PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος cd-rom απο ραδιοκασσετόφωνο αυτοκινήτου



Danza
28-05-05, 15:53
Θέλω να βάλω στο αμάξι ενα cd-rom απο pc. την τροφοδοσία την έχω λύσει: τα +12v απο το remote του ραδιοκασσετοφώνου και τα +5v απο τον 7805.
μετά απο αυτό όμως θέλω να ελέγχεται το cd-rom απο το ραδιοκασσετόφωνο δηλαδή να πατάω το cd στο ραδιοκασσετόφωνο και να ξεκιναει το cd-rom, να αλλάζω τα τραγούδια και να φένεται ο χρόνος του τραγουδιού στο ραδιοκασσετόφωνο... αυτό το μοντέλο πέρνει 12 δισκη σιντιερα. με λίγα λόγια θέλω να δημίουργήσω εικονικό cd changer και στη θέση του changer να είναι το cd rom.
Γινεται αυτό?

gsmaster
28-05-05, 17:03
Γίνεται, αλλά δεν είνα καθόλου απλό. Πρέπει να συνδιάσεις το προτόκολλο Unilink με το IDE.

Δες μερικά λινκ...

http://www.cus.org.uk/~cleggy/
http://www.mictronics.de/?page=unilink


Παίζει ρόλο και τι μάρκα είναι το ράδιό σου. Έχω ένα Philips που παίρνει CDiera και θέλω να κάνω τίποτα.

Danza
28-05-05, 17:44
μιλησα με την εταιρια αλλα μου είπαν οτι δεν υπαρχει πιθανότητα να συνεργαστει η συσκευη με το cd rom... αλλα πιστεύω πως με το ψαξιμο ολα γίνονται.. παντος ευχαριστω για τα links θα το κοιταξω και θα δω τι μπορώ να κανω

Danza
03-08-05, 06:22
Παιδια καλησπερα απο Σαλονικη που ειμαι διακοπες. σχετικα με αυτο το θεμα το ειδα σε ενα αμαξι που ειχε JVC πηγη σαν το δικο μου. ρωτησα αλλα μου ειπε οτι του το εκανε ενα παιδι απο το εξωτερικο :( τωρα αν μπορει καποιος να ψαξει μηπως βρουμε το σχεδιο της πηγης θα με βοηθουσε πολυ JVC KS-RT900R ειναι η πηγη μου. κ θελω να ελεγχει ενα cd-rom απλο. τροφοδοσια εχω ετοιμη. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Danza
02-12-05, 19:33
Τελικα εψαξα αλλα δν μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι θελει ανταπτορες κλπ. Σκευτηκα ομως κατι αλλο... η συγκεκριμενη πηγη να κοντρολαρει ενα mini-disc sony φορητο τσεπης... πως? να συνδεσουμε την πηγη εκει που μπαινει η cdιερα με το φισακι που συνδεεται το κοντρολακι του md... γινεται???

radiodj105
03-12-05, 11:51
Τελικα εψαξα αλλα δν μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι θελει ανταπτορες κλπ. Σκευτηκα ομως κατι αλλο... η συγκεκριμενη πηγη να κοντρολαρει ενα mini-disc sony φορητο τσεπης... πως? να συνδεσουμε την πηγη εκει που μπαινει η cdιερα με το φισακι που συνδεεται το κοντρολακι του md... γινεται???
Αν γνωρίζεις τον Χάρυ Πότερ... τότε σίγουρα είναι εύκολο.
Πέρα από τον Χάρυ Πότερ, θα πρέπει να "φτιάξεις" πολλές εντολές που να μεταφέρονται από την "πηγή" σου με ρελέ. Πάντως Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να σκαλίσεις έτσι ένα φορητό mini-disc. 'Εχω mini-disc στο αμάξι μου και σε βεβαιώνω ότι είναι τεχνολογία που δύσκολα δέχεται πατέντες. Φαντάσου πόσο πιο δύσκολο είναι σε ένα φορητό!

Danza
16-02-06, 16:08
Λοιπον το ραδιοκασσετόφωνο εχει μεσα chipάκι που διαχειρίζεται τις εντολές... μπορουμε να συνδέσουμε την φυσα της σιντιέρας με το pc για να δούμε με κάποιο πρόγραμμα τι εντολές βγάζει το chipάκι ή να το επαναπρογραματίσουμε???

gsmaster
16-02-06, 16:23
Λοιπον το ραδιοκασσετόφωνο εχει μεσα chipάκι που διαχειρίζεται τις εντολές... μπορουμε να συνδέσουμε την φυσα της σιντιέρας με το pc για να δούμε με κάποιο πρόγραμμα τι εντολές βγάζει το chipάκι ή να το επαναπρογραματίσουμε???

Μπορείς να κάνει κάτι τέτοιο αλλά θέλει εκτός απο γνώσεις ψηφιακών προτοκόλλων μετάδοσης, και πολύυυυυυυ χρόνο... Για επαναπρογραμματισμό, άστο καλύτερα. Το πολύ πολύ να φτιάξεις έναν αντάπτορα ο οποίος να επικοινωνεί με την CDiera και το ράδιο αν αυτά τα δύο είναι ασύμβατα. Δεν συμφαίρει απο άποψη χρόνου, θα παιδευτείς πολύ και η έτοιμη λύση είναι κάπου εκεί έξω...

Danza
16-02-06, 22:26
Άρα θα ψάξω να βρώ καποιον αντάπτορα μου ακούγεται πιο ωραίο! ευχαριστώ

Danza
10-03-06, 03:24
http://www.technick.net/public/code/cp_dpage.php?aiocp_dp=pinconmds_cdrom_sony

εδω δείχνει τα pinouts με το σήμα που βγάζει το καθε ένα... τώρα το connector της πηγης το επισυνάπτω, αν ξέρει κάποιος που και πώς θα συνδεθεί το ενα με το άλλο ας με βοηθήσει...

hlektrologos000
12-03-06, 23:24
υπαρχει καποιο σχηματικο για την τροφοδοσια ή αν ειναι απλο να μου το εξηγησει καποιος με λογια πως περνουμε τα +5v ? χρειαζοντε και αλλα εξαρτηματα εκτος απο το 7805 ..?

gsmaster
13-03-06, 19:50
Βάζεις ένα 7805 με πυκνωτές στην είσοδο και στην έξοδο του.

Danza
13-03-06, 21:36
Γιαννη στη τροφοδοσία υπάρχει ήδη το 7805, σκοπός μας είναι ο έλεγχος του cd-rom... :? τα pin data: to-from cd-changer που θα πανε με ή χωρίς αντάπτορα στο iderface του cd rom... αν έχει κάποιος ενα σχεδιο για αντάπτορα που να κανει αυτη τη δουλειά ευπρόσδεκτο...

Danza
13-03-06, 21:48
το σχηματικο της τροφοδοσίας.. το 7805 μπορούμε να το βιδώσουμε στο πλαινό του cd rom, ετσι το έχω εγώ τουλάχιστον και δεν έχω προβλήματα θερμοκρασίας γιατί ψύχεται απο το σασι του cd rom και η πλάτη του 7805 συνδέεται με το μεσαίο ποδαράκι που ειναι η γείωση οπότε δεν φοβόμαστε για βραχυκύκλωμα :wink: ...

Danza
28-03-06, 12:40
Μηπως ξερει κανεις ενα link που να κατεβαζεις προγραμμα για να συνδεσεις την πηγη με την σειριακη θυρα του pc και να μετατρεψεις την εισοδο του cd-changer σε auxliary?