PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση δορυφορικού πιάτου



commander_gr
11-06-05, 00:19
θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι συσκευη χρειάζομαι για να συνδέω μόνος μου την δορυφορική κεραία σε δορυφόρο

amiga
11-06-05, 00:31
Να υποθέσω ότι ρωτάς πως θα τοποθετήσεις το πιάτο στην σωστή θέση για να πιάσεις κάποιον δορυφόρο.

Ή θα πάρεις ένα ειδικό μηχανηματάκι που λέγετε sat-finder ή θα κάνεις την πιο απλή και οικονομική λύση:

Θα πάρεις το περιοδικό Δορυφορικά νέα ή κάτι παρόμοιο ή θα μπεις στο internet και θα βρεις κάποια συχνότητα από ένα ελεύθερο κανάλι (free to air).
Θα συντονίσεις τον δέκτη σου σε αυτή την συχνότητα , πόλωση , κ.τ.λ.π.
Θα βρεις επίσης πόσες μοίρες θα είναι η κάθετη θέση του πιάτου στην περιοχή σου και θα το βιδώσεις σε αυτές.
Και τέλος δες που περίπου κοιτάνε τα πιάτα της γειτονιάς σου και με συνδεμένο το δέκτη και μια tv γύρνα δεξιά – αριστερά (πολύ σιγά, έστω και 10 cm να σου φύγει δεν πιάνεις τίποτα) μέχρι να δεις το κανάλι που έιχες συντονίσει.
Ακούγεται βαρετό και χρονοβόρο όμως στην πράξη 10 λεπτά είναι!.

jakektm
11-06-05, 10:30
εκτός από βαρτεό θέλει και αρκετή τύχη ειδικά αν πρόκειται για ψηφιακά σήματα..Ένα πεδιόμετρο δανικό αν μπορούσες να βρείς θα σου έλυνε τα χέρια...Δανικό όμως, γιατί δε συμφέρει να αγοράσεις για μία μόνο εγκατάσταση....

amiga
11-06-05, 12:58
Εγώ πάντως πρίν πάρω πεδιόμετρο έτσι είχα βάλει καμιά 20αριά πιάτα μέσα σε 10 λεπτά! Η πιο εύκολη λύση πάντως αν δεν έχεις πεδιόμετρο είναι να συνδέσεις έναν αναλογικό δέκτη και να βλέπεις χιόνια μέχρι να πιάσεις σήμα γιατί στον ψηφιακό περνάνε 1-2 δευτερόλεπτα από την στιγμή που πιάνει μέχρι να το δείξει.

jakektm
11-06-05, 18:45
σωστο και αυτό που λές. Για κάποιον όμως που γνωρίζει το φάσμα κάθε δορυφόρου (περίπου) είναι το καταλληλότερο εργαλείο (πεδιόμετρο)
Ελπίζω όμως να μην μπερδέψαμε τον φίλο μας που έκανε την αρχική ερώτηση.
Η απόφαση για τό τί θα χρειαστεί είναι φυσικά στην κρίση του.

commander_gr
13-06-05, 03:03
Εγω παιδια ηλεκτρονικος σπουδαζω ακομα και να το αγορασω δεν πιστευω να μεινει στο ραφι. περιπου η τιμη του finder ποσο ειναι; α... και κατι αλλο συμφωνα με αυτο που ειπε ο φιλος μας ποιο πανω σχετικα με τον ενοπισμο χωρις τα οργανα στις μοιρες θα με βοηθησει πυξιδα; Επισεις σας ευχαριστισω γιατι βοηθεια σας.

jakektm
13-06-05, 10:23
ηλεκτρονικός σε ποιά πόλη σπουδάζεις??
έτος??

amiga
13-06-05, 12:09
Η πυξίδα βοηθάει αν δεν έχουν πιάτα στην γειτονιά να δεις που περίπου (δεξιά-αριστερά) θα το βάλεις. Το πάνω-κάτω το βρίσκεις από ένα περιοδικό (λέει για κάθε πόλη τις μοίρες).
Τώρα ένας εντελώς απλός και φτηνός sat-finder κάνει περίπου 150-200 ευρώ.
Αν πάρεις καλό πεδιόμετρο (όπως εγώ) και έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις μόνο για πιάτα τζάμπα τα λεφτά που θα δώσεις. Αν το θέλεις και για άλλες δουλειές αλλάζει το πράγμα.

Antonisjr
13-06-05, 16:37
Τώρα ένας εντελώς απλός και φτηνός sat-finder κάνει περίπου 150-200 ευρώ.

:shock: :shock: :shock:
Πού να ήταν και ακριβός...!!!!

Εγώ πάντως έχω ένα της TELE, και μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.. http://www.tele.gr/html/239.HTM

commander_gr
14-06-05, 01:34
amiga μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια για να δω πως ειναι το παιδιομετρο εσυ εχεις ψηφιακο;

amiga
14-06-05, 12:41
Δεν το έχω εδώ που είμαι τώρα! Σε καμιά 20αρία μέρες πολύ ευχαρίστως! Είναι ψηφιακό και έχει και οθόνη LCD και δέκτη 1ΜΗz - 4GHz!!! Σκέψου ότι με αυτό βρίσκω και από πού εκπέμπουν οι σταθμοί με 2-3 βόλτες.