PDA

Επιστροφή στο Forum : PIC Compilers



billy
23-05-05, 18:44
Για δείτε :

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/compilers/compilers.htm

γιατί να γράφετε assembly ??? Τέσταρα το mikropascal και είναι απίστευτό ! Μέχρι
που το αγοράζω κιόλας... :shock:

kastavidakias
23-05-05, 20:12
εχει και C compiler καλα εισαι και ο πρωτος :ok:

_ab
23-05-05, 21:24
Θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου ποιος ειναι ο καλυτερος compiler?Πιστευω ο basic να ειναι πιο απλος απο οτι ο c?τα *.asm γινονται μεσω του c?Π.χ το tetris με τι compiler το εχει κανει ο richard αν θυμαμαι καλα?

gsmaster
24-05-05, 02:16
To tetris ειναι σε .asm γραμμένο με το Mplab το κάνεις hex.

H σημασία του compiler είναι να μήν γράφεις το πρόγραμμα σε Assembly αλλά σε κάποια άλλη γλώσσα υψηλότερου επιπέδου (πχ basic, C ktl) και αναλαμβάνει ο compiler να σου βγάλει το hex.

_ab
24-05-05, 15:10
:D Καταλαβα....και εγω τοσο καιρο εσπαγα το κεφαλι μου με το assembly με του mplab :roll:

billy
26-05-05, 18:13
Και εγω !!! Τέλος η assembly, ξέρω delphi απο παλιά και πλέον μπορώ να γράφω
σε pascal για PIC. Καταπληκτικά !!!!

kkouinis
27-05-05, 12:52
Παίδες προγραμματίζω σε pic, avr, msp και 8051 εδώ και 3 χρόνια στην εταιρεία που εργάζομαι.
Χρησιμοποιώ και assembly αλλά και C\C++ compilers.

Από την εμπειρεία μου λοιπόν θα σας πρότεινα ότι όταν πρόκειται να κατασκευάσετε κώδικα γενικής χρήσεως που δεν είναι time critical τότε C, pascal klp.
Αλλιώς assembly. Είναι πιο γρήγορη. Προσωπικά πλέον γράφω σε C αλλά τα κομμάτια που πρέπει να είναι πολύ γρήγορα τα υλοποιώ σε assembly.

billy
29-05-05, 13:22
Σ'αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο, ισχύει άλλωστε και σε όλες τις μορφές
επεξεργαστών ! Ταχύτητα : low level, κατανοητός και έυκολος κώδικας : high level

Πάντως δοκιμάζοντας τον mikroPascal, έστω και στη demo εκδοση, δεν αντιμετώπισα
κανένα απολύτως πρόβλημα. Το GUI είναι άψογο, γράφεις κανονικά τον κώδικά σου,
σου τον κάνει hex και μετά τον περνάς στον PIC.

Μπράβο στους γιούγκους !! (www.mikroelektronika.co.YU) !!! :lol:

kastavidakias
30-05-05, 09:14
Με assembly δεν κανεις μονο οικονομία στο χρονο εκτελεσης αλλα και στην στην χρηση της μνήμης. Ειναι πολυ σημαντικο και αυτο σε MCUs με λιγη μνήμη :wink:

panoslive
30-05-05, 11:05
Για δείτε :

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/compilers/compilers.htm

γιατί να γράφετε assembly ??? Τέσταρα το mikropascal και είναι απίστευτό ! Μέχρι
που το αγοράζω κιόλας... :shock:

Παιδιά τα προϊόντα της εταιρείας αυτης τα εισάγει η SmartKit είναι αποκλειστικός αντιπρόσωπος , λεω να παω απο εκει να τα δω αυτη την εβδομάδα .

billy
30-05-05, 11:14
Ναι, μη ξεχάσεις να μας δώσεις λεπτομέρειες !!!

Εγώ επικοινώνησα με την mikroelektronika.co.yu και μου είπανε να
απευθυνθώ κατευθείαν στον ελληνικό αντιπρόσωπο στο site

www.mikroe.gr

Θέλω βασικά να αγοράσω το ΕΑSYPIC2 με κάποια accessories. Όσο
αφορά τον pascal compiler, από ότι είδα η δοκιμαστική έκδοση μόνο
δοκιμαστική δεν είναι για normal εφαρμογές. Μιά χαρά δουλευει
χωρίς κανένα limitation για όλα τα παραδείγματα που έχει μαζί (και είναι ΕΝΑ ΣΩΡΟ),
μεταξύ άλλων LCDs, Dallas buttons (χεχε δεν θα πάνε χαμένα τα
πολλα samples που μου έστειλε η maxim) κλπ κλπ κλπ

Οταν πέσω στο limitation τότε η θα την αγοράσω ή μέχρι τότε θα
έχει βγει cr**k :P

Μπράβο και πάλι στους γείτονες !

Christos_K
05-06-05, 19:31
Kαλημέρα κι από μένα! Θα σημφωνήσω με τα παιδιά που ανέφεραν πως από άποψη ταχύτητας και οικονομίας στη μνήμη η Assmebly είναι ιδανική αλλά για όλους εμάς που επιζητάμε ευκολία και ταχύτητα στον προγραμματισμό κάποιος compiler είναι must! Εγώ εδώ και 2 χρόνια χρησιμποιώ τον compiler της Melabs, PicBasic Pro και είμαι κατενθουσιασμένος! Πολύ απλός στη χρήση, συμβατός με MPLAB και υπάρχει πληθώρα recources στο νετ για οτιδήποτε βάλει ο νους σας!

billy
10-07-05, 19:20
Μόλις κατεύθασε το EASYPIC2 από Γιουγκοσλαβία. Είναι μαγεία, καταπληκτικό, με usb programmer πάνω και απευθείας συνεργασία με τον mikroPascal compiler ! Και δε πλήρωσα ούτε φράγκο στο τελωνείο !!! Φάρδος....