PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοβολταϊκά τόξα



Panoss
01-06-05, 10:59
Θέλω να μειώσω την κατανάμωση του air-condition συνδέοντας και Φωτοβολταϊκά τόξα και ίσως μπαταρίες που να φορτίζονται όταν air-condition δε δδουλεύει. Μπας και το έχει κάνει κανείς 'η μήπως έχει να μου πει τίοτα πληροφορίες? Επίσης αν ξέρει τιμές Φωτοβολταϊκών τόξων και που τα πουλάνε.

ΤΣΑΡΟΣ
01-06-05, 11:28
Φωτοβολταικά τόξα???Μήπως εννοείς panel???

yet!
01-06-05, 20:17
Αγαπητε φιλε.. Με την πρωτη ματια εγω σαν παλιος Κινηματογραφιστης οταν διαβασα για Φωτοβολταικα
Τοξα το μυαλο μου πηγε στις Τεραστιες Πηγες Φωτισμου Κινηματογραφικων μηχανων.. Αλλα με μια συντομη αναζητηση στο διαδικτυο ειδα και εμαθα οτι προκειται για νεες Πηγες Ενεργειας με βαση το Ηλιακο Φως.. Κοιτα αυτα τα Λινκς και ελπιζω να σε Βοηθησουν.. Εαν μενεις Αθηνα κανε μια Βολτα η ενα Τηλεφωνο στην Πολυτεχνειουπολη , γιατι οπως διαβασα κανουν Πειραματα μεΦωτοβολταικα
Τοξα" Στο εργαστήριο της Σχολής Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου καθηγητές και φοιτητές έχουν δροσιά το καλοκαίρι, θέρμανση τον χειμώνα και εξοικονομούν ηλεκτρική ενέργεια εκμεταλλευόμενοι τον ήλιο. "

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17461&m=N17&aa=1

Αυτη η Εταιρεια κατασκευαζει Φωτοβολταικα Τοξα
VIORYL S.A.

28th km National Road Athens – Lamia,

Afidnes 190 14, Greece.

Tel.: + 30 22950 45 100, Fax: + 30 22950 45 250
vioryl@vioryl.gr


http://webnow.gr/magazino/scite/scite20030503.html
http://www.helapco.gr/
Με εκτιμηση.. Χρηστος..

genesis
03-06-05, 17:36
Προφανώς εννοείς φωτοβολταϊκά πάνελ.....ρίξε μια ματιά και εδώ για περισσότερες πληροφορίες..
www.electrotech.gr
www.ecosun.gr
Πάντως για να έχεις υπολογίσιμη εξοικονόμηση ενέργειας θα πρέπει να δαπανήσεις αρκετά χρήματα. Με δεδομένο ότι τα φωτοβολταϊκά έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής (πάνω από 30 χρόνια), θα τα πάρεις πίσω, αλλά αρκετά αργότερα.

ok1gr
03-06-05, 21:49
Παιδιά από τιμές ξέρετε τίποτα?

ΤΣΑΡΟΣ
04-06-05, 21:44
Σε αυτό το link θα βρεις πληροφορίεσς για panel. http://sunwize.com/catalog/images/modules_ShellSM.pdf και αυτό 210-7225471 είναι το τηλ. της εταιρίας που τα προμηθεύει στην Αθήνα.Στο παραπάνω pdf έχει και τιμές Αμερικής.Είχα κάνει κάποια στιγμή παραγγελία αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τιμές.Για να τα χρησιμοποιήσεις βέβαια θα χρειαστείς φορτιστή και μπαταρίες.

ok1gr
04-06-05, 23:48
δεν ενδιαφέρομαι ακριβός για panel για σπίτι αλλά για ένα μικρό panel για ένα πειραματικό αυτοκινητάκι. Ποιά είναι η διαδικασία? Εδώ βρήκα κάτι μικρά panel 3V 200mA. Αυτά πρέπει να αποθυκεύονται σε μια μπαταρία και μετά να γίνονται 12 που χρειάζομαι?

ΤΣΑΡΟΣ
05-06-05, 00:44
Λογικά με αυτά τα panel που βρήκες θα κάνεις το εξής : θα φορτίζεις μπαταρίες στα 3V και θα τις βάλεις σε σειρά (τεσσερις) για να πάρεις τα 12V που θελεις

_ab
05-06-05, 02:28
Θέλω να μειώσω την κατανάμωση του air-condition συνδέοντας και Φωτοβολταϊκά τόξα και ίσως μπαταρίες που να φορτίζονται όταν air-condition δε δδουλεύει. Μπας και το έχει κάνει κανείς 'η μήπως έχει να μου πει τίοτα πληροφορίες? Επίσης αν ξέρει τιμές Φωτοβολταϊκών τόξων και που τα πουλάνε.

Περιμενε........για να καταλαβω....Θελεις το κλιματιστικο να δουλευει με μπαταριες που φορτιζονται μεσω φωτοβολταικων τοξων?????????????????? :shock: :shock: :shock: :?:

genesis
06-06-05, 11:19
Μερικές πληροφορίες πολύ γρήγορα.
Τα φωτοβολταικά συστήματα, χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες ανάλογα με το τρόπο λειτουργίας του συστήματος.

Αυτόνομα συστήματα (για σημεία όπου δεν υπάρχει ρεύμα):
Τα φωτοβολταικά παράγουν DC ρεύμα όσο υπάρχει ηλιοφάνεια, η οποία αποθηκεύεται σε μπαταρίες ειδικού τύπου (για μεγάλη διάρκεια ζωής - 5 ώς 15 χρόνια).
Το DC ρεύμα το μετατρέπουμε σε AC 230V / 50Hz με κατάλληλο inverter ανάλογα με την ισχύ που χρειαζόμαστε. Υπάρχει βεβαίως ένα πλήθος μικρών συσκευών που συμπληρώνουν το σύστημα (ειδικές ασφάλειες, ελεγκτές φόρτισης, κλπ)
Ένα τυπικό μικρό σύστημα που μπορεί να καλύψει φωτισμό, ψυγείο, μικροσυσκευές (TV, ραδιόφωνο, μικρό φούρνο μικροκυμάτων, κλπ), κοστίζει από 3500€ ώς και περίπου 7000€ ανάλογα με την ποιότητα των κομματιών που θα επιλεχθούν.

Διασυνδεδεμένα συατήματα (για σημεία που υπάρχει ρεύμα):
Τα φωτοβολταικά παράγουν ρεύμα όσο υπάρχει ηλιοφάνεια, το οποίο με χρήση ειδικού inverter, διοχετεύεται κατευθείαν στο δίκτυο ΄παροχής ηλ. ρεύματος.
Για να γίνει αυτό, η ΔΕΗ τοποθετεί άλλον μετρητή που μετράει το ρεύμα που δίνουμε προς τα πίσω. Το ρεύμα αυτό μας το αποζημιώνει (δυστυχώς σε αρκετά χαμηλή τιμή προς το παρόν - περίπου τη μισή απ'όσο μας το πουλάει).
Ένα σύστημα με ισχύ 1kW (δίνει περίπου 5 - 7 kWh ημερησίως, το καλοκαίρι) κοστίζει γύρω στις 7000€ ως 10000€ ανάλογα με τη ποιότητα των επιμέρους κομματιών και πάλι.

Ελπίζω να έχετε πιο πλήρη εικόνα τώρα....