PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με το pll+vco του pira.cz



electron
28-05-05, 08:56
Μετά από σχετική ερώτηση που έκανα στο νεοσύστατο forum του pira η απάντηση που πήρα σχετικά με την απορία που είχαμε όσοι από εμάς κατασκευάσαμε το κύκλωμα και δεν δούλεψε σε όλη την μπάντα,απαντήθηκε.Το κύκλωμα λοιπόν είναι σχεδιασμένο έτσι που δεν είναι εφικτό να δουλεύει από 88 ως 108mhz,παρά μόνο με μεταβολή του πηνίου της ταλάντωσης.Επίσης στην ερώτηση μου αν μπορούμε να τροποποιήσουμε το κύκλωμα για να επιτύχουμε λειτουργία σε όλη τη μπάντα,η απάντηση ήταν και πάλι αρνητική. http://www.pira.cz/forum/diskuze.asp?cislo=101

gRooV
28-05-05, 09:27
Όπως σου έγραψε και εκείνος "Κάθε πότε αλλάζεις συχνότητα;". Πιστεύω ότι δεν είναι και φοβερό μειονέκτημα αφού το μόνο που κάνεις είσαι να κλείσεις λιγάκι ένα πηνίο ή να το τεντώσεις αντίστοιχα. Εξάλλου για να συντονίσει καλύτερα και το VCO πρέπει σε κάθε αλλαγή συχνότητας να μετράμε την τάση στον πυκνωτή για να σιγουρευτούμε ότι είναι μέσα στα όρια.

_ab
28-05-05, 11:03
Κατι που δεν εχω καταλαβει...... :oops: Για ποιο vco μιλαμε?Το pira στο site του εχει μονο pll και transmitter εσεις δηλαδε χρησιμοποιητε το pll του pira μετα το vco και μετα τον trnsmitter? :?:

gRooV
28-05-05, 11:57
O πομπός που αναφέρεις είναι το VCO, ταλαντωτής ελεγχόμενος από τάση (VCO).

electron
28-05-05, 12:06
Δεν αποτελεί σοβαρό μειονέκτημα απλά θα έπρεπε να είχε γίνει εξαρχής μια διευκρίνηση για την συγκεκριμένη <ιδιοτροπία> του κυκλώματος,ώστε να μην παιδευόμαστε τόσο καιρό νομίζοντας ότι από πλευράς μας έχει γίνει κάτι λάθος.

amiga
28-05-05, 12:52
Γιατί δεν βάζετε ένα Πηνειό με μεταβλητό πύρινα τύπου toko όπως έκανα εγώ;
(αν και αυτό το vco είναι άθλιο…)

electron
28-05-05, 14:27
Γιατί δεν βάζετε ένα Πηνειό με μεταβλητό πύρινα τύπου toko όπως έκανα εγώ;
Το θέμα είναι να είχαμε αποφύγει αυτή την διαδικασία είτε έτσι είτε αλλιώς.Anyway

gsmaster
28-05-05, 17:09
Γι αυτό είναι τα φόρουμ για να βρίσκουμε λύσεις. Εφόσον λοιπόν βρέθηκε η λύση, θα διορθωθεί και η περιγραφή του κυκλώματος. Θα το διόρθωνα αλλά δεν ξέρω τι να γράψω και πού, αφού δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το πηνίο που θέλει αλλαγή/διόρθωση.
Θανάση αν μπορείς κανόνισέ το....




ΥΓ Όσο μπορούμε δοκιμάζουμε τα κυκλώματα που βάζουμε, δεν μπορούμε όμως να ξέρουμε τα πάντα για κάθε κύκλωμα :) Γι αυτό και δεν είναι πολλά τα κυκλώματα. Λίγα και καλά. ;)

electron
28-05-05, 19:40
Παίδες δεν θέλω να παρεξηγηθώ με αυτά που προείπα.Την ευθύνη της διευκρίνησης που λέω πιο πάνω πιστεύω ότι την έχει το site του Τσέχου που θα έπρεπε να έκανε σαφές την ιδιομορφία αυτή όπως επίσης και την ασάφεια όσον αφορά τις στροφές των πηνίων.Ξέρετε τι εννοώ.Στροφές πηνίου π.χ 3.5,πράγμα ανύπαρκτο.Εδω μπέρδεψε εμάς που έχουμε και μια μικρή εμπειρία,φανταστητε τώρα κάποιο νέο παιδί.Το συγκεκριμένο κύκλωμα το είχα βρεί πολύ πριν μπεί στο δικό μας site,επομένως δεν κατηγόρώ ούτε εσένα Γιάννη ούτε τον Θανάση βέβαια.

_ab
28-05-05, 19:42
Γιατί δεν βάζετε ένα Πηνειό με μεταβλητό πύρινα τύπου toko όπως έκανα εγώ;
(αν και αυτό το vco είναι άθλιο…)

Ποιος ειναι ο τυπος του φιλε μου...?Απο το 741 το πηρες?Για το πηνιο που δειχνω πιο κατω δεν μιλαμε?Γιατι εχει τοσο θωρακιση?σε τι βοηθαει?

Killo_Watt
28-05-05, 20:05
Το εν λόγω site έχει και άλλα 2 vco τα οποία πιστεύω σχετικά εύκολα μπορούμε να τα κάνουμε pll. Φυσικά είναι μικρότερης ισχύς… :(

Όσων αφορά την θωράκιση ποτέ δεν κάνει κακό φίλε μου ειδικά στα υψισυχνα κυκλώματα και είναι απαραίτητη για την απομόνωση του ταλαντωτή από το στάδιο εξόδου γιαυτο μην ξεχνάς ότι σχεδιάζουμε τα κυκλώματα με buffer σταδιο…

electron
28-05-05, 22:51
Φίλε ab αυτό είναι το επίμαχο πηνίο.

gsmaster
29-05-05, 02:33
Παίδες δεν θέλω να παρεξηγηθώ με αυτά που προείπα.Την ευθύνη της διευκρίνησης που λέω πιο πάνω πιστεύω ότι την έχει το site του Τσέχου που θα έπρεπε να έκανε σαφές την ιδιομορφία αυτή όπως επίσης και την ασάφεια όσον αφορά τις στροφές των πηνίων.Ξέρετε τι εννοώ.Στροφές πηνίου π.χ 3.5,πράγμα ανύπαρκτο.Εδω μπέρδεψε εμάς που έχουμε και μια μικρή εμπειρία,φανταστητε τώρα κάποιο νέο παιδί.Το συγκεκριμένο κύκλωμα το είχα βρεί πολύ πριν μπεί στο δικό μας site,επομένως δεν κατηγόρώ ούτε εσένα Γιάννη ούτε τον Θανάση βέβαια.

Δεν παραξηγήθηκες, ίσα ίσα σ'ευχαριστούμε που το επισήμανες. Και όποιος έχει διαπιστώσει ότι κάποιο κύκλωμα έχει πρόβλημα, ας μας το πεί να το ελέγξουμε :)

amiga
29-05-05, 15:08
Φίλε ab δεν το πήρα από 741,εγώ φέρνω υλικά κατευθείαν και πάντα από Ιταλία. Είναι Πηνειό TOKO VHF τεσσάρων στροφών πορτοκαλί. Και με ελάχιστο γύρισμα του πύρινα του περνάω από τους 86-95 στους 95-108. αλλά απ ότι θυμάμαι είχα αλλάξει και 1-2 πυκνωτές εκεί γύρω.

electron
29-05-05, 18:24
Το πηνίο αυτό μπορεί κάποιος να το βρεί στην Ελλάδα;

Killo_Watt
29-05-05, 18:51
741

_ab
29-05-05, 19:19
741

Με ποιο κωδικο φιλε μου?Πως το ζηταω?πηνιο 4 στροφων πορτοκαλί? :oops:

amiga
30-05-05, 12:55
TOKO VHF 4ων στροφών ,έτσι το ζητάς!
(είναι πάντα πορτοκαλί χρώματος)

_ab
30-05-05, 17:10
Οκ ευχαριστω!!!!!! :oops:

amiga
30-05-05, 17:57

Killo_Watt
30-05-05, 20:41
Προσοχή όμως στείλε του και την φωτογραφία με e-mai γιατί και εγώ που του έγραψα ακριβός την περιγραφή μου έστειλε κάτι άλλα μικρούτσικα τα οποία δεν γνωρίζω αν έχουν την ίδια αυτεπαγωγή άσε που είναι πιο δύσχρηστα….

Toko vhf τύπου s18

Αλλά μου φαίνεται καλύτερα να πάρεις κίτρινα γιατί τα πηνία Toko έχουν μεγαλύτερη αυτεπαγωγή για τις ίδιες στροφές.. δεν ξέρω τι να σου πω ας μας πει και ο φίλος

amiga
30-05-05, 21:44
Εγώ είχα δοκιμάσει με τα κίτρινα αλλά πήγαινε το πολύ μέχρι τους 107.1!!! και ξεκίναγε από τους 70.
Ενώ με τα πορτοκαλί πήγα από τους 86 – 110 περίπου.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αλλάξετε 2-3 πυκνωτές εκεί γύρω , τώρα δεν θυμάμαι ποιοι είναι.

electron
31-05-05, 13:52
Nομίζω την αυτεπαγωγή και όχι την χωρητικότητα που ειπώθηκε,μεταβάλλουμε.Ετσι δεν είναι;

Killo_Watt
31-05-05, 18:40
Πολύ σωστή παρατήρηση απλά όπως έγραφα στα γρήγορα το ποστ μου ξέφυγε sorry… :oops:

_ab
01-06-05, 17:31
Nομίζω την αυτεπαγωγή και όχι την χωρητικότητα που ειπώθηκε,μεταβάλλουμε.Ετσι δεν είναι;

Μηπως θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης γιατι δεν γνωριζω παρα πολλα.......??? :oops:

hipro5
01-06-05, 19:02
Αν μιλάμε για το ίδιο VCO, γιά δοκιμάστε να αλλάξετε τον 10p πυκνωτή πού βρίσκεται στη βάση του T1 με έναν 33p ή παίξτε λίγο με αυτόν.......Λογικά έστω και με 5Volts στις Varicap, πρέπει να καλύψει όλη τη Μπάντα των F.M.........

electron
01-06-05, 19:11
Nομίζω την αυτεπαγωγή και όχι την χωρητικότητα που ειπώθηκε,μεταβάλλουμε.Ετσι δεν είναι;

Μηπως θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης γιατι δεν γνωριζω παρα πολλα.......??? :oops:Το πηνίο που έγινε λόγος πιο πάνω διαθέτει εσωτερικό πυρήνα από φερρίτη τον οποίο και παρεμβάλουμε μέσα στις σπείρες του πηνίο,βιδώνοντας τον με το κατσαβίδι.Με αυτή λοιπόν τη μετακίνηση η αυτεπαγωγή του πηνίου αλλάζει.Ηipro5 το έχεις δοκιμάσει αυτό;Όποιος έχει και άλλες ιδέες ευπρόσδεκτες να τις καταθέσει.

hipro5
01-06-05, 19:22
Το συγκεκριμένο VCO όχι(αλλά ούτε και θα μ'ενδιέφερε για να είμαι ειλικρινής).......αλλά ο 10p στην είσοδο είναι πολύ μικρός......



EDIT: Ακυρο το παραπάνω......για άλλο VCO έλεγα.........Για το συγκεκριμένο VCO αν αλλάζατε τις Varicaps με μία διπλοβάρικαπ και συγκεκριμένα με την BB204 νομίζω θα γινόταν η δουλειά........

electron
13-11-05, 13:13
Eπανέρχομαι στο θέμα μετά από κάποιες αλλαγές που προτεινει ο Τσέχος pira στο site του και υποστηρίζει ότι λυνουν την αδυναμία συντονισμου του vco σε όλη την μπάντα.Συγκεκριμένα αναφέρει τα παρακάτω.

After some tests there is a modification for the VCO used in the transmitters. Gives much better results and the VCO can be tuned in whole range without touching the VCO coil.
List of changes for 3W xmitter: T1 - BC547C, C22 - remove, place resistor 10k, C7 - 10p, C8 - 10p, C10 - 8p2, R10 - 8k2 connected between base and Vcc (or choose the value to set about 7 V on the collector when VCO is stopped), C5 - 100 nF, R12 - 2k.
Let us know the results! Then the changes will be finally implemented in schematics.

GR_mitSOS
15-04-06, 20:06
επειδή προσπαθώ κι εγώ να φτιάξω το ίδιο, θα ήθελα να ξέρω πώς τοποθετούνται τα BFR91,BFR96 τα οποία τα κολλάμε κάτω από την πλακέτα.Δηλαδή, τα βάζουμε σε σχήμα ταφ με τα γράμματα επάνω? στην εικόνα δείχνει ανόμοια ποδαράκια, περίπου όπως αυτά των τρανζ. έτσι να τα βάλλω?

ευχαριστώ

panos_panopoulos
21-04-06, 02:17
Eπανέρχομαι στο θέμα μετά από κάποιες αλλαγές που προτεινει ο Τσέχος pira στο site του και υποστηρίζει ότι λυνουν την αδυναμία συντονισμου του vco σε όλη την μπάντα.Συγκεκριμένα αναφέρει τα παρακάτω.

After some tests there is a modification for the VCO used in the transmitters. Gives much better results and the VCO can be tuned in whole range without touching the VCO coil.
List of changes for 3W xmitter: T1 - BC547C, C22 - remove, place resistor 10k, C7 - 10p, C8 - 10p, C10 - 8p2, R10 - 8k2 connected between base and Vcc (or choose the value to set about 7 V on the collector when VCO is stopped), C5 - 100 nF, R12 - 2k.
Let us know the results! Then the changes will be finally implemented in schematics.

Τί να σημαίνουν αυτά τα δυάρια στο τέλος; πιστεύω ότι οι τιμές είναι 8 πικοφάραντ και 8 κιλοώμ.
C10 - 8p2
R10 - 8k2

moutoulos
21-04-06, 02:24
Όταν βλέπουμε 8Κ2, σημαίνει αντίσταση 8,2Κ :wink: .

electron
21-04-06, 11:36
:ok: