PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με CDM LINEAR 50W



amiga
27-05-05, 01:03
Πρόσφατα αγόρασα από τις αγγελίες του site ένα linear 50W CDM.
Σήμερα το πρωτοδοκίμασα και αντιμετωπίζω ένα πρωτοφανές (τουλάχιστο για μένα) πρόβλημα.
Ενώ η γέφυρα μετράει σωστά τα Watts μου μετράει τεράστια στάσιμα με κεραία που όλα τα άλλα μου linear δεν έχουν σχεδόν καθόλου στάσιμα (συμπεριλαμβανομένου και ίδιου linear από τον cdm) ,αλλά ακόμα με με dummy load η βελόνα του οργάνου πάρει σχεδόν στο τέρμα!!! Το σύγκρινα με ένα άλλο του cdm που έχω και όλα τα εξαρτήματα είναι ακριβώς ίδια. Καμιά ιδέα;;;


Ααααα και κάτι άλλο κουφό! Στο pll/vco έχω ένα trimer (VR) που ρυθμίζω την ισχύ της εξόδου .ξεκινάω από κάτι mW και ανεβαίνω … το linear βγάζει 1,2,3,4….40…45..50 και από ένα σημείο και μετά ενώ πλησιάζω τα 600mW στο VCO το δίνει 50..49..45…40….20….30…25.
Σε καμιά 10αριά linear που δοκίμασα με το ίδιο pll/vcο ακόμα και του cdm όσο ανεβάζω mW στο vco τόσο πλησιάζουν τα 50 στο linear.

amiga
27-05-05, 02:05
Οι αντιστάσεις (2 που έχει όλες κι όλες δηλαδή) είναι ok. Τώρα για τα τρανζίστορ δεν τα μέτρησα ακόμα…ελπίζω να τα βρω οκ

amiga
27-05-05, 12:41
Από μετρήσεις που έκανα στα τρανζίστορ με διοδόμετρο προέκυψαν τα εξής:


+- | BLY87 | BLW60
-----------------------------------
BC | 0,672V | 0,594V
BE | 0,674V | 0,596V
CB | APEIRA | APEIRA
CE | APEIRA | APEIRA
EB | APEIRA | APEIRA
EC | 0,659V | 0,585V

electron
27-05-05, 17:45
Τα τρανζίστορ τα ξεκόλλησες για να τα μετρήσεις;Γιατί αν είναι έτσι,η επαφές EC που μετράς μου φένονται πολύ ύποπτες.Κανονικά εκεί θα έπρεπε να μετράς μια πολύ μεγάλη ως άπειρη αντίσταση.

27-05-05, 18:42
Τα τρανζιστορ οπως τα μετρησες δειχνουν να ειναι ενταξει!!! Και οι επαφές EC καλες δειχνουν αφου στα RF planar transistors αυτες οι επαφες εχουν ενδειξη σε αντιθεση με τα κοινα BJT.

electron
27-05-05, 18:54
Τα τρανζιστορ οπως τα μετρησες δειχνουν να ειναι ενταξει!!! Και οι επαφές EC καλες δειχνουν αφου στα RF planar transistors αυτες οι επαφες εχουν ενδειξη σε αντιθεση με τα κοινα BJT.
Συνάδελφε θα διαφωνήσω μαζί σου.Η επαφή EC με όποια φορά και αν τη μετρήσεις πρέπει να έχει μια πολύ μεγάλη αντίσταση.Για του λόγου το αληθές έχω στα χέρια μου ένα καλό 2Ν6084 και το μέτρησα για να είμαι απόλυτα σίγουρος.Επαναλαμβάνω amiga αν δεν έχεις ξεκολλησει τα τρανζίστορ,θα πρέπει να το κάνεις και αν μετράς το ίδιο τα τρανζίστορ έχουν πρόβλημα.

27-05-05, 19:06
Electron
OK, τι να πω...
Παντως απο τις μετρησεις που εγραψε τα εχει "σηκωσει" στον αερα για να τα μετρησει αλλοιως θα εβλεπε την αντισταση μεταξυ Βασης - Εκπομπου που εχει το κυκλωμα (~20Ω) και οχι ~ 600Ω...
Παντως δεν ξερω για το 6084 που εχεις αλλα κανονικα αυτου του τυπου τα τρανζιστορ δειχνουν και ΕΣ... αλλα παλι μπορει και να ειμαι λαθος... :wink

amiga
27-05-05, 19:17
Φυσικά και τα είχα ξεκολλημένα , για την ακρίβεια λόγω ευκολίας είχα ξεσκολίσει τα γύρω πυκνωτάκια και έτσι δεν έκαναν επαφή πουθενά! (το είχα ελέγξει και αυτό). Άρα το μόνο που απομένει είναι να υπάρχει κάποιος καμένος πυκνωτής πάνω στην πλακέτα.

Όσο για της μετρήσεις είναι καλολές γιατί έχω και μερικά καινούρια ίδια τρανζίστορ και τα μέτρησα και βγάζουν σχεδόν το ίδιο.

sv9cvk
27-05-05, 21:18
Αφου εχεις καινουρια τρανζιστορ κανε την εξης απλη διαδικασια αλλαξε τα και δες αν φτιαξει αλλα οχι και τα δυο μαζι για να βρεις αν και πιο ειναι το ελατωματικο.
Αυτα γεια σε ολους Χρηστος

amiga
27-05-05, 21:20
Φυσικά και όχι μόνο. Ξεκόλλησα και όλους του πυκνωτές που έχει γύρω και έλεγξα με το ωμόμετρο να μην κάνει επαφή πουθενά.

electron
28-05-05, 07:41
Electron
OK, τι να πω...
Παντως απο τις μετρησεις που εγραψε τα εχει "σηκωσει" στον αερα για να τα μετρησει αλλοιως θα εβλεπε την αντισταση μεταξυ Βασης - Εκπομπου που εχει το κυκλωμα (~20Ω) και οχι ~ 600Ω...
Παντως δεν ξερω για το 6084 που εχεις αλλα κανονικα αυτου του τυπου τα τρανζιστορ δειχνουν και ΕΣ... αλλα παλι μπορει και να ειμαι λαθος... :wink: Δεν ξέρω αν υπάρχουν 6084 ή αντίστοιχα που να φτιάχνονται με διαφορετική μέθοδο κατασκευής.Πάντως αυτό που μέτρησα είναι καινούργιο και είναι γνήσιο της motorola.

amiga
30-05-05, 14:17
Ας δούμε και το τέλος του «αχρησιμοποίητου» linear…
Αφού δεν γινόταν τίποτα αποφάσισα να αλλάξω «εν ψυχρό» το BLW60 αλλά με το που ξεβίδωσα την ψήκτρα το μισό τρανζίστορ έμεινε πάνω και το άλλο μισό κρεμόταν… (είχα και αυτή την τύχη-ατυχία να δω πως είναι μέσα)
Και επειδή ξέρω ότι είναι και αρκετά τοξικά μου την βίδωσε και το έστειλα όλα στα σκουπίδια και απλός κλαίω τα λεφτά μου.
Δεν ξέρω και πολλά από τις τοξικότητες των RF τρανζίστορ αλλά ελπίζω να μην κλαίω και την υγεία μου μαζί με τα λεφτά μου

kastavidakias
30-05-05, 14:52
Ξεθαψα και εγω ενα ιδιο Linear απο ενα παλιο σασσι (απο την εποχη που βγαιναμε στα FM 1992-93) και βεβαια το BLW60C κοιμαται τον υπνο του δικαιου.

Ποσο εχει σημερα αυτο το τρανσιτορ ετσι πληροφοριακα :?:

Killo_Watt
30-05-05, 15:03
Για αυτό άλλη φόρα πριν πάρετε μεταχειρισμένα μηχανήματα να τα δοκιμάζετε επιτόπου η να κάνετε σχετική συνεννόηση με τον πολωτή για να μην κλαίτε τα λεφτά σας :cry: . Αν και εγώ γενικός αν δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορά στην τιμή προτείνω πάντα τα καινούργια… που ξέρεις ότι δεν το έχει αγγίξει κανένας. :wink:

amiga
30-05-05, 15:16
kastavidakias αυτό το τρανζίστορ δύσκολα θα το βρεις αλλά μπορείς να βάλεις το 2Ν6084 που είναι περίπου ίδιο και κοστίζει 30 με 35 ευρώ (πρόσεξε μην σε κλέψουνε , μερικοί τα δίνουν και 70 ευρώ!!!)

kastavidakias
30-05-05, 15:22
Σε ευχαριστω πολυ.

electron
30-05-05, 17:17
Δυστυχώς για σενα amiga οι υπόνοιες που είχα ότι το τρανζίστορ έχει καεί βγήκαν αληθινές.Μπορείς όπως σωστά ειπώθηκε να βάλεις αντι του BLW60C το 2Ν6084.Στα καινούργια μηχανήματα ο CDM αυτά πλέον χρησιμοποιεί.Πριν 1μιση χρόνο τα αγόρασα από τον 741 35ευρώ.

amiga
30-05-05, 18:00
Electron μόνο που αυτό το είπα εγώ στον katsabidakias!!!
Όσο για 2N6084 έχω 6!!!
Αλλά από το Linear κράτησα το BLY87 τα VK200 και την ψήκτρα . Το άλλο το πέταξα. (οι πίστες τις πλακέτας δεν ήταν και πολύ καλές…).
Το linear αυτό το πήρα μόνο και μόνο επειδή έκανε 100 ευρώ μαζί με το τροφοδοτικό που ο cdm τα δίνει 80+80=160. Δεν μου χρειαζόταν και πολύ… αν θέλω να φτιάξω cdm linear τυπώνω μια πλακέτα της προκοπής και φτιάχνω , αλλά εδώ και 3-4 χρόνια φτιάχνω κυρίως με mos-fet!

electron
30-05-05, 18:12
Οk εξάλλου η πλακέτα του συγκεκριμένου lineear είναι απλή στην κατασκευή της.Όσο για τα συγκεκριμένα τρανζίστορ που έχουν καταστραφεί, ως γενική οδηγία θα πρέπει να πούμε ότι δεν πρέπει ούτε από απλή περιέργεια να τα ανοίγετε γιατί περιέχουν μια επικύνδινη τοξική ουσία που λέγεται οξείδιο του βυριλίου αν θυμάμαι καλά.Αν παρόλα αυτά έρθετε σε επαφή με αυτή θα πρέπει αμέσως να ξεβγάλετε με άφθονο νερό.

moutoulos
30-05-05, 20:09
περιέχουν μια επικύνδινη τοξική ουσία που λέγεται οξείδιο του βυριλίου αν θυμάμαι καλά.

Σωστά Γιάννη..., όντως είναι αρκετά επικύνδυνη ουσία!!.

hipro5
31-05-05, 17:35
Βρε παιδιά, ότι και να κάνετε με αυτά τα Linears, δε γίνεται τίποτα σωστό.......Από τα 100 κομμάτια αν τα δοκιμάσεις από τους 88 - 108MHz και από min ισχύ μέχρι max......θα παίζουν σωστά.........ΚΑΝΕΝΑ.......

electron
31-05-05, 17:45
Έχουν αναφερθεί προβλήματα με αυτά τα μηχανήματα ,ωστόσο μην ξεχνάμε ότι είναι broadband που σημαίνει ότι δεν πρέπει να περιμένουμε ότι θα βγάλουν την ίδια ισχύς από 88 ως 108mhz.Αυτό είναι λογικό, γιατί το μέγιστο του παράθυρου (bandwidth) βρίσκεται κάπου στο κέντρο της μπάντας και καθώς πλησιάζουμε πρός τα 2 άκρα το μέγιστο της ισχύος πέφτει.

hipro5
31-05-05, 17:51
Έχουν αναφερθεί προβλήματα με αυτά τα μηχανήματα ,ωστόσο μην ξεχνάμε ότι είναι broadband που σημαίνει ότι δεν πρέπει να περιμένουμε ότι θα βγάλουν την ίδια ισχύς από 88 ως 108mhz.Αυτό είναι λογικό, γιατί το μέγιστο του παράθυρου (bandwidth) βρίσκεται κάπου στο κέντρο της μπάντας και καθώς πλησιάζουμε πρός τα 2 άκρα το μέγιστο της ισχύος πέφτει.

Συμφωνώ.......Το BGY33 της Philips έβγαζε 88 = 20W , 98 = 20.5W , 108 = 20W.......Άρα τι φταίει άραγε στα "άλλα" που έχουν μια απόκλιση καμμιά 15αριά+ Watts?......ΣΥΝ ότι σε ποιά ισχύη να το δουλέψεις - το "άλλο" - σε αυτή που κάνει διάσπαση και θές εσύ π.χ. να οδηγήσεις ένα Linear ή σε κάποια άλλη που είναι καθαρό και δε σου φτάνει πλέον η ισχύ ή είναι πολύ μεγάλη?......

electron
31-05-05, 18:09
Δεν διαφωνώ όμως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Το bgy είναι υβριδικό που το τροφοδοτείς και παίζει ενώ το άλλο είναι τρανζιστορικό που πρέπει αυτός που θα το σχεδιάσει και κατασκευάσει συνολικά το κύκλωμα να είναι γάτα,προκειμένου να μπορέσει να μοιάσει σε απόδοση το υβριδικό module.

hipro5
31-05-05, 18:16
Δεν διαφωνώ όμως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Το bgy είναι υβριδικό που το τροφοδοτείς και παίζει ενώ το άλλο είναι τρανζιστορικό που πρέπει αυτός που θα το σχεδιάσει και κατασκευάσει συνολικά το κύκλωμα να είναι γάτα,προκειμένου να μπορέσει να μοιάσει σε απόδοση το υβριδικό module.

OK.......Με τον όρο "υβριδικό" τι ακριβώς εννοείς?.......Μία πλακέτα είναι πάλι, με τρανζίστορ πάλι, κλεισμένα σε ένα κέλυφος με καπάκι προστασίας.....Απλά έχει σχεδιαστεί από την Philips να "παίζει"΄.....;)

electron
31-05-05, 18:35
Εννοώ ότι το υβριδικό απαιτεί πολύ λιγότερα εξωτερικά εξαρτήματα για να δουλέψει ,ένω ένα τρανζίστορ για να δουλέψει ως broadband linear θέλει προσοχη στον σχεδιασμό και την κατασκευή του κυκλώματος, ωστε να δουλέψει σωστά και με την ακρίβεια ενός module.

31-05-05, 18:39
Παιδια ολα ειναι θεμα σχεδιασμου... Κανονικα ΟΛΑ τα broadband συστηματα πρεπει να εχουν μια ζωνη εργασιας με μινιμουμ αποκλισεις... Αποκλιση της ταξεως <0.6db εντος του ευρους λειτουργειας θεωρηται απολυτως φυσιολογικη. Μεγαλυτερη ειναι δειγμα μη καλης σχεδιασης... Τωρα κανονικα αυτη η αποκλιση ειναι μετρημενη εργαστηριακα σε σωστα προσαρμοσμενα μηχανηματα και ΟΧΙ σε "τυχαιες" κεραιες - συστηματα φορτιων με διαφορες και αποκλισεις απο τα καθαρα 50Ω σε ΟΛΟ το ευρος ζωνης των δοκιμων! Αρα μην τα ριχνουμε ολα απ'ευθειας στους ενισχυτες... αλλα ας τσεκαρουμε και πως, που και με τι τα μετραμε!!!
Τωρα για το BGY33 της Philips, απλα ο σχεδιασμος του ειχε μεγαλυτερες ανοχες στις μεταβολες της συνθετης αντιστασης εισοδου - εξοδου. Πραγμα που πολλοι δεν το λαμβανουν σοβαρα υπο'οψιν τους στον σχεδιασμο τους και μολις αλλαξει η προσαρμογη στο κυκλωμα τους οι μετρησεις πανε βολτα! Δυστυχως πολλες φορες πολλοι "νομιζουν" οτι εχουν καλες κεραιες με σιγουρα 50Ω αλλα αν τις μετρησουν θα βρουν οτι ειναι αλλου για αλλου... Και αυτο δεν σημαινει οτι θα εχουν στασιμα σε μια κοινη γεφυρουλα του εμποριου... Ή οτι δεν θα ακτινοβολουν και θα ειναι φορτια!!! Απλα κανουν και τα δυο "μερικως" με αποτελεσμα να πιστευουμε οτι "μια χαρα" ειναι η κεραια μας!!!

hipro5
31-05-05, 18:48
Παιδια ολα ειναι θεμα σχεδιασμου... Κανονικα ΟΛΑ τα broadband συστηματα πρεπει να εχουν μια ζωνη εργασιας με μινιμουμ αποκλισεις... Αποκλιση της ταξεως <0.6db εντος του ευρους λειτουργειας θεωρηται απολυτως φυσιολογικη. Μεγαλυτερη ειναι δειγμα μη καλης σχεδιασης... Τωρα κανονικα αυτη η αποκλιση ειναι μετρημενη εργαστηριακα σε σωστα προσαρμοσμενα μηχανηματα και ΟΧΙ σε "τυχαιες" κεραιες - συστηματα φορτιων με διαφορες και αποκλισεις απο τα καθαρα 50Ω σε ΟΛΟ το ευρος ζωνης των δοκιμων! Αρα μην τα ριχνουμε ολα απ'ευθειας στους ενισχυτες... αλλα ας τσεκαρουμε και πως, που και με τι τα μετραμε!!!
Τωρα για το BGY33 της Philips, απλα ο σχεδιασμος του ειχε μεγαλυτερες ανοχες στις μεταβολες της συνθετης αντιστασης εισοδου - εξοδου. Πραγμα που πολλοι δεν το λαμβανουν σοβαρα υπο'οψιν τους στον σχεδιασμο τους και μολις αλλαξει η προσαρμογη στο κυκλωμα τους οι μετρησεις πανε βολτα! Δυστυχως πολλες φορες πολλοι "νομιζουν" οτι εχουν καλες κεραιες με σιγουρα 50Ω αλλα αν τις μετρησουν θα βρουν οτι ειναι αλλου για αλλου... Και αυτο δεν σημαινει οτι θα εχουν στασιμα σε μια κοινη γεφυρουλα του εμποριου... Ή οτι δεν θα ακτινοβολουν και θα ειναι φορτια!!! Απλα κανουν και τα δυο "μερικως" με αποτελεσμα να πιστευουμε οτι "μια χαρα" ειναι η κεραια μας!!!

Τα είπες ΜΙΑ ΧΑΡΑ.......ΑΛΛΑ για το "συγκεκριμένο" ενισχυτή του θέματος, απλά ΔΕΝ ισχύει τίποτε απ'όλα αυτά.....;)

amiga
01-06-05, 00:52
Εμενα παντος μια χαρα μου δουλέυει το linear του cdm!
Αλλα πολες φορες (σχεδον παντα) ο cdm βαζει οτι πυκνωτες να ναι και δεν ειναι 100% broadband!
Εγω τους αλλαζω και ειναι ολα οκ. Δεν εχει max ισχυ στα ακρα αλλα ειναι +-5w και οχι +-15 που λες.

electron
01-06-05, 07:37
Φίλε amiga κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.Εχουν περάσει αρκετά τέτοια μηχανήματα από τα χεριά μου και γενικά δούλεψαν αξιοπρεπώς δεν λέω βέβαια ότι φτάνουν σε καμιά περίπτωση αντίστοιχα επαγγελματικού τύπου όπως π.χ τα rvr ή και άλλα.Επίσης αυτά που ανέφερε ο επισκέπτης(λυπάμαι για την αποχώρισή του και τα όσα γράφτηκαν σε παρεμφερή θέμα) είναι πολύ σωστά.Όλα έχουν να κάνουν με τον σωστό σχεδιασμό αλλά και τα όργανα ή τα μέσα που θα τεστάρουμε ένα κύκλωμα.

AKIS
01-06-05, 13:09
Δυστυχώς για σενα amiga οι υπόνοιες που είχα ότι το τρανζίστορ έχει καεί βγήκαν αληθινές.Μπορείς όπως σωστά ειπώθηκε να βάλεις αντι του BLW60C το 2Ν6084.Στα καινούργια μηχανήματα ο CDM αυτά πλέον χρησιμοποιεί.Πριν 1μιση χρόνο τα αγόρασα από τον 741 35ευρώ.

πριν 3 μηνες εγω στον 741 33E

AKIS
01-06-05, 13:14
προσωπικα το δικο μου ειναι σχετικα χαλια απο αυτο το θεμα γιατι

στους 99 μου βγαζει τα 35 και αν το δοκιμασεις στους 88 μου βγαζει 5~ αλλα δεν ξερω αυτο μηπως εχει να κανει με το pll το οποιο ειναι του cdm
θα ηταν καλυτερα καποιος φιλως να εβαζε ενα αρχειο με τις τιμες των πυκνωτων για να μην παιδευομαστε να δουλευει πιο σωστα

γιατι στην συχνοτητα που το θελω (99) δεν εχω δει ποτε αυτα τα 40-45 watts

εyxαριστω!

electron
01-06-05, 17:46
Οι τιμές των πυκνωτών παίζουν σημαντικό ρόλο.Ακή πρίν το αγοράσεις σε ρώτησε ο cdm σε ποια σε συχνότητα το θέλεις,γιατί αν δεν του το είπες πιθανόν στους 99 να μην μπορεί να αποδόσει τα μέγιστα,γιατί δεν είναι αυτή η συχνότητα που αντιστοιχεί απόλυτα με της χωρητικότητες των πυκνωτών.

amiga
01-06-05, 19:37
Δεν σου έδωσε σχέδιο όταν το αγόρασες;

AKIS
01-06-05, 22:38
οχι μονο δεν μου εδωσε σχεδιο αλλα ουτε αποδειξη πληρωμης-τιμολογιο

amiga
01-06-05, 23:36
Αν έχεις τα 2N6080 και 2Ν6084 στα αστεράκια που σου έβαλα να κάνεις τα έξεις:

*1 θα βάλεις 2 x 180pF αντί 300 pF
*2 θα βάλεις 1 x 33pF και 1 x 22pF αντί 2 x 33pF
*3 θα προσθέσεις και έναν 22 pF
Στον συλλέκτη του TR1 αντί για 60pF θα βάλεις 2x33 pF

electron
02-06-05, 07:34
Αmiga αυτές οι τιμές με ποιούς τύπους προκείπτουν;Θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζαμε ώστε να μπορούμε να τους υπολογίζουμε για κάθε συχνότητα.

^Active^
02-06-05, 11:35
Αν καταλαβα καλα αντι για το BLY87 βαζουμε το 2N6080 και 2Ν6084 στην θεση του BLW60 ?????????

amiga
02-06-05, 11:54
Δεν έχω ιδέα. Απλώς σύγκρυα αρκετά linear με bly87/blw60 με αρκετά με 2n6080/6084 και παρατήρησα την αλλαγή. Έτσι πάντως δουλεύει broadband πολύ καλά.

amiga
02-06-05, 11:59
^Active^ έτσι είναι!

electron
02-06-05, 17:59
Aν θυμάμαι καλά όταν έβαζε ο cdm τα BLY87&BLW60 ,το linear το τροφοδοτούσε με περισσότερα volts.Γύρω στα 16.

amiga
02-06-05, 18:36
με 15volts. ενώ τώρα με 14

electron
02-06-05, 18:56
Θυμάμαι ότι σε ένα pll με τα 2Ν6080 & 2Ν6084 το 6084 ζεστενόταν αρκετά αν και δεν είχε υπερβολικά στάσιμα(κάτω από 1.5) ενώ ισχύς έδινε full 40watts.Εχει διαπιστώσει εσύ κάτι τέτοιο ΄σ'αυτά τα μηχανήματα;

amiga
02-06-05, 22:23
Εμένα δεν μου ζεσταίνονται υπερβολικά. Καθώς και πολλά άλλα που έχω δει.
Έλεγξε τα εξαρτήματα σύμφωνα με το σχέδιο που έστειλα.
Εννοείται ότι δεν πρέπει να έχεις οδήγηση παραπάνω από 600mW και τάση πάνω από 13.5~14V.
Για πολύωρη λειτουργία πρέπει να έχεις οπωσδήποτε και ανεμιστηράκι.

AKIS
02-06-05, 23:06
στο 2Ν60-84 13.8 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑΩ

amiga
03-06-05, 00:42
Καλύτερα μέτρησε πόση τάση σου δίνει το τροφοδοτικό χωρίς να εκπέμπεις γιατί πολλές φορές τα βολτόμετρα επηρεάζονται από τα ραδιοκύματα (εξαρτάτε το όργανο) πρέπει το τροφοδοτικό να σου δίνει max 14V.

Ξέρει κανείς που θα βρω τα κυκλώματα της RVR και ELENOS ; δοκίμασα στο site που είχε ειπωθεί σε παλιότερη συζήτηση αλλά δεν υπάρχει πια....

234
03-06-05, 08:20
Κυκλώματα της RVR θα βρείς στο www.rvrusa.com

electron
03-06-05, 10:53
Εμένα δεν μου ζεσταίνονται υπερβολικά. Καθώς και πολλά άλλα που έχω δει.
Έλεγξε τα εξαρτήματα σύμφωνα με το σχέδιο που έστειλα.
Εννοείται ότι δεν πρέπει να έχεις οδήγηση παραπάνω από 600mW και τάση πάνω από 13.5~14V.
Για πολύωρη λειτουργία πρέπει να έχεις οπωσδήποτε και ανεμιστηράκι.H τάση που έχω και εγώ είναι 14βολτ επίσης όπως σωστά είπες και εσύ για πολυώρη λειτουργία χρειάζεται οπωσδήποτε έξτρα ψύξη,γιατί το μικρό ανεμιστηράκι που έχει στο πίσω μέρος του linear δεν αρκεί.Εγώ έχω βάλει έναν επιπλέον ανεμιστήρα 220βολτ να ρίχνει αέρα πάνω από τις 2 πλακέτες του linear και του τροφοδοτικού.

amiga
03-06-05, 11:10
Αν η τοποθέτηση είναι κάπως έτσι σου προτείνω να μετακινήσεις τις πλακέτες λίγο πιο αριστερά και να βάλεις ένα ανεμιστηρακι να ρίχνει στην ψήκτρα του linear. (έτσι κάνω εγώ)
Αν και καλό θα είναι να τσεκάρεις τους πυκνωτές ,μήπως υπάρχει λάθος , γιατί εμένα ζεσταίνεται μεν αλλά όχι και σε απελπιστικά επίπεδα.
Όπως και να χει πάντως η ψύξη μόνο καλό κάνει!!!

electron
03-06-05, 11:54
Όταν μιλάς για τους πυκνωτές εννοείς προφανώς αυτούς που ανέφερες πιο πάνω.Κοίταξε όταν λέω ότι ζεστένεται το 6084 δεν εννοώ ότι θα πάρει και φωτιά.Μπορώ να το ακουμπάω με το δάχτυλο εν ώρα λειτουργίας σε πλήρη ισχύς,περίπου 10 δεύτερα.Τώρα δεν ξέρω ίσως αυτό να είναι και φυσιολογικό αν υποθέσουμε ότι εκείνη την στιγμή βγάζει πλήρης ισχύς.Τον ανεμιστήρα που έχω βάλει πρόσθετα τον έχω και φυσάει ακριβώς πάνω από τις 2 πλακέτες,πατάει δηλαδη πάνω στις 2 ψύκτρες των πλακετών και κάνει καλή δουλειά.

amiga
03-06-05, 14:18
Εγώ στα 40 watt μπορώ να κρατήσω το δάκτυλο πάνω του για αρκετά λεπτά. Και στα 25 watt που το έχω για να οδηγώ linear το κρατάω ώρες!!!

electron
03-06-05, 20:55
Στασιμα πόσα σου βγάζει και τι κεραία έχεις;

amiga
03-06-05, 23:41
Στάσιμα έχω 1.1:1 (σχεδόν καθόλου) και η κεραία μου είναι δίπολο συντονισμένο.
Με ground plain που βάζω πολλές φορές έχω στάσιμα 1.3:1.

electron
04-06-05, 11:11
Και γώ 1.2/1 έχω στάσιμα με δίπολο συντονισμένο με την χρήση balun.Εχω διαπιστώσει πάντως ότι τα συγκεκριμένα μηχανήματα επιρεάζονται πολύ από την κεραία.Θυμάμαι κάποτε όταν πήρε νερά η κεραία το μηχάνημα εμφάνισε αλλόκοτη συμπεριφορά.Τα αμπέρ της κατανάλωσης έπεσαν αντί να ανέβουν όπως θα περίμενε κανείς.Επίσης έχω δεί σε άλλο μηχάνημα να ανεβαίνει η ισχύς με το ίδιο φαινόμενο.

AKIS
12-06-06, 13:27
πριν λιγο δοκιμαζα μια κεραια με ενα τετοιο μηχανημα ενος φιλου και στη σχνοτητα που θελω μου(περιποου 103) εβγαλε 26 βατ!
αν να κανεις δουλεια μετα και να συντονισεις κεραιες.....

electron
12-06-06, 16:17
Ακη δυστυχώς τα μηχανήματα αυτά μιας και δεν έχουν μεταβλητους,ο συντονισμός τους ειναι εφικτός μόνο με επέμβαση στην κεραία.

AKIS
13-06-06, 13:42
την αλλη βδομαδα θα σταλει στο κατασκευαστη του για να το συντονισει στη συχνουτητα που θελουμε(ωραιο broadband!)
ειχε φτιαχτει για τους 93 περιπου.
@electron το θεμα ειναι οτι σε 2 διαφορετικες κεραιες βγζει ακριβως τα ιδια βατ στη συχνοτητα που θελουμε-ενα απλο διπολο κι ενα με gama match.

<<ο συντονισμός τους ειναι εφικτός μόνο με επέμβαση στην κεραία.>>

οσον αφορα το συντονισμο της κεραιας εχουμε 26 βατ εκπομπης και μολις 0.5 βατ επιστρεφομενα τι αλλο να τη κανουμε!!!

amiga
13-06-06, 17:49
εγώ έχω 3 τέτοια linear, ένα απο τον cdm και 2 που έφτιαξα μόνος μου εδώ και 15 χρόνια (αααα και ένα που πήρα απ τις αγγελίες και το πέταξα...... και δεν ήταν του cmd original), δεν μπορώ να πώ ότι είναι και καλά λίνεαράκια, αλλά στο κέντρο βγάζαν 50W και στα άκρα 45W, όχι 25!!! έχετε τσεκάρει τι πυκνωτές έχουν;;;; καμιά φορά ο cdm έβαζε ότι να ναι!!!!!!!
πάντος το προτώτυπο Ιταλικά λινεαράκι είχε μεταβλητούς και δεν είχε φίλτρο......

electron
14-06-06, 11:38
Συφωνώ και γω με τον amiga .Τα ίδια έχω διαπιστώσει σε όλα τα pll του cdm.Aκη ο τύπος της κεραίας αλλά και η προσαρμογή τους παίζουν βασικότατο ρόλο στην συμπεριφορά αυτών των μηχανημάτων.Νομίζω ότι είναι άδικος κόπος να του το στείλετε πακέτο για να το συντονίσει.Δεν θα κάνει τίποτα.Το καλύτερο θα ήταν να <παίξετε> με την κεραία μέχρι να φέρετε το μηχάνημα στα ίσα του.

AKIS
14-06-06, 11:51
εννοειται οτι δεν θα παει στον cdm γιατι δεν ξερω αν μας το ξανα επιστρεψει ο τυπος
αλλα θα παει στον κατασκευαστη του(δεν ειναι original!)

amiga
14-06-06, 17:15
έχει μαγαζί (αν ναι ποιος;; ειναι της προκοπής;;;);;; ή ερασιτέχνης;

AKIS
14-06-06, 19:08
ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ!

jeik
04-10-08, 23:52
Aν βαλω κανα μεταβλητο σε εισοδο - εξοδο ή καπου τελος παντων μηπως το κανω να βγαζει τα 40 ?

Επισις το δουλεψα με 12 βολτ με τροφοδοτικο απο πισι και πεφτει στα 11,8 βολτ/4,8 αμπερ/ βαττ περιπου 25 διοτι η γεφυρα μου ειναι πειραγμενη , αλλα εχω φαει κολημα να του δωσω 14,5 για να δωσει παραπανω , θα κανω σωστα η τσαμπα θα το κουρασω η και να το καψω ?
τι λετε ?

Γιώργος 231
05-10-08, 00:13
Aν βαλω κανα μεταβλητο σε εισοδο - εξοδο ή καπου τελος παντων μηπως το κανω να βγαζει τα 40 ?

Επισις το δουλεψα με 12 βολτ με τροφοδοτικο απο πισι και πεφτει στα 11,8 βολτ/4,8 αμπερ/ βαττ περιπου 25 διοτι η γεφυρα μου ειναι πειραγμενη , αλλα εχω φαει κολημα να του δωσω 14,5 για να δωσει παραπανω , θα κανω σωστα η τσαμπα θα το κουρασω η και να το καψω ?
τι λετε ?

αμ μιλας για το cdm, NAI μπορεις να βαλεις ανετα εως και 14 volt σιγουρα (εγω εχω ριξει 14 χωρις προβλημα)
αν εχεις με 11,8 βολτ(μετα πτωσης) 25 βαττ, στα 14 βολτ θα εχει σιγουρα 30+ βατακια.

jeik
05-10-08, 00:33
Γεια σου γιωργο θα σε παρω αυριο τηλεφωνο να τα πουμε αναλυτικα, προς το παρων κανω αναγνωριστικες δοκιμες στο εργαλειο μπας και βρω καμια ακρη , γιατι δεν καταλαβαινω πως τα παει , απο σημα δηλαδη.

jeik
05-10-08, 00:34
Το δουλεψες ποτε χωρις κεραια ?

jeik
05-10-08, 00:39
Να μωρε , διαβαζα οτι το blw 60 θελει 12,5 ενω το 6084 παιρνει και 14 , και λεω μην το καψω κιολας ,ακομα δεν το πηρα .
Το απογευμα τα τιναξε το 15 βολτο τροφοδοτικο που δουλευα και τωρα πρεπει να κατσω να το φτιαξω με πιο δυνατα LM και προς το παρων παιζω με το τροφοδοτικο του πισι , αλλα παει λιγο ψοφια.

jeik
05-10-08, 00:42
αλλα βγαζει κατι διαμορφωσεις φιλε μου αλλο πραγμα , οπως το ηξερα.

jeik
05-10-08, 00:45
Γιωργο αυτο λενε οτι βγαζει 45 με το πλλ το αυθεντικο που εχει , και δεν του λειπει κατι , γιατι δεν τα βγαζει σε καμια συχνοτητα ?

Γιώργος 231
05-10-08, 02:10
λοιπον Δημητρη.

μπορεις να το ανοιγεις και χωρις κεραια, εχει προστασια , αλλα εγω το απεφευγα.

κοιτα σχετικα με την ισχυ. βασικα το λινεαρ δεν ειναι το 45αρι αλλα το 30αρι. οπως σου ειπα, με το μεγαλο λινεαρ ειχα προβληματα rf, ετσι εβγαλα απο το αλλο exciter το 30, και το εβαλα σε αυτο.

οπως θα ειδες, εσωτερικα, θελει λιγη δουλιτσα.
εκει που ειχα πειραματιστει, ειναι στο καλωδιο μεταξυ πλλ και λινεαρ (για να αποφυγω προβληματα με την rf) τελικα, δεν ειχα βρει λυση και αλλαξα το λινεαρ.

επειδη σε εκοψα για ανθρωπο που την ψαχνει, μην κανεις καμια αλλαγη ακομα.
δοκιμασε, δες, μαθε το, και μετα ορμα σε κουτια, βολτομετρα θωρακιση κλπ κλπ ξερεις εσυ

:001_cool:

danykas
14-01-24, 20:55
Linear 50w

mikemtb
15-01-24, 01:12
Linear 50wναι.... τι?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk