζητησεις τα βραδυα, με τον γνωστο σκηνοθετη Γιαννη Δαλιανιδη, ο οποιος αν και καποιας ηλικιας τοτε , μου μιλαγε για παλαιες εποχες, συμβουλευοντας με, αλλα και αναγνωριζοντας με οπως ακριβως ημουν!!! Εμενε ακριβως πανω απο την Καφετερια,θυμαμαι,και πολλοι απο την παρεα μας ανυπομονουσαμε ποτε επιτελους θα κατεβει κατω, να πιει τον ζεστο Νες Καφε του, και να ανταλαξει λιγες φιλοσοφικες κουβεντες μαζι μας.. Και τωρα θελω να πω λιγα λογια στον αγαπητο φιλο AB Παναγιωτη..
Φιλε Χρηστο θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.....Στα περισσοτερα σου posts διχνεις πολυ μεγαλη νοσταλγια για την πατριδα
σου την ελλαδα.Γιατι δεν επιστεφεις πισω?Παντως ο χαρακτηρας σου ειναι καταπληκτικος και με εκανες να γελασω με αυτο το post σου με τα περι στρατου....Συγνωμη εαν εγινα αδιακριτος...φιλικα ΠαναγιωτηςΑγαπητε ..Παναγιωτη δεν εισαι καθολου αδιακριτος γιατι εγω αρχισα και μιλαγα για τον εαυτο μου.. Ναι, ετσι ειναι τα πραγματα, αναπολω την Ελλαδα και θα ηθελα πολυ να γυρισω πισω.. Μονο που υπαρχει ενα Προβλημα.. Για λογους υγειας δεν μπορω να μετακινηθω πολυ και να κανω μεγαλες αποστασεις, και το χειροτερο ειναι οτι καθε συναισθηματικη φορτιση θα ειχε απροβλεπτες συνεπειες στην Υγεια μου.. Μια τοση μεγαλη Χαρα, οπως θα ειχα, αντικρυζοντας τον Ελληνικο Ουρανο, θα εκανε την Καρδια μου να λυγισει και να με προδοσει τελειωτικα..Εδω εχω επισης και τρια Παιδια απο την πρωην Γερμανιδα γυναικα μου, και δεν μπορω να μην τα βλεπω.. Αγαπω πολυ τα παιδια και ιδιως τους νεους, και εδω στην Γερμανια εκανα παλαιοτερα πολλα για τα Ελληνοπουλα, κανοντας Παραστασεις Ελληνικου Θεατρου Σκιων(Καραγκιοζη), Εκθεσεις με θεμα την Ελλαδα, Βραδυες Νεου κυματος ΚΛΠ..Αν καποιος θελει μπορει να δει την Ιστιοσελιδα μου, Φωτο απο τις Παραστασεις Θεατρου Σκιων,και να κατεβασει ακομα Τραγουδια μου,τα περισσοτερα στην Ελληνικη Γλωσσα,ολα δικες μου εμπνευσεις και παραγωγες..Η σελιδα μου ειναι εδω:http://www.filipidis.de/ αλλα δυστυχως στην Γερμανικη γλωσσα..Απλα, καντε κλικ οπου βλεπεται ΛΙΝΚ και κατι θα βγει... Με εκτιμηση.. Χρηστος..