PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση αμπέρ στο δευτερέυον ενός μετασχηματιστή



Danza
03-06-05, 17:05
Έχω 3 μετασχηματιστές ο ένας δινει 2χ36v ο δέυτερος 2χ40v και ο τριτος 2χ38v το μόνο που δε ξέρω είναι να μετρήσω τα αμπέρ του καθενός στο δευτερεύων τους... υπάρχει καποιος τρόπος να τους μετρήσω με το πολύμετρο ή υπάρχει ειδικό όργανο?

moutoulos
03-06-05, 17:32
Έχω 3 μετασχηματιστές ο ένας δινει 2χ36v ο δέυτερος 2χ40v και ο τριτος 2χ38v το μόνο που δε ξέρω είναι να μετρήσω τα αμπέρ του καθενός στο δευτερεύων τους... υπάρχει καποιος τρόπος να τους μετρήσω με το πολύμετρο ή υπάρχει ειδικό όργανο?


Μήπως γνωρίζεις την ισχύ (watt) αυτών :?: :?: .

genesis
03-06-05, 17:44
Ο ασφαλέστερος τρόπος για να βρεις το ρεύμα που αντέχει το τύλιγμα, είναι να μετρήσεις τη διατομή του σύρματος.
Υπάρχει πίνακας που αντιστοιχεί τη διατομή σε ένταση ρεύματος. Αυτόν χρησιμοποιούν και αυτοί που φτιάχνουν μετασχηματιστές.
Νομίζω ότι κάπου είχα έναν.....θα ψάξω, και αν τον βρω θα επανέλθω.

ok1gr
03-06-05, 19:13
Αν δεν είναι μεγάλος, δοκίμασε να τον βραχυκυκλώσεις με το Αμπερόμετρο για ένα πολύ σύντομα χρονικό διάστημα και δες πόσα Α βγάζει. Π.χ. Αν το αμπερόμετρο σε λέει 1.2 περίπου τότε είναι γύρω στα 0.7Α. Αυτό εμπειρικά, αν κάνω λάθος διορθώστε με!

electron
03-06-05, 20:58
Αν δεν είναι μεγάλος, δοκίμασε να τον βραχυκυκλώσεις με το Αμπερόμετρο για ένα πολύ σύντομα χρονικό διάστημα και δες πόσα Α βγάζει. Π.χ. Αν το αμπερόμετρο σε λέει 1.2 περίπου τότε είναι γύρω στα 0.7Α. Αυτό εμπειρικά, αν κάνω λάθος διορθώστε με!Aυτός είναι ο πιο πρακτικός τρόπος,προσοχή όμως μην κρατήσεις για πολύ το βραχυκύκλωμα.

ok1gr
03-06-05, 21:45
Ναι μια φορά ξεχάστηκα και όλα τα πλαστικά μέρη του έλλιωσαν κυριολεκτικά!

Danza
04-06-05, 00:37
watt δε ξέρω αλλά ο 2χ40 ειναι αρκετα ογκώδης και βαρύς, οι αλλοι 2 τους έβγαλα απο ενισχυτές και τροφοδοτούσαν το κύκλωμα που δούλευε με 4 τρανζίστορς και τα χαρακτηριστικα των τρανζίστορ ηταν 100v/10A 100w.... πιστέυω πως αυτοί οι μετασχηματιστές είναι 9Α περίπου

gsmaster
04-06-05, 01:08
Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις μερικές βατικές αντιστάσεις με διάφορες τιμές, και να ξεκινήσεις απο μεγάλες τιμές αντίστασης και να μετράς την τάση. Όταν η τάση αρχίσει να πέφτει, αφού ξέρεις την αντίσταση που έβαλες, μπορείς να βρείς και το ρεύμα που μπορεί να δώσει, χωρίς πτώση τάσης.

_ab
05-06-05, 02:31
Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις μερικές βατικές αντιστάσεις με διάφορες τιμές, και να ξεκινήσεις απο μεγάλες τιμές αντίστασης και να μετράς την τάση. Όταν η τάση αρχίσει να πέφτει, αφού ξέρεις την αντίσταση που έβαλες, μπορείς να βρείς και το ρεύμα που μπορεί να δώσει, χωρίς πτώση τάσης.

Για δωσε καμια παραπανω πληροφορια σε αυτο το θεμα ευρεσης απμερ μεσω τυπων....

gsmaster
05-06-05, 03:30
Ο κύριος Ohm, από παλιά μας λέει ότι I=V/R
Όπου η V η τάση που μετράς στο δευτερεύον, και R η τιμή της αντίστασης φορτίου.


Πιο απλά (χρειάζεται 2 πολύμετρα) μπορείς να βάλεις ένα αμπερόμετρο σε σειρά με μια αντίσταση φορτίου, και ένα βολτόμετρο παράλληλα στην αντίσταση. Αλλάζοντας την ανστίσταση, ξεκινώντας απο μεγάλες τιμές, στο βολτόμετρο θα έχει σταθερή τιμή πχ 12V και το ρεύμα θα αυξάνεται όσο κατεβαίνουν οι τιμές των αντιστάσεων. Μόλις αρχίσει να μειώνεται η τάση, σημαίνει ότι ο μετασχηματιστής έχει φτάσει στο μέγιστο ρεύμα και αυτό είναι που μετράει το Αμπερόμετρο εκείνη την στιγμή.

Όλα αυτά AC Μην ξεxνιόμαστε