PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντοπιστής αυτοκινήτου



Panoss
28-05-05, 22:33
Σκέφτομαι να φτιάξω εναν 'εντοπιστή αυτοκινήτου', δηλαδή εναν ποπμπό που θα εκπέμπει ενα σήμα ώστε με έναν δέκτη να μπορώ να το εντοπιίσω σε περίπτωση κλοπής. Ξέρει κανένας τίποτα? Μην αρχίσετε να μου αναφέρετε εταιρείες που το πουλάνε σαν υπηρεσία...

_ab
29-05-05, 00:51
Για να κανεις κατι τετοιο χρειαζεσαι συστημα GPS πραγμα δυσκολο να φτιαχτει τεχνικα (ολοκληρωμενα)και επισης χρειαζεται συνδρομη για την συνδεση με δορυφορο.Τωρα μεχρι 1χλμ ισως να βρεις κυκλωματα που δεν θα βρισκουν την θεση του αμαξιου,απλα θα σε ειδοποιει οτι ο συναγερμος ειναι εν ενεργεια....

Panoss
31-05-05, 10:40
Εγώ σκεφτόμουνα εναν απλο πομπό. Αν σου κλέψουν το αμάξι, τότε ειδοποιείς την αστυνομία που έχει ραδιογωνιόμετρα (για τον εντοπισμό παράνομων ραδιοφωνικών σταθμών) και σου το βρίσκουν. Κάτι τέτοιο... Ή π.χ , έχεις ένα κινητό στο αμάξι. Το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε οταν το καλέσεις να απαντήσει απο μόνο του(!), και στη συνέχεια να το εντοπίσεις μέσω της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας... Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

gsmaster
31-05-05, 15:11
Αυτά που πουλάνε έτοιμα, είναι GPS συνδεδεμένο με κινητό, το οποίο όταν το αυτοκίνητο κλαπεί, σου στέλνει τις συντεταγμένες απο το GPS.

Μέσω της εταιρίας κινητής τρέχα γύρευε, απ όσο ξέρω, για πολύ σημαντικές περιπτώσεις το κάνουν αυτο (πχ κίνδυνος ανθρώπινης ζωής, αγνοούμενοι κτλ)

gRooV
31-05-05, 16:51
Πάντως στην έκθεση το περασμένο ΣΚ (hamfest) ήταν κανά δυό που πούλαγαν μια μικρή πλακέα όπου πάνω της κούμπωνε η sim και συνδεόταν και στο κινητό. Μας εξήγησε ότι το τηλέφωνο το έχεις μόνιμα στο αυτοκίνητο και αν σου κλαπεί τότε θα πάρεις τηλέφωνο το κινητό και στην συνέχεια μέσω της αστυνομίας και της κινητής τηλεφωνίας θα το εντόπιζες με την βοήθεια των κυψελών. Τρέχα γύρευε δήλαδη.

Panoss
01-06-05, 10:46
GSMaster πού μπορώ να το βρώ αυτο που λες;( GPS συνδεδεμένο με κινητό). Ενδιαφέρον ακούγεται.

gsmaster
01-06-05, 23:07
GSMaster πού μπορώ να το βρώ αυτο που λες;( GPS συνδεδεμένο με κινητό). Ενδιαφέρον ακούγεται.


Δεν ξέρω, ψάξε σε αξεσουάρ αυτοκινήτου, σε αυτούς που κάνουν εγκατάσταση συναγερμών ηχοσυστημάτων.