PDA

Επιστροφή στο Forum : Telefonhybrid.. Απλη Συνδεση Τηλεφωνου με Μικτη για Σταθμους



yet!
26-05-05, 19:14
Αγαπητοί φίλοι του Φόρουμ, από πολύ καιρό ήθελα να εχω και εγω στον Σταθμό μου ένα Telefonybrid, μια συσκευή που θα μου επέτρεπε να βγάζω τους ακροατές μου σε ώρα εκπομπής στον Αέρα και να άκουει ο συνομιλητής μου σε περίπτωση αναμονής την εκπομπή από το Τηλέφωνο του.. Βασικό ήταν επίσης, όταν μιλάω εγω μαζί του να ,μιλώ στο κανονικό μικρόφωνο του Σταθμού και όχι στο Τηλέφωνο, ενώ να μπορώ να άκουω την Φωνή του από τα Ακουστικά του μικτη μου... Κοίταξα στο διαδυκτιο αλλά τα Μηχανήματα αυτά ήταν πολύ ακριβά, σε τιμές από 150 Ευρω μεταχειρισμένο έως 800 Ευρω Καινούργιο.. Για αυτό αποφάσισα να φτιάξω ένα μόνος μου.. Κατ αρχάς αγόρασα ένα Κιτ της ΣΜΑΡΤ ΚΙΤ για καταγραφές τηλεφωνημάτων, αλλά αυτό δεν δούλεψε ποτέ!! Ετσι λοιπόν αγόρασα ένα Τηλέφωνο με ανοιχτή ακρόαση και με λίγα εξαρτήματα έφτιαξα ένα αρκετά καλό μηχάνημα που κάνει αυτό που θέλω.. Κατ αρχάς χρειάζεται ο μικτής σας να έχει Σταθερή έξοδο ΤΑΡΕ που θα συνδεθεί με την είσοδο του Τηλεφώνου. Αν δεν έχει μπορείτε να το συνδέσετε με την τελική έξοδο του μικτη σας αλλά πρέπει να προσέξετε γιατί μπορεί να μικροφωνιζει .. Τα υλικά που χρειάζεστε είναι δυο μικρούς Μετασχηματιστές προσαρμογής που θα τους πάρετε από δυο παλαιά MODEM... Οι μετασχηματιστές αυτοί είναι σχέσης 1προς 1.. Μετά θα χρειαστείτε δυο μικρά ποτενσιόμετρα που θα τα κολλήσετε για λόγους χώρου επάνω στους μετασχηματιστές...Τέλος δυο καλώδια μπλενταρισμενα με δυο φισακια που να ταιριάζουν στον Μικτη σας.. Όπως βλέπετε στο σχέδιο ο ένας μετασχηματιστής συνδέεται με το μεγάφωνο Ανοικτής Ακρόασης της Τηλεφ. Συσκευής και ο άλλος στο μικρόφωνο Ανοικτής Ακρόασης της Τηλεφ. Συσκευής. Με τα ποτενσιόμετρα ρυθμίζετε την στάθμη του Ήχου για να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, χωρίς Μικροφωνισμούς.. Βασικό είναι επίσης όταν συνδέσετε τα λίγα εξαρτήματα να απομονώσετε τελείως το μεγάφωνο και το Μικρόφωνο Ανοικτής Ακρόασης της Τηλεφ. Συσκευής. Τέλος μόλις ακούσετε να χτυπάει το Τηλέφωνο πρέπει να πατήσετε το κουμπί Ανοικτής Ακρόασης και ετσι συνδέεται αυτόματα το Τηλέφωνο. Με τον Μικτη σας...Όσο γα τις τιμές των Ποτενσιόμετρων επειδή η σύνθετη Αντίσταση από τηλέφωνο σε τηλέφωνο και από μικτη σε μικτη αλλάζει, είναι ενδεικτικές και πρέπει να πειραματιστείτε για το καλύτερο Αποτέλεσμα.. Μπορειτε επισης να συνδεσετε το Μεγαφωνακι του κουδουνισματος του Τηλεφωνου σας με ενα...απλο Φωτορυθμικο και ετσι να εχετε Οπτικη ενδειξη της Τηλεφωνικης κλησης και να να μην ενοχλητε τους ακρατες σας με το κουδουνισμα του τηλεφωνου σας.. Τέλος για να είμαι κατοχυρωμένος, σας δηλώνω ότι δεν φέρω καμία ευθύνη στην περίπτωση που εσείς χαλάσετε κάποιο από τα μηχανήματα σας.. Εμένα δουλεύει αψογα!! Σας εύχομαι Καλη Επιτυχία.. Με εκτίμηση Χρήστος...

gRooV
27-05-05, 01:46
Μπράβο Χρήστο πολύ χρήσιμο, το πρόσθεσα στα "Κυκλώματα". Μόνο που το μήνυμά σου δεν είναι στην σωστή κατηγορία. Εδώ παρουσιάζουμε φωτογραφίες των κατασκευών μας. Το μεταφέρω στο "Διάφορα κυκλώματα".

yet!
27-05-05, 02:01
Ευχαριστω και Συγνωμη για την λαθος Τοποθετηση... :hammer: Μολις ειχα ξυπνησει... :oops:
Με εκτιμηση Χρηστος..

_ab
27-05-05, 19:37
Φιλε Χρηστο μπορεις να στειλει μια φωτο του μ/τ?

yet!
28-05-05, 00:17
Αγαπητε φιλε ΑΒ, δυστυχως δεν μπορω να σου στειλω φωτο γιατι τους μετασχημετιστες,για να αποφυγω τα βραχυκυκλωματα μεσα στο τηλεφωνο τους εβαλα μεσα σε ενα ειδικο λαστιχο που οταν το θερμανεις συρικνωνενται.. Ετσι για κακη σου τυχη δεν μπορω να τους φωτογραφισω.. Θα προσπαθησω να τους περιγραψω.. Ειναι Μαυρου Χρωματος και διαστασεων περιπου 1,5Χ1,5 Cm . ισως και λιγο μικροτεροι..Εχουν 4 ποδαρακια και ειναι κλειστου τυπου , δηλαδη εχουν χυσει ειδικη κολα και εξεχουν μονο τα ποδαρακια.. Εαν ανοιξεις ενα MODEM ειναι ολοφανεροι γιατι ειναι τα μεγαλυτερα εξαρτηματα.. Εαν φυσικα το MODEM δεν εχει μετασχηματιστη Τροφοδοσιας.. Αλλα ολα τα παλαια MODEM που εχω δει εγω, εχουν απο εναν τετοιο μετασχηματιστη 1 προς 1.. Σου στελνω και μια Φωτο απο δυο MODEM για να παρεις μια ιδεα... Με εκτιμηση..Χρηστος..

_ab
28-05-05, 10:48
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου και κατι τελευταιο...Αυτοι οι μ/τ εχουν 4 ποδια δηλαδη?Παιζει ρολο η αριθμηση των ποδιων?Λεω να παω αυριο μοναστηρακι να βρω κανα πεταγμενο modem για να το δοκιμασω.Και παλι σε ευχαριστω πολυ!

yet!
28-05-05, 15:22
Φιλε ΑΒ οι μετασχηματιστες ειναι 1 προς 1 . Αρα δεν παιζει ρολο η τοποθετηση... Πρεπει μονο να μετρησεις με το πολυμετρο σου που ειναι το ενα τυλιγμα και που το αλλο.. Επισης πρεπει να προσεξεις κατα την αποκολληση να μην θερμανεις τα ποδαρακια πολυ γιατι μπορει να αποκολληθουν απο τον Μετασχηματιστη.. Αυτο συνεβει σε εμενα μια φορα.. Και προσεξε.. Μερικα Modem εχουν εναν Ρελε που μοιαζει με τον προαναφερθεντα μετασχηματιστη.. Μην ξεκολησεις αυτον κατα λαθος.. Με εκτιμηση..Χρηστος..